• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: موسسه رتبه‌سنجی فیچ، یکی از سه موسسه رتبه‌سنجی معتبر جهان، در بیانیه جدید خود هشدار داد که «دولت ترامپ برای شرایط بین‌المللی اقتصاد و اعتبار کشورها ریسک به همراه دارد.» فیچ افزود، «همان‌طور که پیش‌بینی‌ می‌شد سیاست‌های آمریکا دچار افت شده است، چون کانال‌های موجود در ارتباطات و هنجارهای روابط بین‌الملل کنار گذاشته شده‌اند و این موضوع چشم‌انداز تغییرات ناگهانی و پیش‌بینی‌نشده در سیاست‌های آمریکا را که اثراتی جهانی برجای می‌گذارد، افزایش می‌دهد.»

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از دنیای اقتصاد، جدی‌ترین اثر ترامپ، کاهش رتبه اعتبارات و بدهی‌ها خواهد بود. گر چه موسسه فیچ به‌طور مستقیم به این موضوع اشاره نکرد که آمریکا در معرض کاهش رتبه است، اما فهرستی از شرکای تجاری آمریکا را ارائه کرده که در صورت بروز اثرات منفی رجزخوانی و اقدامات ترامپ بر توافقات تجاری بین‌المللی و جریان مهاجرت، متحمل آسیب خواهند شد. برخی از کشورهایی که با اثرات جدی سیاست‌های ترامپ مواجه می‌شوند شامل کانادا، آلمان، چین، ژاپن و مکزیک هستند. نام همه این کشورها از سوی شخص ترامپ یا مشاورانش به‌عنوان اقتصادهایی ذکر شده است که از قراردادهای ناعادلانه تجاری نفع می‌برند. موسسه فیچ هشدار داد که با افزایش اظهارات ترامپ، «احتمالا این فهرست به همین‌ها محدود نخواهد شد.» با وجود این اما فیچ تاکید کرده است که ریسک‌های اقتصادی موجود، کاهشی هستند و انتظار می‌رود سناریویی تحقق یابد که «کمتر ملایم» است به‌ویژه وقتی موضوع تجارت در میان باشد.

تحلیلگران بر این باورند که بیانیه اخیر فیچ لحن بسیار کوبنده و تندی دارد. فیچ نوشته است:‌« خطرات اولیه‌ای که اعتبارات کشورها را تهدید می‌کند، شامل این موارد است: احتمال ایجاد تغییرات مخرب در روابط تجاری، کاهش جریان‌های سرمایه در سطح بین‌المللی، محدودسازی مهاجرت‌ها که بر میزان پول‌های ارسالی مهاجران به وطنشان اثر می‌گذارد و تقابل ارزی بین سیاست‌گذارانی که موجب افزایش ارزش پول‌های ملی یا طولانی شدن سایر نوسانات در بازار مالی می‌شوند. عینیت یافتن این خطرات موجب کاهش نامطلوب رشد اقتصادی می‌شود و بر امور مالی دولت‌ها که در رتبه اعتباراتشان موثر است، فشار وارد می‌آورد. افزایش هزینه بودجه‌های خارجی یا کاهش میزان دسترسی به آنها، به‌ویژه وقتی با کاهش نرخ پول همراه شود، نیز بر رتبه اعتبارات و بدهی‌های اقتصادها اثر می‌گذارد.» تا کنون دولت اوباما از پیمان ترانس پاسیفیک کناره‌گیری کرده‌اند و خواستار مذاکرات مجدد در مورد توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی شده‌اند. آنها همچنین لحن تندی را در برابر شرکت‌هایی به‌کارگرفته‌اند که به دنبال برون‌سپاری مشاغل هستند. فیچ گفته است عواقب این اقدامات دولت ترامپ تا مدتی ناشناخته خواهد بود اما علائم اولیه آن در سرتاسر جهان مخرب خواهد بود. تحلیلگران فیچ می‌گویند که به‌طور خلاصه می‌توان گفت توافقات بسیاری در حال تغییرند اما لحن پرخاشجویانه برخی از اعضای کابینه نشان می‌دهد که دوره آسانی برای مذاکرات، پیش رو وجود ندارد و جای چندانی هم برای مصالحه نیست.

 این هشدار فیچ یک روز پس از آن اعلام شد که این موسسه رتبه‌سنجی اعلام کرده بود تعداد کشورهایی که رتبه بدهی‌هایشان در سطح –AAA (رتبه نسبتا بالا) قرار دارد، به کمترین حد خود طی 14 سال اخیر رسیده است. به‌عنوان درصدی از کل کشورهایی که رتبه بدهی ‌آنها از سوی فیچ تعیین شده، این بدترین آمار به ثبت رسیده است. البته رتبه بدهی‌های آمریکا تغییری نکرده اما در عین حال فیچ هشدار داده است «به‌نظر می‌رسد بخش مالی دولت آمریکا نسبتا ضعیف شده باشد.» در عین حال فیچ تایید کرده است که طرح‌های ترامپ برای کاهش مالیات‌ها، کاهش ضوابط مربوط به کسب و کارها و هزینه برای زیرساخت‌ها جزو طرح‌های حامی رشد محسوب می‌شوند.

از سوی دیگر فیچ به محدودیت‌های مهاجرت نگاه منفی دارد و اعلام کرده است که آمریکا و مکزیک شلوغ‌ترین کریدور مهاجرت را دارند. علاوه بر این، مکزیک، هندوراس، السالوادور، گوآتمالا و نیکاراگوآ نیز شاهد جریان ورود درآمد مهاجران به وطنشان هستند. هشدار فیچ همچنین کشورهایی را شامل می‌شود که از سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی منتفع می‌شوند و در عوض کالاها را به آمریکا ارسال می‌کنند. فهرست این کشورها نسبتا طولانی است و نام کشورهایی همچون کانادا، انگلستان، هلند، مکزیک، آلمان، چین و برزیل را در برمی‌گیرد.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family