سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران/ بودجه را یک‌طرفه قضاوت نکنیم
 در ترازنامه کلی بودجه، در یک بخش منابع بودجه کشور و در طرف مقابل مصارف بودجه منظور می‌شود. این دو رقم برای ترازی بودجه با یکدیگر برابر است. آمارها نشان می‌دهد که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ رقم کلی منابع بودجه معادل یک هزار و ۱۹۵ هزار میلیارد تومان است. بنابراین رقم کلی منابع بودجه کشور نسبت به لایحه سال قبل ۱/ ۱۰ درصد و نسبت به قانون، ۷/ ۳ درصد رشد کرده است. در لایحه بودجه 97  وابستگی دولت به نفت کم شده است، بدین نحو که در قانون بودجه سال 96 درآمد حاصل از نفت 114 هزار میلیارد تومان بود در حالی که در لایحه بودجه 97، این رقم به 101 هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین دولت قیمت ارز مبادله‌ای را که در بودجه سال گذشته 3350 تومان بود در لایحه کنونی 3500 تومان در نظر گرفته است. با توجه به اینکه حقوق کارکنان دولت قرار است در سال آینده به طور متوسط 10 درصد افزایش پیدا کند، مخارج دولت از 254 هزار میلیارد تومان در بودجه سال 96، به 276 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. در نگاه اول کاهش وابستگی به نفت، افزایش مخارج دولت پایین‌تر از نرخ تورم و سیاست استفاده دولت از سایر منابع برای پروژه‌های عمرانی نیز از محاسن لایحه بودجه 97 است. میزان درآمدهای نفتی دولت نسبت به لایحه بودجه سال جاری کاهش یافته، اما میزان درآمدهای مالیاتی و درآمدهای استقراضی دولت در بودجه رشد کرده است. در سال 97 درآمدهای مالیاتی از 111 هزار میلیارد تومان سال قبل به 128 هزار میلیارد تومان رسیده است.

در بودجه سال 97 شاهد رشد 5/2 برابری بودجه وزارت صمت در مقایسه با سال 96 بوده‌ایم که این رقم معادل 14 هزار و 196 میلیارد و 250 میلیون ریال است. بودجه اصلی وزارت صمت 9 هزار و 620 میلیارد، بودجه سازمان توسعه و تجارت 428 میلیارد و 324 میلیون ریال و بودجه ایمیدرو 357 میلیارد ریال و بودجه ایدرو 210 هزار میلیارد ریال و 905 میلیارد ریال بوده است. کاهش بودجه ایمیدرو از ٧٠ میلیارد تومان در سال 96 به 35 میلیارد تومان در سال 97 در جهت واقعی‌تر شدن رقم بودجه است، به این صورت که در بودجه 97، بخش معدن در یک ردیف و یک زیرمجموعه از این لایحه سهم خواهد داشت که شامل ردیف بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران «ایمیدرو» می‌شود. بر این اساس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور رقمی معادل 75 میلیارد و 825 میلیون تومان از بودجه سال آینده را به‌خود اختصاص داده است که نسبت به سال 96 با کاهش 7 درصدی همراه بوده است. قابل توجه اینکه در بودجه 97 درآمد بخش معدن برای دولت یک هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که 11 درصد نسبت به سال 96 افزایش داشته و درآمد حاصل از بهره مالکانه معادن نیز در سال 97 برای دولت  یک هزار و 50 میلیارد تومان پیش‌بینی شده که نسبت به سال 96، حدود ٦ درصد افزایش دارد. همچنین درآمد حاصل از تبصره‌های 2 و 3 ماده 6 قانون اصلاح قانون معادن که مربوط به پرداخت تعیین شده از سوی متقاضیان و دارندگان پروانه اکتشافی است، 15 میلیارد تومان برای دولت پیش‌بینی شده که این رقم نسبت به سال 96 بدون تغییر باقی مانده است.

خصوصی‌سازی و تقویت مشارکت بخش‌خصوصی و ایجاد فضای بهتر برای فعالیت سازمان‌های توسعه‌ای حوزه صنعت ‌و معدن مانند سازمان‌های ایدرو و ایمیدرو، از تحولات لایحه بودجه 97 در بخش صنعت و معدن است. البته در تبصره «۱۹» که مربوط به خصوصی‌سازی است، به دولت اجازه داده می‌شود به‌منظور جلب مشارکت بخش‌خصوصی و تعاونی در اجرای طرح‌های منتخب جدید، نیمه‌تمام و بهره‌برداری طرح‌ها و پروژه‌های تکمیل یا در حال بهره‌برداری، در قالب سازوکار مشارکت عمومی و خصوصی اقدام کند که  البته این در حالی است که میزان تحقق مشارکت بخش‌خصوصی و باز شدن بیش از ۹۰ درصد اعتبارات مورد نیاز اجرای این طرح‌ها برای آورده بخش‌خصوصی، تسهیلات بانکی، صندوق توسعه ملی، بازار سرمایه و تامین مالی خارجی، محل ابهام است. در بخش طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیز نوع نگاه دولت در طرح‌های مشارکتی و خروج منابع حاصل از حق انتفاع پروانه بهره‌برداری از لایحه بودجه ۱۳۹۷ باعث شد که میزان اعتبارات طرح‌های عمرانی فصل صنعت و معدن از محل منابع عمومی بودجه با ۴۴ درصد کاهش مواجه شود.

لایحه بودجه 97 انتقاداتی را به همراه داشته است، اما متأسفانه در این میان شاهد انتقاد همراه با تحلیل کارشناسانه در بودجه 97 کشور نبوده‌ایم. اقتصاددانان، تصمیم‌سازان و سیاست‌گذاران هر بخش باید در صورت داشتن انتقاد، همزمان به ارائه راهکارهای پیشنهادی و سازنده خود نیز در این خصوص بپردازند تا وضعیت بودجه‌بندی در هر بخش، در هر سال نسبت به سال قبل بهتر و موفق‌تر باشد. در کل، بودجه بخش صنعت و معدن در لایحه بودجه 97 با سه تحول مثبت ارزیابی می‌شود؛ زیرا رویکرد اشتغال‌زایی، در تبصره «۱۸» با تاکید بر اشتغال فراگیر در حوزه تولید و دیگر بخش‌های اقتصادی کشور به آن اشاره شده است و تامین منابع این تبصره نیز عمدتا از طریق مابه‌التفاوت قیمت حامل‌های انرژی خواهد بود. با توجه به کاهش مبلغ پرداخت یارانه نقدی و بهره‌مندی بخش تولید از محل هدفمند کردن یارانه‌ها، انتظار می‌رود که منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به بخش تولید اختصاص پیدا کند. کاهش میزان مصوب پرداخت‌های عمرانی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ نسبت به سال جاری به‌دلیل اهرمی کردن پرداخت‌های عمرانی صورت گرفته است. باید سعی شود با سیاست‌های بخردانه اقتصادی از سرمایه‌داری تولید حمایت کنیم و این به معنای اقتصاد مقاومتی است. ضمن اینکه در ایران فقط از حدود 40 درصد اقتصاد مالیات دریافت می‌شود، 20 درصد معافیت مالیاتی دارند و 40 درصد دیگر فرار مالیاتی انجام می‌دهند و ایران یکی از بالاترین نرخ‌های فرار مالیاتی در جهان را دارد. به‌عبارت دیگر ایران بهشت دلالان، رانت‌خواران و واسطه‌گران است. اگر درآمد کسی بیشتر از میزانی است که در قانون تعیین شده، باید مالیات دهد. اما اگر میزان درآمد فرد پایین است، دولت باید به او کمک کند. این موضوع باعث می‌شود تا با افزایش درآمدهای دولت، بخشی از بودجه به‌سمت پروژه‌های عمرانی سرازیر شود که می‌تواند باعث ایجاد رشد و اشتغال‌زایی در بخش‌های دیگر شود.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family