• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: روند حرکت بازار سرمایه و به ویژه بورس در نیمه دوم امسال در حالی غیرقابل پیش‌بینی‌تر از همیشه به نظر می‌رسد که قراردادها و تامین مالی‌های خارجی پسا برجام و بالا رفتن قیمت‌های جهانی کامادیتی‌ها از یک سو و افزایش نرخ ارز از سوی دیگر، به طور حتم بازار سرمایه ایران را در ماه‌های پایانی سال دچار نوساناتی خواهد کرد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از عصر بازار، علاوه بر این‌، باید به کاهش سود نرخ بانکی و ممنوعیت صدور واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در شعب بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری نیز اشاره کرد که به امید هدایت نقدینگی به بازار سرمایه، اجرایی شده و باید منتظر ماند و تاثیر این اقدامات را در بازار سرمایه دید. در دل بازار اما مهمترین رویداد، خیز بلند خودرویی‌ها برای به دست آوردن دوباره لیدری بازار و افزایش قیمت نفت و به دنبال آن احتمال اوج گرفتن پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها است. در گفت‌وگو با مهرزاد منتظری مدیر تحلیل کارگزاری اقتصاد بیدار، جزئیات روند حرکت بازار را در نیمه دوم سال 96 بررسی کردیم که در ادامه می‌خوانید.

با توجه به وضعیت کنونی بازار سرمایه ایران، آیا باز هم گروه خودرویی میتواند لیدری بازار را در دست بگیرد؟
به نظر من، بعید است که گروه خودرو دوباره بتواند لیدری بازار را به دست بگیرد؛ در واقع رشدهایی که در سال جاری در بازار سرمایه ایران اتفاق افتاد، به طور عمده بر اساس افزایش سود شرکت‌ها رقم خورد و با این اوصاف در گروه خودرو، حتی با رویکرد میان‌مدت هم انتظار تعدیل مثبت‌های قابل توجهی وجود ندارد.
در حال‌حاضر با کاهش سود سپرده‌های بانکی و ممنوعیت صدور واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری، احتمال ورود پول‌های جدید به بازار وجود دارد و از این رو اقبال بورس به گروه خودرو را می‌توان نشانه‌ای از ورود نقدینگی جدید به بازار دانست. افزون بر این، با در نظر گرفتن شرایط کلی بازار، انتظار برای صعودی شدن گروه خودرویی در میان‌مدت زود است.

با گذشت مدت زمان به نسبت طولانی از اجرایی شدن برجام، آیا هنوز نمی‌توان تاثیر قراردادهای خارجی صنعت خودرو را در صورت‌های مالی آنها دید؟
در مورد خودروهایی که پیش از این در خط تولید خودروسازان ایرانی بودند، تاثیر برجام را می‌توان در سهولت واردات قطعات خارجی و در نتیجه افزایش تعداد تولید آنها دانست؛ اما در مورد خودروهای جدید که هدف قراردادهای جدید و پسابرجامی است، هنوز شاهد اتفاق خاصی نیستیم. دلیل این امر را نیز می‌توان در زمان‌بر بودن فرآیند تولید خودروهای جدید دانست؛ به نحوی که طبق آمارهای به دست آمده، فرآیند تولید خودروهای جدید حدود دو سال زمان نیاز دارد.

با توجه به شرایط بازارهای جهانی پیش‌بینی شما از روند حرکت قیمت کامادیتی‌ها چیست؟
قیمت‌های جهانی به خصوص در بخش فلزات و محصولات معدنی سال خوبی داشته و روند صعودی قیمت را طی کرده است. با توجه به شرایط کنونی، به احتمال زیاد این روند صعودی تا پایان سال نیز در بازارهای جهانی ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر، با نگاهی به تاثیرپذیری بازار ایران از قیمت‌های جهانی می‌توان امید داشت که بورس ایران نیز بتواند سطوح فعلی قیمت‌ها را حفظ کند.

تجربه نشان داده است که افزایش قیمت نفت با بالارفتن ارزش سهام گروه‌های پتروشیمی و پالایشی رابطه مستقیم دارد. در حال حاضر هم با توجه به افزایشی بودن روند قیمت نفت، آینده گروه پالایشی و پتروشیمی‌ را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟
همانطور که اشاره کردید، افزایش قیمت نفت در بالا رفتن ارزش سهام و سوددهی گروه‌های پتروشیمی و پالایشی تاثیرگذار است؛ به خصوص در گروه پتروشیمی که روند صعودی قیمت نفت، سبب افزایش قیمت‌های جهانی محصولات پتروشیمی یا حداقل پایداری قیمت آنها در سطوح فعلی خواهد شد.
البته در مورد پالایشی‌ها رشد چند درصدی قیمت نفت تاثیر زیادی بر شرایط عملیاتی این شرکت‌ها ندارد و در این گروه روند قیمت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو، به طور معمول در سال‌هایی که ارزش نفت روند صعودی داشته، پالایشی‌ها سود بهتری ساخته‌اند. خوشبختانه سال جاری نیز همین شرایط را دارد و با افزایش قیمت‌ جهانی نفت، شاهد سوددهی بالاتر گروه پالایشی در بازار سرمایه ایران هستیم.

به نظر شما افزایش قیمت دلار تا پایان سال ادامه خواهد داشت؟ و این افزایش قیمت با شیب ملایم، چه صنایعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟
با توجه به شرایط کنونی به نظر می‌رسد، دلار می‌تواند تا پایان سال جاری به رشد خود ادامه دهد و باید به این نکته اشاره کرد که افزایش قیمت دلار بیشتر از هر صنعتی بر شرکت‌های وارداتی یا شرکت‌های تولیدکننده مواد اولیه که کالای آنها در کشور و بر اساس دلار قیمت می‌خورد، تاثیر خواهد داشت. بر همین اساس، صنایع پتروشیمی، معدنی و فلزی در تاثیر مثبت گرفتن از رشد دلار، پیشرو هستند.

روند تامین مالی صنایع از فاینانس‌های خارجی را چگونه می‌بینید؟ آیا تامین مالی شرکت‌ها به این روش می‌تواند به صنعت ایران کمک کند؟
به طور قطع فاینانس در هر شرایطی، تاثیر مثبتی بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت؛ با این حال اینگونه تامین مالی‌هایی که این روزها شاهد آن هستیم، عمدتا در طرح‌های توسعه‌ای اتفاق می‌افتد. به این ترتیب، تامین مالی‌هایی که در زمینه طرح‌های توسعه‌ای باشد، تاثیر آنی بر صورت‌های سود و زیان شرکت‌های بورسی ندارد و از این رو، برخی کارشناسان نگاه منفی به آنها دارند؛ اما همین تامین مالی‌ها سبب راه افتادن طرح‌های توسعه‌ای و رشد درآمد شرکت‌ها در سال‌های آتی خواهد شد. بنابراین، باید منتظر تاثیر مثبت و پیشرفت ناشی از تامین مالی‌های خارجی در بلندمدت بر اقتصاد کلان کشور باشیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ابتدای امسال وعده داد که سال 96 سال رفع محدودیت‌ها از بازار سرمایه است. این در حالی است که سال‌های پیش بسیاری از این محدودیت‌ها، بنا به دلایلی ایجاد شده است. به نظر شما اکنون دلایل ایجاد محدودیت‌های بورس رفع شده است؟ از نظر شما بهترین راهکار در این مورد چیست؟
محدودیت‌هایی مانند حجم مبنا، دامنه نوسان یا بستن طولانی مدت نمادها به هیچ‌وجه با روح بازار سرمایه همخوانی ندارد. این محدودیت‌ها در سال‌های گذشته برای کنترل هیجانات مثبت و منفی موجود در بازار گذاشته شده است؛ با این حال، پس از گذشت چند سال می‌توان به برداشتن این محدودیت‌ها به طور جدی فکر کرد.
به خصوص که بعضی از این محدودیت‌ها مانند دامنه نوسان عملکرد معکوس پیدا کرده‌اند؛ چون در شرایط فعلی اقتصاد کشور و به ویژه بورس، محرک رشد واقعی ندارد و این عامل سبب شده‌ که سفته‌بازان فعال در بازار، با بهره برداری از همین محدودیت‌ها و ایجاد صف‌های خرید یا فروش سنگین و تصنعی، به قیمت‌سازی در بازار بپردازند؛ البته اینگونه رفتارها هم معمولا در نهایت، به ضرر گروهی از سرمایه‌گذاران خرد و بی‌اطلاع تمام می‌شود. بنابراین، برداشتن این محدودیت‌ها در شرایط فعلی بازار قطعا به نفع جریان درست تحلیلگری و سرمایه‌گذاری در بازار خواهد بود.

گفت و گوها

 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌های معدنی، فصل جدیدی از تحول در معادن

  اخبار فلزات: محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات در خصوص ورود استارت‌آپ‌ها و نقش آن در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: کشور ما باید تجربیات جهانی در هر مسیری را برای خود استفاده کند. نگاه معدنکاران در کشور ما باید از سنتی به مدرن و نوآوری‌های جدید تغییر یابد و نگاه‌ها در تمامی مراحل معدنکاری و حتی در واگذاری‌ها نیز نوآورانه باشد.

  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  نگاه دولت باید صادرات محور باشد

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده برای بهبود وضعیت کالاهای تولید داخل، صادرات محور بودن آن است. در این میان محصولات معدنی طیف بزرگی از صادرات کشور را دربر می‌گیرند که باید برای توسعه صادرات این محصولات از سوی مسئولان اقداماتی صورت گیرد. بر این اساس ماهنامه «اخبار فلزات» با رئیس هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد صادرات محور نبود کالاهای معدنی و عدم وجود حمایت‌های صادراتی از تولیدکنندگان دو مانع اصلی توسعه صادرات محسوب می‌شوند. وی همچنین می‌گوید دولت باید رویکرد خود را صادرات قرار دهد تا تولیدکنندگان کشور بتوانند با دیگر کشورها رقابت کنند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • سازمان زمین‌شناسی به وظایف اصلی خود بازگردد

  اخبار فلزات: محمد رضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در خصوص تغییرات در ریاست سازمان زمین‌شناسی ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات ضمن عرض تبریک به سرکار خانم راضیه لک به‌عنوان رئیس جدید این سازمان، گفت: در مسیر توسعه کشور، هر سازمانی باید در حوزه وظایف خود بر پایه استراتژی بخش عمل کند. هنگامی که استراتژی وجود داشته باشد، سلیقه حاکم نیست.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل هلدینگ میدکو در گفت‌وگو با «اخبار فلزات»

  جای بیمه سرمایه‌گذاری در ایران خالی است

  اخبار فلزات: بانک‌ها مهم‌ترین منابع تامین مالی در کشور ما به‌شمار می‌روند. اما طی سال‌های اخیر تامین مالی از بانک‌ها دشوار شده است و بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند که بانک‌ها رویکرد تجاری دارند و کمتر از بخش تولید حمایت می‌کنند. ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی وضعیت تامین مالی از بانک با مدیرعامل شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) به گفت‌وگو نشسته است. علی اصغر پورمند اعتقاد دارد که بدون یک پشتیبان قوی و دارای اعتبار همانند بانک، تشکیل شرکت‌های بزرگ ممکن نیست. ضمن اینکه برای تشکیل شرکت‌های بزرگ باید به مقوله‌های اقتصادی بودن پروژه، تامین مالی از بازار پول و سرمایه و نیز بیمه سرمایه‌گذاری توجه کرد. وی همچنین می‌گوید به یک پروژه زمانی وام تعلق می‎گیرد که از نظر اقتصادی سودده و شرکت مورد نظر صلاحیت دریافت وام را داشته باشد. پورمند همچنین اظهار کرد مهم‌ترین تضمین سرمایه‌گذاری در یک پروژه سودده بودن است و البته در کنار آن باید فعالیت شرکت بیمه شود که بورس‌های بزرگ و بین‎المللی چنین وظیفه‎ای را برعهده دارند البته بیمه سرمایه‌گذاری در ایران وجود ندارد و لازم است به این مقوله نیز پرداخته شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  صنعت بیمه در ایران متناسب با سایر کشورها توسعه پیدا نکرده است

  اخبار فلزات: سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است و خطرات متعددی آن را تهدید می‌کند. بر همین اساس استفاده از ابزار مناسبی که بر مبنای آن بتوان، امنیت سرمایه را فراهم کرد، ضروری به‌نظر می‌رسد. در همین راستا، استفاده از بیمه به‌عنوان نماد تامین امنیت قطعاً کمک‌کننده خواهد بود و نقش مؤثری در توسعه ریسک‌پذیری بازی خواهد کرد. ماهنامه «اخبار فلزات» جهت بررسی جایگاه بیمه‌های سرمایه‌گذاری در حفظ این امنیت با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن به گفت‌وگو نشسته است. امیر تقی‌خان‌تجریشی اعتقاد دارد ریسک‌های متعددی در مسیر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما این موارد لزوماً به معنی تهدید نیستند. ریسک، جزء جدایی‌ناپذیر سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود و باید با مدیریت آن در راه توسعه و پیشرفت قدم برداشت. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
cache/resized/20dad0ca3dcde75f8c4985cf133c076e.jpg
دولت، راهبر معادن و صنایع معدنی برای ایجاد اشتغال
cache/resized/8b3997a7bfaf098d94bf58cbbcb18186.jpg
میوه رونق  را می‌توان از نهال ثبات بازار چیدثبات
cache/resized/cad32d5671fc38b27d619711c892ca0d.jpg
منابع معدنی فراوانی از هفت فلز اساسی شامل فولاد،
cache/resized/1d2a5aed3665892df2c3eec86c8f9249.jpg
چرخ‌دنده‌های تو در توی صنعت با قیمت‌گذاری دستوری
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family