سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت/ چشم‌انداز 8 میلیارد دلاری صادرات برای بخش معدن در سال 97

خوشبختانه سال 1396 کشور شاهد اتفاقات بسیار مناسبی در حوزه معدن بوده است. رشد معادن، افزایش صادرات محصولات معدنی، توسعه تولیدات و صادرات صنایع معدنی، همه و همه حاکی از شرایط مساعد و مناسب صنعت و معدن در سال جاری است. روند تولید صنایع فولادی کشور در سال 1396 نویدبخش دستیابی به تولید 22 میلیون تن فولاد تا پایان است که به نوبه خود رکورد تولید فولاد را بار دیگر خواهد شکست. صادرات محصولات فولادی نیز تا انتهای سال به چیزی بیشتر از 8 میلیون تن خواهد رسید که نشان‌دهنده افزایش حدود 2 میلیون تنی در صادرات محصولات فولادی نسبت به سال گذشته است. از همه مهم‌تر آنکه فقط تا پایان 9 ماهه نخست امسال، حجم صادرات معدن و محصولاتی صنایع معدنی 8/5 میلیارد دلار بوده است که رشدی 18 درصدی را در مقایسه با سال 1395 نشان می‌دهد. این اعداد و ارقامِ امید بخش، حاصل تلاش معدنکاران و صنعت‌گران کشور بوده است.

در حوزه صنایع معدنی به جز یک مورد آن هم در صنعت آلومینیوم، اکثر پیش‌بینی‌ها در کشور تحقق یافته است و تمام چشم‌انداز تعیین شده برای سال 1396، طبق برنامه‌ها و حتی جلوتر از آن پیش رفته است. در حوزه اکتشافات و شناسایی پهنه‌های اکتشافی نیز چیزی در حدود 80 درصد اهداف پیش‌بینی شده در سال 1396 محقق شده و مناطق دارای پتانسیل‌های بسیار مناسب، مورد بررسی‌های زمین‌شناسی و اکتشافی قرار گرفته‌اند. در طول سال جاری و البته متعاقبا در پی مطالعاتی که سال‌های گذشته صورت گرفته بود، حدود 400 پهنه مستعد مورد شناسایی قرار گرفتند. نتایج این مطالعات باعث شد تا چیزی حدود 5/1 میلیارد تن به ذخایر فلزی و معدنی کشور اضافه شود. ذخایر معدنی بسیار بزرگی نیز کشف شده، ولی از آنجا که این منابع عمقی هستند، هنوز اطلاعات آن منتشر نشده است. انتشار اطلاعات اکتشافی منوط به تعیین تکلیف نتایج حفاری‌های نهایی اکتشافی انجام شده خواهد بود. در مجموع موارد ذکر شده بیان‌کننده آن است که اکثر اهداف اکتشافی کشور در طول یک سال گذشته به ثمر نشسته‌اند.

کشور در استخراج و استحصال و تولید مواد معدنی نیز رشد مثبتی را شاهد بوده است. اما مساله مهم این است که متاسفانه رکود در صنعت ساختمان و ساخت و ساز موجود در کشور مشکلاتی را به وجود آورده است. به‌نحوی که رکود در این صنایع باعث ایجاد رشد منفی در تولید مصالح ساختمانی شده است. اما کانی‌های صنعتی روند رشد کاملا مثبتی را تجربه کرده‌اند. مجموع میزان رشد معدن در سال 1396 چیزی بین 4 تا 5 درصد است که البته تا انتهای سال تغییراتی را شاهد خواهد بود.

انتظار می‌رود که معدن و صنایع معدنی در سال 1397 نیز به رشد خود ادامه دهد. امروز در زنجیره تولید فولاد چیزی بیش از 195 میلیون تن ظرفیت فعال وجود دارد. این موضوع در حالی است که طرح‌های در دست اجرا در زنجیره صنعت فولاد توسط تمامی بخش‌های خصوصی، نیمه خصوصی و دولتی 110 میلیون تن است. شایان ذکر است که این طرح‌ها فقط روی کاغذ ارائه نشده‌اند، بلکه حداقل 80 درصد از این طرح‌ها از نیمه راه توسعه خود نیز عبور کرده‌اند و به‌زودی رشد بیشتری را عاید کشور می‌کنند. به‌طور کلی می‌توان گفت رشدی که در صنایع معدنی به‌ویژه صنعت فولاد دیده می‌شود، خود به‌عنوان یک عامل محرک برای راه‌اندازی سایر معادن و صنایع کشور عمل می‌کند. امید است که در سال 1397 ذخایر بیشتری از معادن و مخصوصا در حوزه فلزات مورد اکتشاف و بهره‌برداری قرار بگیرد. ذکر این نکته ضروری است که واحد‌های راه‌اندازی شده‌ یا در دست احداث در کشور نیازمند مواد اولیه برای حیات خود هستند. در نتیجه بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران آن، خود را ناچار از اکتشاف می‌بینند. این امر منجر به شناسایی معادن و ذخایر مناسب خواهد شد. خوشبختانه اقلیم کشور دارای پتاتسیل‌های فراوان برای جست‌وجو و اکتشاف و بهره‌برداری کالاهای پایه‌ای است. در سال‌های اخیر بخش معدن کشور شاهد رشد خوب ناشی از رشد صنایع معدنی بوده است و این روند در سال‌ آتی نیز تداوم خواهد داشت.

صادرات مواد معدنی مخصوصا از نوع فرآوری شده آن و محصولات پایین‌دستی از اهداف همیشگی وزارتخانه و دولت محسوب شده است. حمایت از صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاتر از جمله این اهداف بوده است. در برنامه‌های وزارتخانه در سال 1396، چیزی در حدود 7 میلیارد دلار صادرات معدن و صنایع معدنی پیش‌بینی شده بود. شایان ذکر است که کشور در 9 ماهه نخست حدود 13 درصد از این برنامه جلوتر بوده است و انتظار می‌رود که تا پایان سال عدد صادرات معدنی به بیش از 5/7 میلیارد دلار برسد. این موضوع به معنای پیشرفت برنامه‌ها فراتر از انتظارات است. برنامه‌ها برای سال 1397 نیز بالاتر از این میزان در نظر گرفته خواهد شد به طوری که با صادرات با ارزش افزوده بالاتر به بیش از 8 میلیارد دلار صادرات دست خواهیم یافت.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family