• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: عدم رأی اعتماد وزیر کار و روز پرحاشیه مجلس، آغاز ثبت‌نام کارگران و کارفرمایان در سامانه جامع روابط کار و بررسی بیمه شاغلان شرکت‌های دیجیتال در شورای عالی فضای مجازی از مهمترین اخبار حوزه کار در هفته جاری بود.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از ایسنا، این هفته طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که از ماه‌ها قبل کلید خورده بود مطرح شد و جلسه استیضاح به گونه‌ای پیش رفت که عدم رأی اعتماد وزیر کار را در صدر اخبار این هفته قرار داد.

جلسه استیضاح وزیر کار همزمان با روز خبرنگار آغاز شد و شاید روز تلخی را برای او و خبرنگاران حوزه رقم زد. این جلسه با حاشیه‌هایی هم همراه بود چرا که در آغاز عده‌ای از نمایندگان به دلیل آنچه که طی نشدن روند استیضاح از مراحل قانونی عنوان می‌شد، امضاهای خود را پس گرفتند و احتمال توقف استیضاح وزیر کار را قوت بخشیدند و این امر موجب شد تا نمایندگان متقاضی استیضاح هم حاضر به قرار گرفتن در پشت تریبون نشوند اما رئیس مجلس اعلام کرد که تنها با پس گرفتن همه امضاها استیضاح منتفی می‌شود لذا پس از تنفس نیم ساعته استیضاح آغاز شد. در این جلسه نمایندگان موافق و مخالف ربیعی سخنرانی کردند. وزیر کار هم البته، فرصت دفاع داشت و البته  برخی مسائل پشت پرده را فاش کرد. او در جلسه استیضاح خود از اینکه هیچ یک از استیضاح‌کنندگان با آمار و ارقام صحبت نکردند، انتقاد کرد و از هر اقدامی که می‌توانست برای بهبود وضع معیشت کارگران و احیای تعاونی‌ها صورت دهد، سخن گفت.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری هم در نامه‌ای به رئیس مجلس، حمایت دولت از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را اعلام کرد.

پس از استماع سخنان موافقین و مخالفین، در نهایت مجلس وارد رأی گیری شد و نمایندگان مجلس با ۱۲۹ رای موافق، ۱۱۱ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۲۴۳ رأی مأخوذه رأی اعتماد خود را از ربیعی پس گرفتند.

در هفته‌ای که گذشت معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزیر کار در نشستی با قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیشنهاد تشکیل یک هسته مرکزی متشکل از استارت‌آپهای فرهنگ و هنر را برای هماهنگی فضای کسب و کار مجازی مطرح کرد و از طرح موضوع بیمه شرکت‌های حوزه دیجیتال در کمیته تخصصی شورای عالی فضای مجازی خبر داد.

عیسی منصوری با اشاره به وجود نگاه سنتی قانونگذاران به قانون مالیات‌ها، بر لزوم توجه به بنگاه‌های خدمات مولد (IT)تاکید کرد. در این نشست مقرر شد با پیگیری دو وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی به حل چالش‌های موجود کمک شود.

قانون حق بازنشر (کپی رایت)، مجوزها و استعلامات، مالیات، بیمه، سرمایه و تامین مالی، نظارت سلیقه‌ای بر برخی سایت‌ها، فیلترینگ، عدم وجود شفافیت در قوانین پلت‌فرم‌ها، بوروکراسی اداری برای اخذ مجوز از جمله محورهای اصلی چالش‌های مطرح شده بود.

افتتاح هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان به همت اتاق تعاون ایران از رویدادهای هفته جاری بود. دبیرکل اتاق تعاون ایران در حاشیه این نمایشگاه ادغام وزارت تعاون را غیرکارشناسی دانست و گفت: تفکیک وزارت کار موجب تحمیل هزینه‌هایی از جیب مردم به کشور می‌شد. 

ماشاء‌اله عظیمی با بیان اینکه از ابتدا مایل به ادغام وزارت تعاون نبودیم، همچنان که با ادغام غیرکارشناسی آن به شدت مخالف بودیم اظهار کرد: امروز دنیا به سمت ادغام وزارتخانه‌های همگن می‌رود ولی ما درصدد ایجاد وزارتخانه هستیم، درصورتی که یک وزارتخانه دست کم ۱۵۰۰ پست مدیریتی می‌خواهد.

به گفته وی در حال حاضر اعتبارات عمرانی ۱۰ درصد کل اعتبارات است و مابقی اعتبارات هزینه‌ای و دستمزد و جاری است. در صورتی که با ایجاد یک وزارتخانه جدید این سهم عمرانی باید به زیرساخت‌ها اضافه شود.

دبیرکل اتاق تعاون ایران درباره دیدگاه برخی نمایندگان مجلس که اگر لایحه تفکیک وزارت کار رأی می‌آورد، وزیر کار استیضاح نمی‌شد، گفت: شاید دلیلش این باشد که اگر لایحه دوفوریتی رأی می‌آورد، دیگر وزیری وجود نداشت چون وقتی محل ماموریت از بین برود، دیگر ماموری برای انجام وظیفه نیست که البته این استدلال منطقی است؛ وقتی دو فوریت لایحه تفکیک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رأی می‌گرفت، باید دو وزیر به عنوان سرپرست برای دو وزارتخانه معرفی می‌شد.

آغاز ثبت‌نام کارگران و کارفرمایان در سامانه جامع روابط کار خبر دیگری بود که معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد.

آنطور که مشیریان گفته، کارگران و کارفرمایان از روز ۱۵ مرداد به دفاتر پیشخوان در استان تهران مراجعه و مراحل ثبت نام خود در سامانه جامع روابط کار را دنبال کنند. او درباره تاخیر چند باره اعلام زمان ثبت‌نام هم گفت: با توجه به اینکه لازم بود ارتباط سامانه جامع با سایر سامانه‌ها مانند ثبت‌احوال برقرار شود تا بعد از ثبت ‌نام تائیدیه از سازمان‌های ذیربط و احراز صلاحیت اطلاعات دریافت شو، این سامانه از۱۵ مرداد ماه رسما شروع به کار کرده است.  

به گفته معاون روابط کار وزیر کار در یک هفته گذشته سامانه با ثبت‌نام از کارگران فعال در دفاتر پیشخوان و همچنین زیرمجموعه‌های وزارت کار به صورت آزمایشی کار خود را آغاز کرده است.

بر اساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ‌تعرفه ثبت‌نام از کارفرمایان حقیقی و حقوقی در این سامانه ۶۰۰۰ تومان و از کارگران ۵۰۰۰ تومان تعیین شده است. این سامانه ۳۰ زیرسامانه در حوزه روابط کار دارد که در مرحله اول دو زیرسامانه ثبت الکترونیک دادخواست کارگران و ثبت قرارداد نیروی کار راه‌اندازی می‌شود.

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family