• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، ارائه تسهیلات بانکی با بهره بالا را یکی از عوامل اصلی برای تولید غیر رقابتی دانست.

سازمان‌های توسعه تجارت، نهادهایی هستند که وظیفه ترویج تجارت را بر عهده دارند، برهمین اساس ترویج توسعه صادرات نیز از وظایف این سازمان‌ها محسوب می‌شود. این سازمان در درجه نخست، حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط را برعهده دارد؛ مجموعه‌های بزرگ‌تر نیز زیرمجموعه اتاق بازرگانی قرار می‌گیرند و این نهاد وظیفه خدمات‌رسانی به آن‌ها را خواهد داشت.

دکتر خسروتاج از نقش سازمان توسعه تجارت ایران برای توانمندسازی بنگاه‌های کوچک و متوسط گفت. به‌علاوه حضور این واحدها را در نمایشگاه‌های بین‌المللی تسهیل می‌کند و برای پیشبرد اصول و روش مذاکره با آن‌ها همکاری می‌کند. از دیگر اقدامات این سازمان می‌توان به ارائه تخفیف در سود تسهیلات برای این واحدها اشاره کرد. توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که نرخ بالای تسهیلات بانکی در کشور یکی از دلایل اصلی برای تولید غیر رقابتی در کشور به‌شمار می‌رود. چراکه در اغلب کشورهای رقیب، وام بانکی با بهره‌های بسیار پایین در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌گیرد. سازمان توسعه و تجارت به واحدهایی که طی 2 سال گذشته تسهیلات بانکی با نرخ بهره بالای 18 درصد دریافت کردند، متناسب با نوع کالا تولیدی آن‌ها و ارزش افزوده‌ای که ایجاد می‌کنند، تخفیف 2 تا 4 درصدی در سود تسهیلات ارائه می‌دهند.

به‌علاوه در این سازمان میزهای کالایی فراهم شده است و سعی در توسعه کالاهای تحت پوشش آن‌هاست. حمایت از معدن و صنایع معدنی نیز در دستور کار این سازمان قرار گرفته است. فعالان بخش معدن و صنایع وابسته به آن، انجمن‌ها ودستگاه‌های دولتی مرتبط حضور پیدا می‌کنند و به راهکارهایی برای تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر، بازاریابی و توسعه صادرات اندیشیده می‌شود.

برای ارزیابی صحیح و دقیق عملکرد این سازمان باید از مقایسه میزان بودجه این سازمان و عملکرد آن استفاده کرد. ما فکر می‌کنیم برای حرکت منطقی باید 2 تا 4 درصد ارزش صادرات، منابع مالی در اختیار این سازمان قرار گیرد. آمار صادرات برای سال گذشته حدود 43 میلیارد گزارش شد؛ درحالی که در موقعیت کنونی بودجه سازمان توسعه و تجارت بسیار پایین‌تر است؛ تاجایی که باید اذعان کرد که این سازمان مغفول مانده است. و لزوم بازنگری در برخی موارد ضروری به‌نظر می‌رسد. بی‌تردید اگر به این نهاد توجه بیشتری شود و منابع کافی در اختیار آن قرار گیرد، عملکرد آن نیز بهبود می‌یابد.

 

گفت و گوها

 • امیر تقی‌خان تجریشی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن

  الگوبرداری از بازار سرمایه بین‌المللی به روش‌های تامین مالی در کشور کمک می‌کند

  اخبار فلزات: تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این بنگاه‌ها برای پیشبرد اهداف و چشم‌اندازهای آن‌ها است. مشکلات اقتصادی کشور، بحران‌های سیاسی بین‌المللی و مشکلات اجتماعی منجر به بروز چالش‌های بسیاری برای تامین سرمایه و بازار مالی شرکت‌ها شده است. عدم وجود سیاست‌گذاری‌های مناسب برای کنترل حجم نقدینگی در کشور و مشکلات تامین مالی با استفاده از جذب سرمایه خارجی راه تامین مالی در ایران را بسیار دشوار می‌کند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» به گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن نشسته است. امیر تقی خان تجریشی اعتقاد دارد که ارتباط با بازارهای سرمایه کشورهای پیشرفته و الگوبرداری از آن‌ها بدون تغییر اساسی در ساختار و با رعایت الزامات شریعت به توسعه بازار سرمایه کشور کمک قابل توجهی خواهد کرد. شرح کامل این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

  چادرملو پیشرو در بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی

  اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شب گذشته در گفتگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین در خصوص منابع تامین آب صنایع چادرملو در استان یزد گفت: موضوع کمبود آب و استفاده نامناسب از منابع موجود یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان و بخصوص فعالان صنعتی است. شرکت چادرملو نیز با درک این شرایط طی چند سال اخیر با اجرای طرح‌های زیر بنایی، گام‌های مثبتی در جهت تامین آب مورد نیاز صنایع خود در استان یزد برداشته است.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت، گامی اساسی برای جذب سرمایه‌گذار در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از منحصر به فردترین مناطق ویژه کشور به ویژه برای صنایع معدنی، فلزی و پتروشیمی به‌شمار می‌رود. در این منطقه تلاش شده تا با تکمیل زیرساخت‌ها و اعمال مشوق‌های گوناگون زمینه جذب هرچه بیشتری سرمایه فراهم شود. تاجایی که این منطقه را می‌توان یکی از قطب‌های صنعتی کشور دانست. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکانات این منطقه برای صاحبان سرمایه با مدیرعامل آن به گفت‌وگو نشسته است. حسن خلج طهرانی از طرح‌های توسعه این منطقه و تلاش برای آماده شدن این منطقه در چشم‌انداز 1404 می‌گوید.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت

  جامعه نباید با قدرت‌های پنهانی اقتصادی در نوسان نرخ ارز همکاری کند

  اخبار فلزات: نوسان نرخ ارز در کشور ما باعث شده است که طی چند ماه اخیر نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان ایجاد شود و ممکن است این پرسش مطرح شود که سرنوشت قیمت دلار چه خواهد بود. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با معاون سازمان توسعه تجارت به گفت‌وگو نشسته است. محمدرضا مودودی اعتقاد دارد که عده‌ای در حال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود از نوسان نرخ ارز هستند و جامعه نباید با آن‌ها همراهی کند. مودودی همچنین می‌گوید جای نگرانی برای تامین ارز در کشور ما وجود ندارد و با توجه به صادرات، ارز به میزان کافی در کشور موجود است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • راضیه لک، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی

  عدم شفافیت داده‌های اکتشافی، چالش سرمایه‌گذاری در معدن

  اخبار فلزات: طی سال‌های گذشته اکتشافات بخش معدن با کندی همراه شده بود این مسئله در درازمدت برای این بخش مناسب نیست. ضمن اینکه منابع مالی مناسب به سمت اکتشافات به‌خوبی هدایت نشدند. ماهنامه اخبار فلزات برای بررسی چالش‌های تامین مالی اکتشافات معدنی با رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به گفت‌وگو نشسته است. راضیه لک اعتقاد دارد عدم تخصیص بودجه مناسب به اکتشافات معدنی و به‌ویژه سازمان زمین‌شناسی مانع از توسعه اکتشافات شده است و عملا سرمایه‌گذاران به این حوزه وارد نشده‌اند. و معتقد است وظیفه حاکمیت است که با تولید داده‌های اکتشافی پایه و مطمئن، سرمایه‌گذاران را به این حوزه جذب کند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family