آخرین اخبار

یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات

فرهنگ استفاده از بیمه با جامعه ما آمیخته نیست

برای اینکه به اهمیت بیمه  به‌ویژه در بحث سرمایه‌گذاری واقف شویم، به‌ناچار باید موضوع امنیت و به‌تبع آن رتبه‌بندی اعتباری کشورها را به‌طور مختصر و به‌عنوان کلیدواژه ورود به بیمه سرمایه‌گذاری شرح داد.

امنیت به‌عنوان یک مولفه اجتماعی ـ سیاسی، بدون تردید اقتصاد را نیز در زیر چتر حمایت خود جای داده است. مقوله امنیت قطعاً در تعیین ریسک اعتباری کشورها به‌خصوص در شرایط فعلی دنیا اثرگذارترین است. به‌طوری که کاهش امنیت، ریسک کشورها را افزایش و رتبه اعتباری آن‌ها را کاهش خواهد داد. در رتبه‌بندی اعتبار کشورهای جهان که از طریق موسسات رتبه‌بندی جهانی مانند BEST، S&P، FITCH، MOODYS و... انجام می‌شود، عملاً به مولفه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حقوقی پرداخته‌اند و با بررسی این مولفه‌ها مانند رشد اقتصادی، تورم، بیکاری، نرخ ارز، ذخایر، سهم نهادهای حاکمیتی متکی به آرای مردم، استقلال دستگاه قضایی، ثبات قوانین، سازگاری قوانین با چارچوب‌های بین‌المللی، آزادی سرانه مطبوعات و... رتبه کشورها را با درجه‌بندی بین صفر تا هفت، تعیین کرده‌اند. با همین معیار، ریسک کشورها و به تبع آن ریسک تامین مالی و بیمه‌ای را مشخص کرده‌اند. این درجه‌بندی باعث شده است که هزینه‌های بیمه‌ای مترتب بر فعالیت‌های اقتصادی و به‌خصوص سرمایه‌گذاری‌ها که مورد بحث این نوشتار است، متناسب با رتبه‌بندی کشورها در تغییر باشد. در حال حاضر به‌دلایل مختلف، ریسک کشور ما بالا یعنی 5 تا 6 است؛ به همین جهت کارمزدهای بیمه‌ای به‌طور اعم برای شرکت‌های معتبر بیمه نیز بالا است و به ناچار به سربار هزینه‌های سرمایه‌گذاری افزوده می‌شود.

در مورد اهمیت بیمه سرمایه‌گذاری نیز همان‌طور که روشن است، هیچ توسعه اقتصادی، بدون سرمایه‌گذاری ممکن نخواهد بود. این عامل بی‌تردید می‌تواند در جهت رونق و توسعه بدون چون و چرای یک اقتصاد نقش اساسی داشته باشد. پس هر آنچه که برای این بستر لازم باشد، باید طراحی، ایجاد و مهیا شود تا این بستر برای عامل مهم حرکت اقتصادی یعنی سرمایه‌گذاری، آماده و جذاب شود. همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، عوامل و مولفه‌های مهمی وجود دارند که باید برای بهبود آن‌ها تلاش کرد.

یکی از شاخص‌هایی که می‌تواند نشانه خوبی برای فعالیت‌های اقتصادی ـ اجتماعی یک کشور باشد، میزان حق بیمه‌های صادره آن کشور است. به عبارت دیگر، بالا بودن میزان نفوذ بیمه در یک کشور می‌تواند گویای رونق و توسعه باشد. در کشور ما علی‌رغم تلاش‌های خوبی که در این سال‌های صورت گرفته، هنوز نتوانسته‌ایم جامعه خود را به طور کامل با فرهنگ بیمه عجین کنیم تا هیچ کس بدون اینکه به بیمه فکر کند، فعالیتی را شروع نکند. متاسفانه در کشور ما بیمه‌های متفاوت عمر و زندگی، همچنین بیمه‌های بازرگانی به‌ویژه برای صادرات و در نهایت بیمه سرمایه‌گذاری به معنی پوشش تامین مالی پروژه‌ها در جهت توسعه فعالیت‌های اطمینان‌بخش سرمایه‌گذاران، آن اهمیت و جایگاه لازم را کسب نکرده‌اند. شاید اگر این امر در راستای توسعه کشور و برنامه‌های چشم‌انداز 20 ساله حرکت می‌کرد، امروز شرکت‌های بیمه‌ای بزرگ و پویایی داشتیم که در ارتباط با سایر شرکت‌های بیمه‌های بین‌المللی به‌صورت اتکایی می‌توانستند معضل ضمانت‌های درخواستی سرمایه‌گذاران داخلی و حتی خارجی را به هر میزان برآورده کنند. با جرات می‌توان گفت که امروزه در کشور ما اطمینان و امنیت برای سرمایه‌گذارانی که قصد سرمایه‌گذاری‌های کلان دارند، به‌خوبی مهیا نیست. حتی در این رابطه موسسات اطمینان‌بخشی نیز در کشور وجود ندارند که بتوانند این بستر را برای سرمایه‌گذاران فراهم سازند تا اشخاص چه حقوقی و چه حقیقی، بتوانند با آرامش و اطمینان از عدم زیان‌های کلان، به تامین مالی پروژه‌ها و حرکت دادن چرخ‌های اقتصادی و رونق بازار کسب‌وکار اقدام کنند. در صورتی که این امر میسر می‌شد، در شرایط فعلی کشور که به‌دلیل محدودیت‌های بودجه‌ای و عدم امکان دسترسی به منابع خارجی، اعتبار لازم و کافی برای به حرکت درآوردن چرخ‌های عمرانی  ندارد می‌توانست راه‌گشای تنگناهای موجود باشد. این حلقه مفقوده زنجیر امنیت یعنی موسسات بیمه‌ای بسیار بزرگ نیز اگر در حد اعتبار بیمه‌های بین‌المللی فعال بودند، به‌طور حتم امروز حجم نقدینگی بالای بخش خصوصی می‌توانست به‌جای سردرگمی و عدم اطمینان از بازار، در اختیار توسعه هدف‌دار قرار گیرد. متاسفانه سرمایه‌گذاری‌های انجام شده چه داخلی و چه خارجی، به هیچ وجه پاسخگوی پتانسیل توسعه این مرز و بوم نیست. کشور ما در همین شرایط برای صدها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری، آمادگی دارد. ضمن اینکه تا حد زیادی همه مولفه‌های اصلی سرمایه‌گذاری مانند جمعیت، موقعیت جغرافیایی، نیروی انسانی تحصیل‌کرده، امکانات فراوان انرژی، منابع غنی معدنی، امکان توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز و... را در اختیار دارد، اما این امتیازات به‌دلیل موانع برخی از کشورهای موثر در تعاملات جهانی، همچنان دسترسی سرمایه‌گذاران خارجی به ایران را با مشکلاتی مواجه کرده است.

امروز حداقل برای فعالان اقتصادی که سرمایه‌های خود را به این عرصه آورده‌اند، باید بدون هیچ وقفه‌ای پوشش‌های کافی را از طریق صندوق‌های بیمه‌‌ای و ضمانت فراهم شود تا حداقل این سرمایه‌ها احساس ناامنی از بازاری که پیش‌بینی و تحلیل آن ساده نیست، نکنند و با اطمینان به فعالیت خود ادامه دهند. سایر فعالان اقتصادی نیز با این توجه خاص، جذب این بازار پیچیده می‌شوند.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family