• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: منیزیم، فلزی استراتژیک است و با توجه به عملکرد بهتر آن در برخی کاربردها نسبت به آلومینیوم، تولید این فلز از اهمیت بالایی برخوردار شده است. فردوس، منطقه آزاد ارس، منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر لامرد و ازنا از جمله مکان‌های احداث طرح‌های تولید شمش منیزیم هستند.

به گزارش اخبار فلزات، منیزیم، فلزی است که در گروه فلزات قلیایی خاکی قرار می‌گیرد و در کاربردهایی همچون پزشکی، دیرگدازها و آلیاژسازی فلزات و... به‌کار می‌رود. فلزات استراتژیک، در واقع فلزاتی هستند که در آینده نقش بسیار مهمی را ایفا خواهند کرد؛ از این‌رو جذب سرمایه‌گذار و سرمایه‌گذاری در حوزه این فلزات از اهمیت بالایی برخوردار است. اما همچنان سرمایه‌گذاری در فلزات استراتژیک در کشور به ظرفیت خود نرسیده است. دلایلی که برای استراتژيک بودن یک فلز یا ماده معدنی در نظر می‌گیرند عبارتند از: عوامل سیاسی، وابسته بودن آن ماده به سایر محصولات معدنی (همچون استخراج تانتالم به‌عنوان محصول جانبی از معادن روی)، ریسک انحصار در تولید (تمرکز آن در برخی نقاط جهان)، تقاضای بالای مصرف در مدت زمان کوتاه و مقطعی (اغلب نشات گرفته از تکنولوژی‌های جدید)، عامل امنیت، نحوه نگهداری آن عنصر (بالا بودن هزینه‌های انبارداری فلزاتی مانند سدیم) و توسعه فن آوری در آینده (افزایش نیاز بشر به این مواد). صنایع هدف این فلزات عبارتند از: خودروسازی و هوافضا، فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات، فن‌آوری‌های نوین، میکرو تکنولوژی‌ها، انرژی برق و انتقال نیرو، مواد شیمیایی، فرآیند ساخت و مهندسی محیط زیست، مهندسی مکانیک، مهندسی پزشکی، مهندسی مواد و... .
در حال حاضر، 80 درصد شمش منیزیم دنیا در چین اتفاق تولید می‌شود و 20 درصد باقی‌مانده سهم اوکراین و آلمان است. در این بین، ایران به‌تازگی به جمع تولیدکنندگان شمش منیزیم پیوسته است. بنابراین پارامتر سیاسی و انحصار در تولید و... در تولید این فلز نقش مهمی را ایفا می‌کند؛ به ویژه اینکه این فلز به تازگی رقیب فلزات سبکی همانند آلومینیوم شده است.
معادن دولومیت و شورابه‌ها منابع معدنی اصلی منیزیم محسوب می‌شوند که ایران در هر دو مورد دارای پتانسیل‌های قابل توجهی است.  شورابه‌های ترود در جنوب شهرستان شاهرود است با مساحت 6300 کیلومترمربع دارای، ذخیره‌ای بیش از 2/1میلیارد متر مکعب شورابه دارد و بزرگترین محدوده معدنی در کشور و خاورمیانه به‌شمار می‌رود. دریاچه نمک قم بر اساس برآورردها، حاوی 32 میلیون تن منیزیا است. به نقل از محققین، شورابه دریاچه نمک قم بهترین منبع برای تولید اکسید منیزیم از نظر بالا بودن غلظت منیزیم (16 گرم در لیتر) است. در مناطق دیگری همچون، شهر لامرد (معدن دولومیت لامرد)، فردوس خراسان، همدان  و... نیز منابع معدنی مختلفی از دولومیت وجود دارد.
ایران سال‌ها در تامین شمش منیزیم خود به خارج از کشور وابسته بود است. نمودار 1 میزان واردات 10 ساله از سال 1383 تا سال 1393 را نشان می‌دهد. سال گذشته در فردوس، واحد تولیدی شمش منیزیم شرکت فلز رویال با ظرفیت 6000 تن در سال به بهره‌برداری رسید. انتظار می‌رود با راه‌اندازی این کارخانه، سالانه 32 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی رخ ‌دهد. در لرستان، منطقه‌های اقتصادی آزاد ارس و لامرد نیز طرح‌هایی برای تولید شمش منیزیم در دست اقدام است. در منطقه آزاد ارس، طرح شمش منیزیم در دست احداث است و قرار است از این منطقه تنها صادرات محصول انجام شود و فاز اول واحدی با ظرفیت ۶ هزار تن محصول و با سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومان احداث خواهد شد. در سال 1391 نیز از اجرای طرح تولید شمش منیزیم با ظرفیت 6 هزار تن در سال در شهرستان ازنا واقع در استان لرستان سخن گفته شد.
 
در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر لامرد نیز سه طرح تولید شمش منیزیم در دست اقدام است که توسط شرکت‌های آگاهان راه میهن، تعاونی توسعه عمران تراکمه و منیزیم بین‌المللی لامرد به ترتیب با ظرفیت‌های 12 هزار تن، 6 هزار تن و 12 هزار تن احداث خواهند شد.
با توجه به انرژی بر بودن تولید منیزیم، علاوه بر مزیت منابع غنی معذنی منیزیم در کشور، دسترسی به انرژی ارزان نیز از دیگر مزیت‌های تولید منیزیم در ایران محسوب می‌شود. با این حال باید دید که طرح‌های کشور تا چه میزان در تولید و صادرات شمش منیزیم موفق خواهند بود.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family