• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: روند حرکت بازار سرمایه و به ویژه بورس در نیمه دوم امسال در حالی غیرقابل پیش‌بینی‌تر از همیشه به نظر می‌رسد که قراردادها و تامین مالی‌های خارجی پسا برجام و بالا رفتن قیمت‌های جهانی کامادیتی‌ها از یک سو و افزایش نرخ ارز از سوی دیگر، به طور حتم بازار سرمایه ایران را در ماه‌های پایانی سال دچار نوساناتی خواهد کرد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از عصر بازار، علاوه بر این‌، باید به کاهش سود نرخ بانکی و ممنوعیت صدور واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در شعب بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری نیز اشاره کرد که به امید هدایت نقدینگی به بازار سرمایه، اجرایی شده و باید منتظر ماند و تاثیر این اقدامات را در بازار سرمایه دید. در دل بازار اما مهمترین رویداد، خیز بلند خودرویی‌ها برای به دست آوردن دوباره لیدری بازار و افزایش قیمت نفت و به دنبال آن احتمال اوج گرفتن پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها است. در گفت‌وگو با مهرزاد منتظری مدیر تحلیل کارگزاری اقتصاد بیدار، جزئیات روند حرکت بازار را در نیمه دوم سال 96 بررسی کردیم که در ادامه می‌خوانید.

با توجه به وضعیت کنونی بازار سرمایه ایران، آیا باز هم گروه خودرویی میتواند لیدری بازار را در دست بگیرد؟
به نظر من، بعید است که گروه خودرو دوباره بتواند لیدری بازار را به دست بگیرد؛ در واقع رشدهایی که در سال جاری در بازار سرمایه ایران اتفاق افتاد، به طور عمده بر اساس افزایش سود شرکت‌ها رقم خورد و با این اوصاف در گروه خودرو، حتی با رویکرد میان‌مدت هم انتظار تعدیل مثبت‌های قابل توجهی وجود ندارد.
در حال‌حاضر با کاهش سود سپرده‌های بانکی و ممنوعیت صدور واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری، احتمال ورود پول‌های جدید به بازار وجود دارد و از این رو اقبال بورس به گروه خودرو را می‌توان نشانه‌ای از ورود نقدینگی جدید به بازار دانست. افزون بر این، با در نظر گرفتن شرایط کلی بازار، انتظار برای صعودی شدن گروه خودرویی در میان‌مدت زود است.

با گذشت مدت زمان به نسبت طولانی از اجرایی شدن برجام، آیا هنوز نمی‌توان تاثیر قراردادهای خارجی صنعت خودرو را در صورت‌های مالی آنها دید؟
در مورد خودروهایی که پیش از این در خط تولید خودروسازان ایرانی بودند، تاثیر برجام را می‌توان در سهولت واردات قطعات خارجی و در نتیجه افزایش تعداد تولید آنها دانست؛ اما در مورد خودروهای جدید که هدف قراردادهای جدید و پسابرجامی است، هنوز شاهد اتفاق خاصی نیستیم. دلیل این امر را نیز می‌توان در زمان‌بر بودن فرآیند تولید خودروهای جدید دانست؛ به نحوی که طبق آمارهای به دست آمده، فرآیند تولید خودروهای جدید حدود دو سال زمان نیاز دارد.

با توجه به شرایط بازارهای جهانی پیش‌بینی شما از روند حرکت قیمت کامادیتی‌ها چیست؟
قیمت‌های جهانی به خصوص در بخش فلزات و محصولات معدنی سال خوبی داشته و روند صعودی قیمت را طی کرده است. با توجه به شرایط کنونی، به احتمال زیاد این روند صعودی تا پایان سال نیز در بازارهای جهانی ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر، با نگاهی به تاثیرپذیری بازار ایران از قیمت‌های جهانی می‌توان امید داشت که بورس ایران نیز بتواند سطوح فعلی قیمت‌ها را حفظ کند.

تجربه نشان داده است که افزایش قیمت نفت با بالارفتن ارزش سهام گروه‌های پتروشیمی و پالایشی رابطه مستقیم دارد. در حال حاضر هم با توجه به افزایشی بودن روند قیمت نفت، آینده گروه پالایشی و پتروشیمی‌ را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟
همانطور که اشاره کردید، افزایش قیمت نفت در بالا رفتن ارزش سهام و سوددهی گروه‌های پتروشیمی و پالایشی تاثیرگذار است؛ به خصوص در گروه پتروشیمی که روند صعودی قیمت نفت، سبب افزایش قیمت‌های جهانی محصولات پتروشیمی یا حداقل پایداری قیمت آنها در سطوح فعلی خواهد شد.
البته در مورد پالایشی‌ها رشد چند درصدی قیمت نفت تاثیر زیادی بر شرایط عملیاتی این شرکت‌ها ندارد و در این گروه روند قیمت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو، به طور معمول در سال‌هایی که ارزش نفت روند صعودی داشته، پالایشی‌ها سود بهتری ساخته‌اند. خوشبختانه سال جاری نیز همین شرایط را دارد و با افزایش قیمت‌ جهانی نفت، شاهد سوددهی بالاتر گروه پالایشی در بازار سرمایه ایران هستیم.

به نظر شما افزایش قیمت دلار تا پایان سال ادامه خواهد داشت؟ و این افزایش قیمت با شیب ملایم، چه صنایعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟
با توجه به شرایط کنونی به نظر می‌رسد، دلار می‌تواند تا پایان سال جاری به رشد خود ادامه دهد و باید به این نکته اشاره کرد که افزایش قیمت دلار بیشتر از هر صنعتی بر شرکت‌های وارداتی یا شرکت‌های تولیدکننده مواد اولیه که کالای آنها در کشور و بر اساس دلار قیمت می‌خورد، تاثیر خواهد داشت. بر همین اساس، صنایع پتروشیمی، معدنی و فلزی در تاثیر مثبت گرفتن از رشد دلار، پیشرو هستند.

روند تامین مالی صنایع از فاینانس‌های خارجی را چگونه می‌بینید؟ آیا تامین مالی شرکت‌ها به این روش می‌تواند به صنعت ایران کمک کند؟
به طور قطع فاینانس در هر شرایطی، تاثیر مثبتی بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت؛ با این حال اینگونه تامین مالی‌هایی که این روزها شاهد آن هستیم، عمدتا در طرح‌های توسعه‌ای اتفاق می‌افتد. به این ترتیب، تامین مالی‌هایی که در زمینه طرح‌های توسعه‌ای باشد، تاثیر آنی بر صورت‌های سود و زیان شرکت‌های بورسی ندارد و از این رو، برخی کارشناسان نگاه منفی به آنها دارند؛ اما همین تامین مالی‌ها سبب راه افتادن طرح‌های توسعه‌ای و رشد درآمد شرکت‌ها در سال‌های آتی خواهد شد. بنابراین، باید منتظر تاثیر مثبت و پیشرفت ناشی از تامین مالی‌های خارجی در بلندمدت بر اقتصاد کلان کشور باشیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ابتدای امسال وعده داد که سال 96 سال رفع محدودیت‌ها از بازار سرمایه است. این در حالی است که سال‌های پیش بسیاری از این محدودیت‌ها، بنا به دلایلی ایجاد شده است. به نظر شما اکنون دلایل ایجاد محدودیت‌های بورس رفع شده است؟ از نظر شما بهترین راهکار در این مورد چیست؟
محدودیت‌هایی مانند حجم مبنا، دامنه نوسان یا بستن طولانی مدت نمادها به هیچ‌وجه با روح بازار سرمایه همخوانی ندارد. این محدودیت‌ها در سال‌های گذشته برای کنترل هیجانات مثبت و منفی موجود در بازار گذاشته شده است؛ با این حال، پس از گذشت چند سال می‌توان به برداشتن این محدودیت‌ها به طور جدی فکر کرد.
به خصوص که بعضی از این محدودیت‌ها مانند دامنه نوسان عملکرد معکوس پیدا کرده‌اند؛ چون در شرایط فعلی اقتصاد کشور و به ویژه بورس، محرک رشد واقعی ندارد و این عامل سبب شده‌ که سفته‌بازان فعال در بازار، با بهره برداری از همین محدودیت‌ها و ایجاد صف‌های خرید یا فروش سنگین و تصنعی، به قیمت‌سازی در بازار بپردازند؛ البته اینگونه رفتارها هم معمولا در نهایت، به ضرر گروهی از سرمایه‌گذاران خرد و بی‌اطلاع تمام می‌شود. بنابراین، برداشتن این محدودیت‌ها در شرایط فعلی بازار قطعا به نفع جریان درست تحلیلگری و سرمایه‌گذاری در بازار خواهد بود.

گفت و گوها

 • امیر تقی‌خان تجریشی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن

  الگوبرداری از بازار سرمایه بین‌المللی به روش‌های تامین مالی در کشور کمک می‌کند

  اخبار فلزات: تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این بنگاه‌ها برای پیشبرد اهداف و چشم‌اندازهای آن‌ها است. مشکلات اقتصادی کشور، بحران‌های سیاسی بین‌المللی و مشکلات اجتماعی منجر به بروز چالش‌های بسیاری برای تامین سرمایه و بازار مالی شرکت‌ها شده است. عدم وجود سیاست‌گذاری‌های مناسب برای کنترل حجم نقدینگی در کشور و مشکلات تامین مالی با استفاده از جذب سرمایه خارجی راه تامین مالی در ایران را بسیار دشوار می‌کند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» به گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن نشسته است. امیر تقی خان تجریشی اعتقاد دارد که ارتباط با بازارهای سرمایه کشورهای پیشرفته و الگوبرداری از آن‌ها بدون تغییر اساسی در ساختار و با رعایت الزامات شریعت به توسعه بازار سرمایه کشور کمک قابل توجهی خواهد کرد. شرح کامل این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

  چادرملو پیشرو در بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی

  اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شب گذشته در گفتگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین در خصوص منابع تامین آب صنایع چادرملو در استان یزد گفت: موضوع کمبود آب و استفاده نامناسب از منابع موجود یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان و بخصوص فعالان صنعتی است. شرکت چادرملو نیز با درک این شرایط طی چند سال اخیر با اجرای طرح‌های زیر بنایی، گام‌های مثبتی در جهت تامین آب مورد نیاز صنایع خود در استان یزد برداشته است.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت، گامی اساسی برای جذب سرمایه‌گذار در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از منحصر به فردترین مناطق ویژه کشور به ویژه برای صنایع معدنی، فلزی و پتروشیمی به‌شمار می‌رود. در این منطقه تلاش شده تا با تکمیل زیرساخت‌ها و اعمال مشوق‌های گوناگون زمینه جذب هرچه بیشتری سرمایه فراهم شود. تاجایی که این منطقه را می‌توان یکی از قطب‌های صنعتی کشور دانست. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکانات این منطقه برای صاحبان سرمایه با مدیرعامل آن به گفت‌وگو نشسته است. حسن خلج طهرانی از طرح‌های توسعه این منطقه و تلاش برای آماده شدن این منطقه در چشم‌انداز 1404 می‌گوید.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت

  جامعه نباید با قدرت‌های پنهانی اقتصادی در نوسان نرخ ارز همکاری کند

  اخبار فلزات: نوسان نرخ ارز در کشور ما باعث شده است که طی چند ماه اخیر نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان ایجاد شود و ممکن است این پرسش مطرح شود که سرنوشت قیمت دلار چه خواهد بود. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با معاون سازمان توسعه تجارت به گفت‌وگو نشسته است. محمدرضا مودودی اعتقاد دارد که عده‌ای در حال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود از نوسان نرخ ارز هستند و جامعه نباید با آن‌ها همراهی کند. مودودی همچنین می‌گوید جای نگرانی برای تامین ارز در کشور ما وجود ندارد و با توجه به صادرات، ارز به میزان کافی در کشور موجود است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • راضیه لک، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی

  عدم شفافیت داده‌های اکتشافی، چالش سرمایه‌گذاری در معدن

  اخبار فلزات: طی سال‌های گذشته اکتشافات بخش معدن با کندی همراه شده بود این مسئله در درازمدت برای این بخش مناسب نیست. ضمن اینکه منابع مالی مناسب به سمت اکتشافات به‌خوبی هدایت نشدند. ماهنامه اخبار فلزات برای بررسی چالش‌های تامین مالی اکتشافات معدنی با رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به گفت‌وگو نشسته است. راضیه لک اعتقاد دارد عدم تخصیص بودجه مناسب به اکتشافات معدنی و به‌ویژه سازمان زمین‌شناسی مانع از توسعه اکتشافات شده است و عملا سرمایه‌گذاران به این حوزه وارد نشده‌اند. و معتقد است وظیفه حاکمیت است که با تولید داده‌های اکتشافی پایه و مطمئن، سرمایه‌گذاران را به این حوزه جذب کند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family