• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: مشارکت بخش دولتی با بخش خصوصی در 2 سال اخیر اقدامات مناسبی را برای تکمیل و به بهره‌برداری رساندن طرح‌های نیمه‌تمام کشور و بهره‌برداری حداکثری از پروژه‌های موجود و در دست اقدام، موجب شده است. پروژه واگذاری 2500 پروژه عمرانی در سال 1395، با واگذاری 2772 مورد، موفقیت 111 درصدی را کسب کرد.

به گزارش اخبار فلزات، با توجه به اهمیت و ضرورت مشارکت بخش خصوصی با بخش دولتی در راستای تکمیل طرح‌های جدید و نیمه‌تمام و همچنین بهره‌برداری سودمند از پروژه‌های تکمیل شده موجود در سطح ملی و استانی، واگذاری 2500 پروژه به بخش خصوصی در سال 95 در برنامه دولت قرار گرفت که با موفقیت 111درصدی، 2772 پروژه عمرانی ملی و استانی به این بخش واگذار شد. تعداد و سهم پروژه‌ها از منظر جدید بودن، نیمه‌تمام و به‌بهره‌برداری رسیده در نمودار 1 نشان داده شده است. پروژه‌های جدید، پروژه‌هایی است که از همان ابتدا با استفاده از مشارکت بخش خصوصی تامین مالی و اجرا می‌شود. پروژه‌های نیمه‌تمام نیز  سابقه دریافت از دولت را دارد درحالی‌که تامین مالی، تکمیل و بهره‌برداری از آن‌ها به بخش غیردولتی واگذار شده است. اما در خصوص پروژه‌های به بهره‌برداری رسیده تنها تعمیر، مرمت و بهره‌برداری کوتاه مدت یا میان‌مدت آن به بخش خصوصی سپرده می‌شود. لازم به‌ذکر است که با در نظر گرفتن تعداد پروژه‌های واگذار شده در نیمه دوم سال 1394 در کنار تعداد پروژه‌های سال 1395، جمع واگذاری‌ها به میزان 3781 پروژه می‌رسد.

با توجه به گزارش‌های منتشر شده، سرمایه‌گذاری اولیه انجام شده توسط بخش خصوصی به‌جای دولت به‎منظور احداث، توسعه، تجهیز و بازسازی معادل 157 هزار میلیارد ریال بوده که در مجموع کل سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی در پروژه‌های جدید و نیمه‌تمام در طی دوران مشارکت معادل 488 هزار میلیارد ریال برآورد شده است که در واقع صرفه‌جویی دولت در این حوزه به‌شمار می‌رود. این مشارکت منجر به صرفه‌جویی سالیانه 21 هزار میلیارد ریال در بخش هزینه‌های نیروی انسانی و مواد اولیه برای بهره‌برداری پروژه‌های جدید و نیمه‌تمام  شود. لازم به‌ذکر است که میزان صرفه‌جویی دوران بهره‌برداری از پروژه‌های جدید و نیمه‌تمام نیز که از سوی بخش خصوصی به‌جای دولت تعهد می‌شود، 331 هزار میلیارد ریال برآورد شده است. علاوه بر این، صرفه‌جویی در واگذاری پروژه‌های به‌ بهره‌برداری رسیده ناشی از عدم هزینه‌کرد دولت و درآمد حاصل از اجاره برای دولت نیز حدود 1900 میلیارد ریال تخمین زده شده است.

                           
 
میزان رشد در واگذاری هر یک از پروژه‌های جدید، نیمه‎‌تمام و به بهره‌برداری رسیده در سال 1395 نسبت به آمار سال 1394 در نمودار 2 نشان داده شده است. همان‌طور که پیداست واگذاری پروژه‌های به بهره‌برداری رسیده با رشد 378 درصدی بیشترین رشد را داشته است. بنابراین می‌توان آینده امیدبخشی را برای مشارکت بخش دولتی با بخش خصوصی ترسیم کرد.

                          
 
آمار واگذاری پروژه‌ها بر اساس ماده‌های قانونی از جمله ماده 27 قانون الحاق 2،  مواد 43 و 88 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و همچنین سایر ظرفیت‌های قانونی در نمودار 3 نشان داده شده است. همان‌طور که در این نمودار مشخص است، پروژه‌های واگذار شده بر اساس مواد 43 و 88 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که عمدتاً در خصوص پروژه‌های به بهره‌برداری رسیده است، بیشترین سهم را داراست. لازم به‌ذکر است که پروژه‌های واگذار شده بر اساس ماده 27 قانون الحاق 2 و  سایر ظرفیت‌های قانونی عمدتاً برای پروژه‌های جدید یا نیمه‌تمام است. در شرح سایر ظرفیت‌های قانونی یاد شده در تقسیم‌بندی واگذاری‌ها نیز باید یادآور شد که ظرفیت‌های قانونی دربرگیرنده برنامه پنجم توسعه کشور، مصوبات هیات وزیران، اساسنامه داخلی دستگاه‌های اجرایی، قانون احداث پروژه‌های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک‌ها و سایر منابع مالی و پولی، ماده 133 قانون برنامه پنجم توسعه، مواد 22 و 24 قانون مدیریت خدمات کشوری، ماده 6 الحاق 2 و... است.

                         
در نهایت باید خاطر نشان کرد که در راستای همکاری و توسعه مشارکت دولتی- خصوصی، منابع مالی دولت به‌صورت تسهیلات از صندوق توسعه ملی و بانک‌ها به بخش خصوصی ارائه می‌شود. بنابراین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در راستای انجام این مشارکت می‌توانند به لیست پروژه‌های قابل واگذاری ارائه شده در پرتال مشارکت عمومی- خصوصی مراجعه کنند.

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family