• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: یکی از مسائل و مشکلاتی که صنایع معدنی همواره از آن در رنج هستند، کمبود منابع مالی و اعتباری است. یکی از راه‌هایی که می‌تواند به‌عنوان تسهیلات به این صنایع کمک کند، راه‌اندازی و رواج یوزانس داخلی است؛ راهکاری که می‌تواند هم به تولیدکننده و هم مصرف‌کننده داخلی از طریق بانک، تسهیلاتی برساند.

البته این راهکاری است که در ایران نه از سوی مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و نه از سوی بانک‌ها چندان مورد استقبال قرار نگرفته است.

یوزانس چیست؟
یوزانس نوعی اعتبارات اسنادی است که در آن فروشنده کالا به خریدار مهلتی می‌دهد تا بتواند در این فاصله وجه اعتبار را بپردازد. در مواردی که فروشنده، حاضر به قبول معامله یوزانس نمی‌شود، یک موسسه مالی یا بانک تجاری ثالث وارد جریان داد و ستد شده و وجه اعتبار را به فروشنده می‌پردازد تا در سررسید، بهره و اصل یوزانس را از خریدار دریافت کند.

یوزانس داخلی را تقویت کنیم
به گزارش اخبار فلزات و به نقل از صمت، برای رونق‌بخشی به صنایع به‌ویژه صنایع معدنی می‌توان یوزانس داخلی را راه‌اندازی کرد و رواج داد. این مطلب را دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت مواد نسوز کشور در گفت‌وگو با صمت عنوان و اظهار کرد: برای رونق بخشیدن به تولیدات داخلی باید بتوانیم از تسهیلات بانکی بیشتر استفاده کنیم. بانک‌ها باید تلاش کنند نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را تامین کنند. سرمایه در گردش واحدهای تولیدی در سطح بسیار پایینی قرار دارد. نقدینگی کشور در بخش تولید زیاد نیست و بیشتر در دست صرافان و دلالان قرار دارد. تولید به‌شدت از کمبود نقدینگی در رنج است و یکی از کارهایی که در این زمینه می‌توان انجام داد، این است که یوزانس داخلـی را راه‌اندازی کرد و رواج داد. 
علی حسین زاویه در ادامه، با توضیح‌های بیشتر درباره یوزانس خاطرنشان کرد: در یوزانس کالایی سفارش داده می‌شود که پول آن را بانک می‌پردازد و خریدار به بانک بدهکار می‌شود، در نتیجه با شرایط ویژه‌ای این بدهی را به بانک بازپرداخت می‌کند. در حقیقت با این روش، خریدار و فروشنده مشکل نقدینگی نخواهند داشت و بانک در این بین واسطه خواهد شد تا پولی را از خریدار دریافت کند و درصدی را از فروشنده بگیرد تا تعامل بهتری بین تولیدکننده و مصرف‌کننده ایجاد شود. 
وی تاکید کرد: زمانی که بین خریدار و فروشنده با بانک‌ها تفاهمنامه منعقد می‌شود، روند تسهیلات‌دهی برای هر دو طرف یعنی تولیدکننده و مصرف‌کننده بهتر میسر می‌شود. 
دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت مواد نسوز کشور در پاسخ به این پرسش که با نوسان نرخ دلار، آیا یوزانس می‌تواند برای صنایع مفید واقع شود، عنوان کرد: این نوع تسهیلات‌دهی در حقیقت پیرو بازار است و از این‌رو نوسان نرخ ارز بر آن تاثیرگذار نخواهد بود. در حقیقت رابطه مبادله‌ای بین خریدار و فروشنده به وسیله بانک شکل می‌گیرد و ربطی به نوسان نرخ ارز نخواهد داشت. برای نمونه، شرکت فولادی از تولیدکننده نسوز به‌طور مستقیم خرید نمی‌کند و بانک را رابط قرار می‌دهد که هم برای خریدار و فروشنده و هم برای خود بانک مزایایی دارد. 
زاویه در پاسخ به این پرسش که بانک‌ها در کشور ما تا چه اندازه تمایل به تقویت یوزانس دارند، عنوان کرد: اگر بانک‌ها به سمت راه‌اندازی و تقویت یوزانس پیش بروند در حقیقت همت به بانکداری گماشته‌اند اما چون این کار در ابتدای راه، پرزحمت است بانک‌ها تمایلی به این سمت و سو ندارند، در حالی که با این روش سرمایه بیشتری به سمت بانک‌ها کشیده می‌شود و نقدینگی سرگردان در بازار نیز به سمت بانک‌ها کشیده خواهد شد.

بانک‌ها تمایل به همکاری ندارند
دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت مواد نسوز کشور در پاسخ به این پرسش که صنعت نسوز تا چه اندازه از یوزانس بهره گرفته است، عنوان کرد: در این صنعت یوزانس چندان مورد استفاده قرار نگرفته است چراکه بانک‌ها تمایل چندانی برای پیش رفتن به چنین سمت و سویی ندارند. البته بانکداری در کشور ما بیشتر به بنگاهداری و صرافی تمایل دارد.
وی در ادامه افزود: تولیدکنندگان داخلی از یوزانس‌های خارجی بیشتر بهره‌مند می‌شوند و اگر ما در ردیف تحریم‌ها قرار نمی‌گرفتیم بدون شک بیشتر از این هم می‌توانستیم از یوزانس خارجی بهره‌مند شویم. 
علاوه بر این اگر امریکا از برجام خارج شود ممکن است از این یوزانس‌های متداول که هم‌اکنون استفاده می‌کنیم دیگر نتوانیم بهره‌مند شویم.

واحدها، اعتبار مالی برای یوزانس ندارند
درباره شیوه استفاده از یوزانس در صنعت فولاد و تمایل صنعتگران به این روش به سراغ تولیدکنندگان فولاد رفتیم. 
در این زمینه، سیدرضا شهرستانی، عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: بیشتر شرکت‌های فولادی در بالادست، فروش خود را از طریق یوزانس انجام می‌دهند و البته مقدار و حجم بیشتر آن مربوط به واحدهایی است که اسلب و بیلت تولید می‌کنند و بخشی هم مربوط به نوردکاران می‌شود وگرنه در محصولات نهایی، تولیدکنندگان از یوزانس استفاده‌ای نمی‌کنند. شهرستانی در ادامه یادآور شد: چند شرکت در زمینه فولاد از طریق یوزانس، محصولات خود را بیشتر به فروش می‌رسانند که مهم‌ترین آنها شرکت فولاد مبارکه اصفهان و شرکت فولاد خوزستان است. وی ادامه داد: البته اگر تولیدکنندگان در صنایع بتوانند از یوزانس استفاده کنند، مفید واقع می‌شود اما بسیاری از تولیدکنندگان با مشکلاتی چون چک برگشتی و مالیات ۹درصد ارزش افزوده روبه‌رو هستند و این مسائل سبب شده که تولیدکننده واجد شرایط برای استفاده از یوزانس، انگشت‌شمار باشند. نداشتن اعتبار مالی سبب شده است که دست و پای برخی تولیدکنندگان بسته شود. بنابراین با توجه به نبود اعتبار مالی، بانک‌ها چندان تمایلی به استفاده از یوزانس ندارند. عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه یادآور شد: البته برای اینکه شرایط استفاده از یوزانس برای صنایع مهیا شود، دولت باید بدهی‌های شرکت‌ها را معلق کند و تنفسی بدهد تا طرح‌ها با اعتبار جدید، راه‌اندازی شوند هرچند در شرایط فعلی، وضعیت مالی و اعتباری دولت چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد و امیدی به یوزانس هم نمی‌توان داشت، به‌ویژه این روزها که نرخ دلار با نوسان بسیاری همراه شده است.

آلومینیومی‌ها تمایلی به استفاده از یوزانس ندارند
در صنعت آلومینیوم که تولیدکنندگان بالادست آن ۲ یا ۳ تولیدکننده بیشتر نیستند، تمایلی به استفاده از یوزانس ندارند. این مطلب را امیرحسین بابایی، تولیدکننده آلومینیوم در گفت‌وگو با صمت عنوان و در ادامه اظهار کرد: یوزانس اعتباری است که فروشنده به خریدار می‌دهد و فروشنده با بانک توافق می‌کند به مدت حداکثر ۱۲۰ روز پولش را دریافت کند. برخی مشتری‌های داخلی به‌ٌصورت انگشت‌شمار از یوزانس داخلی استفاده می‌کنند اما در حالت کلی، یوزانس داخلی در وضعیت مطلوبی قرار ندارد. 
وی ادامه داد: در صنعت آلومینیوم ۲ شرکت ایرالکو و المهدی، آلومینای مورد نیاز خود را باید از خارج تامین کنند. این واحدها در صنایع بالادست آلومینیوم مدعی هستند که برای واردات مواد اولیه خود نیاز به پول نقد دارند، از همین رو باید فروش داخلی خود را نقدی انجام دهند و با توجه به این شرایط، از یوزانس داخلی چندان استقبال نمی‌کنند. البته هر تولیدکننده‌ای در پایین‌دست تمایل دارد از یوزانس بهره‌مند شود، اما موضوع دیگر در این زمینه، نرخ بهره داخلی است چراکه وقتی از یوزانس خارجی استفاده می‌کنید با توجه به اینکه نرخ بهره در سایر کشورها در سطح پایینی قرار دارد و سود بهره بلندمدت تسهیلات آنها در نهایت ۴درصد تعریف شده است، از یوزانس خارجی هم با بهره ۳ تا ۴درصد می‌توان استفاده کرد. بابایی ادامه داد: اما در ایران نرخ بهره سالانه زیاد است و به ۱۵درصد و برخی مواقع تا ۲۰درصد نیز می‌رسد. بنابراین تعیین نرخ بهره یوزانس، اصل مهمی برای استفاده‌کنندگان به‌شمار می‌رود اما اگر مانند وام‌های بانکی بین ۸ تا ۱۰ درصد بهره داشت، موثر واقع می‌شد و مورد استقبال بیشتری قرار می‌گرفت.

کلام پایانی
یکی از موضوع‌هایی که می‌تواند به چرخش صنایع در کشور کمک کند، از رهگذر ارتباط تنگاتنگ بین صنایع با بانک‌ها شکل می‌گیرد؛ موضوعی که در کشور ما نادیده گرفته شده است. صنایع در قالب یک زنجیره، هر یک تنها به فکر حلقه‌ای هستند که در آن قرار گرفته‌اند و بانک‌ها نیز بیش از اینکه بانکداری کنند به فکر بنگاهداری هستند. تا زمانی که این زنجیره معیوب ادامه‌دار باشد، چرخ صنایع، مسیر رشد و توسعه را در پیش روی خود هموار نخواهد یافت.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family