• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

به گزارش اخبار فلزات، داریوش مهاجر، دبیرکل کنفدراسیون صنعت ایران اعتقاد دارد نام‌گذاری یک روز تحت عنوان صنعت و معدن، اقدامی فرهنگی است تا اذهان عمومی را به این بخش به‌عنوان پیشران اقتصادی کشور جلب کند.

حدود بیست سال پیش در جریان مراسمی باحضور وزیر صنایع و معادن وقت و نمایندگان بخش خصوصی پیشنهاد شد تا روزی را تحت عنوان روز صنعت و معدن نام‌گذاری کنند تا این حوزه که پیشران بخش اقتصادی کشور است، مورد توجه بیشتری قرار گیرد. پس از آن، دهم تیر ماه تحت عنوان روز ملی صنعت و معدن ثبت شد و هر ساله مراسمی برای بزرگداشت آن برگزار می‌شود.

توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که نام‌گذاری یک روز تحت یک عنوان، الزاما به این معنی نیست که در آن روز، اتفاق خاصی بفتد و نتایج ملموسی به دست آید. اما در بلندمدت آثار مثبتی را بر جای می‌گذارد. یکی از آثار بلندمدت آن، تاثیر فرهنگی در مفهوم کلی آن است. یعنی ذهن مخاطبان جامعه به موضوع مورد نظر معطوف می‌شود.

از نتایج اولیه این نامگذاری و برگزاری همایش‌هایی برای بزرگداشت این روز می‌توان گفت که در چنین روزی، صنعتگران و معدنکاران، خواسته‌ها و مشکلات خود را به‌صورت مستقیم به گوش بالاترین مقاماتات دولتی می‌رسانند.

 ارزیابی عملکرد بخش صنعت و معدن در سال‌های گذشته

رشد و توسعه در همه جوامع به دو شکل درون‌زا و برون‌زا امکان‌پذیر است. در همه جوامع اعم از پیشرفته یا توسعه نیافته، تنها بخشی ازعلم، فن، دانش، صنعت و ... در درون جامعه ساخته می‌شود، بخش دیگر را نیز از جوامع دیگر می‌گیرند و از آن استفاده می‌کنند.

این که گاهی گمان می‌شود تمام نیاز به علم، فناوری و سایر الزامات برای توسعه صنعتی را باید در داخل کشور تولید کنیم، منشا چالش‌های کشور و کاستی‌های متعدد در بخش صنعت و معدن است. این تفکر حتی در یک جامعه بسیار پیشرفته نیز نتایج مثبتی را به‌دنبال ندارد.

مشکلات متعدد دیگری نیز وجود دارد که توسعه بخش صنعت و معدن را کند می‌کند. ازجمله آنکه ما در تبدیل علم به فناوری و در تحقق ثروت از این فناوری ضعیف هستیم. تربیت شوندگان دانشگاهی ما، تنها دانش تئوریک می‌آموزند و نمی‌دانند چگونه علم خودر را به فناوری و درنهایت به ثروت تبدیل کنند. درواقع مدرک‌گرایی جامعه را باید نقطه ضعف دیگری دانست که سدی در مسیر پیشرفت و توسعه است و باید اصلاح شود.

صدها و حتی هزاران نفر هر ساله از دانشگاه‌های کشور فارغ التحصیل می‌شوند و الزامات یاد شده را نیاموخته‌اند. این ضعف به‌ویژه در دانش‌آموختگان رشته‌های فنی و مهندسی جلب توجه بیشتری می‌کند.

دخالت گسترده دولت در اقتصاد از دیگر مواردی به‌شمار می‌رود که توسعه صنعت را با مشکل مواجه می‌کند. بنابراین ضروری است تا از تصدی‌گری دولت در اقتصاد کاسته شود.

چالش‌های دیگری نیز وجود دارد که مثابه سدی در مسیر حرکت صنعتگران و معدنکاران کشور عمل می‌کنند. در بیانیه‌ای که هر ساله به مناسبت روز گرامیداشت صنت و معدن برگزار صادر می‌شود به این نقاط ضعف اشاره شده و راه حل‌هایی برای آن‌ها پیشنهاد خواهد شد و در این مراسم قرئت می‌شود.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family