• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: برخی از سیاست‌های نادرست دولت، عامل تضعیف رقابت‌پذیری کالاهای ایرانی خواهد بود؛ از جمله این سیاست‌ها، تزریق نیروی انسانی بیش از حد بهینه به واحدهای تولیدی است که سبب شده تا نه‌تنها از درآمد سرانه این واحدها کاسته شود بلکه با افزایش هزینه‌های سربار نیروی انسانی، قیمت تمام‌شده محصولات این واحدها نیز بالا برود.

به گزارش اخبار فلزات، ایران همواره یکی از کشورهای برتر اقتصادی در منطقه خاورمیانه بوده است؛ به‌طوری که از نظر مقدار تولید ناخالص داخلی، براساس اطلاعات سازمان ملل متحد، ایران در سال‌های گذشته در رقابت تنگاتنگی با عربستان سعودی، در جایگاه سومین اقتصاد برتر منطقه قرار گرفت. این در حالی است که ترکیه جایگاه نخست این منطقه را از آن خود کرده است.

در عین حال که ایران و عربستان در تولید ارزش افزوده رقابت تنگاتنگی با هم دارند اما این 2 کشور اهداف تقریبا مشابهی را دنبال می‌کنند که خروج از وابستگی به درآمدهای نفتی در هر 2 کشور، از جمله این اهداف مشترک است. در همین راستا، انتظار می‌رود که دولت‌های کشورهای مختلف با حمایت از صنایع بزرگ غیر نفتی، به توسعه و رشد آن‌ها کمک کنند تا با افزایش سهم این صنایع در درآمدهای کشور، از وابستگی به نفت کاسته شود. حاصل این امر، افزایش تعداد جایگاه‌های شغلی خواهد بود و در عین حال افزایش تعداد این جایگاه‌ها خود به بالا رفتن بیشتر میزان تولید ناخالص داخلی کمک خواهد کرد؛ البته توجه به این نکته ضروری است که این مهم تنها در صورتی محقق می‌شود که جایگاه‌های شغلی ایجاد شده قابلیت بازدهی کافی را داشته باشند. در غیر این صورت نقشی منفی در رشد تولید ناخالص داخلی خواهند داشت.

در ایران فارغ از میزان بازدهی مشاغل ایجاد شده، به خود اشتغال‌زایی توجه ویژه‌ای شده است؛ به این صورت که دولت همواره کوشیده تا با تشویق یا اجبار بنگاه‌های اقتصادی به استخدام هر چه بیشتر نیروی انسانی، از آمار بیکاری بکاهد. عدم توجه به اینکه هر بنگاهی دارای حد بهینه‌ای از تعداد کارکنان است، سبب شده تا نتایج عملکرد اقتصادی این بنگاه‌ها شدیدا تحت‌ تأثیر این مسأله قرار بگیرد.

در نمودار 1، میزان درآمد شرکت‌های تولیدکننده فلزات اساسی منطقه، به‌ازای هر نفر از کارکنان مستقیم آن‌ها در سال‌های 2015 و 2016 نشان داده شده است. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، میزان درآمد سرانه شرکت‌های ایرانی به‌مراتب کمتر از شرکت‌های رقیب در منطقه است. به‌طوری که میانگین درآمد سرانه شرکت‌های ایرانی، حدود 76 درصد کمتر از شرکت‌های رقیب در منطقه بوده است.

                                         

تزریق بیش از حد نیروی انسانی به بنگاه‌های اقتصادی بزرگ کشور، نه‌تنها درآمد سرانه را به‌شدت کاهش می‌دهد بلکه با بالا رفتن هزینه‌های سربار نیروی انسانی، قیمت تمام شده محصولات این واحدها نیز به‌مقدار قابل توجهی افزایش خواهد یافت؛ این امر تا حدی بوده است که باعث شده تا حتی برخی از شرکت‌های ایرانی، تنها به‌دلیل مازاد نیروی انسانی استخدام شده و افزایش هزینه‌ها، در حاشیه ضرر فعالیت کنند.

کاهش درآمد خالص شرکت‌های مطرح ناشی از معضل مازاد نیروی انسانی که خود نتیجه سیاست‌های نادرست دولت است، با هدف بلندمدت خروج وابستگی از نفت در تضاد است؛ بنابراین در نتیجه سیاست‌های نادرست دولت در حالی که صنایع معدنی و تولیدکنندگان فلزات اساسی کشور می‌توانند کمک شایانی به تحقق کاهش وابستگی‌ها به نفت داشته باشند، عملا نقش چندانی در این مورد ایفا نمی‌کنند. این در حالی است که صنایع ایران از لحاظ دسترسی به منابع معدنیِ با ارزش و همچنین امکان تأمین انرژی ارزان قیمت، به‌دلیل وفور ذخایر انرژی در کشور (صرف نظر از یارانه‌های دریافتی از سوی دولت)، نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر برتری دارند.

هر چند که صنایع بزرگ کشور، در عین متحمل شدن فشارهای دولت بر استخدام هر چه بیشتر نیروی کار، از یارانه‌های هنگفتی نیز بهره‌مند هستند، اما همان‌طور که در نمودار 1 نیز نشان داده شد، سطح درآمد این بنگاه‌ها در مقایسه با واحدهای مشابه خارجی در حد بسیار پایینی است. با توجه به همین نمودار می‌توان گفت که ضرر جذب نیروی کار مازاد (زمانی‌که تعداد نیروی استخدامی از حد بهینه متناسب با ظرفیت تولید بگذرد)، بیشتر از سود عایدی ناشی از دریافت یارانه‌ها از دولت است. بنابراین به‌نظر می‌رسد با تغییر سیاست دولت از «پرداخت یارانه» به «سرمایه‌گذاری در صنایع پایین‌دستی» نه‌تنها  فشار برای جذب نیروی کار مازاد در بنگاه‌های بزرگ کاهش خواهد یافت، بلکه چرخه تولید و مصرف در کشور نیز بهبود یافته و در نتیجه پتانسیل‌های شغلی جدیدی ایجاد خواهند شد.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family