• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: کک سوزنی ماده خام اصلی در واحدهای تولید الکترودهای گرافیتی است و بیش از 60 درصد کل قیمت تمام‌شده الکترود را به‌خود اختصاص می‌دهد. کک سوزنی در سال 2017 رشد شدید قیمتی را تجربه کرد؛ به‌نحوی که قیمت این محصول در 2 نیمه این سال اختلاف بسیار زیادی داشت. با توجه به زمان‌بر بودن چند ماهه فرآیند تولید الکترود گرافیتی، انتظار می‌رود تا رشد قیمتی این محصول در نیمه دوم سال 2018 ادامه داشته باشد.

به گزارش «فلزات آنلاین» کک سوزنی که از مشتقات نفتی پالایشگاه‌ها تولید می‌شود، ماده اولیه برای تولید کک نفتی (Petroleum Coke) مورد استفاده در تولید الکترودهای پرقدرت در صنعت فولاد است. کک سوزنی ماده خام اصلی در واحدهای تولید الکترودهای گرافیتی ابرقدرت (Ultra-High Power) است و بیش از 60 درصد قیمت تمام‌شده الکترود گرافیتی را به‌خود اختصاص می‌دهد. امروزه تولید کک سوزنی به چند تولیدکننده محدود شده است. 2 شرکت بسیار مهم تولیدکننده این ماده در جهان، شرکت آمریکایی ConocoPhillips و پس از آن شرکت ژاپنی C-Chem CO هستند.

جدا از الکترودهای گرافیتی، کک سوزنی به‌طور فزاینده‌ای در تولید باتری‌های لیتیوم- یون مصرف می‌شود که در تلفن‌های همراه و اتومبیل‌های الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رشد تقاضای این محصولات به افزایش تقاضای جهانی کک سوزنی و در نتیجه افزایش قیمت آن منجر می‌شود.

در گزارش‌های قبلی سایت «فلزات آنلاین» بیان شد که عدم قطعیت قیمت‌ الکترودهای گرافیتی باعث شده تا فولادسازان به قراردادهای کوتاه‌مدت دست بزنند تا از ریسک‌های موجود در بازار بکاهند. به‌صورت مشابه، این موضوع در مورد تولیدکنندگان الکترودهای گرافیتی صادق است. تولیدکنندگان این محصول نیز به‌دلیل رشد قیمتی شدید کک سوزنی و نوسانات آن  قراردادهای خود را برای خرید و تأمین کک سوزنی در کوتاه‌مدت تنظیم کرده‌اند.

نکته قابل توجه آنکه در میان بحران‌های به‌وجود آمده برای تأمین کک سوزنی، شرکت GrafTech تنها استتثنای این بازار به‌شمار می‌رود. این شرکت از جایگاه ویژه‌ای در صنعت کک سوزنی برخوردار است و ظرفیت مناسبی در این زمینه در اختیار دارد. گفته می‌شود در سال 2018 این شرکت، واحدی با ظرفیت تولید 150 هزار تن کک سوزنی را در آمریکا به بهره‌برداری خواهند رساند که دقیقا با میزان نیاز آن برای تولید الکترودهای گرافیتی هم‌خوانی دارد.

فرآیند تولید الکترودها کاملا زمان‌بر است، تولید ساده‌ترین الکترودها، حدود 6 تا 7 هفته زمان می‌برد و برخی الکترودها نیز بین 4 تا 5 ماه زمان برای تولید نیاز دارند. این امر باعث شده است که افزایش قیمت‌های الکترود گرافیتی با یک اختلاف زمانی نسبتا طولانی آشکار شوند.

در سال 2017 کک سوزنی افزایش قیمت سرسام‌آوری را تجربه کرد؛ به‌نحوی که قیمت‌ها در نیمه اول و دوم سال، اختلاف فاحشی با یکدیگر داشتند. نمودار 1 تغییرات قیمت کک سوزنی را در بازارهای معاملاتی چین طی سال 2017 نشان می‌دهد. هرچند قیمت‌ها در پایان سال کاهش نسبی پیدا کردند اما با توجه به اینکه تولیدکنندگان الکترود گرافیتی مواد اولیه خود را در نیمه دوم سال 2017 با قیمت‌های بسیار بالاتری خریداری کردند، انتظار می‌رود که قیمت‌ الکترودهای گرافیتی در نیمه دوم سال 2018 افزایش بیشتری پیدا کند.

                                          

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family