آخرین اخبار

بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه

مهدی کرباسیان؛ رئیس هیأت عامل ایمیدرو : ایران از گستره مرزهای آبی طولانی برخوردار است و این مرزها در جنوب کشور از خرمشهر تا چابهار با دریای خلیج فارس و عمان ارتباط برقرار می‌کنند.

دسترسی آسان به آب‌های آزاد را باید نقطه قوتی برای سرمایه‌گذاری در این مناطق دانست. چراکه با ساخت بنادر زمینه برقراری روابط و تبادلات تجاری بین‌المللی، واردات و صادرات فراهم می‌شود. پتانسیل یاد شده در کنار ذخایر نفت، گاز و منابع عظیم معدنی می‌تواند زمینه‌ساز توسعه کشور باشد. گفتنی است، استفاده از حمل‌ونقل دریایی از یک‌سو به‌واسطه مزیت‌هایی همچون هزینه پایین جابجایی و همچنین سرعت عمل بالا مورد توجه قرار دارد، از سوی دیگر نیز تسهیل‌کننده ارتباطات در صحنه بین‌المللی شناخته می‌شود. همچنین باید خاطرنشان ساخت که بنادر کشور محل ورود و خروج کالا به کشورهای شمال ایران است. بیش از 10 کشور در مرزهای شمالی، واقع هستند و ایران دسترسی جمعیت چند صد میلیونی این مناطق را به آب‌های آزاد فراهم می‌کند. بنابراین با توسعه بنادر می‌توان جایگاه ویژه‌ای را برای ایران متصور شد.
در بنادر مجهز، شاخص‌هایی چون زمان اشغال اسکله، سرعت تخلیه و بارگیری کشتی‌ها، متوسط زمان توقف کشتی در بندر، زمان تخلیه و بارگیری و ... حائز اهمیت هستند. با وجود تمام مزیت‌های یاد شده، بنادر کشور همچنان با کاستی‌هایی مواجه هستند. مهمترین ضعف بنادر را باید عدم امکان پهلوگیری کشتی‌های بسیار بزرگ دانست. در حال حاضر اسکله‌های کشور توانایی پهلوگیری کشتی‌هایی با ظرفیت چند صد هزار تنی را ندارند؛ این در حالی است که در بنادر بین‌المللی کشتی با تناژ 300 تا 400 هزار تنی نیز پهلو می‌گیرد. درنتیجه استفاده از کشتی‌های کوچک در بنادر کشور هزینه‌های حمل‌ونقل و همچنین هزینه تخلیه و بارگیری را به‌شدت افزایش می‌دهد. عدم وجود ثبات در قوانین و وجود قوانین دست‌وپا گیر و پیچیده را باید مشکل دیگری دانست که به‌عنوان سدی در مسیر توسعه بنادر قرار دارد. کمبود سایر زیرساخت‌ها در حاشیه بنادر همچون خطوط حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی و .... نیز به‌عنوان ضعف دیگری در این مناطق شناخته می‌شود. کمبودهای یاد شده، موجبات افزایش قیمت در صنایع معدنی و فلزی را فراهم می‌آورد. در نهایت نیز از رقابت‌پذیری صنایع کشور در بازار جهانی کاسته می‌شود. کاستی‌های یاد شده را باید ناشی از عدم سرمایه‌گذاری کافی در این منطقه دانست. درنتیجه لزوم جذب سرمایه به این مناطق ضروری است؛ بدون شک سرمایه‌گذاری در حوزه حمل‌ونقل دریایی یکی از عوامل اساسی در توسعه اقتصادی کشورها محسوب می‌شود.
اگر از پتانسیل دسترسی به آب‌های آزاد استفاده شود، مزیت‌های متعددی را از جنبه‌های گوناگون برای کشور به‌دنبال دارد. اما نکته حائز اهمیت وجود رقبایی است که با تمام توان تلاش می‌کنند و در این میان فرصت‌های بسیاری را از ما گرفته‌اند. برای نمونه پس از فروپاشی شوروی سابق، مواردی چون ترانزیت کالا یا سوآپ نفت از ایران مطرح شد. این پروژه‌ها عملیاتی شدند اما در نهایت بازده کافی نداشتند؛ چرا که حضور رقبایی در دریای سیاه و کشور ترکیه، فعالیت را برای ما دشوار ساخت. مثال دیگر این رقابت را باید پروژه احداث جاده ابریشم توسط کشور چین دانست. ایران می‌توانست به‌عنوان محور اصلی این جاده شناخته شود و تاثیر اقتصادی قابل توجهی را برای کشور به‌همراه داشته باشد. اما کاستی‌های موجود در کشور موجب شدند که مسیرهای جایگزینی انتخاب شوند. کما اینکه در حال حاضر، کشور پاکستان و بندر گوادر در این منطقه جایگزین ایران و بندر چابهار شده است.
در حال حاضر بندرعباس یکی از مهمترین بنادر کشور شناخته می‌شود و نقش مهمی در تجارت دریایی بازی می‌کند. اما همچنان لزوم جذب سرمایه برای توسعه و بهبود سازوکارهای این منطقه ضروری به‌نظر می‌رسد. این توسعه در سایر مرزهای آبی کشور نیز در حال اجرایی شدن است. برای نمونه انتظار می‌رود که در آینده نزدیک بندر 8 میلیونی چابهار به بهره‌برداری برسد. بدون شک احداث این بندر اقدام بسیار بزرگی است، اما همچنان زیرساخت‌های مرتبط با آن همچون خط راه آهن این منطقه احداث نشده و توجه به تکمیل این موارد نیز ضروری به‌نظر می‌رسد.
مقدمات اجرای پروژه بندر پارسیان نیز فراهم شده و قرارداد نهایی آن بسته شده است. انتظار می‌رود ظرف 3 سال آینده این بندر به بهره‌برداری برسد. اجرای این پروژه در بازه زمانی طولانی‌تری نسبت به انتظارها ادامه پیدا کرد و دلایل متعددی نیز برای آن وجود دارد. در درجه نخست اینکه تکمیل این طرح توسط مشاور زمان‌بر بود. این طرح هزینه بسیار بالایی دارد و تامین هزینه مالی آن نیز قابل توجه بود. اقدامات متعددی انجام گرفت که سازمان محیط زیست از اجرای این فعالیت بدون خسارت به منطقه اطمینان پیدا کند. خوشبختانه در نهایت نیز با نظارت مشاور بین‌المللی تایید از سازمان مزبور گرفته و با اقدامات پیشنهادی مشاور، همه مجوزها اخذ و عملیات آغاز شد. اکنون نیز انتظار می‌رود این بندر در آینده نزدیک به قطبی برای تبادلات بین‌المللی تبدیل شود و زمینه توسعه و رشد اقتصادی این منطقه و کل کشور را فراهم آورد.

گفت و گوها

 • امیر تقی‌خان تجریشی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن

  الگوبرداری از بازار سرمایه بین‌المللی به روش‌های تامین مالی در کشور کمک می‌کند

  اخبار فلزات: تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این بنگاه‌ها برای پیشبرد اهداف و چشم‌اندازهای آن‌ها است. مشکلات اقتصادی کشور، بحران‌های سیاسی بین‌المللی و مشکلات اجتماعی منجر به بروز چالش‌های بسیاری برای تامین سرمایه و بازار مالی شرکت‌ها شده است. عدم وجود سیاست‌گذاری‌های مناسب برای کنترل حجم نقدینگی در کشور و مشکلات تامین مالی با استفاده از جذب سرمایه خارجی راه تامین مالی در ایران را بسیار دشوار می‌کند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» به گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن نشسته است. امیر تقی خان تجریشی اعتقاد دارد که ارتباط با بازارهای سرمایه کشورهای پیشرفته و الگوبرداری از آن‌ها بدون تغییر اساسی در ساختار و با رعایت الزامات شریعت به توسعه بازار سرمایه کشور کمک قابل توجهی خواهد کرد. شرح کامل این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

  چادرملو پیشرو در بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی

  اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شب گذشته در گفتگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین در خصوص منابع تامین آب صنایع چادرملو در استان یزد گفت: موضوع کمبود آب و استفاده نامناسب از منابع موجود یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان و بخصوص فعالان صنعتی است. شرکت چادرملو نیز با درک این شرایط طی چند سال اخیر با اجرای طرح‌های زیر بنایی، گام‌های مثبتی در جهت تامین آب مورد نیاز صنایع خود در استان یزد برداشته است.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت، گامی اساسی برای جذب سرمایه‌گذار در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از منحصر به فردترین مناطق ویژه کشور به ویژه برای صنایع معدنی، فلزی و پتروشیمی به‌شمار می‌رود. در این منطقه تلاش شده تا با تکمیل زیرساخت‌ها و اعمال مشوق‌های گوناگون زمینه جذب هرچه بیشتری سرمایه فراهم شود. تاجایی که این منطقه را می‌توان یکی از قطب‌های صنعتی کشور دانست. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکانات این منطقه برای صاحبان سرمایه با مدیرعامل آن به گفت‌وگو نشسته است. حسن خلج طهرانی از طرح‌های توسعه این منطقه و تلاش برای آماده شدن این منطقه در چشم‌انداز 1404 می‌گوید.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت

  جامعه نباید با قدرت‌های پنهانی اقتصادی در نوسان نرخ ارز همکاری کند

  اخبار فلزات: نوسان نرخ ارز در کشور ما باعث شده است که طی چند ماه اخیر نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان ایجاد شود و ممکن است این پرسش مطرح شود که سرنوشت قیمت دلار چه خواهد بود. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با معاون سازمان توسعه تجارت به گفت‌وگو نشسته است. محمدرضا مودودی اعتقاد دارد که عده‌ای در حال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود از نوسان نرخ ارز هستند و جامعه نباید با آن‌ها همراهی کند. مودودی همچنین می‌گوید جای نگرانی برای تامین ارز در کشور ما وجود ندارد و با توجه به صادرات، ارز به میزان کافی در کشور موجود است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • راضیه لک، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی

  عدم شفافیت داده‌های اکتشافی، چالش سرمایه‌گذاری در معدن

  اخبار فلزات: طی سال‌های گذشته اکتشافات بخش معدن با کندی همراه شده بود این مسئله در درازمدت برای این بخش مناسب نیست. ضمن اینکه منابع مالی مناسب به سمت اکتشافات به‌خوبی هدایت نشدند. ماهنامه اخبار فلزات برای بررسی چالش‌های تامین مالی اکتشافات معدنی با رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به گفت‌وگو نشسته است. راضیه لک اعتقاد دارد عدم تخصیص بودجه مناسب به اکتشافات معدنی و به‌ویژه سازمان زمین‌شناسی مانع از توسعه اکتشافات شده است و عملا سرمایه‌گذاران به این حوزه وارد نشده‌اند. و معتقد است وظیفه حاکمیت است که با تولید داده‌های اکتشافی پایه و مطمئن، سرمایه‌گذاران را به این حوزه جذب کند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family