• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: در هیاهوی کشمکش ایران و آمریکا بر سر مسائل هسته‌ای و سایر مسائل مورد مناقشه، افزایش تدریجی تولید نفت کشورهای اوپک و غیر اوپک در حال تبدیل شدن به چالش سال‌های 2014 و 2015 است که قیمت نفت را حتی به نزدیک 30 دلار در هر بشکه رساند. این در حالی است که در فصل تابستان هنوز بازار تقاضا برای نفت داغ نشده و بازار حتی اشباع از نفت است.

به گزارش اخبار فلزات، بازار نفت در دنیا تحت تأثیر کشمکش ایران و آمریکا قرار دارد. آمریکا از یک سو مصرف‌کنندگان نفت را برای نخریدن نفت از ایرات تحت فشار قرار داده و از سوی دیگر، از کشورهای اوپک و غیر اوپک درخواست می‌کند تا نفت ایران را با دیگر کشورهای تولیدکننده جایگزین کند. متأسفانه به‌نظر می‌رسد که برخی از کشورها مانند کره جنوبی، ژاپن، هند و معدودی کشورهای اروپایی که مشتری سنتی نفت ایران بودند، نتوانستند رضایت آمریکا را برای معافیت از تحریم‌ها جلب کنند و در این شرایط راهی به‌جز کاهش و یا حتی توقف واردات نفت از ایران را در مقابل خود نمی‌بینند.

این در حالی است که کشورهایی مانند چین حتی ممکن است واردات نفت خود را افزایش دهند. البته کشورهای دیگر مانند ترکیه اعلام کرده‌اند که به واردات نفت از ایران ادامه می‌دهند. نکته قابل توجه دیگر در این میان آن است که آمریکا برای تحریم نفت ایران و جبران کمبود نفت در بازارهای جهانی حتی حاضر شده ذخایر استراتژیک خود را نیز آزاد کند. متأسفانه کشورهایی مانند عربستان و امارات همسو با آمریکا سیاست افزایش تولید را در پیش گرفته‌اند. حتی روسیه نیز به‌عنوان یک عضو غیر اوپک سیاست افزایش تولید را در دستور کار خود قرار داده است. بنابراین طی 2 هفته گذشته شاهد کاهش تدریجی قیمت انواع نفت خام در بازارهای جهانی بوده‌ایم. به‌نظر می‌رسد که اگر افزایش تولید ادامه داشته باشد، باز هم شاهد مازاد عرضه و در پی آن کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی خواهیم بود. نمودار 1 روند نزولی قیمت نفت را در یک ماه اخبر به‌خوبی نشان می‌دهد.

                                              

ایران بارها به عدم رعایت سقف تولید توسط اعضای اوپک اعتراض کرده است؛ اما متأسفانه برخی از اعضای اوپک مانند عربستان، برای افزایش تولید خود این استدلال را می‌کنند که منظور از رعایت سقف تولید، کل تولید اعضای اوپک است و نه تک تک اعضا. عربستان با این استدلال، متأسفانه با افزایش تولید، قصد جایگزین کردن نفت خود با نفت ایران را دارد. هر چند که تحلیل‌گران این امر را در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نمی‌دانند؛ اما به هر حال تلاش‌ها از سوی کشورهای متخاصم برای کاهش تولید نفت ایران ادامه داشته است.

کره‌جنوبی، ژاپن و هند در تلاش هستند که از این تحریم‌ها معاف شوند و همچنان به خرید نفت از ایران ادامه دهند. با این حال گزینه‌های متعددی پیش روی کشور ما برای فروش نفت وجود دارد. نخست آنکه باید رایزنی‌ها برای جلوگیری از اعمال تحریم‌ها علیه ایران ادامه یابد. دیگر گزینه نیز یافتن کشورها و خریداران جایگزین با کشورهای تحریم‌کننده است. دیگر اقدام نیز می‌تواند فروش نفت و دریافت هزینه آن با دیگر ارزها مانند یورو، یوآن و ارز کشور خریدار باشد. البته گزینه تهاتر نفت با کالا نیز می‌تواند بررسی شود.

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family