• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: شواهد نشان می‌دهد که بازار مصرف الکترودهای گرافیتی با رشدی روز افزون مواجه است. چین در سیاست‌گذاری‌های خود در نظر دارد که صادرات الکترودهای گرافیتی را محدود کند تا تولیدات داخلی عمدتا تقاضای داخلی را پوشش دهد. طبق اعلام وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین، کوره‌های آلاینده این کشور (از نوع کوره‌های القایی و بلند) با نسبت 1.25 به 1 با کوره‌های قوس الکتریکی جایگزین خواهند شد که این اقدام رشد فزاینده کوره‌های قوس و در نتیجه افزایش تقاضای الکترودهای گرافیتی را به‌همراه خواهد داشت.

هیجانی که چین به بازار الکترود گرافیتی می‌افزاید

به گزارش سایت «فلزات آنلاین» با نگاهی به گزارش سالانه شرکت HEG – یکی از تولیدکنندگان بزرگ الکترود گرافیتی در هند - چنین دریافت می‌شود که تقاضای چین به الکترودهای گرافیتی به‌شدت افزایش خواهد یافت. چنان که در گزارش‌های قبلی سایت فلزات آنلاین نیز به کرات بیان شد، 2 عامل به‌صورت همزمان منجر به تغییراتی اساسی در بازار الکترودهای گرافیتی و یا به‌طور کلی‌تر صنعت فولاد در جهان شده است؛ بسته شدن واحدهای کم بازده تولید فولاد (کوره‌های القایی و بلند) که اثرات مخربی بر روی محیط زیست دارند و جایگزینی این کوره‌ها با تکنولوژی کوره‌های قوس الکتریکی که منجر به رشد فزایند تقاضای جهانی برای الکترود گرافیتی در جهان خواهد شد و همچنین پیش‌بینی افزایش قیمت الکترود گرافیتی به‌دلیل رشد هزینه‌های تولید، عامل دیگر این تغییرات اساسی خواهد بود.

سال میلادی گذشته (2017) چین با بستن برخی واحدهای کوره بلند و القایی خود، به ترتیب 155 و 115 میلیون تن از ظرفیت این واحدها را کم کرد و همزمان، 105 واحد کوره قوس الکتریکی با مجموع ظرفیت تولید سالانه 66 میلیون تن نصب کرد و یا ساخت و ساز آن‌ها را از سال 2017 آغاز کرد. در ابتدای سال میلادی جاری (2018)، وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین (MIIT) اعلام داشت که اقدامات جدید سیاست فولاد مبنی بر تعویض ظرفیت‌های فولاد در پکن و دیگر استان‌ها به‌زودی به مرحله اجرا خواهند رسید.

نسبت تغییرات صورت گرفته توسط وزارت صنعتو فناوری اطلاعات چین، 1.25 به 1 اعلام شده است؛ این موضوع بدان معنی است که به ازای هر یک میلیون تن از ظرفیت تولید فولاد اضافه شده برای فولادسازی، معادل 1.25 میلیون تن از ظرفیت تولید فولاد با روش کوره بلند و یا القایی باید بسته شود. در نهایت، هر چند این اقدام باعث می‌شود که ظرفیت تولید فولاد به مرور کاهش یابد، اما در عوض سهم تولید فولاد از طریق کوره‌های قوس افزایش خواهد یافت. سهم ظرفیت تولید فولاد با استفاده از کوره قوس در سال 2017 نیز نسبت به سال قبل از آن 9 درصد افزایش یافته بود. دولت چین سیاست خود را نیل به تولید 20 درصد از کل فولاد با استفاده از روش کوره قوس تا سال 2020 قرار داده است.

نمودار 1 تغییرات روند استفاده از کوره قوس الکتریکی را در دنیا نشان می‌دهد. چنان که پیداست استفاده از کوره‌های قوس الکتریکی از سال 2016 به بعد روند پر شتابی به خود گرفته است. بر  اساس این تغییرات، پیش‌بینی تقاضای جهانی برای الکترود گرافیتی تا بیش از 2 میلیون در سال تا سال 2020 دور از انتظار نخواهد بود. این روند، منجر به افزایش شدید تقاضا برای الکترود گرافیتی و رشد فزاینده قیمت‌ آن در بازارهای جهانی شده است.

                                              

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family