• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: محمد شریعتمداری، وزیر پیشنهادی برای وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت روز شنبه 21 مرداد در نشست هم‌اندیشی روسای اتاق‌های سراسر کشور و روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران حاضر شد و در کنار ارائه برنامه‌های خود از نظرات فعالان این بخش بهره برد.

به گزارش اخبار فلزات، در ابتدای این جلسه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با تشکر از زحمات چندساله مهندس نعمت‌زاده برای این بخش، از انتخاب محمد شریعتمداری ابراز خوشحالی کرد؛ وی بیان کرد: برنامه سوم توسعه موفق‌ترین برنامه توسعه کشور بود که در آن دوره جناب شریعتمداری سکان‌دار وزارت بازرگانی بودند و همین امر امید زیادی برای بهبود اوضاع را ایجاد کرده است.

شافعی در این نشست به مشکل رکود به‌وجود آمده در سال‌های اخیر اشاره کرد و بیان داشت که میزان تقاضا در سال‌های اخیر به شدت کاهش داشته و نبود قدرت خرید در بین مردم حتی از 10 سال قبل نیز کمتر شده و همین امر چالش جدی را برای بخش صنعت و معدن کشور به‌وجود آورده است. در این میان تکیه بر صادرات راه حل نجات تولیدکنندگان از رکود است. وی در ادامه بیان داشت: در حال حاضر تجارت فرامرزی ایران سهم ناچیزی از تجارت جهانی را به خود اختصاص داده که فاصله زیادی با قابلیت‌های اقتصاد کشور دارد.

غلامحسین شافعی بیان داشت که تولید حال و روز خوشی ندارد و در وضعیت کنونی توجه به بخش تولید امری لازم و در جهت اجرایی کردن صحبت‌های مقام معظم رهبری و سیاست اقتصاد مقاومتی است. تولید بر اشتغال تاثیری جدی دارد و برطرف شدن مشکلات بخش تولید و صنعت کشور، مشکل صنعت را نیز به‌طور ریشه‌ای حل خواهد کرد.

غلامحسین شافعی در این جلسه از دیگر مشکلات این بخش که ناشی از ظرفیت‌سنجی غلط و مکان‌یابی اشتباه در بسیاری از پروژه‌های صنعتی بوده اظهار تاسف کرده و ابراز امیدواری کرد که در وزارتخانه جدید این موارد برطرف شوند. وی در ادامه خروج دولت از تصدی‌گری را راهکار اصلی کوچک و چابک‌سازی دولت دانست. همچنین وی خواستار در اولویت قرار دادن مبارزه علیه فساد در کشور شد و اعطای یارانه به بخش صنعت را یکی از راهکارهای اصلی حمایت از صنعت دانست.

در ادامه نشست، روسای اتاق‌ها و کمیسیون‌های اتاق ایران به بیان نظرات و خواسته‌های خود از وزیر پیشنهادی پرداختند. سپس محمد شریعتمداری در این نشست بیان کرد که همواره برای مجموع تشکل‌های تخصصی کشور ارزش زیادی قائل بوده و به حضور موثر این تشکل‌ها در تصمیم‌گیری اهتمام داشته است.

محمد شریعتمداری در این نشست از زحمات مهندس نعمت زاده به عنوان وزیر سابق این وزارتخانه قدردانی کرد. وی اظهار داشت که نمره قابل قبولی به عملکرد دولت در واگذاری امور به بخش خصوصی در این سال‌ها نمی‌توان داد اما امید داریم که با کمک و راهنمایی بخش خصوصی در این زمینه قدم‌های موثری بتوان برداشت.

شریعتمداری حضورش در این نشست را ابراز مجدد بیعت با تشکل‌های بخش خصوصی دانست و بیان کرد که کمک شما فعالان اقتصادی موجب موفقیت من خواهد بود. همچنین وی اعلام کرد که استراتژی توسعه صنعتی کشور نوشته شده و قوانین زیادی نیز در این باره وجود دارد و وظیفه دولت داشتن برنامه در اجرایی کردن این استراتژی‌ها و پیگیری و نظارت بر اجرا است. همچنین به علت پاسداشت روز صنایع کوچک وی خود را مکلف به حمایت از صنایه نوپا دانست.

شریعتمداری درباره نرخ ارز نیز بیان کرد که مخالف ثابت نگه داشتن نرخ ارز است و اعتقاد دارد که ثابت نگه‌داشتن نرخ ارز به ضرر صادرکنندگان است و اگر وزیر بشود در شورای رقابت برای افزایش نرخ ارز تلاش خواهد کرد ، اما آزاد کردن نرخ ارز امری است که بدون ایجاد زیرساخت‌های لازم شدنی نیست. حفظ ارزش پول کشور امری درست است اما این کار با اعمال فشار شدنی نیست و باید از راه حمایت از تولید داخلی به آن رسید.

وی در ادامه بیان کرد که در سال‌های گذشته از طرفی نرخ ارز ثابت بوده و از طرفی مشوق‌های بخش صنعت برداشته شده و همین امر موجب تضعیف هرچه بیشتر صنعت کشور شده است. محمد شریعتداری اعلام کرد که در صورت تصدی مدیریت این وزارتخانه حامی واقعی صنایع کوچک خواهد بود.

وی همچنین درباره تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت نیز اینگونه اظهار داشت که به‌جای تفکیک باید با کاهش تصدی‌گری از میزان وظایف این وزارتخانه کاست.

 

 

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family