آخرین اخبار

یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات

فرهنگ استفاده از بیمه با جامعه ما آمیخته نیست

برای اینکه به اهمیت بیمه  به‌ویژه در بحث سرمایه‌گذاری واقف شویم، به‌ناچار باید موضوع امنیت و به‌تبع آن رتبه‌بندی اعتباری کشورها را به‌طور مختصر و به‌عنوان کلیدواژه ورود به بیمه سرمایه‌گذاری شرح داد.

امنیت به‌عنوان یک مولفه اجتماعی ـ سیاسی، بدون تردید اقتصاد را نیز در زیر چتر حمایت خود جای داده است. مقوله امنیت قطعاً در تعیین ریسک اعتباری کشورها به‌خصوص در شرایط فعلی دنیا اثرگذارترین است. به‌طوری که کاهش امنیت، ریسک کشورها را افزایش و رتبه اعتباری آن‌ها را کاهش خواهد داد. در رتبه‌بندی اعتبار کشورهای جهان که از طریق موسسات رتبه‌بندی جهانی مانند BEST، S&P، FITCH، MOODYS و... انجام می‌شود، عملاً به مولفه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حقوقی پرداخته‌اند و با بررسی این مولفه‌ها مانند رشد اقتصادی، تورم، بیکاری، نرخ ارز، ذخایر، سهم نهادهای حاکمیتی متکی به آرای مردم، استقلال دستگاه قضایی، ثبات قوانین، سازگاری قوانین با چارچوب‌های بین‌المللی، آزادی سرانه مطبوعات و... رتبه کشورها را با درجه‌بندی بین صفر تا هفت، تعیین کرده‌اند. با همین معیار، ریسک کشورها و به تبع آن ریسک تامین مالی و بیمه‌ای را مشخص کرده‌اند. این درجه‌بندی باعث شده است که هزینه‌های بیمه‌ای مترتب بر فعالیت‌های اقتصادی و به‌خصوص سرمایه‌گذاری‌ها که مورد بحث این نوشتار است، متناسب با رتبه‌بندی کشورها در تغییر باشد. در حال حاضر به‌دلایل مختلف، ریسک کشور ما بالا یعنی 5 تا 6 است؛ به همین جهت کارمزدهای بیمه‌ای به‌طور اعم برای شرکت‌های معتبر بیمه نیز بالا است و به ناچار به سربار هزینه‌های سرمایه‌گذاری افزوده می‌شود.

در مورد اهمیت بیمه سرمایه‌گذاری نیز همان‌طور که روشن است، هیچ توسعه اقتصادی، بدون سرمایه‌گذاری ممکن نخواهد بود. این عامل بی‌تردید می‌تواند در جهت رونق و توسعه بدون چون و چرای یک اقتصاد نقش اساسی داشته باشد. پس هر آنچه که برای این بستر لازم باشد، باید طراحی، ایجاد و مهیا شود تا این بستر برای عامل مهم حرکت اقتصادی یعنی سرمایه‌گذاری، آماده و جذاب شود. همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، عوامل و مولفه‌های مهمی وجود دارند که باید برای بهبود آن‌ها تلاش کرد.

یکی از شاخص‌هایی که می‌تواند نشانه خوبی برای فعالیت‌های اقتصادی ـ اجتماعی یک کشور باشد، میزان حق بیمه‌های صادره آن کشور است. به عبارت دیگر، بالا بودن میزان نفوذ بیمه در یک کشور می‌تواند گویای رونق و توسعه باشد. در کشور ما علی‌رغم تلاش‌های خوبی که در این سال‌های صورت گرفته، هنوز نتوانسته‌ایم جامعه خود را به طور کامل با فرهنگ بیمه عجین کنیم تا هیچ کس بدون اینکه به بیمه فکر کند، فعالیتی را شروع نکند. متاسفانه در کشور ما بیمه‌های متفاوت عمر و زندگی، همچنین بیمه‌های بازرگانی به‌ویژه برای صادرات و در نهایت بیمه سرمایه‌گذاری به معنی پوشش تامین مالی پروژه‌ها در جهت توسعه فعالیت‌های اطمینان‌بخش سرمایه‌گذاران، آن اهمیت و جایگاه لازم را کسب نکرده‌اند. شاید اگر این امر در راستای توسعه کشور و برنامه‌های چشم‌انداز 20 ساله حرکت می‌کرد، امروز شرکت‌های بیمه‌ای بزرگ و پویایی داشتیم که در ارتباط با سایر شرکت‌های بیمه‌های بین‌المللی به‌صورت اتکایی می‌توانستند معضل ضمانت‌های درخواستی سرمایه‌گذاران داخلی و حتی خارجی را به هر میزان برآورده کنند. با جرات می‌توان گفت که امروزه در کشور ما اطمینان و امنیت برای سرمایه‌گذارانی که قصد سرمایه‌گذاری‌های کلان دارند، به‌خوبی مهیا نیست. حتی در این رابطه موسسات اطمینان‌بخشی نیز در کشور وجود ندارند که بتوانند این بستر را برای سرمایه‌گذاران فراهم سازند تا اشخاص چه حقوقی و چه حقیقی، بتوانند با آرامش و اطمینان از عدم زیان‌های کلان، به تامین مالی پروژه‌ها و حرکت دادن چرخ‌های اقتصادی و رونق بازار کسب‌وکار اقدام کنند. در صورتی که این امر میسر می‌شد، در شرایط فعلی کشور که به‌دلیل محدودیت‌های بودجه‌ای و عدم امکان دسترسی به منابع خارجی، اعتبار لازم و کافی برای به حرکت درآوردن چرخ‌های عمرانی  ندارد می‌توانست راه‌گشای تنگناهای موجود باشد. این حلقه مفقوده زنجیر امنیت یعنی موسسات بیمه‌ای بسیار بزرگ نیز اگر در حد اعتبار بیمه‌های بین‌المللی فعال بودند، به‌طور حتم امروز حجم نقدینگی بالای بخش خصوصی می‌توانست به‌جای سردرگمی و عدم اطمینان از بازار، در اختیار توسعه هدف‌دار قرار گیرد. متاسفانه سرمایه‌گذاری‌های انجام شده چه داخلی و چه خارجی، به هیچ وجه پاسخگوی پتانسیل توسعه این مرز و بوم نیست. کشور ما در همین شرایط برای صدها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری، آمادگی دارد. ضمن اینکه تا حد زیادی همه مولفه‌های اصلی سرمایه‌گذاری مانند جمعیت، موقعیت جغرافیایی، نیروی انسانی تحصیل‌کرده، امکانات فراوان انرژی، منابع غنی معدنی، امکان توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز و... را در اختیار دارد، اما این امتیازات به‌دلیل موانع برخی از کشورهای موثر در تعاملات جهانی، همچنان دسترسی سرمایه‌گذاران خارجی به ایران را با مشکلاتی مواجه کرده است.

امروز حداقل برای فعالان اقتصادی که سرمایه‌های خود را به این عرصه آورده‌اند، باید بدون هیچ وقفه‌ای پوشش‌های کافی را از طریق صندوق‌های بیمه‌‌ای و ضمانت فراهم شود تا حداقل این سرمایه‌ها احساس ناامنی از بازاری که پیش‌بینی و تحلیل آن ساده نیست، نکنند و با اطمینان به فعالیت خود ادامه دهند. سایر فعالان اقتصادی نیز با این توجه خاص، جذب این بازار پیچیده می‌شوند.

گفت و گوها

 • معصومی، معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان:

  فولاد هرمزگان در 9 ماه نخست سال جاری، 196 میلیارد تومان سود کسب کرد

  اخبار فلزات: معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان از تحقق سود 196 میلیارد تومانی در 9 ماه ابتدایی سال خبر داد و افزود: احتمال می‌رود تا پایان سال جاری، سود 200 ریالی برای هر سهم این شرکت محقق شود.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه

  افتخار فولاد مبارکه در کسب جایزه MAKE

  اخبار فلزات: بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در خصوص لزوم دانش‌محور شدن سازمان‌ها در کشور و ایجاد یک استراتژی دانشی در شرکت‌ها در گفت‌وگو با اخبار فلزات گفت: در شرکت فولاد مبارکه تبعیت از استراتژی سازمان تبدیل به یک فرهنگ شده است و این موضوع با تغییر مدیران و حتی با روی کار آوردن مدیر از بیرون سازمان تغییر نمی‌کند. در این شرکت چارچوب برای هر مدیر مشخص است و هنر آن مدیر است که چه میزان در پیشبرد اهداف تسریع بخشد.
  ادامه مطلب...
 • عرضه قطره چکانی مس توسط شرکت ملی مس، صحت ندارد

  بخش خصوصی صنعت مس کشور، نیازمند شفافیت بیشتری از عملکرد خود است

  اخبار فلزات: شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین تاکید کرد: مطالب مطرح شده درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران، صحت ندارد.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی،مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تزریق غیرهدفمند نقدینگی عامل افزایش رکود در سال آتی خواهد شد

  اخبار فلزات: با سوار شدن به هواپیما، سفر من به استان خوزستان آغاز شد. سفری به مقصد شهر اهواز و کارخانه فولاد خوزستان. در ابتدای ورود اهواز، هوا کاملا صاف بود و خبری از گردوغبارهایی که هر روز در اخبار از آن می‌شنیدم نبود و امیدوار شدم یک روز پاکیزه را در اهواز ببینم. از ابتدای ورود به شرکت فولاد خوزستان، خون‌گرمی مردمان خوزستان از درب نگهبانی تا تمامی کارمندان روابط عمومی مشهود بود. با گذشت اندک زمانی از ورودم به فولاد خوزستان طوفان گردوغبار آغاز شد، اما من در میان کارکنانی بودم که باوجود آلودگی و اعلام تعطیلی همچنان مشغول فعالیت بودند. با همانگی روابط عمومی فولاد خوزستان، مقدمات گفتگو با محمد کشانی مدیرعامل شرکت فراهم شد. از همان ابتدا متوجه صراحت و شفاف بودن محمد کشانی شدم، از وی درباره تاثیر بودجه درنظر گرفته شده برای سال آتی برای صنایع کشور پرسیدم و وی، به مشکلات ناشی از کاهش بودجه عمرانی، افزایش بی‌برنامه نقدینگی در کشور و از مشکلات پیش‌روی صنعت فولاد در آینده می گوید. از مزیت‌های اقتصادی و از اینکه چگونه فرصت‌های طلایی را باید درک کرد و بهره برداری نمود و صادرات را یک برگ برنده برای حیات اقتصادی می‌پندارد و از نداستن قدر بازارهای کشورهای همسایه غبطه می‌خورد، اما آینده فولادخوزستان را امیدوارکننده می خواند، متن کامل این گفت‌وگو جالب و خواندنی است.
  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو

  بودجه سازمان‌های توسعه‌ای پاسخگوی نیاز کشور نیست

  اخبار فلزات: به عقیده بسیاری از فعالان بخش معدن، بودجه مد نظر دولت برای سازمان‌های توسعه‌ای معادن کافی به‌نظر نمی‌رسد؛ چرا که طرح‌های نیمه‌تمام فراوانی در بخش معادن و صنایع معدنی و به‌ویژه فولاد و آلومینیوم وجود دارد که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدن ایران (ایمیدرو) موظف است این طرح‌ها را تکمیل کند. برای بررسی بودجه سازمان ایمیدرو، ماهنامه اخبار فلزات با ریاست هیات عامل این سازمان به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد بودجه‌های اختصاص یافته به این سازمان طی سال‌های گذشته کفاف اجرای طرح‌های توسعه‌ای در کشور را نداده است و حتی با وجود واگذاری شرکت‌های تحت پوشش ایمیدرو به بخش خصوصی، کمتر از یک درصد آن به ایمیدرو بازگشته است و عملا دست این سازمان برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در بخش معدن و صنایع معدنی بسته ماند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family