• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: محمد شریعتمداری، وزیر پیشنهادی برای وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت روز شنبه 21 مرداد در نشست هم‌اندیشی روسای اتاق‌های سراسر کشور و روسای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران حاضر شد و در کنار ارائه برنامه‌های خود از نظرات فعالان این بخش بهره برد.

به گزارش اخبار فلزات، در ابتدای این جلسه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با تشکر از زحمات چندساله مهندس نعمت‌زاده برای این بخش، از انتخاب محمد شریعتمداری ابراز خوشحالی کرد؛ وی بیان کرد: برنامه سوم توسعه موفق‌ترین برنامه توسعه کشور بود که در آن دوره جناب شریعتمداری سکان‌دار وزارت بازرگانی بودند و همین امر امید زیادی برای بهبود اوضاع را ایجاد کرده است.

شافعی در این نشست به مشکل رکود به‌وجود آمده در سال‌های اخیر اشاره کرد و بیان داشت که میزان تقاضا در سال‌های اخیر به شدت کاهش داشته و نبود قدرت خرید در بین مردم حتی از 10 سال قبل نیز کمتر شده و همین امر چالش جدی را برای بخش صنعت و معدن کشور به‌وجود آورده است. در این میان تکیه بر صادرات راه حل نجات تولیدکنندگان از رکود است. وی در ادامه بیان داشت: در حال حاضر تجارت فرامرزی ایران سهم ناچیزی از تجارت جهانی را به خود اختصاص داده که فاصله زیادی با قابلیت‌های اقتصاد کشور دارد.

غلامحسین شافعی بیان داشت که تولید حال و روز خوشی ندارد و در وضعیت کنونی توجه به بخش تولید امری لازم و در جهت اجرایی کردن صحبت‌های مقام معظم رهبری و سیاست اقتصاد مقاومتی است. تولید بر اشتغال تاثیری جدی دارد و برطرف شدن مشکلات بخش تولید و صنعت کشور، مشکل صنعت را نیز به‌طور ریشه‌ای حل خواهد کرد.

غلامحسین شافعی در این جلسه از دیگر مشکلات این بخش که ناشی از ظرفیت‌سنجی غلط و مکان‌یابی اشتباه در بسیاری از پروژه‌های صنعتی بوده اظهار تاسف کرده و ابراز امیدواری کرد که در وزارتخانه جدید این موارد برطرف شوند. وی در ادامه خروج دولت از تصدی‌گری را راهکار اصلی کوچک و چابک‌سازی دولت دانست. همچنین وی خواستار در اولویت قرار دادن مبارزه علیه فساد در کشور شد و اعطای یارانه به بخش صنعت را یکی از راهکارهای اصلی حمایت از صنعت دانست.

در ادامه نشست، روسای اتاق‌ها و کمیسیون‌های اتاق ایران به بیان نظرات و خواسته‌های خود از وزیر پیشنهادی پرداختند. سپس محمد شریعتمداری در این نشست بیان کرد که همواره برای مجموع تشکل‌های تخصصی کشور ارزش زیادی قائل بوده و به حضور موثر این تشکل‌ها در تصمیم‌گیری اهتمام داشته است.

محمد شریعتمداری در این نشست از زحمات مهندس نعمت زاده به عنوان وزیر سابق این وزارتخانه قدردانی کرد. وی اظهار داشت که نمره قابل قبولی به عملکرد دولت در واگذاری امور به بخش خصوصی در این سال‌ها نمی‌توان داد اما امید داریم که با کمک و راهنمایی بخش خصوصی در این زمینه قدم‌های موثری بتوان برداشت.

شریعتمداری حضورش در این نشست را ابراز مجدد بیعت با تشکل‌های بخش خصوصی دانست و بیان کرد که کمک شما فعالان اقتصادی موجب موفقیت من خواهد بود. همچنین وی اعلام کرد که استراتژی توسعه صنعتی کشور نوشته شده و قوانین زیادی نیز در این باره وجود دارد و وظیفه دولت داشتن برنامه در اجرایی کردن این استراتژی‌ها و پیگیری و نظارت بر اجرا است. همچنین به علت پاسداشت روز صنایع کوچک وی خود را مکلف به حمایت از صنایه نوپا دانست.

شریعتمداری درباره نرخ ارز نیز بیان کرد که مخالف ثابت نگه داشتن نرخ ارز است و اعتقاد دارد که ثابت نگه‌داشتن نرخ ارز به ضرر صادرکنندگان است و اگر وزیر بشود در شورای رقابت برای افزایش نرخ ارز تلاش خواهد کرد ، اما آزاد کردن نرخ ارز امری است که بدون ایجاد زیرساخت‌های لازم شدنی نیست. حفظ ارزش پول کشور امری درست است اما این کار با اعمال فشار شدنی نیست و باید از راه حمایت از تولید داخلی به آن رسید.

وی در ادامه بیان کرد که در سال‌های گذشته از طرفی نرخ ارز ثابت بوده و از طرفی مشوق‌های بخش صنعت برداشته شده و همین امر موجب تضعیف هرچه بیشتر صنعت کشور شده است. محمد شریعتداری اعلام کرد که در صورت تصدی مدیریت این وزارتخانه حامی واقعی صنایع کوچک خواهد بود.

وی همچنین درباره تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت نیز اینگونه اظهار داشت که به‌جای تفکیک باید با کاهش تصدی‌گری از میزان وظایف این وزارتخانه کاست.

 

 

گفت و گوها

 • امیر تقی‌خان تجریشی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن

  الگوبرداری از بازار سرمایه بین‌المللی به روش‌های تامین مالی در کشور کمک می‌کند

  اخبار فلزات: تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این بنگاه‌ها برای پیشبرد اهداف و چشم‌اندازهای آن‌ها است. مشکلات اقتصادی کشور، بحران‌های سیاسی بین‌المللی و مشکلات اجتماعی منجر به بروز چالش‌های بسیاری برای تامین سرمایه و بازار مالی شرکت‌ها شده است. عدم وجود سیاست‌گذاری‌های مناسب برای کنترل حجم نقدینگی در کشور و مشکلات تامین مالی با استفاده از جذب سرمایه خارجی راه تامین مالی در ایران را بسیار دشوار می‌کند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» به گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن نشسته است. امیر تقی خان تجریشی اعتقاد دارد که ارتباط با بازارهای سرمایه کشورهای پیشرفته و الگوبرداری از آن‌ها بدون تغییر اساسی در ساختار و با رعایت الزامات شریعت به توسعه بازار سرمایه کشور کمک قابل توجهی خواهد کرد. شرح کامل این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

  چادرملو پیشرو در بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی

  اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شب گذشته در گفتگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین در خصوص منابع تامین آب صنایع چادرملو در استان یزد گفت: موضوع کمبود آب و استفاده نامناسب از منابع موجود یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان و بخصوص فعالان صنعتی است. شرکت چادرملو نیز با درک این شرایط طی چند سال اخیر با اجرای طرح‌های زیر بنایی، گام‌های مثبتی در جهت تامین آب مورد نیاز صنایع خود در استان یزد برداشته است.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت، گامی اساسی برای جذب سرمایه‌گذار در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از منحصر به فردترین مناطق ویژه کشور به ویژه برای صنایع معدنی، فلزی و پتروشیمی به‌شمار می‌رود. در این منطقه تلاش شده تا با تکمیل زیرساخت‌ها و اعمال مشوق‌های گوناگون زمینه جذب هرچه بیشتری سرمایه فراهم شود. تاجایی که این منطقه را می‌توان یکی از قطب‌های صنعتی کشور دانست. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکانات این منطقه برای صاحبان سرمایه با مدیرعامل آن به گفت‌وگو نشسته است. حسن خلج طهرانی از طرح‌های توسعه این منطقه و تلاش برای آماده شدن این منطقه در چشم‌انداز 1404 می‌گوید.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت

  جامعه نباید با قدرت‌های پنهانی اقتصادی در نوسان نرخ ارز همکاری کند

  اخبار فلزات: نوسان نرخ ارز در کشور ما باعث شده است که طی چند ماه اخیر نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان ایجاد شود و ممکن است این پرسش مطرح شود که سرنوشت قیمت دلار چه خواهد بود. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با معاون سازمان توسعه تجارت به گفت‌وگو نشسته است. محمدرضا مودودی اعتقاد دارد که عده‌ای در حال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود از نوسان نرخ ارز هستند و جامعه نباید با آن‌ها همراهی کند. مودودی همچنین می‌گوید جای نگرانی برای تامین ارز در کشور ما وجود ندارد و با توجه به صادرات، ارز به میزان کافی در کشور موجود است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • راضیه لک، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی

  عدم شفافیت داده‌های اکتشافی، چالش سرمایه‌گذاری در معدن

  اخبار فلزات: طی سال‌های گذشته اکتشافات بخش معدن با کندی همراه شده بود این مسئله در درازمدت برای این بخش مناسب نیست. ضمن اینکه منابع مالی مناسب به سمت اکتشافات به‌خوبی هدایت نشدند. ماهنامه اخبار فلزات برای بررسی چالش‌های تامین مالی اکتشافات معدنی با رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به گفت‌وگو نشسته است. راضیه لک اعتقاد دارد عدم تخصیص بودجه مناسب به اکتشافات معدنی و به‌ویژه سازمان زمین‌شناسی مانع از توسعه اکتشافات شده است و عملا سرمایه‌گذاران به این حوزه وارد نشده‌اند. و معتقد است وظیفه حاکمیت است که با تولید داده‌های اکتشافی پایه و مطمئن، سرمایه‌گذاران را به این حوزه جذب کند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family