• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، ارائه تسهیلات بانکی با بهره بالا را یکی از عوامل اصلی برای تولید غیر رقابتی دانست.

سازمان‌های توسعه تجارت، نهادهایی هستند که وظیفه ترویج تجارت را بر عهده دارند، برهمین اساس ترویج توسعه صادرات نیز از وظایف این سازمان‌ها محسوب می‌شود. این سازمان در درجه نخست، حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط را برعهده دارد؛ مجموعه‌های بزرگ‌تر نیز زیرمجموعه اتاق بازرگانی قرار می‌گیرند و این نهاد وظیفه خدمات‌رسانی به آن‌ها را خواهد داشت.

دکتر خسروتاج از نقش سازمان توسعه تجارت ایران برای توانمندسازی بنگاه‌های کوچک و متوسط گفت. به‌علاوه حضور این واحدها را در نمایشگاه‌های بین‌المللی تسهیل می‌کند و برای پیشبرد اصول و روش مذاکره با آن‌ها همکاری می‌کند. از دیگر اقدامات این سازمان می‌توان به ارائه تخفیف در سود تسهیلات برای این واحدها اشاره کرد. توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که نرخ بالای تسهیلات بانکی در کشور یکی از دلایل اصلی برای تولید غیر رقابتی در کشور به‌شمار می‌رود. چراکه در اغلب کشورهای رقیب، وام بانکی با بهره‌های بسیار پایین در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد. سازمان توسعه و تجارت به واحدهایی که طی 2 سال گذشته تسهیلات بانکی با نرخ بهره بالای 18 درصد دریافت کردند، متناسب با نوع کالا تولیدی آن‌ها و ارزش افزوده‌ای که ایجاد می‌کنند، تخفیف 2 تا 4 درصدی در سود تسهیلات ارائه می‌دهند.

به‌علاوه در این سازمان میزهای کالایی فراهم شده است و سعی در توسعه کالاهای تحت پوشش آن‌هاست. حمایت از معدن و صنایع معدنی نیز در دستور کار این سازمان قرار گرفته است. فعالان بخش معدن و صنایع وابسته به آن، انجمن‌ها ودستگاه‌های دولتی مرتبط حضور پیدا می‌کنند و به راهکارهایی برای تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر، بازاریابی و توسعه صادرات اندیشیده می‌شود.

برای ارزیابی صحیح و دقیق عملکرد این سازمان باید از مقایسه میزان بودجه این سازمان و عملکرد آن استفاده کرد. ما فکر می‌کنیم برای حرکت منطقی باید 2 تا 4 درصد ارزش صادرات، منابع مالی در اختیار این سازمان قرار گیرد. آمار صادرات برای سال گذشته حدود 43 میلیارد گزارش شد؛ درحالی که در موقعیت کنونی بودجه سازمان توسعه و تجارت بسیار پایین‌تر است؛ تاجایی که باید اذعان کرد که این سازمان مغفول مانده است. و لزوم بازنگری در برخی موارد ضروری به‌نظر می‌رسد. بی‌تردید اگر به این نهاد توجه بیشتری شود و منابع کافی در اختیار آن قرار گیرد، عملکرد آن نیز بهبود می‌یابد.

 

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family