• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: محمد شریعتمداری، وزیر پیشنهادی برای وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت روز شنبه 21 مرداد در نشست هم‌اندیشی روسای اتاق‌های سراسر کشور و روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران حاضر شد و در کنار ارائه برنامه‌های خود از نظرات فعالان این بخش بهره برد.

به گزارش اخبار فلزات، در ابتدای این جلسه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با تشکر از زحمات چندساله مهندس نعمت‌زاده برای این بخش، از انتخاب محمد شریعتمداری ابراز خوشحالی کرد؛ وی بیان کرد: برنامه سوم توسعه موفق‌ترین برنامه توسعه کشور بود که در آن دوره جناب شریعتمداری سکان‌دار وزارت بازرگانی بودند و همین امر امید زیادی برای بهبود اوضاع را ایجاد کرده است.

شافعی در این نشست به مشکل رکود به‌وجود آمده در سال‌های اخیر اشاره کرد و بیان داشت که میزان تقاضا در سال‌های اخیر به شدت کاهش داشته و نبود قدرت خرید در بین مردم حتی از 10 سال قبل نیز کمتر شده و همین امر چالش جدی را برای بخش صنعت و معدن کشور به‌وجود آورده است. در این میان تکیه بر صادرات راه حل نجات تولیدکنندگان از رکود است. وی در ادامه بیان داشت: در حال حاضر تجارت فرامرزی ایران سهم ناچیزی از تجارت جهانی را به خود اختصاص داده که فاصله زیادی با قابلیت‌های اقتصاد کشور دارد.

غلامحسین شافعی بیان داشت که تولید حال و روز خوشی ندارد و در وضعیت کنونی توجه به بخش تولید امری لازم و در جهت اجرایی کردن صحبت‌های مقام معظم رهبری و سیاست اقتصاد مقاومتی است. تولید بر اشتغال تاثیری جدی دارد و برطرف شدن مشکلات بخش تولید و صنعت کشور، مشکل صنعت را نیز به‌طور ریشه‌ای حل خواهد کرد.

غلامحسین شافعی در این جلسه از دیگر مشکلات این بخش که ناشی از ظرفیت‌سنجی غلط و مکان‌یابی اشتباه در بسیاری از پروژه‌های صنعتی بوده اظهار تاسف کرده و ابراز امیدواری کرد که در وزارتخانه جدید این موارد برطرف شوند. وی در ادامه خروج دولت از تصدی‌گری را راهکار اصلی کوچک و چابک‌سازی دولت دانست. همچنین وی خواستار در اولویت قرار دادن مبارزه علیه فساد در کشور شد و اعطای یارانه به بخش صنعت را یکی از راهکارهای اصلی حمایت از صنعت دانست.

در ادامه نشست، روسای اتاق‌ها و کمیسیون‌های اتاق ایران به بیان نظرات و خواسته‌های خود از وزیر پیشنهادی پرداختند. سپس محمد شریعتمداری در این نشست بیان کرد که همواره برای مجموع تشکل‌های تخصصی کشور ارزش زیادی قائل بوده و به حضور موثر این تشکل‌ها در تصمیم‌گیری اهتمام داشته است.

محمد شریعتمداری در این نشست از زحمات مهندس نعمت زاده به عنوان وزیر سابق این وزارتخانه قدردانی کرد. وی اظهار داشت که نمره قابل قبولی به عملکرد دولت در واگذاری امور به بخش خصوصی در این سال‌ها نمی‌توان داد اما امید داریم که با کمک و راهنمایی بخش خصوصی در این زمینه قدم‌های موثری بتوان برداشت.

شریعتمداری حضورش در این نشست را ابراز مجدد بیعت با تشکل‌های بخش خصوصی دانست و بیان کرد که کمک شما فعالان اقتصادی موجب موفقیت من خواهد بود. همچنین وی اعلام کرد که استراتژی توسعه صنعتی کشور نوشته شده و قوانین زیادی نیز در این باره وجود دارد و وظیفه دولت داشتن برنامه در اجرایی کردن این استراتژی‌ها و پیگیری و نظارت بر اجرا است. همچنین به علت پاسداشت روز صنایع کوچک وی خود را مکلف به حمایت از صنایه نوپا دانست.

شریعتمداری درباره نرخ ارز نیز بیان کرد که مخالف ثابت نگه داشتن نرخ ارز است و اعتقاد دارد که ثابت نگه‌داشتن نرخ ارز به ضرر صادرکنندگان است و اگر وزیر بشود در شورای رقابت برای افزایش نرخ ارز تلاش خواهد کرد ، اما آزاد کردن نرخ ارز امری است که بدون ایجاد زیرساخت‌های لازم شدنی نیست. حفظ ارزش پول کشور امری درست است اما این کار با اعمال فشار شدنی نیست و باید از راه حمایت از تولید داخلی به آن رسید.

وی در ادامه بیان کرد که در سال‌های گذشته از طرفی نرخ ارز ثابت بوده و از طرفی مشوق‌های بخش صنعت برداشته شده و همین امر موجب تضعیف هرچه بیشتر صنعت کشور شده است. محمد شریعتداری اعلام کرد که در صورت تصدی مدیریت این وزارتخانه حامی واقعی صنایع کوچک خواهد بود.

وی همچنین درباره تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت نیز اینگونه اظهار داشت که به‌جای تفکیک باید با کاهش تصدی‌گری از میزان وظایف این وزارتخانه کاست.

 

 

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family