آخرین اخبار

یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات

فرهنگ استفاده از بیمه با جامعه ما آمیخته نیست

برای اینکه به اهمیت بیمه  به‌ویژه در بحث سرمایه‌گذاری واقف شویم، به‌ناچار باید موضوع امنیت و به‌تبع آن رتبه‌بندی اعتباری کشورها را به‌طور مختصر و به‌عنوان کلیدواژه ورود به بیمه سرمایه‌گذاری شرح داد.

امنیت به‌عنوان یک مولفه اجتماعی ـ سیاسی، بدون تردید اقتصاد را نیز در زیر چتر حمایت خود جای داده است. مقوله امنیت قطعاً در تعیین ریسک اعتباری کشورها به‌خصوص در شرایط فعلی دنیا اثرگذارترین است. به‌طوری که کاهش امنیت، ریسک کشورها را افزایش و رتبه اعتباری آن‌ها را کاهش خواهد داد. در رتبه‌بندی اعتبار کشورهای جهان که از طریق موسسات رتبه‌بندی جهانی مانند BEST، S&P، FITCH، MOODYS و... انجام می‌شود، عملاً به مولفه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حقوقی پرداخته‌اند و با بررسی این مولفه‌ها مانند رشد اقتصادی، تورم، بیکاری، نرخ ارز، ذخایر، سهم نهادهای حاکمیتی متکی به آرای مردم، استقلال دستگاه قضایی، ثبات قوانین، سازگاری قوانین با چارچوب‌های بین‌المللی، آزادی سرانه مطبوعات و... رتبه کشورها را با درجه‌بندی بین صفر تا هفت، تعیین کرده‌اند. با همین معیار، ریسک کشورها و به تبع آن ریسک تامین مالی و بیمه‌ای را مشخص کرده‌اند. این درجه‌بندی باعث شده است که هزینه‌های بیمه‌ای مترتب بر فعالیت‌های اقتصادی و به‌خصوص سرمایه‌گذاری‌ها که مورد بحث این نوشتار است، متناسب با رتبه‌بندی کشورها در تغییر باشد. در حال حاضر به‌دلایل مختلف، ریسک کشور ما بالا یعنی 5 تا 6 است؛ به همین جهت کارمزدهای بیمه‌ای به‌طور اعم برای شرکت‌های معتبر بیمه نیز بالا است و به ناچار به سربار هزینه‌های سرمایه‌گذاری افزوده می‌شود.

در مورد اهمیت بیمه سرمایه‌گذاری نیز همان‌طور که روشن است، هیچ توسعه اقتصادی، بدون سرمایه‌گذاری ممکن نخواهد بود. این عامل بی‌تردید می‌تواند در جهت رونق و توسعه بدون چون و چرای یک اقتصاد نقش اساسی داشته باشد. پس هر آنچه که برای این بستر لازم باشد، باید طراحی، ایجاد و مهیا شود تا این بستر برای عامل مهم حرکت اقتصادی یعنی سرمایه‌گذاری، آماده و جذاب شود. همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، عوامل و مولفه‌های مهمی وجود دارند که باید برای بهبود آن‌ها تلاش کرد.

یکی از شاخص‌هایی که می‌تواند نشانه خوبی برای فعالیت‌های اقتصادی ـ اجتماعی یک کشور باشد، میزان حق بیمه‌های صادره آن کشور است. به عبارت دیگر، بالا بودن میزان نفوذ بیمه در یک کشور می‌تواند گویای رونق و توسعه باشد. در کشور ما علی‌رغم تلاش‌های خوبی که در این سال‌های صورت گرفته، هنوز نتوانسته‌ایم جامعه خود را به طور کامل با فرهنگ بیمه عجین کنیم تا هیچ کس بدون اینکه به بیمه فکر کند، فعالیتی را شروع نکند. متاسفانه در کشور ما بیمه‌های متفاوت عمر و زندگی، همچنین بیمه‌های بازرگانی به‌ویژه برای صادرات و در نهایت بیمه سرمایه‌گذاری به معنی پوشش تامین مالی پروژه‌ها در جهت توسعه فعالیت‌های اطمینان‌بخش سرمایه‌گذاران، آن اهمیت و جایگاه لازم را کسب نکرده‌اند. شاید اگر این امر در راستای توسعه کشور و برنامه‌های چشم‌انداز 20 ساله حرکت می‌کرد، امروز شرکت‌های بیمه‌ای بزرگ و پویایی داشتیم که در ارتباط با سایر شرکت‌های بیمه‌های بین‌المللی به‌صورت اتکایی می‌توانستند معضل ضمانت‌های درخواستی سرمایه‌گذاران داخلی و حتی خارجی را به هر میزان برآورده کنند. با جرات می‌توان گفت که امروزه در کشور ما اطمینان و امنیت برای سرمایه‌گذارانی که قصد سرمایه‌گذاری‌های کلان دارند، به‌خوبی مهیا نیست. حتی در این رابطه موسسات اطمینان‌بخشی نیز در کشور وجود ندارند که بتوانند این بستر را برای سرمایه‌گذاران فراهم سازند تا اشخاص چه حقوقی و چه حقیقی، بتوانند با آرامش و اطمینان از عدم زیان‌های کلان، به تامین مالی پروژه‌ها و حرکت دادن چرخ‌های اقتصادی و رونق بازار کسب‌وکار اقدام کنند. در صورتی که این امر میسر می‌شد، در شرایط فعلی کشور که به‌دلیل محدودیت‌های بودجه‌ای و عدم امکان دسترسی به منابع خارجی، اعتبار لازم و کافی برای به حرکت درآوردن چرخ‌های عمرانی  ندارد می‌توانست راه‌گشای تنگناهای موجود باشد. این حلقه مفقوده زنجیر امنیت یعنی موسسات بیمه‌ای بسیار بزرگ نیز اگر در حد اعتبار بیمه‌های بین‌المللی فعال بودند، به‌طور حتم امروز حجم نقدینگی بالای بخش خصوصی می‌توانست به‌جای سردرگمی و عدم اطمینان از بازار، در اختیار توسعه هدف‌دار قرار گیرد. متاسفانه سرمایه‌گذاری‌های انجام شده چه داخلی و چه خارجی، به هیچ وجه پاسخگوی پتانسیل توسعه این مرز و بوم نیست. کشور ما در همین شرایط برای صدها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری، آمادگی دارد. ضمن اینکه تا حد زیادی همه مولفه‌های اصلی سرمایه‌گذاری مانند جمعیت، موقعیت جغرافیایی، نیروی انسانی تحصیل‌کرده، امکانات فراوان انرژی، منابع غنی معدنی، امکان توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز و... را در اختیار دارد، اما این امتیازات به‌دلیل موانع برخی از کشورهای موثر در تعاملات جهانی، همچنان دسترسی سرمایه‌گذاران خارجی به ایران را با مشکلاتی مواجه کرده است.

امروز حداقل برای فعالان اقتصادی که سرمایه‌های خود را به این عرصه آورده‌اند، باید بدون هیچ وقفه‌ای پوشش‌های کافی را از طریق صندوق‌های بیمه‌‌ای و ضمانت فراهم شود تا حداقل این سرمایه‌ها احساس ناامنی از بازاری که پیش‌بینی و تحلیل آن ساده نیست، نکنند و با اطمینان به فعالیت خود ادامه دهند. سایر فعالان اقتصادی نیز با این توجه خاص، جذب این بازار پیچیده می‌شوند.

گفت و گوها

 • امیر تقی‌خان تجریشی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن

  الگوبرداری از بازار سرمایه بین‌المللی به روش‌های تامین مالی در کشور کمک می‌کند

  اخبار فلزات: تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این بنگاه‌ها برای پیشبرد اهداف و چشم‌اندازهای آن‌ها است. مشکلات اقتصادی کشور، بحران‌های سیاسی بین‌المللی و مشکلات اجتماعی منجر به بروز چالش‌های بسیاری برای تامین سرمایه و بازار مالی شرکت‌ها شده است. عدم وجود سیاست‌گذاری‌های مناسب برای کنترل حجم نقدینگی در کشور و مشکلات تامین مالی با استفاده از جذب سرمایه خارجی راه تامین مالی در ایران را بسیار دشوار می‌کند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» به گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن نشسته است. امیر تقی خان تجریشی اعتقاد دارد که ارتباط با بازارهای سرمایه کشورهای پیشرفته و الگوبرداری از آن‌ها بدون تغییر اساسی در ساختار و با رعایت الزامات شریعت به توسعه بازار سرمایه کشور کمک قابل توجهی خواهد کرد. شرح کامل این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

  چادرملو پیشرو در بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی

  اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شب گذشته در گفتگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین در خصوص منابع تامین آب صنایع چادرملو در استان یزد گفت: موضوع کمبود آب و استفاده نامناسب از منابع موجود یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان و بخصوص فعالان صنعتی است. شرکت چادرملو نیز با درک این شرایط طی چند سال اخیر با اجرای طرح‌های زیر بنایی، گام‌های مثبتی در جهت تامین آب مورد نیاز صنایع خود در استان یزد برداشته است.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت، گامی اساسی برای جذب سرمایه‌گذار در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از منحصر به فردترین مناطق ویژه کشور به ویژه برای صنایع معدنی، فلزی و پتروشیمی به‌شمار می‌رود. در این منطقه تلاش شده تا با تکمیل زیرساخت‌ها و اعمال مشوق‌های گوناگون زمینه جذب هرچه بیشتری سرمایه فراهم شود. تاجایی که این منطقه را می‌توان یکی از قطب‌های صنعتی کشور دانست. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکانات این منطقه برای صاحبان سرمایه با مدیرعامل آن به گفت‌وگو نشسته است. حسن خلج طهرانی از طرح‌های توسعه این منطقه و تلاش برای آماده شدن این منطقه در چشم‌انداز 1404 می‌گوید.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت

  جامعه نباید با قدرت‌های پنهانی اقتصادی در نوسان نرخ ارز همکاری کند

  اخبار فلزات: نوسان نرخ ارز در کشور ما باعث شده است که طی چند ماه اخیر نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان ایجاد شود و ممکن است این پرسش مطرح شود که سرنوشت قیمت دلار چه خواهد بود. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با معاون سازمان توسعه تجارت به گفت‌وگو نشسته است. محمدرضا مودودی اعتقاد دارد که عده‌ای در حال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود از نوسان نرخ ارز هستند و جامعه نباید با آن‌ها همراهی کند. مودودی همچنین می‌گوید جای نگرانی برای تامین ارز در کشور ما وجود ندارد و با توجه به صادرات، ارز به میزان کافی در کشور موجود است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • راضیه لک، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی

  عدم شفافیت داده‌های اکتشافی، چالش سرمایه‌گذاری در معدن

  اخبار فلزات: طی سال‌های گذشته اکتشافات بخش معدن با کندی همراه شده بود این مسئله در درازمدت برای این بخش مناسب نیست. ضمن اینکه منابع مالی مناسب به سمت اکتشافات به‌خوبی هدایت نشدند. ماهنامه اخبار فلزات برای بررسی چالش‌های تامین مالی اکتشافات معدنی با رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به گفت‌وگو نشسته است. راضیه لک اعتقاد دارد عدم تخصیص بودجه مناسب به اکتشافات معدنی و به‌ویژه سازمان زمین‌شناسی مانع از توسعه اکتشافات شده است و عملا سرمایه‌گذاران به این حوزه وارد نشده‌اند. و معتقد است وظیفه حاکمیت است که با تولید داده‌های اکتشافی پایه و مطمئن، سرمایه‌گذاران را به این حوزه جذب کند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family