• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: برخی از سیاست‌های نادرست دولت، عامل تضعیف رقابت‌پذیری کالاهای ایرانی خواهد بود؛ از جمله این سیاست‌ها، تزریق نیروی انسانی بیش از حد بهینه به واحدهای تولیدی است که سبب شده تا نه‌تنها از درآمد سرانه این واحدها کاسته شود بلکه با افزایش هزینه‌های سربار نیروی انسانی، قیمت تمام‌شده محصولات این واحدها نیز بالا برود.

به گزارش اخبار فلزات، ایران همواره یکی از کشورهای برتر اقتصادی در منطقه خاورمیانه بوده است؛ به‌طوری که از نظر مقدار تولید ناخالص داخلی، براساس اطلاعات سازمان ملل متحد، ایران در سال‌های گذشته در رقابت تنگاتنگی با عربستان سعودی، در جایگاه سومین اقتصاد برتر منطقه قرار گرفت. این در حالی است که ترکیه جایگاه نخست این منطقه را از آن خود کرده است.

در عین حال که ایران و عربستان در تولید ارزش افزوده رقابت تنگاتنگی با هم دارند اما این 2 کشور اهداف تقریبا مشابهی را دنبال می‌کنند که خروج از وابستگی به درآمدهای نفتی در هر 2 کشور، از جمله این اهداف مشترک است. در همین راستا، انتظار می‌رود که دولت‌های کشورهای مختلف با حمایت از صنایع بزرگ غیر نفتی، به توسعه و رشد آن‌ها کمک کنند تا با افزایش سهم این صنایع در درآمدهای کشور، از وابستگی به نفت کاسته شود. حاصل این امر، افزایش تعداد جایگاه‌های شغلی خواهد بود و در عین حال افزایش تعداد این جایگاه‌ها خود به بالا رفتن بیشتر میزان تولید ناخالص داخلی کمک خواهد کرد؛ البته توجه به این نکته ضروری است که این مهم تنها در صورتی محقق می‌شود که جایگاه‌های شغلی ایجاد شده قابلیت بازدهی کافی را داشته باشند. در غیر این صورت نقشی منفی در رشد تولید ناخالص داخلی خواهند داشت.

در ایران فارغ از میزان بازدهی مشاغل ایجاد شده، به خود اشتغال‌زایی توجه ویژه‌ای شده است؛ به این صورت که دولت همواره کوشیده تا با تشویق یا اجبار بنگاه‌های اقتصادی به استخدام هر چه بیشتر نیروی انسانی، از آمار بیکاری بکاهد. عدم توجه به اینکه هر بنگاهی دارای حد بهینه‌ای از تعداد کارکنان است، سبب شده تا نتایج عملکرد اقتصادی این بنگاه‌ها شدیدا تحت‌ تأثیر این مسأله قرار بگیرد.

در نمودار 1، میزان درآمد شرکت‌های تولیدکننده فلزات اساسی منطقه، به‌ازای هر نفر از کارکنان مستقیم آن‌ها در سال‌های 2015 و 2016 نشان داده شده است. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، میزان درآمد سرانه شرکت‌های ایرانی به‌مراتب کمتر از شرکت‌های رقیب در منطقه است. به‌طوری که میانگین درآمد سرانه شرکت‌های ایرانی، حدود 76 درصد کمتر از شرکت‌های رقیب در منطقه بوده است.

                                         

تزریق بیش از حد نیروی انسانی به بنگاه‌های اقتصادی بزرگ کشور، نه‌تنها درآمد سرانه را به‌شدت کاهش می‌دهد بلکه با بالا رفتن هزینه‌های سربار نیروی انسانی، قیمت تمام شده محصولات این واحدها نیز به‌مقدار قابل توجهی افزایش خواهد یافت؛ این امر تا حدی بوده است که باعث شده تا حتی برخی از شرکت‌های ایرانی، تنها به‌دلیل مازاد نیروی انسانی استخدام شده و افزایش هزینه‌ها، در حاشیه ضرر فعالیت کنند.

کاهش درآمد خالص شرکت‌های مطرح ناشی از معضل مازاد نیروی انسانی که خود نتیجه سیاست‌های نادرست دولت است، با هدف بلندمدت خروج وابستگی از نفت در تضاد است؛ بنابراین در نتیجه سیاست‌های نادرست دولت در حالی که صنایع معدنی و تولیدکنندگان فلزات اساسی کشور می‌توانند کمک شایانی به تحقق کاهش وابستگی‌ها به نفت داشته باشند، عملا نقش چندانی در این مورد ایفا نمی‌کنند. این در حالی است که صنایع ایران از لحاظ دسترسی به منابع معدنیِ با ارزش و همچنین امکان تأمین انرژی ارزان قیمت، به‌دلیل وفور ذخایر انرژی در کشور (صرف نظر از یارانه‌های دریافتی از سوی دولت)، نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر برتری دارند.

هر چند که صنایع بزرگ کشور، در عین متحمل شدن فشارهای دولت بر استخدام هر چه بیشتر نیروی کار، از یارانه‌های هنگفتی نیز بهره‌مند هستند، اما همان‌طور که در نمودار 1 نیز نشان داده شد، سطح درآمد این بنگاه‌ها در مقایسه با واحدهای مشابه خارجی در حد بسیار پایینی است. با توجه به همین نمودار می‌توان گفت که ضرر جذب نیروی کار مازاد (زمانی‌که تعداد نیروی استخدامی از حد بهینه متناسب با ظرفیت تولید بگذرد)، بیشتر از سود عایدی ناشی از دریافت یارانه‌ها از دولت است. بنابراین به‌نظر می‌رسد با تغییر سیاست دولت از «پرداخت یارانه» به «سرمایه‌گذاری در صنایع پایین‌دستی» نه‌تنها  فشار برای جذب نیروی کار مازاد در بنگاه‌های بزرگ کاهش خواهد یافت، بلکه چرخه تولید و مصرف در کشور نیز بهبود یافته و در نتیجه پتانسیل‌های شغلی جدیدی ایجاد خواهند شد.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family