• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: به نظر می‌رسد که در میانه سال 2018 بحران قیمت الکترودهای گرافیتی شروعی دوباره به خود گرفته است. به عبارتی تنگنای عرضه و قیمت‌های بسیار بالای الکترودهای گرافیتی در سال 2017 را می‌توان مقدمه‌ای بر شروع بحران‌های تازه در این حوزه دانست.

به گزارش «فلزات آنلاین» شواهد بیان‌گر آن است که 3 دلیل اصلی برای وقوع و ادامه بحران الکترودهای گرافیتی وجود دارد، که عبارتند از: اعمال محدودیت‌های صادراتی الکترود گرافیتی از چین به‌منظور پوشش تقاضای داخلی آن، رشد جهانی محبوبیت کوره‌های قوس الکتریکی و رشد شدید قیمت کک سوزنی به‌عنوان اصلی‌ترین ماده اولیه تولید این الکترودها. شایان ذکر است که قیمت کک سوزنی از ابتدای سال 2017 تاکنون بیش از 4 برابر افزایش داشته اشت. با توجه به پیچیدگی شرایط بازار الکترودهای گرافیتی، تولیدکنندگان فولاد با استفاده از کوره‌های قوس باید منتظر آشفتگی بیشتری در بازار ناشی از کم شدن تدریجی عرضه الکترودها و افزایش قیمت‌ها باشند. با این حال افزایش شدید قیمت‌های الکترود گرافیتی اصلی‌ترین نگرانی‌های فولادسازان را تشکیل نمی‌دهد؛ چرا که در حال حاضر حاشیه سود بالای فولادسازان امکان تأمین این الکترودها را حتی با قیمت‌هایی بالا ایجاد می‌کند. نگرانی اصلی عدم قطعیت از عرضه کافی الکترود است. به همین دلیل تولیدکنندگان الکترود گرافیتی اقدام به انعقاد قراردادهای بلندمدت با فولادسازان نمی‌کنند و تنها قراردادهای ماهیانه و یا فصلی را به‌عنوان بهترین گزینه بر‌ می‌شمارند.

در ابتدای سال 2017 دولت چین تصمیم گرفت تا برخی از صنایع به‌شدت آلوده‌کننده زیست‌محیطی خود را از رده خارج کند. گزارش شده که در برخی از مناطق، چین 125 تا 140 میلیون تن از ظرفیت فولاد خود که از کوره‌های القایی، کوره‌های بلند و  برخی کوره‌های بسیار قدیمی استفاده می‌کردند را از رده خارج کرد. به‌علاوه تعلیق موقتی 35 تا 40 میلیون تن از ظرفیت نیز در ابتدای نوامبر سال 2017 تاکنون پابرجاست. این دلایل به کاهش ناگهانی و قابل توجه میزان صادرات محصولات فولادی چین منجر شد. چین که به‌طور متوسط سالانه 150 میلیون تن محصول نهایی صادر می‌کرد در سال 2017 صادرات آن به 75 میلیون تن کاهش یافت. علاوه بر این صادرات محصولات نیمه نهایی فولاد چین نیز  از 30 تا 35 میلیون تن در سال 2016 به کمتر از 10 میلیون تن در سال 2017 رسید. این موارد باعث شد تا دیگر کشورها حجم تولید خود را افزایش دهند که به نوبه خود به افزایش تقاضای الکترودهای گرافیتی در خارج از چین کمک کرد.

 موردی که شرایط الکترودهای گرافیتی را پیچید‌ه‌تر کرده یکپارچه‌سازی و ادغام صورت گرفته در این صنعت است. با توجه به وجود ظرفیت مازاد در صنعت الکترود گرافیتی، 6 واحد تولیدی عمده در اروپا و آمریکا طی 3 تا 4 سال اخیر بسته شدند و ظرفیت جهانی تولید الکترود گرافیتی را 200 هزار تن کاهش دادند. علاوه بر کاهش الکترودهای گرافیتی، رشد شدید و سریع صنعت باتری‌های لیتیوم – یون (که به مواد خام کک سوزنی نیازمند هستند) منجر به افزایش تقاضای کک و در نتیجه رشد قیمت آن شد. نمودار 1 تغییرات قیمت الکترود گرافیتی (Ultra High Power (UHP 600 را در چین طی سال 2017 نشان می‌دهد.

                                      

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family