سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران/ بودجه را یک‌طرفه قضاوت نکنیم
 در ترازنامه کلی بودجه، در یک بخش منابع بودجه کشور و در طرف مقابل مصارف بودجه منظور می‌شود. این دو رقم برای ترازی بودجه با یکدیگر برابر است. آمارها نشان می‌دهد که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ رقم کلی منابع بودجه معادل یک هزار و ۱۹۵ هزار میلیارد تومان است. بنابراین رقم کلی منابع بودجه کشور نسبت به لایحه سال قبل ۱/ ۱۰ درصد و نسبت به قانون، ۷/ ۳ درصد رشد کرده است. در لایحه بودجه 97  وابستگی دولت به نفت کم شده است، بدین نحو که در قانون بودجه سال 96 درآمد حاصل از نفت 114 هزار میلیارد تومان بود در حالی که در لایحه بودجه 97، این رقم به 101 هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین دولت قیمت ارز مبادله‌ای را که در بودجه سال گذشته 3350 تومان بود در لایحه کنونی 3500 تومان در نظر گرفته است. با توجه به اینکه حقوق کارکنان دولت قرار است در سال آینده به طور متوسط 10 درصد افزایش پیدا کند، مخارج دولت از 254 هزار میلیارد تومان در بودجه سال 96، به 276 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. در نگاه اول کاهش وابستگی به نفت، افزایش مخارج دولت پایین‌تر از نرخ تورم و سیاست استفاده دولت از سایر منابع برای پروژه‌های عمرانی نیز از محاسن لایحه بودجه 97 است. میزان درآمدهای نفتی دولت نسبت به لایحه بودجه سال جاری کاهش یافته، اما میزان درآمدهای مالیاتی و درآمدهای استقراضی دولت در بودجه رشد کرده است. در سال 97 درآمدهای مالیاتی از 111 هزار میلیارد تومان سال قبل به 128 هزار میلیارد تومان رسیده است.

در بودجه سال 97 شاهد رشد 5/2 برابری بودجه وزارت صمت در مقایسه با سال 96 بوده‌ایم که این رقم معادل 14 هزار و 196 میلیارد و 250 میلیون ریال است. بودجه اصلی وزارت صمت 9 هزار و 620 میلیارد، بودجه سازمان توسعه و تجارت 428 میلیارد و 324 میلیون ریال و بودجه ایمیدرو 357 میلیارد ریال و بودجه ایدرو 210 هزار میلیارد ریال و 905 میلیارد ریال بوده است. کاهش بودجه ایمیدرو از ٧٠ میلیارد تومان در سال 96 به 35 میلیارد تومان در سال 97 در جهت واقعی‌تر شدن رقم بودجه است، به این صورت که در بودجه 97، بخش معدن در یک ردیف و یک زیرمجموعه از این لایحه سهم خواهد داشت که شامل ردیف بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران «ایمیدرو» می‌شود. بر این اساس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور رقمی معادل 75 میلیارد و 825 میلیون تومان از بودجه سال آینده را به‌خود اختصاص داده است که نسبت به سال 96 با کاهش 7 درصدی همراه بوده است. قابل توجه اینکه در بودجه 97 درآمد بخش معدن برای دولت یک هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که 11 درصد نسبت به سال 96 افزایش داشته و درآمد حاصل از بهره مالکانه معادن نیز در سال 97 برای دولت  یک هزار و 50 میلیارد تومان پیش‌بینی شده که نسبت به سال 96، حدود ٦ درصد افزایش دارد. همچنین درآمد حاصل از تبصره‌های 2 و 3 ماده 6 قانون اصلاح قانون معادن که مربوط به پرداخت تعیین شده از سوی متقاضیان و دارندگان پروانه اکتشافی است، 15 میلیارد تومان برای دولت پیش‌بینی شده که این رقم نسبت به سال 96 بدون تغییر باقی مانده است.

خصوصی‌سازی و تقویت مشارکت بخش‌خصوصی و ایجاد فضای بهتر برای فعالیت سازمان‌های توسعه‌ای حوزه صنعت ‌و معدن مانند سازمان‌های ایدرو و ایمیدرو، از تحولات لایحه بودجه 97 در بخش صنعت و معدن است. البته در تبصره «۱۹» که مربوط به خصوصی‌سازی است، به دولت اجازه داده می‌شود به‌منظور جلب مشارکت بخش‌خصوصی و تعاونی در اجرای طرح‌های منتخب جدید، نیمه‌تمام و بهره‌برداری طرح‌ها و پروژه‌های تکمیل یا در حال بهره‌برداری، در قالب سازوکار مشارکت عمومی و خصوصی اقدام کند که  البته این در حالی است که میزان تحقق مشارکت بخش‌خصوصی و باز شدن بیش از ۹۰ درصد اعتبارات مورد نیاز اجرای این طرح‌ها برای آورده بخش‌خصوصی، تسهیلات بانکی، صندوق توسعه ملی، بازار سرمایه و تامین مالی خارجی، محل ابهام است. در بخش طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیز نوع نگاه دولت در طرح‌های مشارکتی و خروج منابع حاصل از حق انتفاع پروانه بهره‌برداری از لایحه بودجه ۱۳۹۷ باعث شد که میزان اعتبارات طرح‌های عمرانی فصل صنعت و معدن از محل منابع عمومی بودجه با ۴۴ درصد کاهش مواجه شود.

لایحه بودجه 97 انتقاداتی را به همراه داشته است، اما متأسفانه در این میان شاهد انتقاد همراه با تحلیل کارشناسانه در بودجه 97 کشور نبوده‌ایم. اقتصاددانان، تصمیم‌سازان و سیاست‌گذاران هر بخش باید در صورت داشتن انتقاد، همزمان به ارائه راهکارهای پیشنهادی و سازنده خود نیز در این خصوص بپردازند تا وضعیت بودجه‌بندی در هر بخش، در هر سال نسبت به سال قبل بهتر و موفق‌تر باشد. در کل، بودجه بخش صنعت و معدن در لایحه بودجه 97 با سه تحول مثبت ارزیابی می‌شود؛ زیرا رویکرد اشتغال‌زایی، در تبصره «۱۸» با تاکید بر اشتغال فراگیر در حوزه تولید و دیگر بخش‌های اقتصادی کشور به آن اشاره شده است و تامین منابع این تبصره نیز عمدتا از طریق مابه‌التفاوت قیمت حامل‌های انرژی خواهد بود. با توجه به کاهش مبلغ پرداخت یارانه نقدی و بهره‌مندی بخش تولید از محل هدفمند کردن یارانه‌ها، انتظار می‌رود که منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به بخش تولید اختصاص پیدا کند. کاهش میزان مصوب پرداخت‌های عمرانی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ نسبت به سال جاری به‌دلیل اهرمی کردن پرداخت‌های عمرانی صورت گرفته است. باید سعی شود با سیاست‌های بخردانه اقتصادی از سرمایه‌داری تولید حمایت کنیم و این به معنای اقتصاد مقاومتی است. ضمن اینکه در ایران فقط از حدود 40 درصد اقتصاد مالیات دریافت می‌شود، 20 درصد معافیت مالیاتی دارند و 40 درصد دیگر فرار مالیاتی انجام می‌دهند و ایران یکی از بالاترین نرخ‌های فرار مالیاتی در جهان را دارد. به‌عبارت دیگر ایران بهشت دلالان، رانت‌خواران و واسطه‌گران است. اگر درآمد کسی بیشتر از میزانی است که در قانون تعیین شده، باید مالیات دهد. اما اگر میزان درآمد فرد پایین است، دولت باید به او کمک کند. این موضوع باعث می‌شود تا با افزایش درآمدهای دولت، بخشی از بودجه به‌سمت پروژه‌های عمرانی سرازیر شود که می‌تواند باعث ایجاد رشد و اشتغال‌زایی در بخش‌های دیگر شود.

گفت و گوها

 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • مهدی ثقفی، مدیر عامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)

  حلقه‌های اتصال چرخه تولید در صنعت آلومینیوم منقطع است

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای توسعه، تامین منابع مالی مناسب و به‌هنگام صنایع کشور است. در شرایطی که اقتصاد کشور با مشکلات و معضلات بسیاری همراه است، یافتن مسیرهای مناسب برای تامین منابع مالی طرح‌های توسعه‌ای می‌تواند به ‌بهبود شرایط اقتصادی کمک کند. در این راستا ماهنامه اخبار فلزات با مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) به گفت‌وگو نشسته است. مهدی ثقفی معتقد است که با توجه به محدودیت‌های بسیار زیاد صنایع کشور و مخصوصا آلومینیوم، تامین منابع مالی صحیح می‌تواند بخشی از مشکلات موجود را کاهش دهد. شرح مفصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات

  لیلی بخش معدن، مرد بود یا زن؟!

  اخبار فلزات: فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات در گفت‌وگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت: دولت باید تعریف خود را از واژه ماده معدنی خام و یا با ارزش افزوده پایین، مشخص کند.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد ارزانی، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان جنوب

  صادرات، اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان ایرانی است

  اخبار فلزات: با توجه به اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز توسعه و با درنظر گرفتن میزان تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 1404و سرانه مصرف آن، اهمیت صادرات بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. تا جائی که برخی واحدهای فولادی از ابتدا با هدف صادرات و با درنظر گرفتن چنین شرایطی احداث شده‌اند. این واحدها باید از هم‌اکنون برای حضور موفق در بازار رقابت بین‌المللی تلاش کنند. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکان توسعه پایدار صادرات با مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان یک شرکت موفق در امر صادرات به گفت‌وگو نشسته است. فرزاد ارزانی اعتقاد دارد اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان در عرصه صادرات به نمایش گذاشته می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family