• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، ارائه تسهیلات بانکی با بهره بالا را یکی از عوامل اصلی برای تولید غیر رقابتی دانست.

سازمان‌های توسعه تجارت، نهادهایی هستند که وظیفه ترویج تجارت را بر عهده دارند، برهمین اساس ترویج توسعه صادرات نیز از وظایف این سازمان‌ها محسوب می‌شود. این سازمان در درجه نخست، حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط را برعهده دارد؛ مجموعه‌های بزرگ‌تر نیز زیرمجموعه اتاق بازرگانی قرار می‌گیرند و این نهاد وظیفه خدمات‌رسانی به آن‌ها را خواهد داشت.

دکتر خسروتاج از نقش سازمان توسعه تجارت ایران برای توانمندسازی بنگاه‌های کوچک و متوسط گفت. به‌علاوه حضور این واحدها را در نمایشگاه‌های بین‌المللی تسهیل می‌کند و برای پیشبرد اصول و روش مذاکره با آن‌ها همکاری می‌کند. از دیگر اقدامات این سازمان می‌توان به ارائه تخفیف در سود تسهیلات برای این واحدها اشاره کرد. توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که نرخ بالای تسهیلات بانکی در کشور یکی از دلایل اصلی برای تولید غیر رقابتی در کشور به‌شمار می‌رود. چراکه در اغلب کشورهای رقیب، وام بانکی با بهره‌های بسیار پایین در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد. سازمان توسعه و تجارت به واحدهایی که طی 2 سال گذشته تسهیلات بانکی با نرخ بهره بالای 18 درصد دریافت کردند، متناسب با نوع کالا تولیدی آن‌ها و ارزش افزوده‌ای که ایجاد می‌کنند، تخفیف 2 تا 4 درصدی در سود تسهیلات ارائه می‌دهند.

به‌علاوه در این سازمان میزهای کالایی فراهم شده است و سعی در توسعه کالاهای تحت پوشش آن‌هاست. حمایت از معدن و صنایع معدنی نیز در دستور کار این سازمان قرار گرفته است. فعالان بخش معدن و صنایع وابسته به آن، انجمن‌ها ودستگاه‌های دولتی مرتبط حضور پیدا می‌کنند و به راهکارهایی برای تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر، بازاریابی و توسعه صادرات اندیشیده می‌شود.

برای ارزیابی صحیح و دقیق عملکرد این سازمان باید از مقایسه میزان بودجه این سازمان و عملکرد آن استفاده کرد. ما فکر می‌کنیم برای حرکت منطقی باید 2 تا 4 درصد ارزش صادرات، منابع مالی در اختیار این سازمان قرار گیرد. آمار صادرات برای سال گذشته حدود 43 میلیارد گزارش شد؛ درحالی که در موقعیت کنونی بودجه سازمان توسعه و تجارت بسیار پایین‌تر است؛ تاجایی که باید اذعان کرد که این سازمان مغفول مانده است. و لزوم بازنگری در برخی موارد ضروری به‌نظر می‌رسد. بی‌تردید اگر به این نهاد توجه بیشتری شود و منابع کافی در اختیار آن قرار گیرد، عملکرد آن نیز بهبود می‌یابد.

 

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family