• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: ترکیه یکی از بزرگترین صادرکنندگان خودرو در منطقه خاورمیانه است که در سال 2015 با تولید حدود 1.4 میلیون دستگاه خودرو سهم 48 درصدی از بازار صادرات منطقه را در دست داشت. ایران نیز با سهم کمتر از 6 درصد از این بازار پررونق که عمدتا به مقصد اروپا بوده، در همان سال حدود 980 هزار دستگاه خودرو تولید کرد. مقصد صادرات اندک خودروهای ایرانی، کشورهای همسایه بود ولی خودروهای ترکیه به اروپا صادر شد.

به گزارش اخبار فلزات، صنعت حمل و نقل، یکی از صنایع مصرف‌کننده مس در جهان به‌شمار می‌رود، به‌طوری که در سال 2015، حدود 13 درصد از مصرف محصولات نیمه‌ساخته مسی و آلیاژی در جهان را به‌خود اختصاص داد. از این میان، صنعت خودروسازی، سهمی بیش از 63 درصد از مصرف محصولات نیمه‌ساخته مسی و آلیاژی در جهان را داشت که از نظر وزنی، بیش از 2.3 میلیون تن محصولات نیمه‌ساخته مسی و آلیاژی در این بخش را مصرف کرد. نمودار 1، صادارت خودروی منطقه خاورمیانه در سال‌های 2011 تا 2015 را نشان می‌دهد.

                               
 
همانطور که در این نمودار مشاهده می‌شود، آمار صادرات خودروی منطقه، در روندی صعودی به بیش از 1.3 میلیون دستگاه در سال 2015 رسید. این آمار نشان‌دهنده رشد صنعت خودروسازی در منطقه خاورمیانه است. یکی از بزرگترین صادرکننندگان خودرو در منطقه، ترکیه است. سهم صادرات خودروی ترکیه از خاورمیانه در سال 2011 برابر با 83 درصد و در سال 2015 حدود 49 درصد بود. با وجود کاهش سهم صادرات ترکیه از بازار منطقه، رشد سالانه تولید خودروی ترکیه طی این دوره، حدود 8 درصد بود. بر خلاف ترکیه، صادرات ایران سهم بسیار کمی از این بازار داشت و در بیشترین میزان حدود 6 درصد بود. صادرات خودروی ایران در این دوره با رشد سالانه منفی 30 درصد همراه بود، به‌طوری که در سال 2015 به کمتر از 6 هزار دستگاه رسید.

                            
 
نمودار 2، آمار تولید خودروی ترکیه و ایران را از سال 2011 تا 2015 به‌تصویر کشیده است. با توجه به این نمودار، در سال 2011، تولید خودروی ایران به‌میزان 460 هزار دستگاه بیشتر از کشور ترکیه بود، اما بر خلاف روند روبه‌رشد صنعت خودروسازی ترکیه، ایران با سیری نزولی به تولید حدود 980 هزار دستگاه خودرو در سال 2015 رسید. بخش قابل توجهی از این کاهش تولید خودرو در ایران را می‌توان به اعمال تحریم‌های جهانی در سال‌های 2012  تا 2015 نسبت داد. این تحریم‌ها که صنایع تولیدکننده کشور ایران را هدف گرفته بود، صنعت خودروسازی را نیز با رکود مواجه ساخت. صادرات خودروی ایران، عمدتا به کشورهای عراق، ترکمنستان، افغانستان، ارمنستان و سنگال است، در حالی که ترکیه به کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا، فرانسه، آلمان، انگلستان و اسپانیا خودرو صادر می‌کند.

با مقایسه صنعت خودروسازی ایران با کشور ترکیه، عدم رشد و توسعه چشمگیر این صنعت در ایران قابل مشاهده است. این عملکرد ضعیف صنعت خودروسازی کشور را می‌توان به حمایت‌های دولتی از تولیدکنندگان داخلی ارتباط داد. تعرفه بالای واردات خودرو به کشور که باعث ورود اندک خودروهای با کیفیت اروپایی و همچنین کاهش توان خرید عموم مردم می‌شود و عملا باعث حذف رقبای خارجی شده و بازار مصرف بزرگی چون کشور ایران را در اختیارشان قرار داده است.

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family