• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: محمد شریعتمداری، وزیر پیشنهادی برای وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت روز شنبه 21 مرداد در نشست هم‌اندیشی روسای اتاق‌های سراسر کشور و روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران حاضر شد و در کنار ارائه برنامه‌های خود از نظرات فعالان این بخش بهره برد.

به گزارش اخبار فلزات، در ابتدای این جلسه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با تشکر از زحمات چندساله مهندس نعمت‌زاده برای این بخش، از انتخاب محمد شریعتمداری ابراز خوشحالی کرد؛ وی بیان کرد: برنامه سوم توسعه موفق‌ترین برنامه توسعه کشور بود که در آن دوره جناب شریعتمداری سکان‌دار وزارت بازرگانی بودند و همین امر امید زیادی برای بهبود اوضاع را ایجاد کرده است.

شافعی در این نشست به مشکل رکود به‌وجود آمده در سال‌های اخیر اشاره کرد و بیان داشت که میزان تقاضا در سال‌های اخیر به شدت کاهش داشته و نبود قدرت خرید در بین مردم حتی از 10 سال قبل نیز کمتر شده و همین امر چالش جدی را برای بخش صنعت و معدن کشور به‌وجود آورده است. در این میان تکیه بر صادرات راه حل نجات تولیدکنندگان از رکود است. وی در ادامه بیان داشت: در حال حاضر تجارت فرامرزی ایران سهم ناچیزی از تجارت جهانی را به خود اختصاص داده که فاصله زیادی با قابلیت‌های اقتصاد کشور دارد.

غلامحسین شافعی بیان داشت که تولید حال و روز خوشی ندارد و در وضعیت کنونی توجه به بخش تولید امری لازم و در جهت اجرایی کردن صحبت‌های مقام معظم رهبری و سیاست اقتصاد مقاومتی است. تولید بر اشتغال تاثیری جدی دارد و برطرف شدن مشکلات بخش تولید و صنعت کشور، مشکل صنعت را نیز به‌طور ریشه‌ای حل خواهد کرد.

غلامحسین شافعی در این جلسه از دیگر مشکلات این بخش که ناشی از ظرفیت‌سنجی غلط و مکان‌یابی اشتباه در بسیاری از پروژه‌های صنعتی بوده اظهار تاسف کرده و ابراز امیدواری کرد که در وزارتخانه جدید این موارد برطرف شوند. وی در ادامه خروج دولت از تصدی‌گری را راهکار اصلی کوچک و چابک‌سازی دولت دانست. همچنین وی خواستار در اولویت قرار دادن مبارزه علیه فساد در کشور شد و اعطای یارانه به بخش صنعت را یکی از راهکارهای اصلی حمایت از صنعت دانست.

در ادامه نشست، روسای اتاق‌ها و کمیسیون‌های اتاق ایران به بیان نظرات و خواسته‌های خود از وزیر پیشنهادی پرداختند. سپس محمد شریعتمداری در این نشست بیان کرد که همواره برای مجموع تشکل‌های تخصصی کشور ارزش زیادی قائل بوده و به حضور موثر این تشکل‌ها در تصمیم‌گیری اهتمام داشته است.

محمد شریعتمداری در این نشست از زحمات مهندس نعمت زاده به عنوان وزیر سابق این وزارتخانه قدردانی کرد. وی اظهار داشت که نمره قابل قبولی به عملکرد دولت در واگذاری امور به بخش خصوصی در این سال‌ها نمی‌توان داد اما امید داریم که با کمک و راهنمایی بخش خصوصی در این زمینه قدم‌های موثری بتوان برداشت.

شریعتمداری حضورش در این نشست را ابراز مجدد بیعت با تشکل‌های بخش خصوصی دانست و بیان کرد که کمک شما فعالان اقتصادی موجب موفقیت من خواهد بود. همچنین وی اعلام کرد که استراتژی توسعه صنعتی کشور نوشته شده و قوانین زیادی نیز در این باره وجود دارد و وظیفه دولت داشتن برنامه در اجرایی کردن این استراتژی‌ها و پیگیری و نظارت بر اجرا است. همچنین به علت پاسداشت روز صنایع کوچک وی خود را مکلف به حمایت از صنایه نوپا دانست.

شریعتمداری درباره نرخ ارز نیز بیان کرد که مخالف ثابت نگه داشتن نرخ ارز است و اعتقاد دارد که ثابت نگه‌داشتن نرخ ارز به ضرر صادرکنندگان است و اگر وزیر بشود در شورای رقابت برای افزایش نرخ ارز تلاش خواهد کرد ، اما آزاد کردن نرخ ارز امری است که بدون ایجاد زیرساخت‌های لازم شدنی نیست. حفظ ارزش پول کشور امری درست است اما این کار با اعمال فشار شدنی نیست و باید از راه حمایت از تولید داخلی به آن رسید.

وی در ادامه بیان کرد که در سال‌های گذشته از طرفی نرخ ارز ثابت بوده و از طرفی مشوق‌های بخش صنعت برداشته شده و همین امر موجب تضعیف هرچه بیشتر صنعت کشور شده است. محمد شریعتداری اعلام کرد که در صورت تصدی مدیریت این وزارتخانه حامی واقعی صنایع کوچک خواهد بود.

وی همچنین درباره تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت نیز اینگونه اظهار داشت که به‌جای تفکیک باید با کاهش تصدی‌گری از میزان وظایف این وزارتخانه کاست.

 

 

گفت و گوها

 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌های معدنی، فصل جدیدی از تحول در معادن

  اخبار فلزات: محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات در خصوص ورود استارت‌آپ‌ها و نقش آن در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: کشور ما باید تجربیات جهانی در هر مسیری را برای خود استفاده کند. نگاه معدنکاران در کشور ما باید از سنتی به مدرن و نوآوری‌های جدید تغییر یابد و نگاه‌ها در تمامی مراحل معدنکاری و حتی در واگذاری‌ها نیز نوآورانه باشد.

  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  نگاه دولت باید صادرات محور باشد

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده برای بهبود وضعیت کالاهای تولید داخل، صادرات محور بودن آن است. در این میان محصولات معدنی طیف بزرگی از صادرات کشور را دربر می‌گیرند که باید برای توسعه صادرات این محصولات از سوی مسئولان اقداماتی صورت گیرد. بر این اساس ماهنامه «اخبار فلزات» با رئیس هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد صادرات محور نبود کالاهای معدنی و عدم وجود حمایت‌های صادراتی از تولیدکنندگان دو مانع اصلی توسعه صادرات محسوب می‌شوند. وی همچنین می‌گوید دولت باید رویکرد خود را صادرات قرار دهد تا تولیدکنندگان کشور بتوانند با دیگر کشورها رقابت کنند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • سازمان زمین‌شناسی به وظایف اصلی خود بازگردد

  اخبار فلزات: محمد رضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در خصوص تغییرات در ریاست سازمان زمین‌شناسی ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات ضمن عرض تبریک به سرکار خانم راضیه لک به‌عنوان رئیس جدید این سازمان، گفت: در مسیر توسعه کشور، هر سازمانی باید در حوزه وظایف خود بر پایه استراتژی بخش عمل کند. هنگامی که استراتژی وجود داشته باشد، سلیقه حاکم نیست.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل هلدینگ میدکو در گفت‌وگو با «اخبار فلزات»

  جای بیمه سرمایه‌گذاری در ایران خالی است

  اخبار فلزات: بانک‌ها مهم‌ترین منابع تامین مالی در کشور ما به‌شمار می‌روند. اما طی سال‌های اخیر تامین مالی از بانک‌ها دشوار شده است و بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند که بانک‌ها رویکرد تجاری دارند و کمتر از بخش تولید حمایت می‌کنند. ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی وضعیت تامین مالی از بانک با مدیرعامل شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) به گفت‌وگو نشسته است. علی اصغر پورمند اعتقاد دارد که بدون یک پشتیبان قوی و دارای اعتبار همانند بانک، تشکیل شرکت‌های بزرگ ممکن نیست. ضمن اینکه برای تشکیل شرکت‌های بزرگ باید به مقوله‌های اقتصادی بودن پروژه، تامین مالی از بازار پول و سرمایه و نیز بیمه سرمایه‌گذاری توجه کرد. وی همچنین می‌گوید به یک پروژه زمانی وام تعلق می‎گیرد که از نظر اقتصادی سودده و شرکت مورد نظر صلاحیت دریافت وام را داشته باشد. پورمند همچنین اظهار کرد مهم‌ترین تضمین سرمایه‌گذاری در یک پروژه سودده بودن است و البته در کنار آن باید فعالیت شرکت بیمه شود که بورس‌های بزرگ و بین‎المللی چنین وظیفه‎ای را برعهده دارند البته بیمه سرمایه‌گذاری در ایران وجود ندارد و لازم است به این مقوله نیز پرداخته شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  صنعت بیمه در ایران متناسب با سایر کشورها توسعه پیدا نکرده است

  اخبار فلزات: سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است و خطرات متعددی آن را تهدید می‌کند. بر همین اساس استفاده از ابزار مناسبی که بر مبنای آن بتوان، امنیت سرمایه را فراهم کرد، ضروری به‌نظر می‌رسد. در همین راستا، استفاده از بیمه به‌عنوان نماد تامین امنیت قطعاً کمک‌کننده خواهد بود و نقش مؤثری در توسعه ریسک‌پذیری بازی خواهد کرد. ماهنامه «اخبار فلزات» جهت بررسی جایگاه بیمه‌های سرمایه‌گذاری در حفظ این امنیت با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن به گفت‌وگو نشسته است. امیر تقی‌خان‌تجریشی اعتقاد دارد ریسک‌های متعددی در مسیر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما این موارد لزوماً به معنی تهدید نیستند. ریسک، جزء جدایی‌ناپذیر سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود و باید با مدیریت آن در راه توسعه و پیشرفت قدم برداشت. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
cache/resized/20dad0ca3dcde75f8c4985cf133c076e.jpg
دولت، راهبر معادن و صنایع معدنی برای ایجاد اشتغال
cache/resized/8b3997a7bfaf098d94bf58cbbcb18186.jpg
میوه رونق  را می‌توان از نهال ثبات بازار چیدثبات
cache/resized/cad32d5671fc38b27d619711c892ca0d.jpg
منابع معدنی فراوانی از هفت فلز اساسی شامل فولاد،
cache/resized/1d2a5aed3665892df2c3eec86c8f9249.jpg
چرخ‌دنده‌های تو در توی صنعت با قیمت‌گذاری دستوری
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family