• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: ترکیه یکی از بزرگترین صادرکنندگان خودرو در منطقه خاورمیانه است که در سال 2015 با تولید حدود 1.4 میلیون دستگاه خودرو سهم 48 درصدی از بازار صادرات منطقه را در دست داشت. ایران نیز با سهم کمتر از 6 درصد از این بازار پررونق که عمدتا به مقصد اروپا بوده، در همان سال حدود 980 هزار دستگاه خودرو تولید کرد. مقصد صادرات اندک خودروهای ایرانی، کشورهای همسایه بود ولی خودروهای ترکیه به اروپا صادر شد.

به گزارش اخبار فلزات، صنعت حمل و نقل، یکی از صنایع مصرف‌کننده مس در جهان به‌شمار می‌رود، به‌طوری که در سال 2015، حدود 13 درصد از مصرف محصولات نیمه‌ساخته مسی و آلیاژی در جهان را به‌خود اختصاص داد. از این میان، صنعت خودروسازی، سهمی بیش از 63 درصد از مصرف محصولات نیمه‌ساخته مسی و آلیاژی در جهان را داشت که از نظر وزنی، بیش از 2.3 میلیون تن محصولات نیمه‌ساخته مسی و آلیاژی در این بخش را مصرف کرد. نمودار 1، صادارت خودروی منطقه خاورمیانه در سال‌های 2011 تا 2015 را نشان می‌دهد.

                               
 
همانطور که در این نمودار مشاهده می‌شود، آمار صادرات خودروی منطقه، در روندی صعودی به بیش از 1.3 میلیون دستگاه در سال 2015 رسید. این آمار نشان‌دهنده رشد صنعت خودروسازی در منطقه خاورمیانه است. یکی از بزرگترین صادرکننندگان خودرو در منطقه، ترکیه است. سهم صادرات خودروی ترکیه از خاورمیانه در سال 2011 برابر با 83 درصد و در سال 2015 حدود 49 درصد بود. با وجود کاهش سهم صادرات ترکیه از بازار منطقه، رشد سالانه تولید خودروی ترکیه طی این دوره، حدود 8 درصد بود. بر خلاف ترکیه، صادرات ایران سهم بسیار کمی از این بازار داشت و در بیشترین میزان حدود 6 درصد بود. صادرات خودروی ایران در این دوره با رشد سالانه منفی 30 درصد همراه بود، به‌طوری که در سال 2015 به کمتر از 6 هزار دستگاه رسید.

                            
 
نمودار 2، آمار تولید خودروی ترکیه و ایران را از سال 2011 تا 2015 به‌تصویر کشیده است. با توجه به این نمودار، در سال 2011، تولید خودروی ایران به‌میزان 460 هزار دستگاه بیشتر از کشور ترکیه بود، اما بر خلاف روند روبه‌رشد صنعت خودروسازی ترکیه، ایران با سیری نزولی به تولید حدود 980 هزار دستگاه خودرو در سال 2015 رسید. بخش قابل توجهی از این کاهش تولید خودرو در ایران را می‌توان به اعمال تحریم‌های جهانی در سال‌های 2012  تا 2015 نسبت داد. این تحریم‌ها که صنایع تولیدکننده کشور ایران را هدف گرفته بود، صنعت خودروسازی را نیز با رکود مواجه ساخت. صادرات خودروی ایران، عمدتا به کشورهای عراق، ترکمنستان، افغانستان، ارمنستان و سنگال است، در حالی که ترکیه به کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا، فرانسه، آلمان، انگلستان و اسپانیا خودرو صادر می‌کند.

با مقایسه صنعت خودروسازی ایران با کشور ترکیه، عدم رشد و توسعه چشمگیر این صنعت در ایران قابل مشاهده است. این عملکرد ضعیف صنعت خودروسازی کشور را می‌توان به حمایت‌های دولتی از تولیدکنندگان داخلی ارتباط داد. تعرفه بالای واردات خودرو به کشور که باعث ورود اندک خودروهای با کیفیت اروپایی و همچنین کاهش توان خرید عموم مردم می‌شود و عملا باعث حذف رقبای خارجی شده و بازار مصرف بزرگی چون کشور ایران را در اختیارشان قرار داده است.

گفت و گوها

 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • مهدی ثقفی، مدیر عامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)

  حلقه‌های اتصال چرخه تولید در صنعت آلومینیوم منقطع است

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای توسعه، تامین منابع مالی مناسب و به‌هنگام صنایع کشور است. در شرایطی که اقتصاد کشور با مشکلات و معضلات بسیاری همراه است، یافتن مسیرهای مناسب برای تامین منابع مالی طرح‌های توسعه‌ای می‌تواند به ‌بهبود شرایط اقتصادی کمک کند. در این راستا ماهنامه اخبار فلزات با مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) به گفت‌وگو نشسته است. مهدی ثقفی معتقد است که با توجه به محدودیت‌های بسیار زیاد صنایع کشور و مخصوصا آلومینیوم، تامین منابع مالی صحیح می‌تواند بخشی از مشکلات موجود را کاهش دهد. شرح مفصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات

  لیلی بخش معدن، مرد بود یا زن؟!

  اخبار فلزات: فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات در گفت‌وگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت: دولت باید تعریف خود را از واژه ماده معدنی خام و یا با ارزش افزوده پایین، مشخص کند.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد ارزانی، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان جنوب

  صادرات، اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان ایرانی است

  اخبار فلزات: با توجه به اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز توسعه و با درنظر گرفتن میزان تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 1404و سرانه مصرف آن، اهمیت صادرات بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. تا جائی که برخی واحدهای فولادی از ابتدا با هدف صادرات و با درنظر گرفتن چنین شرایطی احداث شده‌اند. این واحدها باید از هم‌اکنون برای حضور موفق در بازار رقابت بین‌المللی تلاش کنند. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکان توسعه پایدار صادرات با مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان یک شرکت موفق در امر صادرات به گفت‌وگو نشسته است. فرزاد ارزانی اعتقاد دارد اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان در عرصه صادرات به نمایش گذاشته می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family