آخرین اخبار

یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات

فرهنگ استفاده از بیمه با جامعه ما آمیخته نیست

برای اینکه به اهمیت بیمه  به‌ویژه در بحث سرمایه‌گذاری واقف شویم، به‌ناچار باید موضوع امنیت و به‌تبع آن رتبه‌بندی اعتباری کشورها را به‌طور مختصر و به‌عنوان کلیدواژه ورود به بیمه سرمایه‌گذاری شرح داد.

امنیت به‌عنوان یک مولفه اجتماعی ـ سیاسی، بدون تردید اقتصاد را نیز در زیر چتر حمایت خود جای داده است. مقوله امنیت قطعاً در تعیین ریسک اعتباری کشورها به‌خصوص در شرایط فعلی دنیا اثرگذارترین است. به‌طوری که کاهش امنیت، ریسک کشورها را افزایش و رتبه اعتباری آن‌ها را کاهش خواهد داد. در رتبه‌بندی اعتبار کشورهای جهان که از طریق موسسات رتبه‌بندی جهانی مانند BEST، S&P، FITCH، MOODYS و... انجام می‌شود، عملاً به مولفه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حقوقی پرداخته‌اند و با بررسی این مولفه‌ها مانند رشد اقتصادی، تورم، بیکاری، نرخ ارز، ذخایر، سهم نهادهای حاکمیتی متکی به آرای مردم، استقلال دستگاه قضایی، ثبات قوانین، سازگاری قوانین با چارچوب‌های بین‌المللی، آزادی سرانه مطبوعات و... رتبه کشورها را با درجه‌بندی بین صفر تا هفت، تعیین کرده‌اند. با همین معیار، ریسک کشورها و به تبع آن ریسک تامین مالی و بیمه‌ای را مشخص کرده‌اند. این درجه‌بندی باعث شده است که هزینه‌های بیمه‌ای مترتب بر فعالیت‌های اقتصادی و به‌خصوص سرمایه‌گذاری‌ها که مورد بحث این نوشتار است، متناسب با رتبه‌بندی کشورها در تغییر باشد. در حال حاضر به‌دلایل مختلف، ریسک کشور ما بالا یعنی 5 تا 6 است؛ به همین جهت کارمزدهای بیمه‌ای به‌طور اعم برای شرکت‌های معتبر بیمه نیز بالا است و به ناچار به سربار هزینه‌های سرمایه‌گذاری افزوده می‌شود.

در مورد اهمیت بیمه سرمایه‌گذاری نیز همان‌طور که روشن است، هیچ توسعه اقتصادی، بدون سرمایه‌گذاری ممکن نخواهد بود. این عامل بی‌تردید می‌تواند در جهت رونق و توسعه بدون چون و چرای یک اقتصاد نقش اساسی داشته باشد. پس هر آنچه که برای این بستر لازم باشد، باید طراحی، ایجاد و مهیا شود تا این بستر برای عامل مهم حرکت اقتصادی یعنی سرمایه‌گذاری، آماده و جذاب شود. همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، عوامل و مولفه‌های مهمی وجود دارند که باید برای بهبود آن‌ها تلاش کرد.

یکی از شاخص‌هایی که می‌تواند نشانه خوبی برای فعالیت‌های اقتصادی ـ اجتماعی یک کشور باشد، میزان حق بیمه‌های صادره آن کشور است. به عبارت دیگر، بالا بودن میزان نفوذ بیمه در یک کشور می‌تواند گویای رونق و توسعه باشد. در کشور ما علی‌رغم تلاش‌های خوبی که در این سال‌های صورت گرفته، هنوز نتوانسته‌ایم جامعه خود را به طور کامل با فرهنگ بیمه عجین کنیم تا هیچ کس بدون اینکه به بیمه فکر کند، فعالیتی را شروع نکند. متاسفانه در کشور ما بیمه‌های متفاوت عمر و زندگی، همچنین بیمه‌های بازرگانی به‌ویژه برای صادرات و در نهایت بیمه سرمایه‌گذاری به معنی پوشش تامین مالی پروژه‌ها در جهت توسعه فعالیت‌های اطمینان‌بخش سرمایه‌گذاران، آن اهمیت و جایگاه لازم را کسب نکرده‌اند. شاید اگر این امر در راستای توسعه کشور و برنامه‌های چشم‌انداز 20 ساله حرکت می‌کرد، امروز شرکت‌های بیمه‌ای بزرگ و پویایی داشتیم که در ارتباط با سایر شرکت‌های بیمه‌های بین‌المللی به‌صورت اتکایی می‌توانستند معضل ضمانت‌های درخواستی سرمایه‌گذاران داخلی و حتی خارجی را به هر میزان برآورده کنند. با جرات می‌توان گفت که امروزه در کشور ما اطمینان و امنیت برای سرمایه‌گذارانی که قصد سرمایه‌گذاری‌های کلان دارند، به‌خوبی مهیا نیست. حتی در این رابطه موسسات اطمینان‌بخشی نیز در کشور وجود ندارند که بتوانند این بستر را برای سرمایه‌گذاران فراهم سازند تا اشخاص چه حقوقی و چه حقیقی، بتوانند با آرامش و اطمینان از عدم زیان‌های کلان، به تامین مالی پروژه‌ها و حرکت دادن چرخ‌های اقتصادی و رونق بازار کسب‌وکار اقدام کنند. در صورتی که این امر میسر می‌شد، در شرایط فعلی کشور که به‌دلیل محدودیت‌های بودجه‌ای و عدم امکان دسترسی به منابع خارجی، اعتبار لازم و کافی برای به حرکت درآوردن چرخ‌های عمرانی  ندارد می‌توانست راه‌گشای تنگناهای موجود باشد. این حلقه مفقوده زنجیر امنیت یعنی موسسات بیمه‌ای بسیار بزرگ نیز اگر در حد اعتبار بیمه‌های بین‌المللی فعال بودند، به‌طور حتم امروز حجم نقدینگی بالای بخش خصوصی می‌توانست به‌جای سردرگمی و عدم اطمینان از بازار، در اختیار توسعه هدف‌دار قرار گیرد. متاسفانه سرمایه‌گذاری‌های انجام شده چه داخلی و چه خارجی، به هیچ وجه پاسخگوی پتانسیل توسعه این مرز و بوم نیست. کشور ما در همین شرایط برای صدها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری، آمادگی دارد. ضمن اینکه تا حد زیادی همه مولفه‌های اصلی سرمایه‌گذاری مانند جمعیت، موقعیت جغرافیایی، نیروی انسانی تحصیل‌کرده، امکانات فراوان انرژی، منابع غنی معدنی، امکان توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز و... را در اختیار دارد، اما این امتیازات به‌دلیل موانع برخی از کشورهای موثر در تعاملات جهانی، همچنان دسترسی سرمایه‌گذاران خارجی به ایران را با مشکلاتی مواجه کرده است.

امروز حداقل برای فعالان اقتصادی که سرمایه‌های خود را به این عرصه آورده‌اند، باید بدون هیچ وقفه‌ای پوشش‌های کافی را از طریق صندوق‌های بیمه‌‌ای و ضمانت فراهم شود تا حداقل این سرمایه‌ها احساس ناامنی از بازاری که پیش‌بینی و تحلیل آن ساده نیست، نکنند و با اطمینان به فعالیت خود ادامه دهند. سایر فعالان اقتصادی نیز با این توجه خاص، جذب این بازار پیچیده می‌شوند.

گفت و گوها

 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌های معدنی، فصل جدیدی از تحول در معادن

  اخبار فلزات: محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات در خصوص ورود استارت‌آپ‌ها و نقش آن در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: کشور ما باید تجربیات جهانی در هر مسیری را برای خود استفاده کند. نگاه معدنکاران در کشور ما باید از سنتی به مدرن و نوآوری‌های جدید تغییر یابد و نگاه‌ها در تمامی مراحل معدنکاری و حتی در واگذاری‌ها نیز نوآورانه باشد.

  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  نگاه دولت باید صادرات محور باشد

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده برای بهبود وضعیت کالاهای تولید داخل، صادرات محور بودن آن است. در این میان محصولات معدنی طیف بزرگی از صادرات کشور را دربر می‌گیرند که باید برای توسعه صادرات این محصولات از سوی مسئولان اقداماتی صورت گیرد. بر این اساس ماهنامه «اخبار فلزات» با رئیس هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد صادرات محور نبود کالاهای معدنی و عدم وجود حمایت‌های صادراتی از تولیدکنندگان دو مانع اصلی توسعه صادرات محسوب می‌شوند. وی همچنین می‌گوید دولت باید رویکرد خود را صادرات قرار دهد تا تولیدکنندگان کشور بتوانند با دیگر کشورها رقابت کنند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • سازمان زمین‌شناسی به وظایف اصلی خود بازگردد

  اخبار فلزات: محمد رضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در خصوص تغییرات در ریاست سازمان زمین‌شناسی ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات ضمن عرض تبریک به سرکار خانم راضیه لک به‌عنوان رئیس جدید این سازمان، گفت: در مسیر توسعه کشور، هر سازمانی باید در حوزه وظایف خود بر پایه استراتژی بخش عمل کند. هنگامی که استراتژی وجود داشته باشد، سلیقه حاکم نیست.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل هلدینگ میدکو در گفت‌وگو با «اخبار فلزات»

  جای بیمه سرمایه‌گذاری در ایران خالی است

  اخبار فلزات: بانک‌ها مهم‌ترین منابع تامین مالی در کشور ما به‌شمار می‌روند. اما طی سال‌های اخیر تامین مالی از بانک‌ها دشوار شده است و بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند که بانک‌ها رویکرد تجاری دارند و کمتر از بخش تولید حمایت می‌کنند. ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی وضعیت تامین مالی از بانک با مدیرعامل شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) به گفت‌وگو نشسته است. علی اصغر پورمند اعتقاد دارد که بدون یک پشتیبان قوی و دارای اعتبار همانند بانک، تشکیل شرکت‌های بزرگ ممکن نیست. ضمن اینکه برای تشکیل شرکت‌های بزرگ باید به مقوله‌های اقتصادی بودن پروژه، تامین مالی از بازار پول و سرمایه و نیز بیمه سرمایه‌گذاری توجه کرد. وی همچنین می‌گوید به یک پروژه زمانی وام تعلق می‎گیرد که از نظر اقتصادی سودده و شرکت مورد نظر صلاحیت دریافت وام را داشته باشد. پورمند همچنین اظهار کرد مهم‌ترین تضمین سرمایه‌گذاری در یک پروژه سودده بودن است و البته در کنار آن باید فعالیت شرکت بیمه شود که بورس‌های بزرگ و بین‎المللی چنین وظیفه‎ای را برعهده دارند البته بیمه سرمایه‌گذاری در ایران وجود ندارد و لازم است به این مقوله نیز پرداخته شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  صنعت بیمه در ایران متناسب با سایر کشورها توسعه پیدا نکرده است

  اخبار فلزات: سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است و خطرات متعددی آن را تهدید می‌کند. بر همین اساس استفاده از ابزار مناسبی که بر مبنای آن بتوان، امنیت سرمایه را فراهم کرد، ضروری به‌نظر می‌رسد. در همین راستا، استفاده از بیمه به‌عنوان نماد تامین امنیت قطعاً کمک‌کننده خواهد بود و نقش مؤثری در توسعه ریسک‌پذیری بازی خواهد کرد. ماهنامه «اخبار فلزات» جهت بررسی جایگاه بیمه‌های سرمایه‌گذاری در حفظ این امنیت با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن به گفت‌وگو نشسته است. امیر تقی‌خان‌تجریشی اعتقاد دارد ریسک‌های متعددی در مسیر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما این موارد لزوماً به معنی تهدید نیستند. ریسک، جزء جدایی‌ناپذیر سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود و باید با مدیریت آن در راه توسعه و پیشرفت قدم برداشت. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
cache/resized/20dad0ca3dcde75f8c4985cf133c076e.jpg
دولت، راهبر معادن و صنایع معدنی برای ایجاد اشتغال
cache/resized/8b3997a7bfaf098d94bf58cbbcb18186.jpg
میوه رونق  را می‌توان از نهال ثبات بازار چیدثبات
cache/resized/cad32d5671fc38b27d619711c892ca0d.jpg
منابع معدنی فراوانی از هفت فلز اساسی شامل فولاد،
cache/resized/1d2a5aed3665892df2c3eec86c8f9249.jpg
چرخ‌دنده‌های تو در توی صنعت با قیمت‌گذاری دستوری
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family