سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

به‌کارگیری تکنولوژی برتر نیاز به تحول در نگاه کلان دارد

فن‌سالاران، تکنولوژی را مجموعه ابزارها یا فرآیندهایی می‌دانند که برای ساختن محصولات برتر به کار گرفته می‌شود. در تعریفی مشابه، تکنولوژی عبارت است از مجموعه‌ای متشکل از اطلاعات، ابزارها و تکنیک‌هایی که از علم و تجربه عملی نشات گرفته‌اند و در توسعه، طراحی، تولید و به‌کارگیری محصولات، فرآیندها، سیستم‌ها و خدمات مورداستفاده قرار می‌گیرند.

در عبور از تعاریف گوناگون، با ریشه‌یابی لغوی این واژه می‌توان به نگاهی جامع‌‌تر و دقیق‌تر دست‌یافت. تکنولوژی(Technology) از دو واژه یونانی techne و logia تشکیل شده که اولی به معنی هنر و دومی به معنی علم و دانش است. از این منظر می‌توان تکنولوژی را ترکیبی از دانش و «هنر و مهارت به‌کارگیری علم برای عینیت بخشیدن به ایده‌ها و خلق محصول» دانست. نقش و مفهوم تکنیک، یعنی «جنبه هنری تکنولوژی» و اهمیت آن در کاربردی و موثر ساختن علم و دانش و آمیختگی این دو، اغلب از دید‌ صاحب‌نظران پنهان مانده است.

ترکیب هنر و دانش درنهایت منجر به تولید محصولی می‌شود که به اقتضای نوع استفاده آن در جامعه، می‌تواند منشا اثرات مثبت یا منفی باشد. انسان آگاه در تعامل با طبیعت و کنجکاوی در آن به نظام ارتباطات و قوانین حاکم بر جهان هستی پی برده و با هنر و مهارت خود دست به ابداع ابزارها و فرآیندهایی می‌زند که در قالب همان قوانین و ارتباطات و در بستر طبیعت به کار آید. در حقیقت، تکنولوژی‌های کارآمد، محصول این تعمق، کنجکاوی و مطالعه در طبیعت و استخراج ارتباطات و قوانین حاکم بر آن است. وجود هماهنگی و انطباق هر چه بیشتر تکنولوژی بر نظام طبیعت، اثرات مثبت و ماندگاری آن را بیشتر خواهد کرد.

اکنون این پرسش مطرح می‌شود که نگاه جامعه و جهت‌گیری آن نسبت به تکنولوژی چگونه شکل می‌گیرد؟ چه عواملی باعث رشد روزافزون تکنولوژی یا مانع‌تراشی در برابر آن در جوامع مختلف می‌شود؟ ریشه مواجهه متنوع جوامع در ورود و استفاده از تکنولوژی در کجاست؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها لازم است به این نکته توجه شود که هر جامعه، صرف‌نظر از هدف‌گذاری مادی یا معنوی در تعالی خود، چه میزان به «بستر حیات و زندگی» انسان اهمیت می‌دهد. میزان این اهمیت از نگاه و جهان‌بینی یک جامعه سرچشمه می‌گیرد که عمدتا برآیند فکری رهبرانی است که از دل آن جامعه برمی‌خیزند. «توسعه» و «رفاه» در این نگاه، دو مفهوم کلیدی و تعیین‌کننده‌ هستند. هرقدر فکر رهبران در این دو مفهوم عمیق‌تر شود، استراتژی فکری آن‌ها برای رسیدن به تعالی در این بستر عمیق‌تر خواهد بود. آن‌وقت نگاه‌ها در چارچوبی شکل خواهد گرفت که برای رسیدن به توسعه و رفاه جامعه، لازم است مسیری برگزیده شود که در آن قابلیت استفاده مطلوب و حداکثری از تمامی فرصت‌ها و ابزارهای موجود فراهم آید.

به گواهی تاریخ، پیشینه بسیار خوبی در اعتقادات مذهبی و ملی جامعه ما درباره نماد هنر و دانش وجود دارد، ولی با این حال آن هرگز نتوانسته‌ایم به‌‌طور سیستماتیک و کلاسیک از این استعدادها و مهارت‌ها به نحو مطلوب و ایده‌آل استفاده کنیم. از گذشته تاریخی دور، هر زمان که خلاقیت و هنری در این کشور بروز کرده، در جهت شکوفایی و همسان‌سازی آن با فرهنگ و نیازهای جامعه گام موثری برداشته نشده و بدین‌گونه فرصت‌های تاریخی بی‌شماری از دست رفته است. بزرگ‌ترین دلیل این نارسایی، همان نکته کلیدی «نگاه به مفهوم رفاه و توسعه» است؛ یعنی دو مفهومی که دربردارنده نقش و جایگاه هنر و دانش و در یک‌کلام «تکنولوژی» در بستر حیات جامعه است.

امروز اگر بخواهیم روند رشد و استفاده از تکنولوژی را در کشور سرعت ببخشیم، چاره‌ای جز ایجاد تغییر و تحول در نگاه جامعه به مفاهیم «رفاه و توسعه» به‌عنوان یکی از ابزارهای مهم نیل به تعالی نخواهیم داشت. این نگاه باید در تمامی ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه حاکم شود. مدیران و دست‌اندرکاران بیشترین مخاطبان این تغییر هستند. لازم است در ساختار، قوانین، رفتار و ارزش‌های جامعه این تفکر تزریق شود که «ما می‌توانیم». ما می‌توانیم از ابزارهای روز و فرآیندها و یافته‌های پیشرفته علمی برای توسعه کشور و رفاه مردم استفاده کنیم، چه با تکیه‌ بر خلاقیت و نوآوری خود و چه با استفاده صحیح از خلاقیت‌ها و یافته‌های دیگران. باید یک خانه‌تکانی فکری در همه سطوح موثر جامعه اعم از مراکز سیاسی و علمی تا مراکز اقتصادی و فرهنگی انجام شود.

امروز به لطف الهی و با تلاش متخصصان و به‌ویژه جوانان این مرزوبوم، یکی از کشورهای قدرتمند نظامی و امنیتی دنیا هستیم. این قدرت و توانمندی را باید به سطوح دیگر جامعه گسترش دهیم و این مهم میسر نیست مگر آنکه اعتقاد داشته باشیم توسعه حقیقی توسعه‌ای است متوازن و پایدار که تمامی سطوح و ابعاد نظامی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی را در برمی‌گیرد. باید بستر زندگی خود را با بهترین روش‌ها، شگردها و تکنولوژی‌های مطرح برای رسیدن به توسعه متوازن و پایدار که سرانجام آن توسعه و رفاه جامعه خواهد بود، مجهز کنیم.

امروز موج گسترده و حرکت پرشتاب علمی فرزندان این آب‌وخاک در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها و مراکز علمی- پژوهشی و آمادگی فکری و ذهنی جوانان کوشا، باهوش و آگاه، همه و همه نشان از وجود یک قاعده قوی برای ترسیم مثلث پیشرفت و نیل به تکنولوژی برتر دارد. ظلم بزرگی است اگر ساختارهای تصمیم‌گیری این فرصت را برای کشور مقتدر جمهوری اسلامی از دست بدهند. مجموعه حاکمیت کشور لازم است حداکثر حمایت‌ها و تمهیدات قانونی لازم را برای شکوفایی استعدادهای علمی و توانمندی‌های بالقوه به‌کارگیرند تا در آینده‌ای نزدیک عالم و علم به جایگاه محوری خود در جامعه دست یابد.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family