• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر لامرد یکی از مناطق ویژه اقتصادی کشور است که در شهرستان لامرد استان فارس قرار دارد و با بسترهای مناسب نظیر دسترسی به زیرساخت‌ها، منابع انرژی و پل‌های ارتباطی می‌تواند شرایط لازم برای رشد صنایع انرژی‌بری همچون فولاد، آلومینیوم، منیزیم و... را فراهم کند.

به گزارش اخبار فلزات، راه‌اندازی مناطق ویژه اقتصادی در کشور به‌دلیل برخورداري ایران از ذخاير فراوان گازی و ارائه آن با قیمت مناسب، امتیازی را برای توسعه صنایع کشور ایجاد کرده است. احداث مناطق اقتصادی در کنار مخازن گازی و نیروگاه‌ها در مناطقی که از نظر زیرساختی و موقعیت جغرافیایی وضعیت مطلوبی دارند، جهت دستيابي به اهداف توسعه و رشد کشور، در برنامه‌های بالادستی کشور در نظر گرفته شده است. منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر لامرد نیز یکی از این مناطق است که ظرفیت مناسب و جدیدی را برای ایجاد و توسعه صنایع انرژی‌بر ایجاد کرده است.
منطقه اقتصادی لامرد، می‌تواند مجموعه صنعتی عظیمی را در کنار بزرگ‌ترین مخزن گازی جهان (پارس جنوبی) و خلیج فارس در اختیار کشور قرار دهد. این امر علاوه بر ایجاد یک مرکز صنعتی و تجاری بزرگ، فرصت‌های شغلی گسترده‌ای را نیز برای کشور ایجاد می‌کند که تبعات اجتماعی مثبتی دارد. در سال 1390 ایجاد منطقه ویژه اقتصادی انرژی‌بر لامرد به تایید هیئت محترم دولت رسید. سایت لامرد در جنوب استان فارس، شهرستان لامرد قرار دارد. مساحت این مجموعه نزدیک به 8500 هکتار است. فاصله هوایی سایت لامرد از منطقه ویژه انرژی‌بر پارسیان، بندر و اسکله در شرف احداث واقع در استان هرمزگان 30 کیلومتر  است که توسط آزادراه 43 کیلومتری خلیج فارس به به یکدیگر متصل می‌شوند. مجاورت با منطقه گازی پارس جنوبی، وجود ذخایر گاز شیرین در نزدیک منطقه، قرار دادن قطب جدید توسعه در اختیار کشور، نزدیکی به دریا و منابع انرژی در راستای اتصال توسعه ساحلی استان هرمزگان به استان فارس، داشتن فضای کافی و قابلیت استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اقتصادی و سیاسی استان‌های فارس، هرمزگان و بوشهر برای توسعه، همگی مجموعه دلایل انتخاب این منطقه به‌عنوان منطقه ویژه اقتصادی است.
صنایعی انرژی‌بری که پیش‌بینی شده تا در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر لامرد مستقر شوند، عبارتند از: آلومینیوم و صنایع پایین دست آن، سیمان، منیزیم، پتروشیمی، نیروگاه سیکل ترکیبی و صنایع پائین‌دست فولاد. در این راستا، طرح‌های در دست اقدام و در حال مذاکره این منطقه با میزان سرمایه‌گذاری هر یک در نمودار 1 ذکر شده است. همان‌طور که در نمودار پیداست، طرح‌های موجود در منطقه به سرمایه‌ای بالغ بر دو میلیارد و 566 میلیون و 194 هزار دلار نیاز دارند که طرح‌هایی نظیر آلومینیوم جنوب و نیروگاه سیکل ترکیبی غدیر با تامین سرمایه‌های خود در دست اقدام هستند و دیگر طرح‌ها همچنان در حال مذاکره برای ورود به مرحله احداث هستند.

                         
 
همان‌طور که اشاره شد این منطقه می‌تواند سهم بالایی در ایجاد اشتغال و کارآفرینی داشته باشد. سهم هر یک از طرح‌های این منطقه در ایجاد اشغال در نمودار 2 نشان داده شده است. تنها فاز نخست طرح مجتمع آلومینیوم لامرد که به تصویب رسیده، با سهمی معادل 66 درصد در بین طرح‌های یاد شده، می‌تواند برای 3500 نفر اشتغال ایجاد کند.

                         
 
منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر لامرد با توجه به توجه به پتانسیل‌ها بالقوه و ظرفیت‌های قابل ارتقای هر صنعت، می‌تواند سهم موثری در توسعه اقتصاد کشور به ویژه در تولید فلزات پایه‌ای نظیر آلومینیوم و فلزات استراتژیکی نظیر منیزیم ایفا کند.


گفت و گوها

 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • مهدی ثقفی، مدیر عامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)

  حلقه‌های اتصال چرخه تولید در صنعت آلومینیوم منقطع است

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای توسعه، تامین منابع مالی مناسب و به‌هنگام صنایع کشور است. در شرایطی که اقتصاد کشور با مشکلات و معضلات بسیاری همراه است، یافتن مسیرهای مناسب برای تامین منابع مالی طرح‌های توسعه‌ای می‌تواند به ‌بهبود شرایط اقتصادی کمک کند. در این راستا ماهنامه اخبار فلزات با مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) به گفت‌وگو نشسته است. مهدی ثقفی معتقد است که با توجه به محدودیت‌های بسیار زیاد صنایع کشور و مخصوصا آلومینیوم، تامین منابع مالی صحیح می‌تواند بخشی از مشکلات موجود را کاهش دهد. شرح مفصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات

  لیلی بخش معدن، مرد بود یا زن؟!

  اخبار فلزات: فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات در گفت‌وگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت: دولت باید تعریف خود را از واژه ماده معدنی خام و یا با ارزش افزوده پایین، مشخص کند.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد ارزانی، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان جنوب

  صادرات، اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان ایرانی است

  اخبار فلزات: با توجه به اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز توسعه و با درنظر گرفتن میزان تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 1404و سرانه مصرف آن، اهمیت صادرات بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. تا جائی که برخی واحدهای فولادی از ابتدا با هدف صادرات و با درنظر گرفتن چنین شرایطی احداث شده‌اند. این واحدها باید از هم‌اکنون برای حضور موفق در بازار رقابت بین‌المللی تلاش کنند. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکان توسعه پایدار صادرات با مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان یک شرکت موفق در امر صادرات به گفت‌وگو نشسته است. فرزاد ارزانی اعتقاد دارد اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان در عرصه صادرات به نمایش گذاشته می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family