• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: پس از آغاز دور نخست تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ضربه زدن به صادرات نفت و کاهش درآمدهای نفتی کشور در صدر اهداف ایالات متحده قرار داشت؛ اما اکنون آمارها نشان می‌دهد که این امر با گذشت 2 هفته همچنان تحقق پیدا نکرده است و صادرات نفت ایران همچنان با سرعت و شدت سابق ادامه دارد و حتی تهدیدات آمریکا کوچک‌ترین تاثیری در این رابطه نداشته است؛ هر چند که هنوز تحریم‌های اصلی نفت در آبان ماه فرا نرسیده‌اند.

به گزارش اخبار فلزات، قرار بود که آمریکا با خروج از برجام، تحریم‌های خود علیه صادرات نفت ایران را از سر بگیرد که این امر تا کنون موفقیت‌آمیز نبوده است؛ چرا که نفت ایران به‌طور روزانه حتی در مقایسه با سال گذشته میزان بیشتری را نشان می‌دهد. مشتریان عمده نفت ایران یعنی، هند، کره جنوبی، ژاپن و چین درصد بالایی از واردات نفت خود را به ایران اختصاص داده‌اند و جایگزینی بیش از 2.5 میلیون بشکه در روز تنها در مدت 3 ماه غیر ممکن است. بنابراین مشاهده می‌شود که هیچ تغییری در میزان صادرات نفت ایران به کشورهای یاد شده رخ نداده است. حتی چین پیشنهاد کرده که در ازای خرید نفت ایران، به جای پرداخت دلار، یوان (پول ملی چین) پرداخت کند که ضمن تقویت پول خود در مقابل سایر ارزها و افزایش مبادلات بین‌المللی با یوان، شامل تحریم‌های آمریکا نشود. بنابراین چین هرگز واردات نفت خود را از ایران قطع نمی‌کند.

هند نیز وابستگی بسیاری به نفت ایران دارد. این کشور حتی در دوره تحریم گذشته، واردات نفت از ایران را قطع نکرد. البته هند به‌دلیل ملاحظات سیاسی، ممکن است واردات نفت از ایران را کاهش دهد؛ اما به‌نظر می‌رسد که این کشور نیز نمی‌تواند از نفت نسبتا ارزان ایران چشم‌پوشی کند. کره جنوبی و ژاپن نیز طی یک ماه گذشته تلاش بسیاری برای دریافت معافیت از تحریم‌ها برای واردات نفت ایران کردند، اما هنوز آمریکا با درخواست آن‌ها موافقت نکرده است. کره جنوبی علاوه بر وابستگی به نفت ایران، به محصولات پتروشیمی ایران نیز وابستگی بسیاری دارد. بنابراین بین کشورهای یاد شده، در صورت تحریم نفت ایران و قطع صادرات، کره جنوبی بیشترین خسارت را متحمل می‌شود.

برخلاف وعده‌های گذشته، عربستان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت اوپک، تولید و صادرات روزانه خود را طی دو سه هفته گذشته کاهش داده است. این موضوع ممکن است به‌دلیل ترس از هدف‌گیری نفتکش‌ها در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب باشد. ضمن اینکه با افزایش تولید نفت روسیه در یک ماه گذشته، وزیر نفت ایران به وزیر نفت روسیه در مورد عدم پایبندی این کشور به رعایت کردن سقف تولید روزانه اعتراض کرد. جمیع شرایط فوق باعث شده‌اند که تولید و صادرات نفت در یکی دو هفته گذشته تغییر نکند. البته افزایش شاخص ارزش دلار در مقابل ارزهای بین‌المللی ضمن کاهش قیمت فلزات اساسی و طلا، باعث کاهش قیمت نفت نیز شده است. نمودار 1 نشان می‌دهد که طی 10 روز گذشته قیمت نفت در بازارهای جهانی در ابتدا یک کاهش قیمت را تجربه کرد، اما پس از آن افزایش قیمت رخ داد.

                                                                

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family