• آخرین های اقتصاد
  • محبوبترین های اقتصاد


 

به گزارش اخبار فلزات، داریوش مهاجر، دبیرکل کنفدراسیون صنعت ایران اعتقاد دارد نام‌گذاری یک روز تحت عنوان صنعت و معدن، اقدامی فرهنگی است تا اذهان عمومی را به این بخش به‌عنوان پیشران اقتصادی کشور جلب کند.

حدود بیست سال پیش در جریان مراسمی باحضور وزیر صنایع و معادن وقت و نمایندگان بخش خصوصی پیشنهاد شد تا روزی را تحت عنوان روز صنعت و معدن نام‌گذاری کنند تا این حوزه که پیشران بخش اقتصادی کشور است، مورد توجه بیشتری قرار گیرد. پس از آن، دهم تیر ماه تحت عنوان روز ملی صنعت و معدن ثبت شد و هر ساله مراسمی برای بزرگداشت آن برگزار می‌شود.

توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که نام‌گذاری یک روز تحت یک عنوان، الزاما به این معنی نیست که در آن روز، اتفاق خاصی بفتد و نتایج ملموسی به دست آید. اما در بلندمدت آثار مثبتی را بر جای می‌گذارد. یکی از آثار بلندمدت آن، تاثیر فرهنگی در مفهوم کلی آن است. یعنی ذهن مخاطبان جامعه به موضوع مورد نظر معطوف می‌شود.

از نتایج اولیه این نامگذاری و برگزاری همایش‌هایی برای بزرگداشت این روز می‌توان گفت که در چنین روزی، صنعتگران و معدنکاران، خواسته‌ها و مشکلات خود را به‌صورت مستقیم به گوش بالاترین مقاماتات دولتی می‌رسانند.

 ارزیابی عملکرد بخش صنعت و معدن در سال‌های گذشته

رشد و توسعه در همه جوامع به دو شکل درون‌زا و برون‌زا امکان‌پذیر است. در همه جوامع اعم از پیشرفته یا توسعه نیافته، تنها بخشی ازعلم، فن، دانش، صنعت و ... در درون جامعه ساخته می‌شود، بخش دیگر را نیز از جوامع دیگر می‌گیرند و از آن استفاده می‌کنند.

این که گاهی گمان می‌شود تمام نیاز به علم، فناوری و سایر الزامات برای توسعه صنعتی را باید در داخل کشور تولید کنیم، منشا چالش‌های کشور و کاستی‌های متعدد در بخش صنعت و معدن است. این تفکر حتی در یک جامعه بسیار پیشرفته نیز نتایج مثبتی را به‌دنبال ندارد.

مشکلات متعدد دیگری نیز وجود دارد که توسعه بخش صنعت و معدن را کند می‌کند. ازجمله آنکه ما در تبدیل علم به فناوری و در تحقق ثروت از این فناوری ضعیف هستیم. تربیت شوندگان دانشگاهی ما، تنها دانش تئوریک می‌آموزند و نمی‌دانند چگونه علم خودر را به فناوری و درنهایت به ثروت تبدیل کنند. درواقع مدرک‌گرایی جامعه را باید نقطه ضعف دیگری دانست که سدی در مسیر پیشرفت و توسعه است و باید اصلاح شود.

صدها و حتی هزاران نفر هر ساله از دانشگاه‌های کشور فارغ التحصیل می‌شوند و الزامات یاد شده را نیاموخته‌اند. این ضعف به‌ویژه در دانش‌آموختگان رشته‌های فنی و مهندسی جلب توجه بیشتری می‌کند.

دخالت گسترده دولت در اقتصاد از دیگر مواردی به‌شمار می‌رود که توسعه صنعت را با مشکل مواجه می‌کند. بنابراین ضروری است تا از تصدی‌گری دولت در اقتصاد کاسته شود.

چالش‌های دیگری نیز وجود دارد که مثابه سدی در مسیر حرکت صنعتگران و معدنکاران کشور عمل می‌کنند. در بیانیه‌ای که هر ساله به مناسبت روز گرامیداشت صنت و معدن برگزار صادر می‌شود به این نقاط ضعف اشاره شده و راه حل‌هایی برای آن‌ها پیشنهاد خواهد شد و در این مراسم قرئت می‌شود.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family