آخرین اخبار

بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه

مهدی کرباسیان؛ رئیس هیأت عامل ایمیدرو : ایران از گستره مرزهای آبی طولانی برخوردار است و این مرزها در جنوب کشور از خرمشهر تا چابهار با دریای خلیج فارس و عمان ارتباط برقرار می‌کنند.

دسترسی آسان به آب‌های آزاد را باید نقطه قوتی برای سرمایه‌گذاری در این مناطق دانست. چراکه با ساخت بنادر زمینه برقراری روابط و تبادلات تجاری بین‌المللی، واردات و صادرات فراهم می‌شود. پتانسیل یاد شده در کنار ذخایر نفت، گاز و منابع عظیم معدنی می‌تواند زمینه‌ساز توسعه کشور باشد. گفتنی است، استفاده از حمل‌ونقل دریایی از یک‌سو به‌واسطه مزیت‌هایی همچون هزینه پایین جابجایی و همچنین سرعت عمل بالا مورد توجه قرار دارد، از سوی دیگر نیز تسهیل‌کننده ارتباطات در صحنه بین‌المللی شناخته می‌شود. همچنین باید خاطرنشان ساخت که بنادر کشور محل ورود و خروج کالا به کشورهای شمال ایران است. بیش از 10 کشور در مرزهای شمالی، واقع هستند و ایران دسترسی جمعیت چند صد میلیونی این مناطق را به آب‌های آزاد فراهم می‌کند. بنابراین با توسعه بنادر می‌توان جایگاه ویژه‌ای را برای ایران متصور شد.
در بنادر مجهز، شاخص‌هایی چون زمان اشغال اسکله، سرعت تخلیه و بارگیری کشتی‌ها، متوسط زمان توقف کشتی در بندر، زمان تخلیه و بارگیری و ... حائز اهمیت هستند. با وجود تمام مزیت‌های یاد شده، بنادر کشور همچنان با کاستی‌هایی مواجه هستند. مهمترین ضعف بنادر را باید عدم امکان پهلوگیری کشتی‌های بسیار بزرگ دانست. در حال حاضر اسکله‌های کشور توانایی پهلوگیری کشتی‌هایی با ظرفیت چند صد هزار تنی را ندارند؛ این در حالی است که در بنادر بین‌المللی کشتی با تناژ 300 تا 400 هزار تنی نیز پهلو می‌گیرد. درنتیجه استفاده از کشتی‌های کوچک در بنادر کشور هزینه‌های حمل‌ونقل و همچنین هزینه تخلیه و بارگیری را به‌شدت افزایش می‌دهد. عدم وجود ثبات در قوانین و وجود قوانین دست‌وپا گیر و پیچیده را باید مشکل دیگری دانست که به‌عنوان سدی در مسیر توسعه بنادر قرار دارد. کمبود سایر زیرساخت‌ها در حاشیه بنادر همچون خطوط حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی و .... نیز به‌عنوان ضعف دیگری در این مناطق شناخته می‌شود. کمبودهای یاد شده، موجبات افزایش قیمت در صنایع معدنی و فلزی را فراهم می‌آورد. در نهایت نیز از رقابت‌پذیری صنایع کشور در بازار جهانی کاسته می‌شود. کاستی‌های یاد شده را باید ناشی از عدم سرمایه‌گذاری کافی در این منطقه دانست. درنتیجه لزوم جذب سرمایه به این مناطق ضروری است؛ بدون شک سرمایه‌گذاری در حوزه حمل‌ونقل دریایی یکی از عوامل اساسی در توسعه اقتصادی کشورها محسوب می‌شود.
اگر از پتانسیل دسترسی به آب‌های آزاد استفاده شود، مزیت‌های متعددی را از جنبه‌های گوناگون برای کشور به‌دنبال دارد. اما نکته حائز اهمیت وجود رقبایی است که با تمام توان تلاش می‌کنند و در این میان فرصت‌های بسیاری را از ما گرفته‌اند. برای نمونه پس از فروپاشی شوروی سابق، مواردی چون ترانزیت کالا یا سوآپ نفت از ایران مطرح شد. این پروژه‌ها عملیاتی شدند اما در نهایت بازده کافی نداشتند؛ چرا که حضور رقبایی در دریای سیاه و کشور ترکیه، فعالیت را برای ما دشوار ساخت. مثال دیگر این رقابت را باید پروژه احداث جاده ابریشم توسط کشور چین دانست. ایران می‌توانست به‌عنوان محور اصلی این جاده شناخته شود و تاثیر اقتصادی قابل توجهی را برای کشور به‌همراه داشته باشد. اما کاستی‌های موجود در کشور موجب شدند که مسیرهای جایگزینی انتخاب شوند. کما اینکه در حال حاضر، کشور پاکستان و بندر گوادر در این منطقه جایگزین ایران و بندر چابهار شده است.
در حال حاضر بندرعباس یکی از مهمترین بنادر کشور شناخته می‌شود و نقش مهمی در تجارت دریایی بازی می‌کند. اما همچنان لزوم جذب سرمایه برای توسعه و بهبود سازوکارهای این منطقه ضروری به‌نظر می‌رسد. این توسعه در سایر مرزهای آبی کشور نیز در حال اجرایی شدن است. برای نمونه انتظار می‌رود که در آینده نزدیک بندر 8 میلیونی چابهار به بهره‌برداری برسد. بدون شک احداث این بندر اقدام بسیار بزرگی است، اما همچنان زیرساخت‌های مرتبط با آن همچون خط راه آهن این منطقه احداث نشده و توجه به تکمیل این موارد نیز ضروری به‌نظر می‌رسد.
مقدمات اجرای پروژه بندر پارسیان نیز فراهم شده و قرارداد نهایی آن بسته شده است. انتظار می‌رود ظرف 3 سال آینده این بندر به بهره‌برداری برسد. اجرای این پروژه در بازه زمانی طولانی‌تری نسبت به انتظارها ادامه پیدا کرد و دلایل متعددی نیز برای آن وجود دارد. در درجه نخست اینکه تکمیل این طرح توسط مشاور زمان‌بر بود. این طرح هزینه بسیار بالایی دارد و تامین هزینه مالی آن نیز قابل توجه بود. اقدامات متعددی انجام گرفت که سازمان محیط زیست از اجرای این فعالیت بدون خسارت به منطقه اطمینان پیدا کند. خوشبختانه در نهایت نیز با نظارت مشاور بین‌المللی تایید از سازمان مزبور گرفته و با اقدامات پیشنهادی مشاور، همه مجوزها اخذ و عملیات آغاز شد. اکنون نیز انتظار می‌رود این بندر در آینده نزدیک به قطبی برای تبادلات بین‌المللی تبدیل شود و زمینه توسعه و رشد اقتصادی این منطقه و کل کشور را فراهم آورد.

گفت و گوها

 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌های معدنی، فصل جدیدی از تحول در معادن

  اخبار فلزات: محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات در خصوص ورود استارت‌آپ‌ها و نقش آن در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: کشور ما باید تجربیات جهانی در هر مسیری را برای خود استفاده کند. نگاه معدنکاران در کشور ما باید از سنتی به مدرن و نوآوری‌های جدید تغییر یابد و نگاه‌ها در تمامی مراحل معدنکاری و حتی در واگذاری‌ها نیز نوآورانه باشد.

  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  نگاه دولت باید صادرات محور باشد

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده برای بهبود وضعیت کالاهای تولید داخل، صادرات محور بودن آن است. در این میان محصولات معدنی طیف بزرگی از صادرات کشور را دربر می‌گیرند که باید برای توسعه صادرات این محصولات از سوی مسئولان اقداماتی صورت گیرد. بر این اساس ماهنامه «اخبار فلزات» با رئیس هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد صادرات محور نبود کالاهای معدنی و عدم وجود حمایت‌های صادراتی از تولیدکنندگان دو مانع اصلی توسعه صادرات محسوب می‌شوند. وی همچنین می‌گوید دولت باید رویکرد خود را صادرات قرار دهد تا تولیدکنندگان کشور بتوانند با دیگر کشورها رقابت کنند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • سازمان زمین‌شناسی به وظایف اصلی خود بازگردد

  اخبار فلزات: محمد رضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در خصوص تغییرات در ریاست سازمان زمین‌شناسی ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات ضمن عرض تبریک به سرکار خانم راضیه لک به‌عنوان رئیس جدید این سازمان، گفت: در مسیر توسعه کشور، هر سازمانی باید در حوزه وظایف خود بر پایه استراتژی بخش عمل کند. هنگامی که استراتژی وجود داشته باشد، سلیقه حاکم نیست.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل هلدینگ میدکو در گفت‌وگو با «اخبار فلزات»

  جای بیمه سرمایه‌گذاری در ایران خالی است

  اخبار فلزات: بانک‌ها مهم‌ترین منابع تامین مالی در کشور ما به‌شمار می‌روند. اما طی سال‌های اخیر تامین مالی از بانک‌ها دشوار شده است و بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند که بانک‌ها رویکرد تجاری دارند و کمتر از بخش تولید حمایت می‌کنند. ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی وضعیت تامین مالی از بانک با مدیرعامل شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) به گفت‌وگو نشسته است. علی اصغر پورمند اعتقاد دارد که بدون یک پشتیبان قوی و دارای اعتبار همانند بانک، تشکیل شرکت‌های بزرگ ممکن نیست. ضمن اینکه برای تشکیل شرکت‌های بزرگ باید به مقوله‌های اقتصادی بودن پروژه، تامین مالی از بازار پول و سرمایه و نیز بیمه سرمایه‌گذاری توجه کرد. وی همچنین می‌گوید به یک پروژه زمانی وام تعلق می‎گیرد که از نظر اقتصادی سودده و شرکت مورد نظر صلاحیت دریافت وام را داشته باشد. پورمند همچنین اظهار کرد مهم‌ترین تضمین سرمایه‌گذاری در یک پروژه سودده بودن است و البته در کنار آن باید فعالیت شرکت بیمه شود که بورس‌های بزرگ و بین‎المللی چنین وظیفه‎ای را برعهده دارند البته بیمه سرمایه‌گذاری در ایران وجود ندارد و لازم است به این مقوله نیز پرداخته شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  صنعت بیمه در ایران متناسب با سایر کشورها توسعه پیدا نکرده است

  اخبار فلزات: سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است و خطرات متعددی آن را تهدید می‌کند. بر همین اساس استفاده از ابزار مناسبی که بر مبنای آن بتوان، امنیت سرمایه را فراهم کرد، ضروری به‌نظر می‌رسد. در همین راستا، استفاده از بیمه به‌عنوان نماد تامین امنیت قطعاً کمک‌کننده خواهد بود و نقش مؤثری در توسعه ریسک‌پذیری بازی خواهد کرد. ماهنامه «اخبار فلزات» جهت بررسی جایگاه بیمه‌های سرمایه‌گذاری در حفظ این امنیت با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن به گفت‌وگو نشسته است. امیر تقی‌خان‌تجریشی اعتقاد دارد ریسک‌های متعددی در مسیر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما این موارد لزوماً به معنی تهدید نیستند. ریسک، جزء جدایی‌ناپذیر سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود و باید با مدیریت آن در راه توسعه و پیشرفت قدم برداشت. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
cache/resized/20dad0ca3dcde75f8c4985cf133c076e.jpg
دولت، راهبر معادن و صنایع معدنی برای ایجاد اشتغال
cache/resized/8b3997a7bfaf098d94bf58cbbcb18186.jpg
میوه رونق  را می‌توان از نهال ثبات بازار چیدثبات
cache/resized/cad32d5671fc38b27d619711c892ca0d.jpg
منابع معدنی فراوانی از هفت فلز اساسی شامل فولاد،
cache/resized/1d2a5aed3665892df2c3eec86c8f9249.jpg
چرخ‌دنده‌های تو در توی صنعت با قیمت‌گذاری دستوری
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family