• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: افزایش بیشتر قیمت الکترود گرافیتی به‌صورت قابل توجهی به کاهش صادرات این محصول توسط چین وابسته است. با اینکه صادرات الکترود گرافیتی چین در سال 2017 چیزی در حدود 201 هزار و 695 تن و حدود 58 درصد بیشتر از سال 2016 بود، اما نتوانست بر تقاضای بازار چیره شود و قیمت‌ها در این سال افزایش سرسام‌آوری را تجربه کردند.

به گزارش «فلزات آنلاین» انتظار می‌رود کاهش عرضه الکترودهای گرافیتی چین، در نیمه دوم سال 2018 اثر خود را بیشتر نشان دهد و محرک بیشتر قیمت‌ها باشد. در ضمن پیش‌بینی می‌شود که مصرف الکترود گرافیتی چین نیز ناشی از رشد واردات قراضه آهنی این کشور به سرعت افزایش پیدا کند.

چین در سال 2017 چیزی در حدود 520 هزار تن الکترود گرافیتی تولید کرد و چنان که اشاره شد از این میزان حدود 200 هزار تن آن را صادر کرد. از رده خارج شدن کوره‌های القایی کم بازده و کوره‌های بلند آلوده‌کننده محیط زیست و تعویض آن‌ها با کوره‌های قوس الکتریکی در ادامه سال 2018 منجر به افزایش تقاضای داخی چین به الکترودهای گرافیتی خواهد شد. شایان ذکر است که چین تا پایان سال 2018 چیزی بیش از 610 هزار تن الکترود گرافیتی تولید خواهد کرد و تنها امکان صادرات 78 هزار تن از آن را خواهد داشت. پیش‌بینی‌ها برای سال 2020 نیز حکایت از حجم تولید 720 هزار تنی الکترود گرافیتی توسط چین دارد. گفته می‌شود که چین 640 هزار تن از این میزان را به مصارف داخلی اختصاص خواهد داد و تنها 80 هزار تن از آن را صادر خواهد کرد. نمودار 1 میزان تولید، مصرف و صادرات الکترود گرافیتی چین را در سال‌های اخیر و همچنین ‌پیش‌بینی آینده آن را نشان می‌‎دهد.

در حال حاضر چین به سرعت در حال افزایش ظرفیت کوره‌های قوس خود است. 56 کوره قوس جدید با میانگین ظرفیت 60 تا 70 تن تا پایان سال 2018 به مدار تولید اضافه و یا جایگزین کوره‌های قدیمی خواهند شد. در نتیجه حجم تولیدات چین با روش کوره قوس نسبت به کل تولیدات از 5.2 درصد در سال 2016 به 13 درصد در سال 2018 افزایش خواهد یافت. این امر در راستای بهبود شرایط زیست‌محیطی صورت می‌گیرد.

نکته قابل توجه دیگر آنکه استفاده از روش کوره قوس در جهان چیزی در حدود 28 درصد از حجم فولادسازی را به‌خود اختصاص می‌دهد. در حالی‌که این روش در چین تا سال 2017 تنها حدود 9 درصد روش تولید فولاد را تشکیل می‌داد. چین اعلام کرده که قصد دارد تا سال 2020 حدود 20 درصد از فولاد خود را از طریق کوره قوس الکتریکی تولید کند که 3 برابر بیشتر از آن چیزی است که در سال 2017 صورت گرفت. این امر تقاضای الکترود گرافیتی در چین را حتی بیش از 3 برابر افزایش خواهد داد. در ضمن باید توجه داشت که تولید الکترودهای گرافیتی نیز خود با مسائل زیست‌محیطی درگیر است که می‌تواند منجر به کاهش تولید و ایجاد کسری بیشتر شود.

                                

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family