• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: پس از اینکه آمریکا اعلام کرد که تحریم‌های وسیعی را علیه ایران در خصوص نفت به‌اجرا می‌گذارد و باید تا 6 ماه آینده میزان صادرات نفت ایران به صفر برسد، بسیاری از کارشناسان هشدار دادند که این امر در کوتاه‌مدت و یا حتی 2 سال آینده امکان‌پذیر نیست و موجب افزایش شدید قیمت نفت در بازار خواهد شد. هر چند که عربستان و برخی کشورها اعلام کردند که کمبود نفت ایران را در بازار جبران می‌کنند.

به گزارش اخبار فلزات، در دوره تحریم گذشته، کشورهای غربی تصمیم گرفتند که خرید نفت از ایران را به‌تدریج تحریم کنند و میزان صادرات نفت ایران را به یک میلیون بشکه در روز برسانند. این امر طی  حدود 3 تا 5 سال محقق شد و به‌تدریج صادرات نفت ایران از 3 میلیون بشکه در روز به یک میلیون بشکه کاهش یافت. هم‌زمان نیز کشورهای عربستان، روسیه، ونزوئلا و آمریکا تولید نفت خود را افزایش دادند و زمینه را برای جایگزینی نفت ایران در بازار فراهم کردند. در آن دوره به‌دلیل افزایش تولید بیش از حد از سوی کشورهای تولیدکننده نفت، مازاد تولید ایجاد شد و قیمت نفت به‌شدت کاهش یافت، به‌طوری که از 120 دلار در هر بشکه، طی 3 سال به 40 دلار در هر بشکه رسید. اما پس از لغو تحریم‌ها و با ورود نفت ایران به بازار، کشورهای یاد شده تولید خود را کاهش دادند تا توازن میان عرضه و تقاضا حفظ شود. در پی آن نیز به‌تدریج قیمت نفت افزایش یافت و در 2 سال گذشته نیز شاهد این موضوع بودیم.

پس از روی کارآمدن ترامپ در آمریکا، اردیبهشت ماه این کشور از توافق برجام خارج شد و همه کشورها را نیز به‌زعم خود تهدید به خروج از آن و عدم خرید نفت از ایران کرد. ترامپ به گفته خود قصد دارد میزان صادرات نفت ایران را تا آبان ماه به صفر برساند. ایران نیز در اقدامی متقابل اعلام کرد که اگر نفت ایران صادر نشود، ایران نیز گزینه‌های روی میز فراوانی دارد و تنگه‌های فراوانی در اختیار این کشور برای جلوگیری از صادرات نفت است. هر چند که این تهدید بزرگ نظامی محسوب می‌شود و ایران صادرات نفت را طبق معاهده‌های بین‌المللی حق خود می‌داند؛ اما آمارها نشان می‌دهد که کشورهای عمده صادرکننده نفت جهان یعنی عربستان، عراق، کویت، امارات، بحرین، قطر و عمان به‌راحتی و بدون مشکل خاصی، نفتکش‌های خود را از تنگه هرمز عبور می‌دهند. در حقیقت بیشترین صادرات نفت جهان یعنی روزانه 18 میلیون بشکه از این تنگه می‌گذرد. اما دیگر تنگه عمده دنیا یعنی باب‌المندب در دریای سرخ و اقیانوس هند در هفته گذشته، 2 مرتبه شاهد حمله نیروهای یمنی به نفتکش‌های عربستانی بود و در نتیجه عربستان اعلام کرد که موقتا از این تنگه نفت صادر نمی‌کند. این کش و قوس‌ها در بازار نفت دنیا باعث نوسان قیمت طلای سیاه شده است و در نتیجه طی یک هفته گذشته قیمت نفت در بازارهای جهانی رشد داشت. نمودار 1 افزایش تدریجی قیمت جهانی نفت‌های بین‌المللی را در یک هفته گذشته نشان می‌دهد.

                                       

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family