• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در دیدار با وزیر اقتصاد و تجارت سوریه با تأکید بر ایفای نقش شرکت‌های ایرانی به‌خصوص در حوزه فنی و مهندسی در سازندگی سوریه،گفت: ظرفیت‌های خوبی در حوزه‌های مختلف عمران، داروسازی، نفت، گاز، سد سازی و خودرو سازی داریم و در فعالیت‌های مربوط به خودروسازی که قبل‌تر نیز در سوریه داشتیم، ظرفیت توسعه هر چه بیشتر وجود دارد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از شاتا، محمد شریعتمداری شب گذشته در دیدار با محمد سامرالخلیل با بیان این مطلب، افزود: یکی از فرصت‌های تجاری، برگزاری نمایشگاه‌های مختلف تجاری دو کشور است‌ و در نمایشگاه بازسازی سوریه، دهم تا چهاردهم مهرماه نیز ایران شرکت فعال خواهد داشت.
وی حضور در نمایشگاه حوزه زیر ساخت در سوریه و نمایشگاه شهر لاذقیه را نشانگر علاقه ایران به فعالیتهای سازندگی در سوریه دانست و تصریح کرد: پاویون ایران شهریور ماه ۹۷ در شصتمین نمایشگاه بین المللی دمشق برگزار می شود و به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران از حضور سوریه در نمایشگاه های بین المللی کشورمان استقبال می کنم.

شریعتمداری با تأکید بر اینکه باید تجارت آزاد بین دو کشور بدون محدویتی برقرار شود، گفت: برقراری روابط بانکی از جمله روابط کارگزاری، افتتاح شعب بانکهای ایرانی در سوریه و بالعکس و یا ایجاد بانک مشترک(در صورت وجود ظرفیت)، معامله با پول های طرفین، کارکردن با کارتهای بانکی سوریه و بالعکس باید در دستور کار قرار بگیرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان با اشاره به ظرفیت زوار دو کشور ایران و سوریه، یادآور شد: ظرفیتی که زوار ایرانی در سوریه درست می کنند و ظرفیت زوار سوری در ایران، می تواند نقطه قوتی برای تعمیق روابط تجاری باشد.

شریعتمداری در این باره اضافه کرد: در حوزه ساخت شهرک‌های صنعتی تجربیات و پتانسیل خوبی داریم که امکان همکاری گسترده با سوریه را در این حوزه داریم و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، ایدرو و ایمیدرو آمادگی همکاری در زمینه‌های تخصصی را با سوریه دارند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در پایان گفت: در سایه اتحاد و یکپارچکی ملت مسلمان و توجه رهبران اسلامی امنیت پایدار در همه سرزمین های اسلامی برقرار خواهد شد.

اختصاص مرکز فروش دایمی محصولات ایران در سوریه و بالعکس
وزیر اقتصاد و تجارت سوریه با بیان اینکه تاجران ایرانی و سوری باید شناخت بیشتری از هم و بازارهای دو کشور پیدا کنند، اضافه کرد: نمایشگاه ها یکی از بهترین راه‌های آشنایی فعلان اقتصادی و تجاری دو کشور است و از حضور ایران در شصتمین نمایشگاه بین‌المللی دمشق که بزرگترین نمایشگاه خاورمیانه از نظر مساحت است، استقبال می کنیم.
سامر الخلیل با اشاره به اینکه آمادگی راه اندازی نمایشگاه تولیدات داخلی سوریه را در ایران داریم، گفت: صنعت سوریه در زمینه کنسرو و روغن بهبود پیدا کرد و تولیدات لباس و پوشاک سوریه رقیب محصولات ترکیه ای شده است. 

از ایجاد شعبه‌های بانک‌های ایرانی در سوریه استقبال می کنیم
وی همچنین افزود: اختصاص مرکز فروش دایمی ایران در سوریه و بالعکس می تواند به عنوان یک پیشنهاد بررسی شود. 
وزیر اقتصاد و تجارت سوریه همکاری فعال بانکی را لازمه انجام فعالیت‌های تجاری دانست و یادآور شد: از ایجاد شعبه‌های بانک‌های ایرانی در سوریه استقبال می کنیم.
سامر الخلیل راه اندازی شرکت‌های مشترک و تولید محصولات مشترک دو کشور را برای توسعه مراوادت تجاری مفید ارزیابی کرد و گفت: شرکت های ایرانی با توانمندی‌های خوبی که دارند شریک سوریه در بازسازی این کشور خواهند بود.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family