• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: موسسه رتبه‌سنجی فیچ، یکی از سه موسسه رتبه‌سنجی معتبر جهان، در بیانیه جدید خود هشدار داد که «دولت ترامپ برای شرایط بین‌المللی اقتصاد و اعتبار کشورها ریسک به همراه دارد.» فیچ افزود، «همان‌طور که پیش‌بینی‌ می‌شد سیاست‌های آمریکا دچار افت شده است، چون کانال‌های موجود در ارتباطات و هنجارهای روابط بین‌الملل کنار گذاشته شده‌اند و این موضوع چشم‌انداز تغییرات ناگهانی و پیش‌بینی‌نشده در سیاست‌های آمریکا را که اثراتی جهانی برجای می‌گذارد، افزایش می‌دهد.»

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از دنیای اقتصاد، جدی‌ترین اثر ترامپ، کاهش رتبه اعتبارات و بدهی‌ها خواهد بود. گر چه موسسه فیچ به‌طور مستقیم به این موضوع اشاره نکرد که آمریکا در معرض کاهش رتبه است، اما فهرستی از شرکای تجاری آمریکا را ارائه کرده که در صورت بروز اثرات منفی رجزخوانی و اقدامات ترامپ بر توافقات تجاری بین‌المللی و جریان مهاجرت، متحمل آسیب خواهند شد. برخی از کشورهایی که با اثرات جدی سیاست‌های ترامپ مواجه می‌شوند شامل کانادا، آلمان، چین، ژاپن و مکزیک هستند. نام همه این کشورها از سوی شخص ترامپ یا مشاورانش به‌عنوان اقتصادهایی ذکر شده است که از قراردادهای ناعادلانه تجاری نفع می‌برند. موسسه فیچ هشدار داد که با افزایش اظهارات ترامپ، «احتمالا این فهرست به همین‌ها محدود نخواهد شد.» با وجود این اما فیچ تاکید کرده است که ریسک‌های اقتصادی موجود، کاهشی هستند و انتظار می‌رود سناریویی تحقق یابد که «کمتر ملایم» است به‌ویژه وقتی موضوع تجارت در میان باشد.

تحلیلگران بر این باورند که بیانیه اخیر فیچ لحن بسیار کوبنده و تندی دارد. فیچ نوشته است:‌« خطرات اولیه‌ای که اعتبارات کشورها را تهدید می‌کند، شامل این موارد است: احتمال ایجاد تغییرات مخرب در روابط تجاری، کاهش جریان‌های سرمایه در سطح بین‌المللی، محدودسازی مهاجرت‌ها که بر میزان پول‌های ارسالی مهاجران به وطنشان اثر می‌گذارد و تقابل ارزی بین سیاست‌گذارانی که موجب افزایش ارزش پول‌های ملی یا طولانی شدن سایر نوسانات در بازار مالی می‌شوند. عینیت یافتن این خطرات موجب کاهش نامطلوب رشد اقتصادی می‌شود و بر امور مالی دولت‌ها که در رتبه اعتباراتشان موثر است، فشار وارد می‌آورد. افزایش هزینه بودجه‌های خارجی یا کاهش میزان دسترسی به آنها، به‌ویژه وقتی با کاهش نرخ پول همراه شود، نیز بر رتبه اعتبارات و بدهی‌های اقتصادها اثر می‌گذارد.» تا کنون دولت اوباما از پیمان ترانس پاسیفیک کناره‌گیری کرده‌اند و خواستار مذاکرات مجدد در مورد توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی شده‌اند. آنها همچنین لحن تندی را در برابر شرکت‌هایی به‌کارگرفته‌اند که به دنبال برون‌سپاری مشاغل هستند. فیچ گفته است عواقب این اقدامات دولت ترامپ تا مدتی ناشناخته خواهد بود اما علائم اولیه آن در سرتاسر جهان مخرب خواهد بود. تحلیلگران فیچ می‌گویند که به‌طور خلاصه می‌توان گفت توافقات بسیاری در حال تغییرند اما لحن پرخاشجویانه برخی از اعضای کابینه نشان می‌دهد که دوره آسانی برای مذاکرات، پیش رو وجود ندارد و جای چندانی هم برای مصالحه نیست.

 این هشدار فیچ یک روز پس از آن اعلام شد که این موسسه رتبه‌سنجی اعلام کرده بود تعداد کشورهایی که رتبه بدهی‌هایشان در سطح –AAA (رتبه نسبتا بالا) قرار دارد، به کمترین حد خود طی 14 سال اخیر رسیده است. به‌عنوان درصدی از کل کشورهایی که رتبه بدهی ‌آنها از سوی فیچ تعیین شده، این بدترین آمار به ثبت رسیده است. البته رتبه بدهی‌های آمریکا تغییری نکرده اما در عین حال فیچ هشدار داده است «به‌نظر می‌رسد بخش مالی دولت آمریکا نسبتا ضعیف شده باشد.» در عین حال فیچ تایید کرده است که طرح‌های ترامپ برای کاهش مالیات‌ها، کاهش ضوابط مربوط به کسب و کارها و هزینه برای زیرساخت‌ها جزو طرح‌های حامی رشد محسوب می‌شوند.

از سوی دیگر فیچ به محدودیت‌های مهاجرت نگاه منفی دارد و اعلام کرده است که آمریکا و مکزیک شلوغ‌ترین کریدور مهاجرت را دارند. علاوه بر این، مکزیک، هندوراس، السالوادور، گوآتمالا و نیکاراگوآ نیز شاهد جریان ورود درآمد مهاجران به وطنشان هستند. هشدار فیچ همچنین کشورهایی را شامل می‌شود که از سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی منتفع می‌شوند و در عوض کالاها را به آمریکا ارسال می‌کنند. فهرست این کشورها نسبتا طولانی است و نام کشورهایی همچون کانادا، انگلستان، هلند، مکزیک، آلمان، چین و برزیل را در برمی‌گیرد.

گفت و گوها

 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌های معدنی، فصل جدیدی از تحول در معادن

  اخبار فلزات: محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات در خصوص ورود استارت‌آپ‌ها و نقش آن در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: کشور ما باید تجربیات جهانی در هر مسیری را برای خود استفاده کند. نگاه معدنکاران در کشور ما باید از سنتی به مدرن و نوآوری‌های جدید تغییر یابد و نگاه‌ها در تمامی مراحل معدنکاری و حتی در واگذاری‌ها نیز نوآورانه باشد.

  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  نگاه دولت باید صادرات محور باشد

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده برای بهبود وضعیت کالاهای تولید داخل، صادرات محور بودن آن است. در این میان محصولات معدنی طیف بزرگی از صادرات کشور را دربر می‌گیرند که باید برای توسعه صادرات این محصولات از سوی مسئولان اقداماتی صورت گیرد. بر این اساس ماهنامه «اخبار فلزات» با رئیس هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد صادرات محور نبود کالاهای معدنی و عدم وجود حمایت‌های صادراتی از تولیدکنندگان دو مانع اصلی توسعه صادرات محسوب می‌شوند. وی همچنین می‌گوید دولت باید رویکرد خود را صادرات قرار دهد تا تولیدکنندگان کشور بتوانند با دیگر کشورها رقابت کنند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • سازمان زمین‌شناسی به وظایف اصلی خود بازگردد

  اخبار فلزات: محمد رضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در خصوص تغییرات در ریاست سازمان زمین‌شناسی ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات ضمن عرض تبریک به سرکار خانم راضیه لک به‌عنوان رئیس جدید این سازمان، گفت: در مسیر توسعه کشور، هر سازمانی باید در حوزه وظایف خود بر پایه استراتژی بخش عمل کند. هنگامی که استراتژی وجود داشته باشد، سلیقه حاکم نیست.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل هلدینگ میدکو در گفت‌وگو با «اخبار فلزات»

  جای بیمه سرمایه‌گذاری در ایران خالی است

  اخبار فلزات: بانک‌ها مهم‌ترین منابع تامین مالی در کشور ما به‌شمار می‌روند. اما طی سال‌های اخیر تامین مالی از بانک‌ها دشوار شده است و بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند که بانک‌ها رویکرد تجاری دارند و کمتر از بخش تولید حمایت می‌کنند. ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی وضعیت تامین مالی از بانک با مدیرعامل شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) به گفت‌وگو نشسته است. علی اصغر پورمند اعتقاد دارد که بدون یک پشتیبان قوی و دارای اعتبار همانند بانک، تشکیل شرکت‌های بزرگ ممکن نیست. ضمن اینکه برای تشکیل شرکت‌های بزرگ باید به مقوله‌های اقتصادی بودن پروژه، تامین مالی از بازار پول و سرمایه و نیز بیمه سرمایه‌گذاری توجه کرد. وی همچنین می‌گوید به یک پروژه زمانی وام تعلق می‎گیرد که از نظر اقتصادی سودده و شرکت مورد نظر صلاحیت دریافت وام را داشته باشد. پورمند همچنین اظهار کرد مهم‌ترین تضمین سرمایه‌گذاری در یک پروژه سودده بودن است و البته در کنار آن باید فعالیت شرکت بیمه شود که بورس‌های بزرگ و بین‎المللی چنین وظیفه‎ای را برعهده دارند البته بیمه سرمایه‌گذاری در ایران وجود ندارد و لازم است به این مقوله نیز پرداخته شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  صنعت بیمه در ایران متناسب با سایر کشورها توسعه پیدا نکرده است

  اخبار فلزات: سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است و خطرات متعددی آن را تهدید می‌کند. بر همین اساس استفاده از ابزار مناسبی که بر مبنای آن بتوان، امنیت سرمایه را فراهم کرد، ضروری به‌نظر می‌رسد. در همین راستا، استفاده از بیمه به‌عنوان نماد تامین امنیت قطعاً کمک‌کننده خواهد بود و نقش مؤثری در توسعه ریسک‌پذیری بازی خواهد کرد. ماهنامه «اخبار فلزات» جهت بررسی جایگاه بیمه‌های سرمایه‌گذاری در حفظ این امنیت با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن به گفت‌وگو نشسته است. امیر تقی‌خان‌تجریشی اعتقاد دارد ریسک‌های متعددی در مسیر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما این موارد لزوماً به معنی تهدید نیستند. ریسک، جزء جدایی‌ناپذیر سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود و باید با مدیریت آن در راه توسعه و پیشرفت قدم برداشت. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
cache/resized/20dad0ca3dcde75f8c4985cf133c076e.jpg
دولت، راهبر معادن و صنایع معدنی برای ایجاد اشتغال
cache/resized/8b3997a7bfaf098d94bf58cbbcb18186.jpg
میوه رونق  را می‌توان از نهال ثبات بازار چیدثبات
cache/resized/cad32d5671fc38b27d619711c892ca0d.jpg
منابع معدنی فراوانی از هفت فلز اساسی شامل فولاد،
cache/resized/1d2a5aed3665892df2c3eec86c8f9249.jpg
چرخ‌دنده‌های تو در توی صنعت با قیمت‌گذاری دستوری
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family