• آخرین های اقتصاد
  • محبوبترین های اقتصاد


 

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

 اخبار فلزات: پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، آینده سیاسی و اقتصادی جهان را در شرایط پیچیده‌ای قرار داده است. عده‌ای بر پایه شعارهای وی مبنی بر توسعه بخش زیرساخت آمریکا معتقد هستند رونق اقتصادی در این کشور و به تبع آن در کشورهای دیگر رخ می‌دهد. از سوی دیگر سایر کارشناسان از موضع‌گیری‌های رئیس جمهور جدید آمریکا و سیاست‌های اقتصادی او اظهار نگرانی می‌کنند؛ این کارشناسان معتقدند اعمال سیاست‌های حمایتی از شرکت‌های آمریکایی و افزایش تعرفه کالاهای وارداتی به این کشور، ضعف تجارت جهانی را به‌دنبال خواهد داشت.

به گزارش اخبار فلزات، هنوز برای اظهار نظر در رابطه با تاثیر عملکرد رئیس جمهور جدید آمریکا بر اقتصاد این کشور زود است. اما با توجه به شعارهای انتخاباتی دونالد ترامپ انتظار می‌رود درون‌نگری در اقتصاد این کشور رخ دهد. رئیس جمهور جدید آمریکا وعده داده است که فرصت‌های شغلی باید تنها در اختیار آمریکاییان قرار گیرند. به گفته دونالد ترامپ هرگاه یک شهروند آمریکایی شغل خود را به‌خاطر یک مهاجر غیرقانونی از دست بدهد، حقوق شهروندان این کشور نقض شده است. تحقق این وعده از سویی فرصت بسیار مناسبی برای افراد بیکار جامعه آمریکا فراهم می‌کند، اما از سوی دیگر شرایط تولیدکنندگان را دشوار می‌سازد چرا که برخی از آنان تا کنون برای فعالیت‌های خود از نیروی کار مهاجران غیر قانونی، که بسیار ارزان‌تر هستند، استفاده می‌کردند. حال اگر این کارگران از آمریکا اخراج شوند یا اینکه به‌کار گرفته نشوند و به‌جای آن‌ها از کارگران آمریکایی که قطعاً دستمزد بالاتری مطالبه می‌کنند استفاده شود، قیمت تمام‌شده برای محصولات نهایی بالا می‌رود.

در همین حال تولیدکنندگان نیز باید برای حفظ موقعیت خود در بازار رقابتی محصولات نهایی، با تمهیداتی دیگر هزینه‌های تولید خود را کاهش دهند. در نتیجه می‌توان گفت کلیت چنین ایده‌هایی برای بهبود وضعیت اقتصادی شهروندان آمریکا مناسب به‌نظر می‌رسند. حال آنکه دونالد ترامپ در منصب ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا تا چه اندازه امکان دارد به وعده‌های خود تحقق بخشد، امری جدا و قابل بحث است. ضمن اینکه هنوز نمی‌توان امکان اجرای صحیح این وعده‌ها و موفقیت در اجرای این طرح‌ها را پیش‌بینی کرد.

تاثیر انتخاب رئیس جمهور جدید آمریکا بر روابط سیاسی میان ایران و این کشور هنوز آشکار نشده است. گذشت زمان معلوم می‌کند چه سیاستمدارانی و با چه طرز فکری به کابینه این دولت راه می‌یابند و چه تصمیماتی می‌گیرند. در این مورد هنوز نتیجه مبهم است و نباید پیش‌داوری کرد. از طرفی برای همگان روشن و واضح است که دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا باید در چارچوبی از بایدها و نبایدها عمل کند. احتمالاً ایشان عاقل‌تر از آن هستند که دستاوردی مانند برجام که تعهدی میان چندین کشور است را زیر پا بگذارد. آن هم در شرایطی که بسیاری از طرف‌های معامله به‌خصوص کشورهای اروپایی تمایل به برپا ماندن این تعهد دارند.

برای مطالعه متن کامل یادداشت " ترامپ؛ تبدیل تهدید به فرصت"، می‌توانید به ماهنامه اخبار فلزات شماره 78 و بخش نگاه ماه مراجعه کنید.

 

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family