• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: منیزیم، فلزی استراتژیک است و با توجه به عملکرد بهتر آن در برخی کاربردها نسبت به آلومینیوم، تولید این فلز از اهمیت بالایی برخوردار شده است. فردوس، منطقه آزاد ارس، منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر لامرد و ازنا از جمله مکان‌های احداث طرح‌های تولید شمش منیزیم هستند.

به گزارش اخبار فلزات، منیزیم، فلزی است که در گروه فلزات قلیایی خاکی قرار می‌گیرد و در کاربردهایی همچون پزشکی، دیرگدازها و آلیاژسازی فلزات و... به‌کار می‌رود. فلزات استراتژیک، در واقع فلزاتی هستند که در آینده نقش بسیار مهمی را ایفا خواهند کرد؛ از این‌رو جذب سرمایه‌گذار و سرمایه‌گذاری در حوزه این فلزات از اهمیت بالایی برخوردار است. اما همچنان سرمایه‌گذاری در فلزات استراتژیک در کشور به ظرفیت خود نرسیده است. دلایلی که برای استراتژيک بودن یک فلز یا ماده معدنی در نظر می‌گیرند عبارتند از: عوامل سیاسی، وابسته بودن آن ماده به سایر محصولات معدنی (همچون استخراج تانتالم به‌عنوان محصول جانبی از معادن روی)، ریسک انحصار در تولید (تمرکز آن در برخی نقاط جهان)، تقاضای بالای مصرف در مدت زمان کوتاه و مقطعی (اغلب نشات گرفته از تکنولوژی‌های جدید)، عامل امنیت، نحوه نگهداری آن عنصر (بالا بودن هزینه‌های انبارداری فلزاتی مانند سدیم) و توسعه فن آوری در آینده (افزایش نیاز بشر به این مواد). صنایع هدف این فلزات عبارتند از: خودروسازی و هوافضا، فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات، فن‌آوری‌های نوین، میکرو تکنولوژی‌ها، انرژی برق و انتقال نیرو، مواد شیمیایی، فرآیند ساخت و مهندسی محیط زیست، مهندسی مکانیک، مهندسی پزشکی، مهندسی مواد و... .
در حال حاضر، 80 درصد شمش منیزیم دنیا در چین اتفاق تولید می‌شود و 20 درصد باقی‌مانده سهم اوکراین و آلمان است. در این بین، ایران به‌تازگی به جمع تولیدکنندگان شمش منیزیم پیوسته است. بنابراین پارامتر سیاسی و انحصار در تولید و... در تولید این فلز نقش مهمی را ایفا می‌کند؛ به ویژه اینکه این فلز به تازگی رقیب فلزات سبکی همانند آلومینیوم شده است.
معادن دولومیت و شورابه‌ها منابع معدنی اصلی منیزیم محسوب می‌شوند که ایران در هر دو مورد دارای پتانسیل‌های قابل توجهی است.  شورابه‌های ترود در جنوب شهرستان شاهرود است با مساحت 6300 کیلومترمربع دارای، ذخیره‌ای بیش از 2/1میلیارد متر مکعب شورابه دارد و بزرگترین محدوده معدنی در کشور و خاورمیانه به‌شمار می‌رود. دریاچه نمک قم بر اساس برآورردها، حاوی 32 میلیون تن منیزیا است. به نقل از محققین، شورابه دریاچه نمک قم بهترین منبع برای تولید اکسید منیزیم از نظر بالا بودن غلظت منیزیم (16 گرم در لیتر) است. در مناطق دیگری همچون، شهر لامرد (معدن دولومیت لامرد)، فردوس خراسان، همدان  و... نیز منابع معدنی مختلفی از دولومیت وجود دارد.
ایران سال‌ها در تامین شمش منیزیم خود به خارج از کشور وابسته بود است. نمودار 1 میزان واردات 10 ساله از سال 1383 تا سال 1393 را نشان می‌دهد. سال گذشته در فردوس، واحد تولیدی شمش منیزیم شرکت فلز رویال با ظرفیت 6000 تن در سال به بهره‌برداری رسید. انتظار می‌رود با راه‌اندازی این کارخانه، سالانه 32 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی رخ ‌دهد. در لرستان، منطقه‌های اقتصادی آزاد ارس و لامرد نیز طرح‌هایی برای تولید شمش منیزیم در دست اقدام است. در منطقه آزاد ارس، طرح شمش منیزیم در دست احداث است و قرار است از این منطقه تنها صادرات محصول انجام شود و فاز اول واحدی با ظرفیت ۶ هزار تن محصول و با سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومان احداث خواهد شد. در سال 1391 نیز از اجرای طرح تولید شمش منیزیم با ظرفیت 6 هزار تن در سال در شهرستان ازنا واقع در استان لرستان سخن گفته شد.
 
در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر لامرد نیز سه طرح تولید شمش منیزیم در دست اقدام است که توسط شرکت‌های آگاهان راه میهن، تعاونی توسعه عمران تراکمه و منیزیم بین‌المللی لامرد به ترتیب با ظرفیت‌های 12 هزار تن، 6 هزار تن و 12 هزار تن احداث خواهند شد.
با توجه به انرژی بر بودن تولید منیزیم، علاوه بر مزیت منابع غنی معذنی منیزیم در کشور، دسترسی به انرژی ارزان نیز از دیگر مزیت‌های تولید منیزیم در ایران محسوب می‌شود. با این حال باید دید که طرح‌های کشور تا چه میزان در تولید و صادرات شمش منیزیم موفق خواهند بود.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family