آخرین اخبار

بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه

مهدی کرباسیان؛ رئیس هیأت عامل ایمیدرو : ایران از گستره مرزهای آبی طولانی برخوردار است و این مرزها در جنوب کشور از خرمشهر تا چابهار با دریای خلیج فارس و عمان ارتباط برقرار می‌کنند.

دسترسی آسان به آب‌های آزاد را باید نقطه قوتی برای سرمایه‌گذاری در این مناطق دانست. چراکه با ساخت بنادر زمینه برقراری روابط و تبادلات تجاری بین‌المللی، واردات و صادرات فراهم می‌شود. پتانسیل یاد شده در کنار ذخایر نفت، گاز و منابع عظیم معدنی می‌تواند زمینه‌ساز توسعه کشور باشد. گفتنی است، استفاده از حمل‌ونقل دریایی از یک‌سو به‌واسطه مزیت‌هایی همچون هزینه پایین جابجایی و همچنین سرعت عمل بالا مورد توجه قرار دارد، از سوی دیگر نیز تسهیل‌کننده ارتباطات در صحنه بین‌المللی شناخته می‌شود. همچنین باید خاطرنشان ساخت که بنادر کشور محل ورود و خروج کالا به کشورهای شمال ایران است. بیش از 10 کشور در مرزهای شمالی، واقع هستند و ایران دسترسی جمعیت چند صد میلیونی این مناطق را به آب‌های آزاد فراهم می‌کند. بنابراین با توسعه بنادر می‌توان جایگاه ویژه‌ای را برای ایران متصور شد.
در بنادر مجهز، شاخص‌هایی چون زمان اشغال اسکله، سرعت تخلیه و بارگیری کشتی‌ها، متوسط زمان توقف کشتی در بندر، زمان تخلیه و بارگیری و ... حائز اهمیت هستند. با وجود تمام مزیت‌های یاد شده، بنادر کشور همچنان با کاستی‌هایی مواجه هستند. مهمترین ضعف بنادر را باید عدم امکان پهلوگیری کشتی‌های بسیار بزرگ دانست. در حال حاضر اسکله‌های کشور توانایی پهلوگیری کشتی‌هایی با ظرفیت چند صد هزار تنی را ندارند؛ این در حالی است که در بنادر بین‌المللی کشتی با تناژ 300 تا 400 هزار تنی نیز پهلو می‌گیرد. درنتیجه استفاده از کشتی‌های کوچک در بنادر کشور هزینه‌های حمل‌ونقل و همچنین هزینه تخلیه و بارگیری را به‌شدت افزایش می‌دهد. عدم وجود ثبات در قوانین و وجود قوانین دست‌وپا گیر و پیچیده را باید مشکل دیگری دانست که به‌عنوان سدی در مسیر توسعه بنادر قرار دارد. کمبود سایر زیرساخت‌ها در حاشیه بنادر همچون خطوط حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی و .... نیز به‌عنوان ضعف دیگری در این مناطق شناخته می‌شود. کمبودهای یاد شده، موجبات افزایش قیمت در صنایع معدنی و فلزی را فراهم می‌آورد. در نهایت نیز از رقابت‌پذیری صنایع کشور در بازار جهانی کاسته می‌شود. کاستی‌های یاد شده را باید ناشی از عدم سرمایه‌گذاری کافی در این منطقه دانست. درنتیجه لزوم جذب سرمایه به این مناطق ضروری است؛ بدون شک سرمایه‌گذاری در حوزه حمل‌ونقل دریایی یکی از عوامل اساسی در توسعه اقتصادی کشورها محسوب می‌شود.
اگر از پتانسیل دسترسی به آب‌های آزاد استفاده شود، مزیت‌های متعددی را از جنبه‌های گوناگون برای کشور به‌دنبال دارد. اما نکته حائز اهمیت وجود رقبایی است که با تمام توان تلاش می‌کنند و در این میان فرصت‌های بسیاری را از ما گرفته‌اند. برای نمونه پس از فروپاشی شوروی سابق، مواردی چون ترانزیت کالا یا سوآپ نفت از ایران مطرح شد. این پروژه‌ها عملیاتی شدند اما در نهایت بازده کافی نداشتند؛ چرا که حضور رقبایی در دریای سیاه و کشور ترکیه، فعالیت را برای ما دشوار ساخت. مثال دیگر این رقابت را باید پروژه احداث جاده ابریشم توسط کشور چین دانست. ایران می‌توانست به‌عنوان محور اصلی این جاده شناخته شود و تاثیر اقتصادی قابل توجهی را برای کشور به‌همراه داشته باشد. اما کاستی‌های موجود در کشور موجب شدند که مسیرهای جایگزینی انتخاب شوند. کما اینکه در حال حاضر، کشور پاکستان و بندر گوادر در این منطقه جایگزین ایران و بندر چابهار شده است.
در حال حاضر بندرعباس یکی از مهمترین بنادر کشور شناخته می‌شود و نقش مهمی در تجارت دریایی بازی می‌کند. اما همچنان لزوم جذب سرمایه برای توسعه و بهبود سازوکارهای این منطقه ضروری به‌نظر می‌رسد. این توسعه در سایر مرزهای آبی کشور نیز در حال اجرایی شدن است. برای نمونه انتظار می‌رود که در آینده نزدیک بندر 8 میلیونی چابهار به بهره‌برداری برسد. بدون شک احداث این بندر اقدام بسیار بزرگی است، اما همچنان زیرساخت‌های مرتبط با آن همچون خط راه آهن این منطقه احداث نشده و توجه به تکمیل این موارد نیز ضروری به‌نظر می‌رسد.
مقدمات اجرای پروژه بندر پارسیان نیز فراهم شده و قرارداد نهایی آن بسته شده است. انتظار می‌رود ظرف 3 سال آینده این بندر به بهره‌برداری برسد. اجرای این پروژه در بازه زمانی طولانی‌تری نسبت به انتظارها ادامه پیدا کرد و دلایل متعددی نیز برای آن وجود دارد. در درجه نخست اینکه تکمیل این طرح توسط مشاور زمان‌بر بود. این طرح هزینه بسیار بالایی دارد و تامین هزینه مالی آن نیز قابل توجه بود. اقدامات متعددی انجام گرفت که سازمان محیط زیست از اجرای این فعالیت بدون خسارت به منطقه اطمینان پیدا کند. خوشبختانه در نهایت نیز با نظارت مشاور بین‌المللی تایید از سازمان مزبور گرفته و با اقدامات پیشنهادی مشاور، همه مجوزها اخذ و عملیات آغاز شد. اکنون نیز انتظار می‌رود این بندر در آینده نزدیک به قطبی برای تبادلات بین‌المللی تبدیل شود و زمینه توسعه و رشد اقتصادی این منطقه و کل کشور را فراهم آورد.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family