آخرین اخبار

سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران/ بودجه را یک‌طرفه قضاوت نکنیم
 در ترازنامه کلی بودجه، در یک بخش منابع بودجه کشور و در طرف مقابل مصارف بودجه منظور می‌شود. این دو رقم برای ترازی بودجه با یکدیگر برابر است. آمارها نشان می‌دهد که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ رقم کلی منابع بودجه معادل یک هزار و ۱۹۵ هزار میلیارد تومان است. بنابراین رقم کلی منابع بودجه کشور نسبت به لایحه سال قبل ۱/ ۱۰ درصد و نسبت به قانون، ۷/ ۳ درصد رشد کرده است. در لایحه بودجه 97  وابستگی دولت به نفت کم شده است، بدین نحو که در قانون بودجه سال 96 درآمد حاصل از نفت 114 هزار میلیارد تومان بود در حالی که در لایحه بودجه 97، این رقم به 101 هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین دولت قیمت ارز مبادله‌ای را که در بودجه سال گذشته 3350 تومان بود در لایحه کنونی 3500 تومان در نظر گرفته است. با توجه به اینکه حقوق کارکنان دولت قرار است در سال آینده به طور متوسط 10 درصد افزایش پیدا کند، مخارج دولت از 254 هزار میلیارد تومان در بودجه سال 96، به 276 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. در نگاه اول کاهش وابستگی به نفت، افزایش مخارج دولت پایین‌تر از نرخ تورم و سیاست استفاده دولت از سایر منابع برای پروژه‌های عمرانی نیز از محاسن لایحه بودجه 97 است. میزان درآمدهای نفتی دولت نسبت به لایحه بودجه سال جاری کاهش یافته، اما میزان درآمدهای مالیاتی و درآمدهای استقراضی دولت در بودجه رشد کرده است. در سال 97 درآمدهای مالیاتی از 111 هزار میلیارد تومان سال قبل به 128 هزار میلیارد تومان رسیده است.

در بودجه سال 97 شاهد رشد 5/2 برابری بودجه وزارت صمت در مقایسه با سال 96 بوده‌ایم که این رقم معادل 14 هزار و 196 میلیارد و 250 میلیون ریال است. بودجه اصلی وزارت صمت 9 هزار و 620 میلیارد، بودجه سازمان توسعه و تجارت 428 میلیارد و 324 میلیون ریال و بودجه ایمیدرو 357 میلیارد ریال و بودجه ایدرو 210 هزار میلیارد ریال و 905 میلیارد ریال بوده است. کاهش بودجه ایمیدرو از ٧٠ میلیارد تومان در سال 96 به 35 میلیارد تومان در سال 97 در جهت واقعی‌تر شدن رقم بودجه است، به این صورت که در بودجه 97، بخش معدن در یک ردیف و یک زیرمجموعه از این لایحه سهم خواهد داشت که شامل ردیف بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران «ایمیدرو» می‌شود. بر این اساس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور رقمی معادل 75 میلیارد و 825 میلیون تومان از بودجه سال آینده را به‌خود اختصاص داده است که نسبت به سال 96 با کاهش 7 درصدی همراه بوده است. قابل توجه اینکه در بودجه 97 درآمد بخش معدن برای دولت یک هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که 11 درصد نسبت به سال 96 افزایش داشته و درآمد حاصل از بهره مالکانه معادن نیز در سال 97 برای دولت  یک هزار و 50 میلیارد تومان پیش‌بینی شده که نسبت به سال 96، حدود ٦ درصد افزایش دارد. همچنین درآمد حاصل از تبصره‌های 2 و 3 ماده 6 قانون اصلاح قانون معادن که مربوط به پرداخت تعیین شده از سوی متقاضیان و دارندگان پروانه اکتشافی است، 15 میلیارد تومان برای دولت پیش‌بینی شده که این رقم نسبت به سال 96 بدون تغییر باقی مانده است.

خصوصی‌سازی و تقویت مشارکت بخش‌خصوصی و ایجاد فضای بهتر برای فعالیت سازمان‌های توسعه‌ای حوزه صنعت ‌و معدن مانند سازمان‌های ایدرو و ایمیدرو، از تحولات لایحه بودجه 97 در بخش صنعت و معدن است. البته در تبصره «۱۹» که مربوط به خصوصی‌سازی است، به دولت اجازه داده می‌شود به‌منظور جلب مشارکت بخش‌خصوصی و تعاونی در اجرای طرح‌های منتخب جدید، نیمه‌تمام و بهره‌برداری طرح‌ها و پروژه‌های تکمیل یا در حال بهره‌برداری، در قالب سازوکار مشارکت عمومی و خصوصی اقدام کند که  البته این در حالی است که میزان تحقق مشارکت بخش‌خصوصی و باز شدن بیش از ۹۰ درصد اعتبارات مورد نیاز اجرای این طرح‌ها برای آورده بخش‌خصوصی، تسهیلات بانکی، صندوق توسعه ملی، بازار سرمایه و تامین مالی خارجی، محل ابهام است. در بخش طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیز نوع نگاه دولت در طرح‌های مشارکتی و خروج منابع حاصل از حق انتفاع پروانه بهره‌برداری از لایحه بودجه ۱۳۹۷ باعث شد که میزان اعتبارات طرح‌های عمرانی فصل صنعت و معدن از محل منابع عمومی بودجه با ۴۴ درصد کاهش مواجه شود.

لایحه بودجه 97 انتقاداتی را به همراه داشته است، اما متأسفانه در این میان شاهد انتقاد همراه با تحلیل کارشناسانه در بودجه 97 کشور نبوده‌ایم. اقتصاددانان، تصمیم‌سازان و سیاست‌گذاران هر بخش باید در صورت داشتن انتقاد، همزمان به ارائه راهکارهای پیشنهادی و سازنده خود نیز در این خصوص بپردازند تا وضعیت بودجه‌بندی در هر بخش، در هر سال نسبت به سال قبل بهتر و موفق‌تر باشد. در کل، بودجه بخش صنعت و معدن در لایحه بودجه 97 با سه تحول مثبت ارزیابی می‌شود؛ زیرا رویکرد اشتغال‌زایی، در تبصره «۱۸» با تاکید بر اشتغال فراگیر در حوزه تولید و دیگر بخش‌های اقتصادی کشور به آن اشاره شده است و تامین منابع این تبصره نیز عمدتا از طریق مابه‌التفاوت قیمت حامل‌های انرژی خواهد بود. با توجه به کاهش مبلغ پرداخت یارانه نقدی و بهره‌مندی بخش تولید از محل هدفمند کردن یارانه‌ها، انتظار می‌رود که منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به بخش تولید اختصاص پیدا کند. کاهش میزان مصوب پرداخت‌های عمرانی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ نسبت به سال جاری به‌دلیل اهرمی کردن پرداخت‌های عمرانی صورت گرفته است. باید سعی شود با سیاست‌های بخردانه اقتصادی از سرمایه‌داری تولید حمایت کنیم و این به معنای اقتصاد مقاومتی است. ضمن اینکه در ایران فقط از حدود 40 درصد اقتصاد مالیات دریافت می‌شود، 20 درصد معافیت مالیاتی دارند و 40 درصد دیگر فرار مالیاتی انجام می‌دهند و ایران یکی از بالاترین نرخ‌های فرار مالیاتی در جهان را دارد. به‌عبارت دیگر ایران بهشت دلالان، رانت‌خواران و واسطه‌گران است. اگر درآمد کسی بیشتر از میزانی است که در قانون تعیین شده، باید مالیات دهد. اما اگر میزان درآمد فرد پایین است، دولت باید به او کمک کند. این موضوع باعث می‌شود تا با افزایش درآمدهای دولت، بخشی از بودجه به‌سمت پروژه‌های عمرانی سرازیر شود که می‌تواند باعث ایجاد رشد و اشتغال‌زایی در بخش‌های دیگر شود.

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family