• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: موسسه رتبه‌سنجی فیچ، یکی از سه موسسه رتبه‌سنجی معتبر جهان، در بیانیه جدید خود هشدار داد که «دولت ترامپ برای شرایط بین‌المللی اقتصاد و اعتبار کشورها ریسک به همراه دارد.» فیچ افزود، «همان‌طور که پیش‌بینی‌ می‌شد سیاست‌های آمریکا دچار افت شده است، چون کانال‌های موجود در ارتباطات و هنجارهای روابط بین‌الملل کنار گذاشته شده‌اند و این موضوع چشم‌انداز تغییرات ناگهانی و پیش‌بینی‌نشده در سیاست‌های آمریکا را که اثراتی جهانی برجای می‌گذارد، افزایش می‌دهد.»

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از دنیای اقتصاد، جدی‌ترین اثر ترامپ، کاهش رتبه اعتبارات و بدهی‌ها خواهد بود. گر چه موسسه فیچ به‌طور مستقیم به این موضوع اشاره نکرد که آمریکا در معرض کاهش رتبه است، اما فهرستی از شرکای تجاری آمریکا را ارائه کرده که در صورت بروز اثرات منفی رجزخوانی و اقدامات ترامپ بر توافقات تجاری بین‌المللی و جریان مهاجرت، متحمل آسیب خواهند شد. برخی از کشورهایی که با اثرات جدی سیاست‌های ترامپ مواجه می‌شوند شامل کانادا، آلمان، چین، ژاپن و مکزیک هستند. نام همه این کشورها از سوی شخص ترامپ یا مشاورانش به‌عنوان اقتصادهایی ذکر شده است که از قراردادهای ناعادلانه تجاری نفع می‌برند. موسسه فیچ هشدار داد که با افزایش اظهارات ترامپ، «احتمالا این فهرست به همین‌ها محدود نخواهد شد.» با وجود این اما فیچ تاکید کرده است که ریسک‌های اقتصادی موجود، کاهشی هستند و انتظار می‌رود سناریویی تحقق یابد که «کمتر ملایم» است به‌ویژه وقتی موضوع تجارت در میان باشد.

تحلیلگران بر این باورند که بیانیه اخیر فیچ لحن بسیار کوبنده و تندی دارد. فیچ نوشته است:‌« خطرات اولیه‌ای که اعتبارات کشورها را تهدید می‌کند، شامل این موارد است: احتمال ایجاد تغییرات مخرب در روابط تجاری، کاهش جریان‌های سرمایه در سطح بین‌المللی، محدودسازی مهاجرت‌ها که بر میزان پول‌های ارسالی مهاجران به وطنشان اثر می‌گذارد و تقابل ارزی بین سیاست‌گذارانی که موجب افزایش ارزش پول‌های ملی یا طولانی شدن سایر نوسانات در بازار مالی می‌شوند. عینیت یافتن این خطرات موجب کاهش نامطلوب رشد اقتصادی می‌شود و بر امور مالی دولت‌ها که در رتبه اعتباراتشان موثر است، فشار وارد می‌آورد. افزایش هزینه بودجه‌های خارجی یا کاهش میزان دسترسی به آنها، به‌ویژه وقتی با کاهش نرخ پول همراه شود، نیز بر رتبه اعتبارات و بدهی‌های اقتصادها اثر می‌گذارد.» تا کنون دولت اوباما از پیمان ترانس پاسیفیک کناره‌گیری کرده‌اند و خواستار مذاکرات مجدد در مورد توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی شده‌اند. آنها همچنین لحن تندی را در برابر شرکت‌هایی به‌کارگرفته‌اند که به دنبال برون‌سپاری مشاغل هستند. فیچ گفته است عواقب این اقدامات دولت ترامپ تا مدتی ناشناخته خواهد بود اما علائم اولیه آن در سرتاسر جهان مخرب خواهد بود. تحلیلگران فیچ می‌گویند که به‌طور خلاصه می‌توان گفت توافقات بسیاری در حال تغییرند اما لحن پرخاشجویانه برخی از اعضای کابینه نشان می‌دهد که دوره آسانی برای مذاکرات، پیش رو وجود ندارد و جای چندانی هم برای مصالحه نیست.

 این هشدار فیچ یک روز پس از آن اعلام شد که این موسسه رتبه‌سنجی اعلام کرده بود تعداد کشورهایی که رتبه بدهی‌هایشان در سطح –AAA (رتبه نسبتا بالا) قرار دارد، به کمترین حد خود طی 14 سال اخیر رسیده است. به‌عنوان درصدی از کل کشورهایی که رتبه بدهی ‌آنها از سوی فیچ تعیین شده، این بدترین آمار به ثبت رسیده است. البته رتبه بدهی‌های آمریکا تغییری نکرده اما در عین حال فیچ هشدار داده است «به‌نظر می‌رسد بخش مالی دولت آمریکا نسبتا ضعیف شده باشد.» در عین حال فیچ تایید کرده است که طرح‌های ترامپ برای کاهش مالیات‌ها، کاهش ضوابط مربوط به کسب و کارها و هزینه برای زیرساخت‌ها جزو طرح‌های حامی رشد محسوب می‌شوند.

از سوی دیگر فیچ به محدودیت‌های مهاجرت نگاه منفی دارد و اعلام کرده است که آمریکا و مکزیک شلوغ‌ترین کریدور مهاجرت را دارند. علاوه بر این، مکزیک، هندوراس، السالوادور، گوآتمالا و نیکاراگوآ نیز شاهد جریان ورود درآمد مهاجران به وطنشان هستند. هشدار فیچ همچنین کشورهایی را شامل می‌شود که از سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی منتفع می‌شوند و در عوض کالاها را به آمریکا ارسال می‌کنند. فهرست این کشورها نسبتا طولانی است و نام کشورهایی همچون کانادا، انگلستان، هلند، مکزیک، آلمان، چین و برزیل را در برمی‌گیرد.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family