• آخرین های اقتصاد
  • محبوبترین های اقتصاد


 

اخبار فلزات: در هیاهوی کشمکش ایران و آمریکا بر سر مسائل هسته‌ای و سایر مسائل مورد مناقشه، افزایش تدریجی تولید نفت کشورهای اوپک و غیر اوپک در حال تبدیل شدن به چالش سال‌های 2014 و 2015 است که قیمت نفت را حتی به نزدیک 30 دلار در هر بشکه رساند. این در حالی است که در فصل تابستان هنوز بازار تقاضا برای نفت داغ نشده و بازار حتی اشباع از نفت است.

به گزارش اخبار فلزات، بازار نفت در دنیا تحت تأثیر کشمکش ایران و آمریکا قرار دارد. آمریکا از یک سو مصرف‌کنندگان نفت را برای نخریدن نفت از ایرات تحت فشار قرار داده و از سوی دیگر، از کشورهای اوپک و غیر اوپک درخواست می‌کند تا نفت ایران را با دیگر کشورهای تولیدکننده جایگزین کند. متأسفانه به‌نظر می‌رسد که برخی از کشورها مانند کره جنوبی، ژاپن، هند و معدودی کشورهای اروپایی که مشتری سنتی نفت ایران بودند، نتوانستند رضایت آمریکا را برای معافیت از تحریم‌ها جلب کنند و در این شرایط راهی به‌جز کاهش و یا حتی توقف واردات نفت از ایران را در مقابل خود نمی‌بینند.

این در حالی است که کشورهایی مانند چین حتی ممکن است واردات نفت خود را افزایش دهند. البته کشورهای دیگر مانند ترکیه اعلام کرده‌اند که به واردات نفت از ایران ادامه می‌دهند. نکته قابل توجه دیگر در این میان آن است که آمریکا برای تحریم نفت ایران و جبران کمبود نفت در بازارهای جهانی حتی حاضر شده ذخایر استراتژیک خود را نیز آزاد کند. متأسفانه کشورهایی مانند عربستان و امارات همسو با آمریکا سیاست افزایش تولید را در پیش گرفته‌اند. حتی روسیه نیز به‌عنوان یک عضو غیر اوپک سیاست افزایش تولید را در دستور کار خود قرار داده است. بنابراین طی 2 هفته گذشته شاهد کاهش تدریجی قیمت انواع نفت خام در بازارهای جهانی بوده‌ایم. به‌نظر می‌رسد که اگر افزایش تولید ادامه داشته باشد، باز هم شاهد مازاد عرضه و در پی آن کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی خواهیم بود. نمودار 1 روند نزولی قیمت نفت را در یک ماه اخبر به‌خوبی نشان می‌دهد.

                                              

ایران بارها به عدم رعایت سقف تولید توسط اعضای اوپک اعتراض کرده است؛ اما متأسفانه برخی از اعضای اوپک مانند عربستان، برای افزایش تولید خود این استدلال را می‌کنند که منظور از رعایت سقف تولید، کل تولید اعضای اوپک است و نه تک تک اعضا. عربستان با این استدلال، متأسفانه با افزایش تولید، قصد جایگزین کردن نفت خود با نفت ایران را دارد. هر چند که تحلیل‌گران این امر را در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نمی‌دانند؛ اما به هر حال تلاش‌ها از سوی کشورهای متخاصم برای کاهش تولید نفت ایران ادامه داشته است.

کره‌جنوبی، ژاپن و هند در تلاش هستند که از این تحریم‌ها معاف شوند و همچنان به خرید نفت از ایران ادامه دهند. با این حال گزینه‌های متعددی پیش روی کشور ما برای فروش نفت وجود دارد. نخست آنکه باید رایزنی‌ها برای جلوگیری از اعمال تحریم‌ها علیه ایران ادامه یابد. دیگر گزینه نیز یافتن کشورها و خریداران جایگزین با کشورهای تحریم‌کننده است. دیگر اقدام نیز می‌تواند فروش نفت و دریافت هزینه آن با دیگر ارزها مانند یورو، یوآن و ارز کشور خریدار باشد. البته گزینه تهاتر نفت با کالا نیز می‌تواند بررسی شود.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family