• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، ارائه تسهیلات بانکی با بهره بالا را یکی از عوامل اصلی برای تولید غیر رقابتی دانست.

سازمان‌های توسعه تجارت، نهادهایی هستند که وظیفه ترویج تجارت را بر عهده دارند، برهمین اساس ترویج توسعه صادرات نیز از وظایف این سازمان‌ها محسوب می‌شود. این سازمان در درجه نخست، حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط را برعهده دارد؛ مجموعه‌های بزرگ‌تر نیز زیرمجموعه اتاق بازرگانی قرار می‌گیرند و این نهاد وظیفه خدمات‌رسانی به آن‌ها را خواهد داشت.

دکتر خسروتاج از نقش سازمان توسعه تجارت ایران برای توانمندسازی بنگاه‌های کوچک و متوسط گفت. به‌علاوه حضور این واحدها را در نمایشگاه‌های بین‌المللی تسهیل می‌کند و برای پیشبرد اصول و روش مذاکره با آن‌ها همکاری می‌کند. از دیگر اقدامات این سازمان می‌توان به ارائه تخفیف در سود تسهیلات برای این واحدها اشاره کرد. توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که نرخ بالای تسهیلات بانکی در کشور یکی از دلایل اصلی برای تولید غیر رقابتی در کشور به‌شمار می‌رود. چراکه در اغلب کشورهای رقیب، وام بانکی با بهره‌های بسیار پایین در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد. سازمان توسعه و تجارت به واحدهایی که طی 2 سال گذشته تسهیلات بانکی با نرخ بهره بالای 18 درصد دریافت کردند، متناسب با نوع کالا تولیدی آن‌ها و ارزش افزوده‌ای که ایجاد می‌کنند، تخفیف 2 تا 4 درصدی در سود تسهیلات ارائه می‌دهند.

به‌علاوه در این سازمان میزهای کالایی فراهم شده است و سعی در توسعه کالاهای تحت پوشش آن‌هاست. حمایت از معدن و صنایع معدنی نیز در دستور کار این سازمان قرار گرفته است. فعالان بخش معدن و صنایع وابسته به آن، انجمن‌ها ودستگاه‌های دولتی مرتبط حضور پیدا می‌کنند و به راهکارهایی برای تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر، بازاریابی و توسعه صادرات اندیشیده می‌شود.

برای ارزیابی صحیح و دقیق عملکرد این سازمان باید از مقایسه میزان بودجه این سازمان و عملکرد آن استفاده کرد. ما فکر می‌کنیم برای حرکت منطقی باید 2 تا 4 درصد ارزش صادرات، منابع مالی در اختیار این سازمان قرار گیرد. آمار صادرات برای سال گذشته حدود 43 میلیارد گزارش شد؛ درحالی که در موقعیت کنونی بودجه سازمان توسعه و تجارت بسیار پایین‌تر است؛ تاجایی که باید اذعان کرد که این سازمان مغفول مانده است. و لزوم بازنگری در برخی موارد ضروری به‌نظر می‌رسد. بی‌تردید اگر به این نهاد توجه بیشتری شود و منابع کافی در اختیار آن قرار گیرد، عملکرد آن نیز بهبود می‌یابد.

 

گفت و گوها

 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌های معدنی، فصل جدیدی از تحول در معادن

  اخبار فلزات: محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات در خصوص ورود استارت‌آپ‌ها و نقش آن در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: کشور ما باید تجربیات جهانی در هر مسیری را برای خود استفاده کند. نگاه معدنکاران در کشور ما باید از سنتی به مدرن و نوآوری‌های جدید تغییر یابد و نگاه‌ها در تمامی مراحل معدنکاری و حتی در واگذاری‌ها نیز نوآورانه باشد.

  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  نگاه دولت باید صادرات محور باشد

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده برای بهبود وضعیت کالاهای تولید داخل، صادرات محور بودن آن است. در این میان محصولات معدنی طیف بزرگی از صادرات کشور را دربر می‌گیرند که باید برای توسعه صادرات این محصولات از سوی مسئولان اقداماتی صورت گیرد. بر این اساس ماهنامه «اخبار فلزات» با رئیس هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد صادرات محور نبود کالاهای معدنی و عدم وجود حمایت‌های صادراتی از تولیدکنندگان دو مانع اصلی توسعه صادرات محسوب می‌شوند. وی همچنین می‌گوید دولت باید رویکرد خود را صادرات قرار دهد تا تولیدکنندگان کشور بتوانند با دیگر کشورها رقابت کنند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • سازمان زمین‌شناسی به وظایف اصلی خود بازگردد

  اخبار فلزات: محمد رضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در خصوص تغییرات در ریاست سازمان زمین‌شناسی ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات ضمن عرض تبریک به سرکار خانم راضیه لک به‌عنوان رئیس جدید این سازمان، گفت: در مسیر توسعه کشور، هر سازمانی باید در حوزه وظایف خود بر پایه استراتژی بخش عمل کند. هنگامی که استراتژی وجود داشته باشد، سلیقه حاکم نیست.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل هلدینگ میدکو در گفت‌وگو با «اخبار فلزات»

  جای بیمه سرمایه‌گذاری در ایران خالی است

  اخبار فلزات: بانک‌ها مهم‌ترین منابع تامین مالی در کشور ما به‌شمار می‌روند. اما طی سال‌های اخیر تامین مالی از بانک‌ها دشوار شده است و بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند که بانک‌ها رویکرد تجاری دارند و کمتر از بخش تولید حمایت می‌کنند. ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی وضعیت تامین مالی از بانک با مدیرعامل شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) به گفت‌وگو نشسته است. علی اصغر پورمند اعتقاد دارد که بدون یک پشتیبان قوی و دارای اعتبار همانند بانک، تشکیل شرکت‌های بزرگ ممکن نیست. ضمن اینکه برای تشکیل شرکت‌های بزرگ باید به مقوله‌های اقتصادی بودن پروژه، تامین مالی از بازار پول و سرمایه و نیز بیمه سرمایه‌گذاری توجه کرد. وی همچنین می‌گوید به یک پروژه زمانی وام تعلق می‎گیرد که از نظر اقتصادی سودده و شرکت مورد نظر صلاحیت دریافت وام را داشته باشد. پورمند همچنین اظهار کرد مهم‌ترین تضمین سرمایه‌گذاری در یک پروژه سودده بودن است و البته در کنار آن باید فعالیت شرکت بیمه شود که بورس‌های بزرگ و بین‎المللی چنین وظیفه‎ای را برعهده دارند البته بیمه سرمایه‌گذاری در ایران وجود ندارد و لازم است به این مقوله نیز پرداخته شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  صنعت بیمه در ایران متناسب با سایر کشورها توسعه پیدا نکرده است

  اخبار فلزات: سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است و خطرات متعددی آن را تهدید می‌کند. بر همین اساس استفاده از ابزار مناسبی که بر مبنای آن بتوان، امنیت سرمایه را فراهم کرد، ضروری به‌نظر می‌رسد. در همین راستا، استفاده از بیمه به‌عنوان نماد تامین امنیت قطعاً کمک‌کننده خواهد بود و نقش مؤثری در توسعه ریسک‌پذیری بازی خواهد کرد. ماهنامه «اخبار فلزات» جهت بررسی جایگاه بیمه‌های سرمایه‌گذاری در حفظ این امنیت با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن به گفت‌وگو نشسته است. امیر تقی‌خان‌تجریشی اعتقاد دارد ریسک‌های متعددی در مسیر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما این موارد لزوماً به معنی تهدید نیستند. ریسک، جزء جدایی‌ناپذیر سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود و باید با مدیریت آن در راه توسعه و پیشرفت قدم برداشت. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
cache/resized/20dad0ca3dcde75f8c4985cf133c076e.jpg
دولت، راهبر معادن و صنایع معدنی برای ایجاد اشتغال
cache/resized/8b3997a7bfaf098d94bf58cbbcb18186.jpg
میوه رونق  را می‌توان از نهال ثبات بازار چیدثبات
cache/resized/cad32d5671fc38b27d619711c892ca0d.jpg
منابع معدنی فراوانی از هفت فلز اساسی شامل فولاد،
cache/resized/1d2a5aed3665892df2c3eec86c8f9249.jpg
چرخ‌دنده‌های تو در توی صنعت با قیمت‌گذاری دستوری
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family