• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: موسسه رتبه‌سنجی فیچ، یکی از سه موسسه رتبه‌سنجی معتبر جهان، در بیانیه جدید خود هشدار داد که «دولت ترامپ برای شرایط بین‌المللی اقتصاد و اعتبار کشورها ریسک به همراه دارد.» فیچ افزود، «همان‌طور که پیش‌بینی‌ می‌شد سیاست‌های آمریکا دچار افت شده است، چون کانال‌های موجود در ارتباطات و هنجارهای روابط بین‌الملل کنار گذاشته شده‌اند و این موضوع چشم‌انداز تغییرات ناگهانی و پیش‌بینی‌نشده در سیاست‌های آمریکا را که اثراتی جهانی برجای می‌گذارد، افزایش می‌دهد.»

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از دنیای اقتصاد، جدی‌ترین اثر ترامپ، کاهش رتبه اعتبارات و بدهی‌ها خواهد بود. گر چه موسسه فیچ به‌طور مستقیم به این موضوع اشاره نکرد که آمریکا در معرض کاهش رتبه است، اما فهرستی از شرکای تجاری آمریکا را ارائه کرده که در صورت بروز اثرات منفی رجزخوانی و اقدامات ترامپ بر توافقات تجاری بین‌المللی و جریان مهاجرت، متحمل آسیب خواهند شد. برخی از کشورهایی که با اثرات جدی سیاست‌های ترامپ مواجه می‌شوند شامل کانادا، آلمان، چین، ژاپن و مکزیک هستند. نام همه این کشورها از سوی شخص ترامپ یا مشاورانش به‌عنوان اقتصادهایی ذکر شده است که از قراردادهای ناعادلانه تجاری نفع می‌برند. موسسه فیچ هشدار داد که با افزایش اظهارات ترامپ، «احتمالا این فهرست به همین‌ها محدود نخواهد شد.» با وجود این اما فیچ تاکید کرده است که ریسک‌های اقتصادی موجود، کاهشی هستند و انتظار می‌رود سناریویی تحقق یابد که «کمتر ملایم» است به‌ویژه وقتی موضوع تجارت در میان باشد.

تحلیلگران بر این باورند که بیانیه اخیر فیچ لحن بسیار کوبنده و تندی دارد. فیچ نوشته است:‌« خطرات اولیه‌ای که اعتبارات کشورها را تهدید می‌کند، شامل این موارد است: احتمال ایجاد تغییرات مخرب در روابط تجاری، کاهش جریان‌های سرمایه در سطح بین‌المللی، محدودسازی مهاجرت‌ها که بر میزان پول‌های ارسالی مهاجران به وطنشان اثر می‌گذارد و تقابل ارزی بین سیاست‌گذارانی که موجب افزایش ارزش پول‌های ملی یا طولانی شدن سایر نوسانات در بازار مالی می‌شوند. عینیت یافتن این خطرات موجب کاهش نامطلوب رشد اقتصادی می‌شود و بر امور مالی دولت‌ها که در رتبه اعتباراتشان موثر است، فشار وارد می‌آورد. افزایش هزینه بودجه‌های خارجی یا کاهش میزان دسترسی به آنها، به‌ویژه وقتی با کاهش نرخ پول همراه شود، نیز بر رتبه اعتبارات و بدهی‌های اقتصادها اثر می‌گذارد.» تا کنون دولت اوباما از پیمان ترانس پاسیفیک کناره‌گیری کرده‌اند و خواستار مذاکرات مجدد در مورد توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی شده‌اند. آنها همچنین لحن تندی را در برابر شرکت‌هایی به‌کارگرفته‌اند که به دنبال برون‌سپاری مشاغل هستند. فیچ گفته است عواقب این اقدامات دولت ترامپ تا مدتی ناشناخته خواهد بود اما علائم اولیه آن در سرتاسر جهان مخرب خواهد بود. تحلیلگران فیچ می‌گویند که به‌طور خلاصه می‌توان گفت توافقات بسیاری در حال تغییرند اما لحن پرخاشجویانه برخی از اعضای کابینه نشان می‌دهد که دوره آسانی برای مذاکرات، پیش رو وجود ندارد و جای چندانی هم برای مصالحه نیست.

 این هشدار فیچ یک روز پس از آن اعلام شد که این موسسه رتبه‌سنجی اعلام کرده بود تعداد کشورهایی که رتبه بدهی‌هایشان در سطح –AAA (رتبه نسبتا بالا) قرار دارد، به کمترین حد خود طی 14 سال اخیر رسیده است. به‌عنوان درصدی از کل کشورهایی که رتبه بدهی ‌آنها از سوی فیچ تعیین شده، این بدترین آمار به ثبت رسیده است. البته رتبه بدهی‌های آمریکا تغییری نکرده اما در عین حال فیچ هشدار داده است «به‌نظر می‌رسد بخش مالی دولت آمریکا نسبتا ضعیف شده باشد.» در عین حال فیچ تایید کرده است که طرح‌های ترامپ برای کاهش مالیات‌ها، کاهش ضوابط مربوط به کسب و کارها و هزینه برای زیرساخت‌ها جزو طرح‌های حامی رشد محسوب می‌شوند.

از سوی دیگر فیچ به محدودیت‌های مهاجرت نگاه منفی دارد و اعلام کرده است که آمریکا و مکزیک شلوغ‌ترین کریدور مهاجرت را دارند. علاوه بر این، مکزیک، هندوراس، السالوادور، گوآتمالا و نیکاراگوآ نیز شاهد جریان ورود درآمد مهاجران به وطنشان هستند. هشدار فیچ همچنین کشورهایی را شامل می‌شود که از سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی منتفع می‌شوند و در عوض کالاها را به آمریکا ارسال می‌کنند. فهرست این کشورها نسبتا طولانی است و نام کشورهایی همچون کانادا، انگلستان، هلند، مکزیک، آلمان، چین و برزیل را در برمی‌گیرد.

گفت و گوها

 • امیر تقی‌خان تجریشی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن

  الگوبرداری از بازار سرمایه بین‌المللی به روش‌های تامین مالی در کشور کمک می‌کند

  اخبار فلزات: تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این بنگاه‌ها برای پیشبرد اهداف و چشم‌اندازهای آن‌ها است. مشکلات اقتصادی کشور، بحران‌های سیاسی بین‌المللی و مشکلات اجتماعی منجر به بروز چالش‌های بسیاری برای تامین سرمایه و بازار مالی شرکت‌ها شده است. عدم وجود سیاست‌گذاری‌های مناسب برای کنترل حجم نقدینگی در کشور و مشکلات تامین مالی با استفاده از جذب سرمایه خارجی راه تامین مالی در ایران را بسیار دشوار می‌کند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» به گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن نشسته است. امیر تقی خان تجریشی اعتقاد دارد که ارتباط با بازارهای سرمایه کشورهای پیشرفته و الگوبرداری از آن‌ها بدون تغییر اساسی در ساختار و با رعایت الزامات شریعت به توسعه بازار سرمایه کشور کمک قابل توجهی خواهد کرد. شرح کامل این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

  چادرملو پیشرو در بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی

  اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شب گذشته در گفتگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین در خصوص منابع تامین آب صنایع چادرملو در استان یزد گفت: موضوع کمبود آب و استفاده نامناسب از منابع موجود یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان و بخصوص فعالان صنعتی است. شرکت چادرملو نیز با درک این شرایط طی چند سال اخیر با اجرای طرح‌های زیر بنایی، گام‌های مثبتی در جهت تامین آب مورد نیاز صنایع خود در استان یزد برداشته است.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت، گامی اساسی برای جذب سرمایه‌گذار در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از منحصر به فردترین مناطق ویژه کشور به ویژه برای صنایع معدنی، فلزی و پتروشیمی به‌شمار می‌رود. در این منطقه تلاش شده تا با تکمیل زیرساخت‌ها و اعمال مشوق‌های گوناگون زمینه جذب هرچه بیشتری سرمایه فراهم شود. تاجایی که این منطقه را می‌توان یکی از قطب‌های صنعتی کشور دانست. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکانات این منطقه برای صاحبان سرمایه با مدیرعامل آن به گفت‌وگو نشسته است. حسن خلج طهرانی از طرح‌های توسعه این منطقه و تلاش برای آماده شدن این منطقه در چشم‌انداز 1404 می‌گوید.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت

  جامعه نباید با قدرت‌های پنهانی اقتصادی در نوسان نرخ ارز همکاری کند

  اخبار فلزات: نوسان نرخ ارز در کشور ما باعث شده است که طی چند ماه اخیر نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان ایجاد شود و ممکن است این پرسش مطرح شود که سرنوشت قیمت دلار چه خواهد بود. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با معاون سازمان توسعه تجارت به گفت‌وگو نشسته است. محمدرضا مودودی اعتقاد دارد که عده‌ای در حال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود از نوسان نرخ ارز هستند و جامعه نباید با آن‌ها همراهی کند. مودودی همچنین می‌گوید جای نگرانی برای تامین ارز در کشور ما وجود ندارد و با توجه به صادرات، ارز به میزان کافی در کشور موجود است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • راضیه لک، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی

  عدم شفافیت داده‌های اکتشافی، چالش سرمایه‌گذاری در معدن

  اخبار فلزات: طی سال‌های گذشته اکتشافات بخش معدن با کندی همراه شده بود این مسئله در درازمدت برای این بخش مناسب نیست. ضمن اینکه منابع مالی مناسب به سمت اکتشافات به‌خوبی هدایت نشدند. ماهنامه اخبار فلزات برای بررسی چالش‌های تامین مالی اکتشافات معدنی با رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به گفت‌وگو نشسته است. راضیه لک اعتقاد دارد عدم تخصیص بودجه مناسب به اکتشافات معدنی و به‌ویژه سازمان زمین‌شناسی مانع از توسعه اکتشافات شده است و عملا سرمایه‌گذاران به این حوزه وارد نشده‌اند. و معتقد است وظیفه حاکمیت است که با تولید داده‌های اکتشافی پایه و مطمئن، سرمایه‌گذاران را به این حوزه جذب کند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family