سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع کشور از تسهیلات کرونا

طی دو قرن اخیر بیماری‌های گوناگون بیش از 18 بار در جهان همه‌گیر شده و صدها میلیون نفر را به کام مرگ کشانده‌اند. طاعون، انواع آنفولانزا، آبله، ایدز، سارس، مرس و درنهایت با انتشار دوباره ویروس کرونا، یعنی کویید 19، مهم‌ترین این بیماری‌ها بوده‌اند. هرچند از میزان خسارات اقتصادی این همه‌گیری‌ها اطلاعات دقیقی در دسترس نیست اما اثرات آن‌ها بر صنایع غیرقابل‌انکار است. به‌عنوان‌مثال اولین باری که ویروس کرونا در جهان پدیدار شد، بیماری سارس را طی دو سال (2002 تا 2004 میلادی) در دنیا پاندمی کرد. سارس بیش از 8 هزار نفر را در سراسر جهان مبتلا کرد و جان 774 نفر را در 29 کشور گرفت. بررسی‌ها نشان می‌دهد که تنها اخبار ناشی از همه‌گیری بیماری سارس اثر مشخصی بر قیمت کامودیتی‌ها در جهان داشته است. در زمان اوج اخبار منتشرشده در اواسط ماه سوم و اواخر ماه چهارم سال 2003 شاخص ارزش فلزات، شاخص سهام شرکت‌های برتر معدنی جهان و نیز صنایع پایین‌دستی به‌صورت قابل‌توجهی کاهش پیدا کرد و این تنها بخشی از مشکلات ایجادشده بود.

با سرعت گرفتن سرایت دوباره ویروس کرونا در سال 2020، صندوق بین‌المللی پول هشدار داد که اثرات همه‌گیری بیماری کووید 19 می‌تواند بسیار بیشتر از بحران اقتصادی سال‌های 2007 و 2008 باشد و این بحران نتایج سوء قابل‌توجهی را بر اقتصاد جهان خواهد گذاشت. هرچند مؤلفه‌های بسیاری بر شرایط بحران اقتصادی موثر هستند اما رویکرد اتخاذ شده از سوی کشورهای مختلف می‌تواند نتایج کاملا متفاوتی را ایجاد کند. بحران اقتصادی سال 2007 و 2008 درس‌های بسیاری را از خود برجای گذاشته است که برای پیش‌گیری از وقوع مشکلات اقتصادی ناشی از بحران کرونا می‌تواند الگو یا عبرت اقتصادهای جهان باشد. کشور‌های کانادا، آمریکا و یونان که طی بحران اقتصادی (2007 – 2008) با مشکلات بسیاری دست‌وپنجه نرم کردند سه مثال کاربردی در این زمینه هستند. دولت کانادا برای جلوگیری از اشاعه بیشتر بحران به کسب‌وکارهای داخل کشور، سعی کرد تا جای ممکن حمایت‌های مالی خود را به صنایع ادامه دهد؛ درنتیجه‌ این اقدام، تولید و درآمد با مشکل خاصی مواجه نشد و تولید ناخالص داخلی این کشور پس از مدت کوتاهی به مسیر قبلی خود بازگشت. آمریکا نیز سعی کرد جلوی وخیم‌تر شدن بحران را با بسته‌های مناسب اقتصادی بگیرد، این اقدام تا حدی جواب داد اما مسیر رشد تولید ناخالص داخلی کشور منحرف شد و هیچ‌گاه به شیب قبلی خود برنگشت. اوضاع در کشور یونان کاملا متفاوت بود، دولت کاملا ناتوان از مقابله با بحران، کنترل شرایط و اقتصاد این کشور عملا مسیر رشد خود را از دست داد. تولید ناخالص داخلی یونان پس از سال 2008 افت شدیدی پیدا کرد و همچنان اختلاف مسیر رشد آن نسبت به قبل از بحران، در حال افزایش است.

حال که گفته می‌شود رکود سایه افکنده بر اقتصاد دنیا ناشی از پاندمی کرونا می‌تواند در یک قرن اخیر بی‌سابقه باشد و بسیاری از صاحبان صنایع جهان، درگیر با تعطیلی بزرگ (Great Lockdown) نگران از وضعیت آینده صنعت خود هستند، بار دیگر تصمیمات کلیدی دولت‌ها می‌تواند آینده اقتصاد آن‌ها را تعیین کند. دولت آمریکا به‌صورت پیوسته در حال تصویب بسته‌های اقتصادی چند تریلیون دلاری برای کمک به صنایع، مشاغل و افراد است. اتحادیه اروپا نیز با بسته 540 میلیارد یورویی، ژاپن با بسته 150 میلیارد دلاری و کانادا با کمک 82 میلیارد دلاری سعی کرده‌اند تا اندکی از بار مشکلات بکاهند. به تعویق انداختن مالیات، افزایش اعتبارات و گسترش ظرفیت‌های صادراتی از دیگر اقدامات دولت کانادا بوده است.

نکته جالب‌توجه آنکه گفته می‌شود به دلیل مشکلات بحران کرونا تا دهه نخست ماه آوریل 2020 بیش از 282 میلیارد دلار از ارزش بازار 50 شرکت معدنی برتر جهان کاسته شده و درنتیجه این اتفاق، شرکت گلنکور که در جایگاه برترین شرکت‌های معدنی دنیا ازنظر ارزش قرار داشت به رتبه نهم سقوط کرده است. تا اواخر ماه آوریل نزدیک به 400 معدن در سطح جهان به حالت نیمه فعال و تعطیل درآمده‌اند که مسلما این اتفاقات می‌تواند نگرانی‌ها از رشد بحران را افزایش دهد.

در ایران نیز شرایط بهتر از جامعه جهانی نیست، وزارت اقتصاد کشور از خسارت 15 درصدی همه‌گیری کویید 19 بر تولید ناخالص داخلی خبر داده و برای کاهش اثرات منفی آن 100 هزار میلیارد تومان (حدود 5 میلیارد دلار، مقایسه کنید با ژاپن با اقتصاد 9/4 تریلیون دلاری و کمک 150 میلیارد دلاری) را به‌عنوان کمک به اقتصاد تصویب کرده است. از این میزان 75 هزار میلیارد تومان آن (4/4 میلیارد دلار) در قالب تسهیلات کم‌بهره با نرخ 12 درصد برای کمک به صنایع در نظر گرفته شده است. در شرایطی که سرعت بخشیدن به صادرات و رفع حداکثری موانع آن می‌تواند اندکی کمک‌کننده باشد باید پرسید، تسهیلاتی که برای مقابله با اثرات منفی کویید 19 در بوق و کرنا شده است تا چه میزان یارای این تقابل و جلوگیری از تکرار اتفاقی که برای یونان افتاد را خواهند داشت؟

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family