• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

آخرین اخبار

ویژه ها

مقوله تامین مالی از بانک‌ها برای بسیاری از افراد به یک چالش بزرگ تبدیل شده است. علی اشرف افخمی مدیرعامل بانک صنعت و معدن در گفت‌وگو با اخبار فلزات با رد این موضوع گفت: هر حرفه برای خود استانداردهایی دارد. در صورتی که مدیران شرکت‌ها استانداردهای مورد نظر بانک برای تامین مالی رعایت و به‌طور حرفه‌ای رفتار کنند، بسیاری از مشکلات حل خواهند شد.

وی افزود: در حال حاضر بانک‌های اروپایی رفتار بسیار حرفه‌ای با پروژه‌ها و مشتریان دارند. در ایران نیز بانک‌ها تلاش می‌کنند که همانند بانک‌های بین‌المللی رفتار کنند. اگر نگاه حرفه‌ای به مشتری در ایران نهادینه نشود، به‌طور حتم شرکت‌های خارجی بازار ایران را در اختیار خواهند گرفت و شرکت‌های ایرانی را به‌عنوان یک شرکت حرفه‌ای قبول نخواهند کرد. در درجه اول برای حرفه‌ای شدن باید پروژه دارای توجیه اقتصادی باشد. البته ممکن است از دیدگاه یک شرکت، طرح دارای توجیه اقتصادی باشد، اما برای اخذ وام و تسهیلات، بانک نیز باید پروژه را مورد بررسی قرار دهد. در این صورت طرح توجیه اقتصادی یک شرکت ممکن است با بانک متفاوت باشد.

افخمی با بیان اینکه دارای توجیه اقتصادی بودن یک طرح در شرکت، لزوما به معنای تایید آن توسط بانک نیست، بیان داشت: هنگامی که یک طرح در یک بانک حرفه‌ای مطرح می‌شود و گزارش توجیه اقتصادی در اختیار آن قرار می‌گیرد، ممکن است این طرح مورد بررسی قرار گیرد، اما لزوماً تایید نمی‌شود. چرا که طرح توجیه اقتصادی یک شرکت تنها به‌عنوان پایه مورد قبول قرار می‌گیرد، اما این گزارش مورد اعتماد بانک نیست. در این هنگام آن شرکت باید یک گزارش تحت عنوان طرح توجیه اقتصادی بانکی را برای اخذ تسهیلات ارائه کند. این یعنی گزارش باید مورد تایید خود بانک باشد. تفاوت میان گزارش بانک و شرکت‌ها نیز در نوع نگاه به طرح و پیش‌فرض‌های مد نظر است.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن در ادامه صحبت‌های خود به استانداردهای تامین مالی در دنیا اشاره و اظهار کرد: در تمام دنیا استانداردهایی وجود دارند که بانک‌ها برای محاسبه ریسک خود آن‌ها را لحاظ می‌کنند. در این رابطه کمیته‌هایی ارزیابی ریسک تشکیل می‌شوند و این مقوله یک مدل حرفه‌ای علمی دارد. در این چارچوب، بانک باید تمام جوانب طرح را مورد بررسی قرار دهد. بنابراین باید این حق ارزیابی و تامل در طرح را به بانک و یا نهادی که می‌خواهد فاینانس را انجام دهد، داد؛ تامین مالی خارجی نیز به همین صورت است و بانک‌های خارجی تمامی مسائل را به‌دقت مورد بررسی قرار می‌دهند. در مورد همکاری‌های بین بانکی نیز همین گونه است و اگر بانک داخلی نتواند مسائل طرح و پروژه را به‌طور شفاف برای طرف خارجی مشخص کند، هم بانک و هم شرکت مزبور از لیست بانک خارجی کنار گذاشته خواهند شد. در صورتی که نگاه مدیران شرکت‌های معدنی و صنعتی و نیز بانک‌های کشور به مقوله تامین مالی به‌صورت حرفه‌ای باشد، به‌طور حتم مشکلی در تامین مالی به‌وجود نخواهد آمد.

وی مقوله بازار را مهم‌ترین فاکتور مد نظر برای بانک دانست و گفت: در رابطه با تامین مالی اکنون مدیران بانکی بر روی ریسک‌های بازار حساسیت بیشتری دارند و اولین مطالعه‌ای که در مورد طرح انجام می‌شود، بازار است. زیرا اگر یک محصول بازاری نداشته باشد، دیگر سرمایه‌گذاری بر روی آن و تامین مالی مفهومی نخواهد داشت. در واقع علت اینکه در مواردی به یک طرح و یا پروژه در برخی از شرکت‌ها، تسهیلات تعلق نمی‌گیرد، همین مساله است و متاسفانه هنگامی که جزئیات طرح‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد، بسیاری از شرکت‌ها از موضوع بازار برای فروش غفلت کرده‌اند.

افخمی در پایان گفت: بانک‌ها نیز سود خود را از محل تامین مالی پروژه‌ها به‌دست می‌آورند و باید این حق را برای تامین مالی و عدم تامین مالی پروژه‌ها برای آن‌ها قائل شد. اما متاسفانه برخی از افراد به‌دلیل نگاه غیر حرفه‌ای، بانک‌ها را صندوق تصور می‌کنند و این توقع را دارند که برای هر درخواست، بانک تسهیلات را در اختیار آن‌ها قرار دهد. البته بانک‌ها نیز باید نگاه خود را نسبت به مشتریان و تامین مالی تصحیح کنند. متاسفانه در شرایط کنونی موضوع انصاف از نظرها پنهان شده است. در صورتی که فروشنده کالا یا خدمات نسبت به مشتریان و مشتریان نسبت به فروشندگان انصاف نداشته باشند، نمی‌توان انتظار پیشرفت در کشور را داشت. ضمن اینکه رفتار دو طرف نیز باید مبتنی بر احترام باشد.

 

گفت و گوها

 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌های معدنی، فصل جدیدی از تحول در معادن

  اخبار فلزات: محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات در خصوص ورود استارت‌آپ‌ها و نقش آن در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: کشور ما باید تجربیات جهانی در هر مسیری را برای خود استفاده کند. نگاه معدنکاران در کشور ما باید از سنتی به مدرن و نوآوری‌های جدید تغییر یابد و نگاه‌ها در تمامی مراحل معدنکاری و حتی در واگذاری‌ها نیز نوآورانه باشد.

  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  نگاه دولت باید صادرات محور باشد

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده برای بهبود وضعیت کالاهای تولید داخل، صادرات محور بودن آن است. در این میان محصولات معدنی طیف بزرگی از صادرات کشور را دربر می‌گیرند که باید برای توسعه صادرات این محصولات از سوی مسئولان اقداماتی صورت گیرد. بر این اساس ماهنامه «اخبار فلزات» با رئیس هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد صادرات محور نبود کالاهای معدنی و عدم وجود حمایت‌های صادراتی از تولیدکنندگان دو مانع اصلی توسعه صادرات محسوب می‌شوند. وی همچنین می‌گوید دولت باید رویکرد خود را صادرات قرار دهد تا تولیدکنندگان کشور بتوانند با دیگر کشورها رقابت کنند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • سازمان زمین‌شناسی به وظایف اصلی خود بازگردد

  اخبار فلزات: محمد رضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در خصوص تغییرات در ریاست سازمان زمین‌شناسی ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات ضمن عرض تبریک به سرکار خانم راضیه لک به‌عنوان رئیس جدید این سازمان، گفت: در مسیر توسعه کشور، هر سازمانی باید در حوزه وظایف خود بر پایه استراتژی بخش عمل کند. هنگامی که استراتژی وجود داشته باشد، سلیقه حاکم نیست.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل هلدینگ میدکو در گفت‌وگو با «اخبار فلزات»

  جای بیمه سرمایه‌گذاری در ایران خالی است

  اخبار فلزات: بانک‌ها مهم‌ترین منابع تامین مالی در کشور ما به‌شمار می‌روند. اما طی سال‌های اخیر تامین مالی از بانک‌ها دشوار شده است و بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند که بانک‌ها رویکرد تجاری دارند و کمتر از بخش تولید حمایت می‌کنند. ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی وضعیت تامین مالی از بانک با مدیرعامل شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) به گفت‌وگو نشسته است. علی اصغر پورمند اعتقاد دارد که بدون یک پشتیبان قوی و دارای اعتبار همانند بانک، تشکیل شرکت‌های بزرگ ممکن نیست. ضمن اینکه برای تشکیل شرکت‌های بزرگ باید به مقوله‌های اقتصادی بودن پروژه، تامین مالی از بازار پول و سرمایه و نیز بیمه سرمایه‌گذاری توجه کرد. وی همچنین می‌گوید به یک پروژه زمانی وام تعلق می‎گیرد که از نظر اقتصادی سودده و شرکت مورد نظر صلاحیت دریافت وام را داشته باشد. پورمند همچنین اظهار کرد مهم‌ترین تضمین سرمایه‌گذاری در یک پروژه سودده بودن است و البته در کنار آن باید فعالیت شرکت بیمه شود که بورس‌های بزرگ و بین‎المللی چنین وظیفه‎ای را برعهده دارند البته بیمه سرمایه‌گذاری در ایران وجود ندارد و لازم است به این مقوله نیز پرداخته شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  صنعت بیمه در ایران متناسب با سایر کشورها توسعه پیدا نکرده است

  اخبار فلزات: سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است و خطرات متعددی آن را تهدید می‌کند. بر همین اساس استفاده از ابزار مناسبی که بر مبنای آن بتوان، امنیت سرمایه را فراهم کرد، ضروری به‌نظر می‌رسد. در همین راستا، استفاده از بیمه به‌عنوان نماد تامین امنیت قطعاً کمک‌کننده خواهد بود و نقش مؤثری در توسعه ریسک‌پذیری بازی خواهد کرد. ماهنامه «اخبار فلزات» جهت بررسی جایگاه بیمه‌های سرمایه‌گذاری در حفظ این امنیت با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن به گفت‌وگو نشسته است. امیر تقی‌خان‌تجریشی اعتقاد دارد ریسک‌های متعددی در مسیر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما این موارد لزوماً به معنی تهدید نیستند. ریسک، جزء جدایی‌ناپذیر سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود و باید با مدیریت آن در راه توسعه و پیشرفت قدم برداشت. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
cache/resized/20dad0ca3dcde75f8c4985cf133c076e.jpg
دولت، راهبر معادن و صنایع معدنی برای ایجاد اشتغال
cache/resized/8b3997a7bfaf098d94bf58cbbcb18186.jpg
میوه رونق  را می‌توان از نهال ثبات بازار چیدثبات
cache/resized/cad32d5671fc38b27d619711c892ca0d.jpg
منابع معدنی فراوانی از هفت فلز اساسی شامل فولاد،
cache/resized/1d2a5aed3665892df2c3eec86c8f9249.jpg
چرخ‌دنده‌های تو در توی صنعت با قیمت‌گذاری دستوری
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family