• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: محمد شریعتمداری، وزیر پیشنهادی برای وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت روز شنبه 21 مرداد در نشست هم‌اندیشی روسای اتاق‌های سراسر کشور و روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران حاضر شد و در کنار ارائه برنامه‌های خود از نظرات فعالان این بخش بهره برد.

به گزارش اخبار فلزات، در ابتدای این جلسه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با تشکر از زحمات چندساله مهندس نعمت‌زاده برای این بخش، از انتخاب محمد شریعتمداری ابراز خوشحالی کرد؛ وی بیان کرد: برنامه سوم توسعه موفق‌ترین برنامه توسعه کشور بود که در آن دوره جناب شریعتمداری سکان‌دار وزارت بازرگانی بودند و همین امر امید زیادی برای بهبود اوضاع را ایجاد کرده است.

شافعی در این نشست به مشکل رکود به‌وجود آمده در سال‌های اخیر اشاره کرد و بیان داشت که میزان تقاضا در سال‌های اخیر به شدت کاهش داشته و نبود قدرت خرید در بین مردم حتی از 10 سال قبل نیز کمتر شده و همین امر چالش جدی را برای بخش صنعت و معدن کشور به‌وجود آورده است. در این میان تکیه بر صادرات راه حل نجات تولیدکنندگان از رکود است. وی در ادامه بیان داشت: در حال حاضر تجارت فرامرزی ایران سهم ناچیزی از تجارت جهانی را به خود اختصاص داده که فاصله زیادی با قابلیت‌های اقتصاد کشور دارد.

غلامحسین شافعی بیان داشت که تولید حال و روز خوشی ندارد و در وضعیت کنونی توجه به بخش تولید امری لازم و در جهت اجرایی کردن صحبت‌های مقام معظم رهبری و سیاست اقتصاد مقاومتی است. تولید بر اشتغال تاثیری جدی دارد و برطرف شدن مشکلات بخش تولید و صنعت کشور، مشکل صنعت را نیز به‌طور ریشه‌ای حل خواهد کرد.

غلامحسین شافعی در این جلسه از دیگر مشکلات این بخش که ناشی از ظرفیت‌سنجی غلط و مکان‌یابی اشتباه در بسیاری از پروژه‌های صنعتی بوده اظهار تاسف کرده و ابراز امیدواری کرد که در وزارتخانه جدید این موارد برطرف شوند. وی در ادامه خروج دولت از تصدی‌گری را راهکار اصلی کوچک و چابک‌سازی دولت دانست. همچنین وی خواستار در اولویت قرار دادن مبارزه علیه فساد در کشور شد و اعطای یارانه به بخش صنعت را یکی از راهکارهای اصلی حمایت از صنعت دانست.

در ادامه نشست، روسای اتاق‌ها و کمیسیون‌های اتاق ایران به بیان نظرات و خواسته‌های خود از وزیر پیشنهادی پرداختند. سپس محمد شریعتمداری در این نشست بیان کرد که همواره برای مجموع تشکل‌های تخصصی کشور ارزش زیادی قائل بوده و به حضور موثر این تشکل‌ها در تصمیم‌گیری اهتمام داشته است.

محمد شریعتمداری در این نشست از زحمات مهندس نعمت زاده به عنوان وزیر سابق این وزارتخانه قدردانی کرد. وی اظهار داشت که نمره قابل قبولی به عملکرد دولت در واگذاری امور به بخش خصوصی در این سال‌ها نمی‌توان داد اما امید داریم که با کمک و راهنمایی بخش خصوصی در این زمینه قدم‌های موثری بتوان برداشت.

شریعتمداری حضورش در این نشست را ابراز مجدد بیعت با تشکل‌های بخش خصوصی دانست و بیان کرد که کمک شما فعالان اقتصادی موجب موفقیت من خواهد بود. همچنین وی اعلام کرد که استراتژی توسعه صنعتی کشور نوشته شده و قوانین زیادی نیز در این باره وجود دارد و وظیفه دولت داشتن برنامه در اجرایی کردن این استراتژی‌ها و پیگیری و نظارت بر اجرا است. همچنین به علت پاسداشت روز صنایع کوچک وی خود را مکلف به حمایت از صنایه نوپا دانست.

شریعتمداری درباره نرخ ارز نیز بیان کرد که مخالف ثابت نگه داشتن نرخ ارز است و اعتقاد دارد که ثابت نگه‌داشتن نرخ ارز به ضرر صادرکنندگان است و اگر وزیر بشود در شورای رقابت برای افزایش نرخ ارز تلاش خواهد کرد ، اما آزاد کردن نرخ ارز امری است که بدون ایجاد زیرساخت‌های لازم شدنی نیست. حفظ ارزش پول کشور امری درست است اما این کار با اعمال فشار شدنی نیست و باید از راه حمایت از تولید داخلی به آن رسید.

وی در ادامه بیان کرد که در سال‌های گذشته از طرفی نرخ ارز ثابت بوده و از طرفی مشوق‌های بخش صنعت برداشته شده و همین امر موجب تضعیف هرچه بیشتر صنعت کشور شده است. محمد شریعتداری اعلام کرد که در صورت تصدی مدیریت این وزارتخانه حامی واقعی صنایع کوچک خواهد بود.

وی همچنین درباره تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت نیز اینگونه اظهار داشت که به‌جای تفکیک باید با کاهش تصدی‌گری از میزان وظایف این وزارتخانه کاست.

 

 

گفت و گوها

 • معصومی، معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان:

  فولاد هرمزگان در 9 ماه نخست سال جاری، 196 میلیارد تومان سود کسب کرد

  اخبار فلزات: معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان از تحقق سود 196 میلیارد تومانی در 9 ماه ابتدایی سال خبر داد و افزود: احتمال می‌رود تا پایان سال جاری، سود 200 ریالی برای هر سهم این شرکت محقق شود.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه

  افتخار فولاد مبارکه در کسب جایزه MAKE

  اخبار فلزات: بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در خصوص لزوم دانش‌محور شدن سازمان‌ها در کشور و ایجاد یک استراتژی دانشی در شرکت‌ها در گفت‌وگو با اخبار فلزات گفت: در شرکت فولاد مبارکه تبعیت از استراتژی سازمان تبدیل به یک فرهنگ شده است و این موضوع با تغییر مدیران و حتی با روی کار آوردن مدیر از بیرون سازمان تغییر نمی‌کند. در این شرکت چارچوب برای هر مدیر مشخص است و هنر آن مدیر است که چه میزان در پیشبرد اهداف تسریع بخشد.
  ادامه مطلب...
 • عرضه قطره چکانی مس توسط شرکت ملی مس، صحت ندارد

  بخش خصوصی صنعت مس کشور، نیازمند شفافیت بیشتری از عملکرد خود است

  اخبار فلزات: شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین تاکید کرد: مطالب مطرح شده درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران، صحت ندارد.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی،مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تزریق غیرهدفمند نقدینگی عامل افزایش رکود در سال آتی خواهد شد

  اخبار فلزات: با سوار شدن به هواپیما، سفر من به استان خوزستان آغاز شد. سفری به مقصد شهر اهواز و کارخانه فولاد خوزستان. در ابتدای ورود اهواز، هوا کاملا صاف بود و خبری از گردوغبارهایی که هر روز در اخبار از آن می‌شنیدم نبود و امیدوار شدم یک روز پاکیزه را در اهواز ببینم. از ابتدای ورود به شرکت فولاد خوزستان، خون‌گرمی مردمان خوزستان از درب نگهبانی تا تمامی کارمندان روابط عمومی مشهود بود. با گذشت اندک زمانی از ورودم به فولاد خوزستان طوفان گردوغبار آغاز شد، اما من در میان کارکنانی بودم که باوجود آلودگی و اعلام تعطیلی همچنان مشغول فعالیت بودند. با همانگی روابط عمومی فولاد خوزستان، مقدمات گفتگو با محمد کشانی مدیرعامل شرکت فراهم شد. از همان ابتدا متوجه صراحت و شفاف بودن محمد کشانی شدم، از وی درباره تاثیر بودجه درنظر گرفته شده برای سال آتی برای صنایع کشور پرسیدم و وی، به مشکلات ناشی از کاهش بودجه عمرانی، افزایش بی‌برنامه نقدینگی در کشور و از مشکلات پیش‌روی صنعت فولاد در آینده می گوید. از مزیت‌های اقتصادی و از اینکه چگونه فرصت‌های طلایی را باید درک کرد و بهره برداری نمود و صادرات را یک برگ برنده برای حیات اقتصادی می‌پندارد و از نداستن قدر بازارهای کشورهای همسایه غبطه می‌خورد، اما آینده فولادخوزستان را امیدوارکننده می خواند، متن کامل این گفت‌وگو جالب و خواندنی است.
  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو

  بودجه سازمان‌های توسعه‌ای پاسخگوی نیاز کشور نیست

  اخبار فلزات: به عقیده بسیاری از فعالان بخش معدن، بودجه مد نظر دولت برای سازمان‌های توسعه‌ای معادن کافی به‌نظر نمی‌رسد؛ چرا که طرح‌های نیمه‌تمام فراوانی در بخش معادن و صنایع معدنی و به‌ویژه فولاد و آلومینیوم وجود دارد که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدن ایران (ایمیدرو) موظف است این طرح‌ها را تکمیل کند. برای بررسی بودجه سازمان ایمیدرو، ماهنامه اخبار فلزات با ریاست هیات عامل این سازمان به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد بودجه‌های اختصاص یافته به این سازمان طی سال‌های گذشته کفاف اجرای طرح‌های توسعه‌ای در کشور را نداده است و حتی با وجود واگذاری شرکت‌های تحت پوشش ایمیدرو به بخش خصوصی، کمتر از یک درصد آن به ایمیدرو بازگشته است و عملا دست این سازمان برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در بخش معدن و صنایع معدنی بسته ماند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family