• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با تاکید بر لزوم آمادگی برای دوره چهارم انقلاب صنعتی بیان کرد: در حوزه حاکمیتی باید اسناد بالادستی در این خصوص تهیه شود. در این دوره ضروری است مدیران در سطح جهانی پرورش یابند. مدیریت شبکه های اجتماعی نیز اهمیت زیادی دارد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، ابوالفضل کیانی بختیاری در بیستمین همایش عرصه یادگیری مدیران منابع انسانی با موضوع تولید ملی باکیفیت دستاورد دلبستگی و بالندگی سرمایه های انسانی در هتل پردیسان تصریح کرد: اگر این همایش تنها یک هدف داشته باشد، آن هدف شبکه سازی و ارتباط و آموزش ناشی از در جوار نخبگان قرار گرفتن بوده که این همایش به آن دست یافته است.

وی با اشاره به تولید ملی کیفیت باکیفیت که دستاوردی از دلبستگی منابع انسانی است، اضافه کرد: باید برای این منظور منابع انسانی با روندهای توسعه هماهنگ شود. در سال 2011 دبیر مجمع جهانی اقتصاد مساله ای را تحت عنوان انقلاب چهارم صنعتی مطرح کرد و اعلام شد که جهان در آستانه یک تحول عظیم فناورانه قرار گرفته و این تحول به لحاظ دامنه و پیچیدگی و هم به لحاظ تاثیر بر ماهیت انسان اهمیت زیادی دارد.

کیانی بختیاری یادآوری کرد: انقلاب صنعتی چهارم مبتنی بر در هم آمیزی فناوری های مختلف است. همه این مسایل موجب شده موج جدید فناورانه رخ دهد. انقلاب صنعتی چهارم تغییراتی در روش های مدیریتی نیز به همراه داشته است. امروز در این مبحث اینترنت اشیا مطرح می شود که پیش بینی می شود تا سال 2020، 300 میلیارد دلار گردش مالی داشته باشد و همه کشورها دنبال نقش آفرینی در این بازار هستند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به دستاوردهای انقلاب چهارم صنعتی گفت: به عنوان نمونه امروز چاپ سه بعدی فرایندهای تولید را بسیار کوتاه کرده است. پیش بینی می شود تا سال 2040 با کارگذاری تراشه های نانو در مغز انسان فرایند آلزایمر از بین خواهد رفت و قدرت جستجو به آن داده می شود.

کیانی بختیاری با بیان اینکه ماحصل همه این ابزارها شهرها، صنعت، کشاورزی، حمل و نقل و بهداشت و درمان هوشمند است، افزود: کشورها بعد از مطرح شدن انقلاب صنعتی چهارم استراتژی برای این منظور تدوین کرده اند. امریکایی ها در سال 2014 این سند را تدوین کردند و متولی آن موسسه ملی استاندارد و تکنولوژی آن هاست. چین نیز سندی برای این منظور تدوین داشته است. به همین منوال سایر کشورها نیز در این مسیر گام برداشتند.

وی گفت: اقدام دیگر کشورها سنجش میزان آمادگی بنگاه ها برای حرکت در مسیر انقلاب صنعتی چهارم است. در نهایت هم سرمایه گذاری در این زمینه مورد توجه قرار گرفته است. پیش بینی می شود در این زمینه چیزی حدود 1000 میلیارد دلار سرمایه گذاری شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی تصریح کرد: در چنین فضایی آیا نظام یادهی و یادگیری باید خود را با عصر انقلاب صنعتی هماهنگ کند؟ می توان سه دوره آموزشی برای بشر را برشمرد. دوره مربوط به نخست آموزش نخبگان بود. دوره بعدی دوره آموزش انبوه است که مخاطب گسترده تر شد. دوره کنونی نیز دوره پس از انبوه نامگذاری شده و آموزش برای همگان است و هیچ محدودیتی ندارد. امروز رشته های دانشگاهی چندرشته ای و بین رشته ای شده است و بسیاری از دانشمندان در حوزه مدیریت منابع انسانی نیز خبره خواهد بود.

کیانی بختیاری با اشاره به نسل های مختلف دانشگاهی و نسل دانشگاه های این دوره از انقلاب صنعتی بیان کرد: نسل دانشگاه بعدی دانشگاه کاربردی و مسئولیت پذیر است که نقش های اجتماعی قوی تری نسبت به گذشته دارد. در انقلاب صنعتی چهارم تمام تحقیقات بر مبنای فشار تکنولوژیکی است. در این دوره آموزش برای عمر طولانی صورت می گیرد.

وی با اشاره به وضعیت مشاغل در انقلاب صنعتی چهارم بیان کرد: فراوانی گروه های شغلی در این دوره نرم افزار، برنامه نویسی، وب، مارکتینگ، تولید محتوا و... است. ابزار و روش های مدیریت این دوره هم هوش مصنوعی، جمع سپاری و... است. همچنین شایستگی های این دوره این است که ربات ها نیاز به تحلیل دارند که این وظیفه باید بر عهده انسان ها باشد. در این دوره لایه ها باید کنار رفته و گروه ها جایگزین آن شوند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در پایان گفت: در عرصه یاددهی و یادگیری دو رویکرد در این مورد وجود دارد؛ یک دیدگاه اذعان دارد که به این سرعت توسعه فناوری نخواهیم رسید اما باید توجه داشت در این زمینه شاید در برخی موضوعات فاصله داشته باشیم ولی این در همه زمینه ها نیست. محتوای ما سنتی است که باید به روز شود و آموزش ها باید به سمت مدیریت و آموزش شبکه ها باشد. در حوزه حاکمیتی نیز باید اسناد بالادست در این خصوص تهیه شود. در این دوره ضروری است مدیران در سطح جهانی پرورش یابند. مدیریت شبکه های اجتماعی نیز اهمیت زیادی دارد.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family