• آخرین های اقتصاد
  • محبوبترین های اقتصاد


 

اخبار فلزات: مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک گفت : پارسال به دلیل شرایط خاص اقتصادی کشور و مواجهه با تحریم ها، با هدف حفظ وضع موجود و فعالسازی واحدهای راکد و نیمه فعال، صدور ضمانت نامه برای طرح های صنعتی ایجادی به حداقل رسید.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از شاتا، «محمدحسین مقیسه» در گفت وگو با خبرگزای جمهوری اسلامی(ایرنا) بیان کرد: پس از افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک در سال 94 از 35 میلیارد به 75 میلیارد تومان، فضایی برای پذیرش ریسک های جدید فراهم شد.

وی افزود : برپایه رویه های حاکم بر صندوق های ضمات سرمایه گذاری در جهان در شرایط نرمال اقتصادی می‌توان بین پنج تا شش برابر سرمایه موجود، ضمانت نامه صادر کرد.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک تصریح کرد : در سال‌های گذشته صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک علاوه بر صدور ضمانت نامه های اعتباری، ضمانت نامه های پیمانکاری را نیز به سبد محصولات خود اضافه کرد که به ثبت رشدهای خوبی منجر شد.

مقیسه ادامه داد: افزایش مبالغ صدور ضمانت نامه در این صندوق در سال های 94، 95 و 96 به ترتیب 26، 67 و 44 درصد بود اما به دلیل شرایط خاص اقتصادی پارسال رشد منفی 19 درصدی به ثبت رسید.

وی با یادآوری صدور نخستین ضمانت نامه این صندوق در سال 86، خاطرنشان کرد: 77 درصد کل ضمانت نامه های صادره مربوط به عملکرد سه سال گذشته بوده است.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک با تشریح دلایل افزایش منفی سال گذشته، بیان داشت: پارسال فضای کسب و کار و تولید کشور خوب نبود و تولیدکنندگان با مشکلات متعدد و محدودیت منابع بانکی مواجه بودند.

مقیسه با بیان اینکه عملکرد صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک تابعی از تفاهم واحدهای صنفی با نظام بانکی است، ادامه داد: کاهش سقف اعتبارات و افت درخواست ها برای تامین مالی، یکی از دلایل اصلی کاهش صدور ضمانت نامه است.

وی اضافه کرد: پارسال دولت و به ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیم گرفت تا ضمن حفظ شرایط موجود، برای فعالسازی واحدهای راکد و نیمه فعال کشور اقدام کند.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک گفت: به این ترتیب، صدور ضمانت نامه برای طرح های ایجادی به حداقل رسید و تمرکز کار بر صدور ضمانت نامه برای تامین سرمایه در گردش و طرح های توسعه ای قرار گرفت.

مقیسه یادآوری کرد: اندک طرح های ایجادی که پارسال ضمانت نامه دریافت کردند طرح های با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد در مناطق کمتر برخوردار به ویژه در استان های ایلام، خراسان جنوبی و کرمان بودند.

وی افزود: اولویت های بعدی صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک تامین سرمایه در گردش برای افزایش تولید واحدها به ویژه واحدهای صنعتی صادرات محور و دانش بنیان بود.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک خاطرنشان کرد: پارسال در مجموع 293 فقره ضمانت نامه به ارزش دو هزار و 140 میلیارد ریال از سوی این صندوق صادر شد.

مقیسه گفت: از سال 86 و آغاز فعالیت صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک تا پارسال، افزون بر 10 هزار میلیارد ریال ضمانت نامه برای هزار و 809 بنگاه صنعتی کوچک صادر شد که 70 درصد آنها مربوط به سه سال گذشته بوده است.

وی اظهار داشت: 40 درصد ضمانت نامه های صادره در این سال ها مربوط به طرح های ایجادی، 40 درصد تامین سرمایه در گردش و 20 درصد دیگر طرح های توسعه ای و ضمانتنامه های پیمانکاری بوده است.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک بیان داشت: پارسال این صندوق موفق به صدور ضمانت نامه به میزان 6 برابر سرمایه موجود خود شد، این رقم در صندوق های با کارکرد مشابه در ژاپن و کره جنوبی با ریسک های پایین بین هفت تا 9 برابر است.

مقیسه ادامه داد: نرخ نکول و معوقات در صندوق های ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک در کره و ژاپن فقط چهار درصد است، اما این رقم در ایران 20 درصد است و به عبارتی یک پنجم ضمانت نامه های صادره خسارتی می شوند.

افزایش سرمایه صندوق

وی گفت: پارسال و با پیگیری های انجام شده، مصوبه هایی از کمیسیون اقتصادی دولت برای افزایش سرمایه صندوق اخذ شد اما به دلیل محدودیت منابع در عمل محقق نشد، اما امسال با حمایت وزیر صنعت و همکاری سازمان برنامه و بودجه، افزایش سرمایه صندوق به عنوان یک بند کلی در قانون بودجه لحاظ شد.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک به سرمایه 110 میلیارد تومانی فعلی صندوق اشاره کرد و افزود: پیشنهاد این صندوق افزایش سرمایه آن به 500 میلیارد تومان بود تا بتواند دست کم پنج برابر این رقم ضمانت نامه صادر کند.

مقیسه درباره درآمدهای صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک نیز گفت: صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک 100 درصد حمایتی و توسعه ای است. به طور مثال در سال 96 مجموع درآمدهای آن از محل صدور ضمانت نامه فقط سه میلیارد تومان بود.

وی خاطرنشان کرد: همان سال این صندوق مجبور به پرداخت خسارت حدود سه میلیارد تومانی برای یک فقره ضمانت نامه صادره خود شد که واحد صنعتی مربوطه نتوانسته بود به تعهد خود عمل کند.

گفتنی است، بیست و چهارم آذر 1383 قانون تاسیس «صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک» زیر نظر وزارت صنایع و معادن وقت به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید؛ اساسنامه صندوق در سال 1384 مصوب هیات دولت شد و صندوق پس از آغاز به کار در سال 1385، نخستین ضمانت‌نامه خود را در سال 1386 صادر کرد.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family