• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، ارائه تسهیلات بانکی با بهره بالا را یکی از عوامل اصلی برای تولید غیر رقابتی دانست.

سازمان‌های توسعه تجارت، نهادهایی هستند که وظیفه ترویج تجارت را بر عهده دارند، برهمین اساس ترویج توسعه صادرات نیز از وظایف این سازمان‌ها محسوب می‌شود. این سازمان در درجه نخست، حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط را برعهده دارد؛ مجموعه‌های بزرگ‌تر نیز زیرمجموعه اتاق بازرگانی قرار می‌گیرند و این نهاد وظیفه خدمات‌رسانی به آن‌ها را خواهد داشت.

دکتر خسروتاج از نقش سازمان توسعه تجارت ایران برای توانمندسازی بنگاه‌های کوچک و متوسط گفت. به‌علاوه حضور این واحدها را در نمایشگاه‌های بین‌المللی تسهیل می‌کند و برای پیشبرد اصول و روش مذاکره با آن‌ها همکاری می‌کند. از دیگر اقدامات این سازمان می‌توان به ارائه تخفیف در سود تسهیلات برای این واحدها اشاره کرد. توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که نرخ بالای تسهیلات بانکی در کشور یکی از دلایل اصلی برای تولید غیر رقابتی در کشور به‌شمار می‌رود. چراکه در اغلب کشورهای رقیب، وام بانکی با بهره‌های بسیار پایین در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد. سازمان توسعه و تجارت به واحدهایی که طی 2 سال گذشته تسهیلات بانکی با نرخ بهره بالای 18 درصد دریافت کردند، متناسب با نوع کالا تولیدی آن‌ها و ارزش افزوده‌ای که ایجاد می‌کنند، تخفیف 2 تا 4 درصدی در سود تسهیلات ارائه می‌دهند.

به‌علاوه در این سازمان میزهای کالایی فراهم شده است و سعی در توسعه کالاهای تحت پوشش آن‌هاست. حمایت از معدن و صنایع معدنی نیز در دستور کار این سازمان قرار گرفته است. فعالان بخش معدن و صنایع وابسته به آن، انجمن‌ها ودستگاه‌های دولتی مرتبط حضور پیدا می‌کنند و به راهکارهایی برای تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر، بازاریابی و توسعه صادرات اندیشیده می‌شود.

برای ارزیابی صحیح و دقیق عملکرد این سازمان باید از مقایسه میزان بودجه این سازمان و عملکرد آن استفاده کرد. ما فکر می‌کنیم برای حرکت منطقی باید 2 تا 4 درصد ارزش صادرات، منابع مالی در اختیار این سازمان قرار گیرد. آمار صادرات برای سال گذشته حدود 43 میلیارد گزارش شد؛ درحالی که در موقعیت کنونی بودجه سازمان توسعه و تجارت بسیار پایین‌تر است؛ تاجایی که باید اذعان کرد که این سازمان مغفول مانده است. و لزوم بازنگری در برخی موارد ضروری به‌نظر می‌رسد. بی‌تردید اگر به این نهاد توجه بیشتری شود و منابع کافی در اختیار آن قرار گیرد، عملکرد آن نیز بهبود می‌یابد.

 

گفت و گوها

 • معصومی، معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان:

  فولاد هرمزگان در 9 ماه نخست سال جاری، 196 میلیارد تومان سود کسب کرد

  اخبار فلزات: معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان از تحقق سود 196 میلیارد تومانی در 9 ماه ابتدایی سال خبر داد و افزود: احتمال می‌رود تا پایان سال جاری، سود 200 ریالی برای هر سهم این شرکت محقق شود.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه

  افتخار فولاد مبارکه در کسب جایزه MAKE

  اخبار فلزات: بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در خصوص لزوم دانش‌محور شدن سازمان‌ها در کشور و ایجاد یک استراتژی دانشی در شرکت‌ها در گفت‌وگو با اخبار فلزات گفت: در شرکت فولاد مبارکه تبعیت از استراتژی سازمان تبدیل به یک فرهنگ شده است و این موضوع با تغییر مدیران و حتی با روی کار آوردن مدیر از بیرون سازمان تغییر نمی‌کند. در این شرکت چارچوب برای هر مدیر مشخص است و هنر آن مدیر است که چه میزان در پیشبرد اهداف تسریع بخشد.
  ادامه مطلب...
 • عرضه قطره چکانی مس توسط شرکت ملی مس، صحت ندارد

  بخش خصوصی صنعت مس کشور، نیازمند شفافیت بیشتری از عملکرد خود است

  اخبار فلزات: شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین تاکید کرد: مطالب مطرح شده درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران، صحت ندارد.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی،مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تزریق غیرهدفمند نقدینگی عامل افزایش رکود در سال آتی خواهد شد

  اخبار فلزات: با سوار شدن به هواپیما، سفر من به استان خوزستان آغاز شد. سفری به مقصد شهر اهواز و کارخانه فولاد خوزستان. در ابتدای ورود اهواز، هوا کاملا صاف بود و خبری از گردوغبارهایی که هر روز در اخبار از آن می‌شنیدم نبود و امیدوار شدم یک روز پاکیزه را در اهواز ببینم. از ابتدای ورود به شرکت فولاد خوزستان، خون‌گرمی مردمان خوزستان از درب نگهبانی تا تمامی کارمندان روابط عمومی مشهود بود. با گذشت اندک زمانی از ورودم به فولاد خوزستان طوفان گردوغبار آغاز شد، اما من در میان کارکنانی بودم که باوجود آلودگی و اعلام تعطیلی همچنان مشغول فعالیت بودند. با همانگی روابط عمومی فولاد خوزستان، مقدمات گفتگو با محمد کشانی مدیرعامل شرکت فراهم شد. از همان ابتدا متوجه صراحت و شفاف بودن محمد کشانی شدم، از وی درباره تاثیر بودجه درنظر گرفته شده برای سال آتی برای صنایع کشور پرسیدم و وی، به مشکلات ناشی از کاهش بودجه عمرانی، افزایش بی‌برنامه نقدینگی در کشور و از مشکلات پیش‌روی صنعت فولاد در آینده می گوید. از مزیت‌های اقتصادی و از اینکه چگونه فرصت‌های طلایی را باید درک کرد و بهره برداری نمود و صادرات را یک برگ برنده برای حیات اقتصادی می‌پندارد و از نداستن قدر بازارهای کشورهای همسایه غبطه می‌خورد، اما آینده فولادخوزستان را امیدوارکننده می خواند، متن کامل این گفت‌وگو جالب و خواندنی است.
  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو

  بودجه سازمان‌های توسعه‌ای پاسخگوی نیاز کشور نیست

  اخبار فلزات: به عقیده بسیاری از فعالان بخش معدن، بودجه مد نظر دولت برای سازمان‌های توسعه‌ای معادن کافی به‌نظر نمی‌رسد؛ چرا که طرح‌های نیمه‌تمام فراوانی در بخش معادن و صنایع معدنی و به‌ویژه فولاد و آلومینیوم وجود دارد که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدن ایران (ایمیدرو) موظف است این طرح‌ها را تکمیل کند. برای بررسی بودجه سازمان ایمیدرو، ماهنامه اخبار فلزات با ریاست هیات عامل این سازمان به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد بودجه‌های اختصاص یافته به این سازمان طی سال‌های گذشته کفاف اجرای طرح‌های توسعه‌ای در کشور را نداده است و حتی با وجود واگذاری شرکت‌های تحت پوشش ایمیدرو به بخش خصوصی، کمتر از یک درصد آن به ایمیدرو بازگشته است و عملا دست این سازمان برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در بخش معدن و صنایع معدنی بسته ماند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family