• آخرین های اقتصاد
  • محبوبترین های اقتصاد


 

اخبار فلزات: برخی از سیاست‌های نادرست دولت، عامل تضعیف رقابت‌پذیری کالاهای ایرانی خواهد بود؛ از جمله این سیاست‌ها، تزریق نیروی انسانی بیش از حد بهینه به واحدهای تولیدی است که سبب شده تا نه‌تنها از درآمد سرانه این واحدها کاسته شود بلکه با افزایش هزینه‌های سربار نیروی انسانی، قیمت تمام‌شده محصولات این واحدها نیز بالا برود.

به گزارش اخبار فلزات، ایران همواره یکی از کشورهای برتر اقتصادی در منطقه خاورمیانه بوده است؛ به‌طوری که از نظر مقدار تولید ناخالص داخلی، براساس اطلاعات سازمان ملل متحد، ایران در سال‌های گذشته در رقابت تنگاتنگی با عربستان سعودی، در جایگاه سومین اقتصاد برتر منطقه قرار گرفت. این در حالی است که ترکیه جایگاه نخست این منطقه را از آن خود کرده است.

در عین حال که ایران و عربستان در تولید ارزش افزوده رقابت تنگاتنگی با هم دارند اما این 2 کشور اهداف تقریبا مشابهی را دنبال می‌کنند که خروج از وابستگی به درآمدهای نفتی در هر 2 کشور، از جمله این اهداف مشترک است. در همین راستا، انتظار می‌رود که دولت‌های کشورهای مختلف با حمایت از صنایع بزرگ غیر نفتی، به توسعه و رشد آن‌ها کمک کنند تا با افزایش سهم این صنایع در درآمدهای کشور، از وابستگی به نفت کاسته شود. حاصل این امر، افزایش تعداد جایگاه‌های شغلی خواهد بود و در عین حال افزایش تعداد این جایگاه‌ها خود به بالا رفتن بیشتر میزان تولید ناخالص داخلی کمک خواهد کرد؛ البته توجه به این نکته ضروری است که این مهم تنها در صورتی محقق می‌شود که جایگاه‌های شغلی ایجاد شده قابلیت بازدهی کافی را داشته باشند. در غیر این صورت نقشی منفی در رشد تولید ناخالص داخلی خواهند داشت.

در ایران فارغ از میزان بازدهی مشاغل ایجاد شده، به خود اشتغال‌زایی توجه ویژه‌ای شده است؛ به این صورت که دولت همواره کوشیده تا با تشویق یا اجبار بنگاه‌های اقتصادی به استخدام هر چه بیشتر نیروی انسانی، از آمار بیکاری بکاهد. عدم توجه به اینکه هر بنگاهی دارای حد بهینه‌ای از تعداد کارکنان است، سبب شده تا نتایج عملکرد اقتصادی این بنگاه‌ها شدیدا تحت‌ تأثیر این مسأله قرار بگیرد.

در نمودار 1، میزان درآمد شرکت‌های تولیدکننده فلزات اساسی منطقه، به‌ازای هر نفر از کارکنان مستقیم آن‌ها در سال‌های 2015 و 2016 نشان داده شده است. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، میزان درآمد سرانه شرکت‌های ایرانی به‌مراتب کمتر از شرکت‌های رقیب در منطقه است. به‌طوری که میانگین درآمد سرانه شرکت‌های ایرانی، حدود 76 درصد کمتر از شرکت‌های رقیب در منطقه بوده است.

                                         

تزریق بیش از حد نیروی انسانی به بنگاه‌های اقتصادی بزرگ کشور، نه‌تنها درآمد سرانه را به‌شدت کاهش می‌دهد بلکه با بالا رفتن هزینه‌های سربار نیروی انسانی، قیمت تمام شده محصولات این واحدها نیز به‌مقدار قابل توجهی افزایش خواهد یافت؛ این امر تا حدی بوده است که باعث شده تا حتی برخی از شرکت‌های ایرانی، تنها به‌دلیل مازاد نیروی انسانی استخدام شده و افزایش هزینه‌ها، در حاشیه ضرر فعالیت کنند.

کاهش درآمد خالص شرکت‌های مطرح ناشی از معضل مازاد نیروی انسانی که خود نتیجه سیاست‌های نادرست دولت است، با هدف بلندمدت خروج وابستگی از نفت در تضاد است؛ بنابراین در نتیجه سیاست‌های نادرست دولت در حالی که صنایع معدنی و تولیدکنندگان فلزات اساسی کشور می‌توانند کمک شایانی به تحقق کاهش وابستگی‌ها به نفت داشته باشند، عملا نقش چندانی در این مورد ایفا نمی‌کنند. این در حالی است که صنایع ایران از لحاظ دسترسی به منابع معدنیِ با ارزش و همچنین امکان تأمین انرژی ارزان قیمت، به‌دلیل وفور ذخایر انرژی در کشور (صرف نظر از یارانه‌های دریافتی از سوی دولت)، نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر برتری دارند.

هر چند که صنایع بزرگ کشور، در عین متحمل شدن فشارهای دولت بر استخدام هر چه بیشتر نیروی کار، از یارانه‌های هنگفتی نیز بهره‌مند هستند، اما همان‌طور که در نمودار 1 نیز نشان داده شد، سطح درآمد این بنگاه‌ها در مقایسه با واحدهای مشابه خارجی در حد بسیار پایینی است. با توجه به همین نمودار می‌توان گفت که ضرر جذب نیروی کار مازاد (زمانی‌که تعداد نیروی استخدامی از حد بهینه متناسب با ظرفیت تولید بگذرد)، بیشتر از سود عایدی ناشی از دریافت یارانه‌ها از دولت است. بنابراین به‌نظر می‌رسد با تغییر سیاست دولت از «پرداخت یارانه» به «سرمایه‌گذاری در صنایع پایین‌دستی» نه‌تنها  فشار برای جذب نیروی کار مازاد در بنگاه‌های بزرگ کاهش خواهد یافت، بلکه چرخه تولید و مصرف در کشور نیز بهبود یافته و در نتیجه پتانسیل‌های شغلی جدیدی ایجاد خواهند شد.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family