• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر لامرد یکی از مناطق ویژه اقتصادی کشور است که در شهرستان لامرد استان فارس قرار دارد و با بسترهای مناسب نظیر دسترسی به زیرساخت‌ها، منابع انرژی و پل‌های ارتباطی می‌تواند شرایط لازم برای رشد صنایع انرژی‌بری همچون فولاد، آلومینیوم، منیزیم و... را فراهم کند.

به گزارش اخبار فلزات، راه‌اندازی مناطق ویژه اقتصادی در کشور به‌دلیل برخورداري ایران از ذخاير فراوان گازی و ارائه آن با قیمت مناسب، امتیازی را برای توسعه صنایع کشور ایجاد کرده است. احداث مناطق اقتصادی در کنار مخازن گازی و نیروگاه‌ها در مناطقی که از نظر زیرساختی و موقعیت جغرافیایی وضعیت مطلوبی دارند، جهت دستيابي به اهداف توسعه و رشد کشور، در برنامه‌های بالادستی کشور در نظر گرفته شده است. منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر لامرد نیز یکی از این مناطق است که ظرفیت مناسب و جدیدی را برای ایجاد و توسعه صنایع انرژی‌بر ایجاد کرده است.
منطقه اقتصادی لامرد، می‌تواند مجموعه صنعتی عظیمی را در کنار بزرگ‌ترین مخزن گازی جهان (پارس جنوبی) و خلیج فارس در اختیار کشور قرار دهد. این امر علاوه بر ایجاد یک مرکز صنعتی و تجاری بزرگ، فرصت‌های شغلی گسترده‌ای را نیز برای کشور ایجاد می‌کند که تبعات اجتماعی مثبتی دارد. در سال 1390 ایجاد منطقه ویژه اقتصادی انرژی‌بر لامرد به تایید هیئت محترم دولت رسید. سایت لامرد در جنوب استان فارس، شهرستان لامرد قرار دارد. مساحت این مجموعه نزدیک به 8500 هکتار است. فاصله هوایی سایت لامرد از منطقه ویژه انرژی‌بر پارسیان، بندر و اسکله در شرف احداث واقع در استان هرمزگان 30 کیلومتر  است که توسط آزادراه 43 کیلومتری خلیج فارس به به یکدیگر متصل می‌شوند. مجاورت با منطقه گازی پارس جنوبی، وجود ذخایر گاز شیرین در نزدیک منطقه، قرار دادن قطب جدید توسعه در اختیار کشور، نزدیکی به دریا و منابع انرژی در راستای اتصال توسعه ساحلی استان هرمزگان به استان فارس، داشتن فضای کافی و قابلیت استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اقتصادی و سیاسی استان‌های فارس، هرمزگان و بوشهر برای توسعه، همگی مجموعه دلایل انتخاب این منطقه به‌عنوان منطقه ویژه اقتصادی است.
صنایعی انرژی‌بری که پیش‌بینی شده تا در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر لامرد مستقر شوند، عبارتند از: آلومینیوم و صنایع پایین دست آن، سیمان، منیزیم، پتروشیمی، نیروگاه سیکل ترکیبی و صنایع پائین‌دست فولاد. در این راستا، طرح‌های در دست اقدام و در حال مذاکره این منطقه با میزان سرمایه‌گذاری هر یک در نمودار 1 ذکر شده است. همان‌طور که در نمودار پیداست، طرح‌های موجود در منطقه به سرمایه‌ای بالغ بر دو میلیارد و 566 میلیون و 194 هزار دلار نیاز دارند که طرح‌هایی نظیر آلومینیوم جنوب و نیروگاه سیکل ترکیبی غدیر با تامین سرمایه‌های خود در دست اقدام هستند و دیگر طرح‌ها همچنان در حال مذاکره برای ورود به مرحله احداث هستند.

                         
 
همان‌طور که اشاره شد این منطقه می‌تواند سهم بالایی در ایجاد اشتغال و کارآفرینی داشته باشد. سهم هر یک از طرح‌های این منطقه در ایجاد اشغال در نمودار 2 نشان داده شده است. تنها فاز نخست طرح مجتمع آلومینیوم لامرد که به تصویب رسیده، با سهمی معادل 66 درصد در بین طرح‌های یاد شده، می‌تواند برای 3500 نفر اشتغال ایجاد کند.

                         
 
منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر لامرد با توجه به توجه به پتانسیل‌ها بالقوه و ظرفیت‌های قابل ارتقای هر صنعت، می‌تواند سهم موثری در توسعه اقتصاد کشور به ویژه در تولید فلزات پایه‌ای نظیر آلومینیوم و فلزات استراتژیکی نظیر منیزیم ایفا کند.


گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family