• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: مشارکت بخش دولتی با بخش خصوصی در 2 سال اخیر اقدامات مناسبی را برای تکمیل و به بهره‌برداری رساندن طرح‌های نیمه‌تمام کشور و بهره‌برداری حداکثری از پروژه‌های موجود و در دست اقدام، موجب شده است. پروژه واگذاری 2500 پروژه عمرانی در سال 1395، با واگذاری 2772 مورد، موفقیت 111 درصدی را کسب کرد.

به گزارش اخبار فلزات، با توجه به اهمیت و ضرورت مشارکت بخش خصوصی با بخش دولتی در راستای تکمیل طرح‌های جدید و نیمه‌تمام و همچنین بهره‌برداری سودمند از پروژه‌های تکمیل شده موجود در سطح ملی و استانی، واگذاری 2500 پروژه به بخش خصوصی در سال 95 در برنامه دولت قرار گرفت که با موفقیت 111درصدی، 2772 پروژه عمرانی ملی و استانی به این بخش واگذار شد. تعداد و سهم پروژه‌ها از منظر جدید بودن، نیمه‌تمام و به‌بهره‌برداری رسیده در نمودار 1 نشان داده شده است. پروژه‌های جدید، پروژه‌هایی است که از همان ابتدا با استفاده از مشارکت بخش خصوصی تامین مالی و اجرا می‌شود. پروژه‌های نیمه‌تمام نیز  سابقه دریافت از دولت را دارد درحالی‌که تامین مالی، تکمیل و بهره‌برداری از آن‌ها به بخش غیردولتی واگذار شده است. اما در خصوص پروژه‌های به بهره‌برداری رسیده تنها تعمیر، مرمت و بهره‌برداری کوتاه مدت یا میان‌مدت آن به بخش خصوصی سپرده می‌شود. لازم به‌ذکر است که با در نظر گرفتن تعداد پروژه‌های واگذار شده در نیمه دوم سال 1394 در کنار تعداد پروژه‌های سال 1395، جمع واگذاری‌ها به میزان 3781 پروژه می‌رسد.

با توجه به گزارش‌های منتشر شده، سرمایه‌گذاری اولیه انجام شده توسط بخش خصوصی به‌جای دولت به‎منظور احداث، توسعه، تجهیز و بازسازی معادل 157 هزار میلیارد ریال بوده که در مجموع کل سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی در پروژه‌های جدید و نیمه‌تمام در طی دوران مشارکت معادل 488 هزار میلیارد ریال برآورد شده است که در واقع صرفه‌جویی دولت در این حوزه به‌شمار می‌رود. این مشارکت منجر به صرفه‌جویی سالیانه 21 هزار میلیارد ریال در بخش هزینه‌های نیروی انسانی و مواد اولیه برای بهره‌برداری پروژه‌های جدید و نیمه‌تمام  شود. لازم به‌ذکر است که میزان صرفه‌جویی دوران بهره‌برداری از پروژه‌های جدید و نیمه‌تمام نیز که از سوی بخش خصوصی به‌جای دولت تعهد می‌شود، 331 هزار میلیارد ریال برآورد شده است. علاوه بر این، صرفه‌جویی در واگذاری پروژه‌های به‌ بهره‌برداری رسیده ناشی از عدم هزینه‌کرد دولت و درآمد حاصل از اجاره برای دولت نیز حدود 1900 میلیارد ریال تخمین زده شده است.

                           
 
میزان رشد در واگذاری هر یک از پروژه‌های جدید، نیمه‎‌تمام و به بهره‌برداری رسیده در سال 1395 نسبت به آمار سال 1394 در نمودار 2 نشان داده شده است. همان‌طور که پیداست واگذاری پروژه‌های به بهره‌برداری رسیده با رشد 378 درصدی بیشترین رشد را داشته است. بنابراین می‌توان آینده امیدبخشی را برای مشارکت بخش دولتی با بخش خصوصی ترسیم کرد.

                          
 
آمار واگذاری پروژه‌ها بر اساس ماده‌های قانونی از جمله ماده 27 قانون الحاق 2،  مواد 43 و 88 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و همچنین سایر ظرفیت‌های قانونی در نمودار 3 نشان داده شده است. همان‌طور که در این نمودار مشخص است، پروژه‌های واگذار شده بر اساس مواد 43 و 88 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که عمدتاً در خصوص پروژه‌های به بهره‌برداری رسیده است، بیشترین سهم را داراست. لازم به‌ذکر است که پروژه‌های واگذار شده بر اساس ماده 27 قانون الحاق 2 و  سایر ظرفیت‌های قانونی عمدتاً برای پروژه‌های جدید یا نیمه‌تمام است. در شرح سایر ظرفیت‌های قانونی یاد شده در تقسیم‌بندی واگذاری‌ها نیز باید یادآور شد که ظرفیت‌های قانونی دربرگیرنده برنامه پنجم توسعه کشور، مصوبات هیات وزیران، اساسنامه داخلی دستگاه‌های اجرایی، قانون احداث پروژه‌های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک‌ها و سایر منابع مالی و پولی، ماده 133 قانون برنامه پنجم توسعه، مواد 22 و 24 قانون مدیریت خدمات کشوری، ماده 6 الحاق 2 و... است.

                         
در نهایت باید خاطر نشان کرد که در راستای همکاری و توسعه مشارکت دولتی- خصوصی، منابع مالی دولت به‌صورت تسهیلات از صندوق توسعه ملی و بانک‌ها به بخش خصوصی ارائه می‌شود. بنابراین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در راستای انجام این مشارکت می‌توانند به لیست پروژه‌های قابل واگذاری ارائه شده در پرتال مشارکت عمومی- خصوصی مراجعه کنند.

گفت و گوها

 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • مهدی ثقفی، مدیر عامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)

  حلقه‌های اتصال چرخه تولید در صنعت آلومینیوم منقطع است

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای توسعه، تامین منابع مالی مناسب و به‌هنگام صنایع کشور است. در شرایطی که اقتصاد کشور با مشکلات و معضلات بسیاری همراه است، یافتن مسیرهای مناسب برای تامین منابع مالی طرح‌های توسعه‌ای می‌تواند به ‌بهبود شرایط اقتصادی کمک کند. در این راستا ماهنامه اخبار فلزات با مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) به گفت‌وگو نشسته است. مهدی ثقفی معتقد است که با توجه به محدودیت‌های بسیار زیاد صنایع کشور و مخصوصا آلومینیوم، تامین منابع مالی صحیح می‌تواند بخشی از مشکلات موجود را کاهش دهد. شرح مفصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات

  لیلی بخش معدن، مرد بود یا زن؟!

  اخبار فلزات: فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات در گفت‌وگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت: دولت باید تعریف خود را از واژه ماده معدنی خام و یا با ارزش افزوده پایین، مشخص کند.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد ارزانی، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان جنوب

  صادرات، اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان ایرانی است

  اخبار فلزات: با توجه به اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز توسعه و با درنظر گرفتن میزان تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 1404و سرانه مصرف آن، اهمیت صادرات بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. تا جائی که برخی واحدهای فولادی از ابتدا با هدف صادرات و با درنظر گرفتن چنین شرایطی احداث شده‌اند. این واحدها باید از هم‌اکنون برای حضور موفق در بازار رقابت بین‌المللی تلاش کنند. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکان توسعه پایدار صادرات با مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان یک شرکت موفق در امر صادرات به گفت‌وگو نشسته است. فرزاد ارزانی اعتقاد دارد اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان در عرصه صادرات به نمایش گذاشته می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family