• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: روند حرکت بازار سرمایه و به ویژه بورس در نیمه دوم امسال در حالی غیرقابل پیش‌بینی‌تر از همیشه به نظر می‌رسد که قراردادها و تامین مالی‌های خارجی پسا برجام و بالا رفتن قیمت‌های جهانی کامادیتی‌ها از یک سو و افزایش نرخ ارز از سوی دیگر، به طور حتم بازار سرمایه ایران را در ماه‌های پایانی سال دچار نوساناتی خواهد کرد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از عصر بازار، علاوه بر این‌، باید به کاهش سود نرخ بانکی و ممنوعیت صدور واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در شعب بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری نیز اشاره کرد که به امید هدایت نقدینگی به بازار سرمایه، اجرایی شده و باید منتظر ماند و تاثیر این اقدامات را در بازار سرمایه دید. در دل بازار اما مهمترین رویداد، خیز بلند خودرویی‌ها برای به دست آوردن دوباره لیدری بازار و افزایش قیمت نفت و به دنبال آن احتمال اوج گرفتن پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها است. در گفت‌وگو با مهرزاد منتظری مدیر تحلیل کارگزاری اقتصاد بیدار، جزئیات روند حرکت بازار را در نیمه دوم سال 96 بررسی کردیم که در ادامه می‌خوانید.

با توجه به وضعیت کنونی بازار سرمایه ایران، آیا باز هم گروه خودرویی میتواند لیدری بازار را در دست بگیرد؟
به نظر من، بعید است که گروه خودرو دوباره بتواند لیدری بازار را به دست بگیرد؛ در واقع رشدهایی که در سال جاری در بازار سرمایه ایران اتفاق افتاد، به طور عمده بر اساس افزایش سود شرکت‌ها رقم خورد و با این اوصاف در گروه خودرو، حتی با رویکرد میان‌مدت هم انتظار تعدیل مثبت‌های قابل توجهی وجود ندارد.
در حال‌حاضر با کاهش سود سپرده‌های بانکی و ممنوعیت صدور واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری، احتمال ورود پول‌های جدید به بازار وجود دارد و از این رو اقبال بورس به گروه خودرو را می‌توان نشانه‌ای از ورود نقدینگی جدید به بازار دانست. افزون بر این، با در نظر گرفتن شرایط کلی بازار، انتظار برای صعودی شدن گروه خودرویی در میان‌مدت زود است.

با گذشت مدت زمان به نسبت طولانی از اجرایی شدن برجام، آیا هنوز نمی‌توان تاثیر قراردادهای خارجی صنعت خودرو را در صورت‌های مالی آنها دید؟
در مورد خودروهایی که پیش از این در خط تولید خودروسازان ایرانی بودند، تاثیر برجام را می‌توان در سهولت واردات قطعات خارجی و در نتیجه افزایش تعداد تولید آنها دانست؛ اما در مورد خودروهای جدید که هدف قراردادهای جدید و پسابرجامی است، هنوز شاهد اتفاق خاصی نیستیم. دلیل این امر را نیز می‌توان در زمان‌بر بودن فرآیند تولید خودروهای جدید دانست؛ به نحوی که طبق آمارهای به دست آمده، فرآیند تولید خودروهای جدید حدود دو سال زمان نیاز دارد.

با توجه به شرایط بازارهای جهانی پیش‌بینی شما از روند حرکت قیمت کامادیتی‌ها چیست؟
قیمت‌های جهانی به خصوص در بخش فلزات و محصولات معدنی سال خوبی داشته و روند صعودی قیمت را طی کرده است. با توجه به شرایط کنونی، به احتمال زیاد این روند صعودی تا پایان سال نیز در بازارهای جهانی ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر، با نگاهی به تاثیرپذیری بازار ایران از قیمت‌های جهانی می‌توان امید داشت که بورس ایران نیز بتواند سطوح فعلی قیمت‌ها را حفظ کند.

تجربه نشان داده است که افزایش قیمت نفت با بالارفتن ارزش سهام گروه‌های پتروشیمی و پالایشی رابطه مستقیم دارد. در حال حاضر هم با توجه به افزایشی بودن روند قیمت نفت، آینده گروه پالایشی و پتروشیمی‌ را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟
همانطور که اشاره کردید، افزایش قیمت نفت در بالا رفتن ارزش سهام و سوددهی گروه‌های پتروشیمی و پالایشی تاثیرگذار است؛ به خصوص در گروه پتروشیمی که روند صعودی قیمت نفت، سبب افزایش قیمت‌های جهانی محصولات پتروشیمی یا حداقل پایداری قیمت آنها در سطوح فعلی خواهد شد.
البته در مورد پالایشی‌ها رشد چند درصدی قیمت نفت تاثیر زیادی بر شرایط عملیاتی این شرکت‌ها ندارد و در این گروه روند قیمت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو، به طور معمول در سال‌هایی که ارزش نفت روند صعودی داشته، پالایشی‌ها سود بهتری ساخته‌اند. خوشبختانه سال جاری نیز همین شرایط را دارد و با افزایش قیمت‌ جهانی نفت، شاهد سوددهی بالاتر گروه پالایشی در بازار سرمایه ایران هستیم.

به نظر شما افزایش قیمت دلار تا پایان سال ادامه خواهد داشت؟ و این افزایش قیمت با شیب ملایم، چه صنایعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟
با توجه به شرایط کنونی به نظر می‌رسد، دلار می‌تواند تا پایان سال جاری به رشد خود ادامه دهد و باید به این نکته اشاره کرد که افزایش قیمت دلار بیشتر از هر صنعتی بر شرکت‌های وارداتی یا شرکت‌های تولیدکننده مواد اولیه که کالای آنها در کشور و بر اساس دلار قیمت می‌خورد، تاثیر خواهد داشت. بر همین اساس، صنایع پتروشیمی، معدنی و فلزی در تاثیر مثبت گرفتن از رشد دلار، پیشرو هستند.

روند تامین مالی صنایع از فاینانس‌های خارجی را چگونه می‌بینید؟ آیا تامین مالی شرکت‌ها به این روش می‌تواند به صنعت ایران کمک کند؟
به طور قطع فاینانس در هر شرایطی، تاثیر مثبتی بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت؛ با این حال اینگونه تامین مالی‌هایی که این روزها شاهد آن هستیم، عمدتا در طرح‌های توسعه‌ای اتفاق می‌افتد. به این ترتیب، تامین مالی‌هایی که در زمینه طرح‌های توسعه‌ای باشد، تاثیر آنی بر صورت‌های سود و زیان شرکت‌های بورسی ندارد و از این رو، برخی کارشناسان نگاه منفی به آنها دارند؛ اما همین تامین مالی‌ها سبب راه افتادن طرح‌های توسعه‌ای و رشد درآمد شرکت‌ها در سال‌های آتی خواهد شد. بنابراین، باید منتظر تاثیر مثبت و پیشرفت ناشی از تامین مالی‌های خارجی در بلندمدت بر اقتصاد کلان کشور باشیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ابتدای امسال وعده داد که سال 96 سال رفع محدودیت‌ها از بازار سرمایه است. این در حالی است که سال‌های پیش بسیاری از این محدودیت‌ها، بنا به دلایلی ایجاد شده است. به نظر شما اکنون دلایل ایجاد محدودیت‌های بورس رفع شده است؟ از نظر شما بهترین راهکار در این مورد چیست؟
محدودیت‌هایی مانند حجم مبنا، دامنه نوسان یا بستن طولانی مدت نمادها به هیچ‌وجه با روح بازار سرمایه همخوانی ندارد. این محدودیت‌ها در سال‌های گذشته برای کنترل هیجانات مثبت و منفی موجود در بازار گذاشته شده است؛ با این حال، پس از گذشت چند سال می‌توان به برداشتن این محدودیت‌ها به طور جدی فکر کرد.
به خصوص که بعضی از این محدودیت‌ها مانند دامنه نوسان عملکرد معکوس پیدا کرده‌اند؛ چون در شرایط فعلی اقتصاد کشور و به ویژه بورس، محرک رشد واقعی ندارد و این عامل سبب شده‌ که سفته‌بازان فعال در بازار، با بهره برداری از همین محدودیت‌ها و ایجاد صف‌های خرید یا فروش سنگین و تصنعی، به قیمت‌سازی در بازار بپردازند؛ البته اینگونه رفتارها هم معمولا در نهایت، به ضرر گروهی از سرمایه‌گذاران خرد و بی‌اطلاع تمام می‌شود. بنابراین، برداشتن این محدودیت‌ها در شرایط فعلی بازار قطعا به نفع جریان درست تحلیلگری و سرمایه‌گذاری در بازار خواهد بود.

گفت و گوها

 • معصومی، معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان:

  فولاد هرمزگان در 9 ماه نخست سال جاری، 196 میلیارد تومان سود کسب کرد

  اخبار فلزات: معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان از تحقق سود 196 میلیارد تومانی در 9 ماه ابتدایی سال خبر داد و افزود: احتمال می‌رود تا پایان سال جاری، سود 200 ریالی برای هر سهم این شرکت محقق شود.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه

  افتخار فولاد مبارکه در کسب جایزه MAKE

  اخبار فلزات: بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در خصوص لزوم دانش‌محور شدن سازمان‌ها در کشور و ایجاد یک استراتژی دانشی در شرکت‌ها در گفت‌وگو با اخبار فلزات گفت: در شرکت فولاد مبارکه تبعیت از استراتژی سازمان تبدیل به یک فرهنگ شده است و این موضوع با تغییر مدیران و حتی با روی کار آوردن مدیر از بیرون سازمان تغییر نمی‌کند. در این شرکت چارچوب برای هر مدیر مشخص است و هنر آن مدیر است که چه میزان در پیشبرد اهداف تسریع بخشد.
  ادامه مطلب...
 • عرضه قطره چکانی مس توسط شرکت ملی مس، صحت ندارد

  بخش خصوصی صنعت مس کشور، نیازمند شفافیت بیشتری از عملکرد خود است

  اخبار فلزات: شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین تاکید کرد: مطالب مطرح شده درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران، صحت ندارد.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی،مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تزریق غیرهدفمند نقدینگی عامل افزایش رکود در سال آتی خواهد شد

  اخبار فلزات: با سوار شدن به هواپیما، سفر من به استان خوزستان آغاز شد. سفری به مقصد شهر اهواز و کارخانه فولاد خوزستان. در ابتدای ورود اهواز، هوا کاملا صاف بود و خبری از گردوغبارهایی که هر روز در اخبار از آن می‌شنیدم نبود و امیدوار شدم یک روز پاکیزه را در اهواز ببینم. از ابتدای ورود به شرکت فولاد خوزستان، خون‌گرمی مردمان خوزستان از درب نگهبانی تا تمامی کارمندان روابط عمومی مشهود بود. با گذشت اندک زمانی از ورودم به فولاد خوزستان طوفان گردوغبار آغاز شد، اما من در میان کارکنانی بودم که باوجود آلودگی و اعلام تعطیلی همچنان مشغول فعالیت بودند. با همانگی روابط عمومی فولاد خوزستان، مقدمات گفتگو با محمد کشانی مدیرعامل شرکت فراهم شد. از همان ابتدا متوجه صراحت و شفاف بودن محمد کشانی شدم، از وی درباره تاثیر بودجه درنظر گرفته شده برای سال آتی برای صنایع کشور پرسیدم و وی، به مشکلات ناشی از کاهش بودجه عمرانی، افزایش بی‌برنامه نقدینگی در کشور و از مشکلات پیش‌روی صنعت فولاد در آینده می گوید. از مزیت‌های اقتصادی و از اینکه چگونه فرصت‌های طلایی را باید درک کرد و بهره برداری نمود و صادرات را یک برگ برنده برای حیات اقتصادی می‌پندارد و از نداستن قدر بازارهای کشورهای همسایه غبطه می‌خورد، اما آینده فولادخوزستان را امیدوارکننده می خواند، متن کامل این گفت‌وگو جالب و خواندنی است.
  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو

  بودجه سازمان‌های توسعه‌ای پاسخگوی نیاز کشور نیست

  اخبار فلزات: به عقیده بسیاری از فعالان بخش معدن، بودجه مد نظر دولت برای سازمان‌های توسعه‌ای معادن کافی به‌نظر نمی‌رسد؛ چرا که طرح‌های نیمه‌تمام فراوانی در بخش معادن و صنایع معدنی و به‌ویژه فولاد و آلومینیوم وجود دارد که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدن ایران (ایمیدرو) موظف است این طرح‌ها را تکمیل کند. برای بررسی بودجه سازمان ایمیدرو، ماهنامه اخبار فلزات با ریاست هیات عامل این سازمان به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد بودجه‌های اختصاص یافته به این سازمان طی سال‌های گذشته کفاف اجرای طرح‌های توسعه‌ای در کشور را نداده است و حتی با وجود واگذاری شرکت‌های تحت پوشش ایمیدرو به بخش خصوصی، کمتر از یک درصد آن به ایمیدرو بازگشته است و عملا دست این سازمان برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در بخش معدن و صنایع معدنی بسته ماند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family