• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: به نظر می‌رسد که در میانه سال 2018 بحران قیمت الکترودهای گرافیتی شروعی دوباره به خود گرفته است. به عبارتی تنگنای عرضه و قیمت‌های بسیار بالای الکترودهای گرافیتی در سال 2017 را می‌توان مقدمه‌ای بر شروع بحران‌های تازه در این حوزه دانست.

به گزارش «فلزات آنلاین» شواهد بیان‌گر آن است که 3 دلیل اصلی برای وقوع و ادامه بحران الکترودهای گرافیتی وجود دارد، که عبارتند از: اعمال محدودیت‌های صادراتی الکترود گرافیتی از چین به‌منظور پوشش تقاضای داخلی آن، رشد جهانی محبوبیت کوره‌های قوس الکتریکی و رشد شدید قیمت کک سوزنی به‌عنوان اصلی‌ترین ماده اولیه تولید این الکترودها. شایان ذکر است که قیمت کک سوزنی از ابتدای سال 2017 تاکنون بیش از 4 برابر افزایش داشته اشت. با توجه به پیچیدگی شرایط بازار الکترودهای گرافیتی، تولیدکنندگان فولاد با استفاده از کوره‌های قوس باید منتظر آشفتگی بیشتری در بازار ناشی از کم شدن تدریجی عرضه الکترودها و افزایش قیمت‌ها باشند. با این حال افزایش شدید قیمت‌های الکترود گرافیتی اصلی‌ترین نگرانی‌های فولادسازان را تشکیل نمی‌دهد؛ چرا که در حال حاضر حاشیه سود بالای فولادسازان امکان تأمین این الکترودها را حتی با قیمت‌هایی بالا ایجاد می‌کند. نگرانی اصلی عدم قطعیت از عرضه کافی الکترود است. به همین دلیل تولیدکنندگان الکترود گرافیتی اقدام به انعقاد قراردادهای بلندمدت با فولادسازان نمی‌کنند و تنها قراردادهای ماهیانه و یا فصلی را به‌عنوان بهترین گزینه بر‌ می‌شمارند.

در ابتدای سال 2017 دولت چین تصمیم گرفت تا برخی از صنایع به‌شدت آلوده‌کننده زیست‌محیطی خود را از رده خارج کند. گزارش شده که در برخی از مناطق، چین 125 تا 140 میلیون تن از ظرفیت فولاد خود که از کوره‌های القایی، کوره‌های بلند و  برخی کوره‌های بسیار قدیمی استفاده می‌کردند را از رده خارج کرد. به‌علاوه تعلیق موقتی 35 تا 40 میلیون تن از ظرفیت نیز در ابتدای نوامبر سال 2017 تاکنون پابرجاست. این دلایل به کاهش ناگهانی و قابل توجه میزان صادرات محصولات فولادی چین منجر شد. چین که به‌طور متوسط سالانه 150 میلیون تن محصول نهایی صادر می‌کرد در سال 2017 صادرات آن به 75 میلیون تن کاهش یافت. علاوه بر این صادرات محصولات نیمه نهایی فولاد چین نیز  از 30 تا 35 میلیون تن در سال 2016 به کمتر از 10 میلیون تن در سال 2017 رسید. این موارد باعث شد تا دیگر کشورها حجم تولید خود را افزایش دهند که به نوبه خود به افزایش تقاضای الکترودهای گرافیتی در خارج از چین کمک کرد.

 موردی که شرایط الکترودهای گرافیتی را پیچید‌ه‌تر کرده یکپارچه‌سازی و ادغام صورت گرفته در این صنعت است. با توجه به وجود ظرفیت مازاد در صنعت الکترود گرافیتی، 6 واحد تولیدی عمده در اروپا و آمریکا طی 3 تا 4 سال اخیر بسته شدند و ظرفیت جهانی تولید الکترود گرافیتی را 200 هزار تن کاهش دادند. علاوه بر کاهش الکترودهای گرافیتی، رشد شدید و سریع صنعت باتری‌های لیتیوم – یون (که به مواد خام کک سوزنی نیازمند هستند) منجر به افزایش تقاضای کک و در نتیجه رشد قیمت آن شد. نمودار 1 تغییرات قیمت الکترود گرافیتی (Ultra High Power (UHP 600 را در چین طی سال 2017 نشان می‌دهد.

                                      

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family