• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

آخرین اخبار

ویژه ها

مقوله تامین مالی از بانک‌ها برای بسیاری از افراد به یک چالش بزرگ تبدیل شده است. علی اشرف افخمی مدیرعامل بانک صنعت و معدن در گفت‌وگو با اخبار فلزات با رد این موضوع گفت: هر حرفه برای خود استانداردهایی دارد. در صورتی که مدیران شرکت‌ها استانداردهای مورد نظر بانک برای تامین مالی رعایت و به‌طور حرفه‌ای رفتار کنند، بسیاری از مشکلات حل خواهند شد.

وی افزود: در حال حاضر بانک‌های اروپایی رفتار بسیار حرفه‌ای با پروژه‌ها و مشتریان دارند. در ایران نیز بانک‌ها تلاش می‌کنند که همانند بانک‌های بین‌المللی رفتار کنند. اگر نگاه حرفه‌ای به مشتری در ایران نهادینه نشود، به‌طور حتم شرکت‌های خارجی بازار ایران را در اختیار خواهند گرفت و شرکت‌های ایرانی را به‌عنوان یک شرکت حرفه‌ای قبول نخواهند کرد. در درجه اول برای حرفه‌ای شدن باید پروژه دارای توجیه اقتصادی باشد. البته ممکن است از دیدگاه یک شرکت، طرح دارای توجیه اقتصادی باشد، اما برای اخذ وام و تسهیلات، بانک نیز باید پروژه را مورد بررسی قرار دهد. در این صورت طرح توجیه اقتصادی یک شرکت ممکن است با بانک متفاوت باشد.

افخمی با بیان اینکه دارای توجیه اقتصادی بودن یک طرح در شرکت، لزوما به معنای تایید آن توسط بانک نیست، بیان داشت: هنگامی که یک طرح در یک بانک حرفه‌ای مطرح می‌شود و گزارش توجیه اقتصادی در اختیار آن قرار می‌گیرد، ممکن است این طرح مورد بررسی قرار گیرد، اما لزوماً تایید نمی‌شود. چرا که طرح توجیه اقتصادی یک شرکت تنها به‌عنوان پایه مورد قبول قرار می‌گیرد، اما این گزارش مورد اعتماد بانک نیست. در این هنگام آن شرکت باید یک گزارش تحت عنوان طرح توجیه اقتصادی بانکی را برای اخذ تسهیلات ارائه کند. این یعنی گزارش باید مورد تایید خود بانک باشد. تفاوت میان گزارش بانک و شرکت‌ها نیز در نوع نگاه به طرح و پیش‌فرض‌های مد نظر است.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن در ادامه صحبت‌های خود به استانداردهای تامین مالی در دنیا اشاره و اظهار کرد: در تمام دنیا استانداردهایی وجود دارند که بانک‌ها برای محاسبه ریسک خود آن‌ها را لحاظ می‌کنند. در این رابطه کمیته‌هایی ارزیابی ریسک تشکیل می‌شوند و این مقوله یک مدل حرفه‌ای علمی دارد. در این چارچوب، بانک باید تمام جوانب طرح را مورد بررسی قرار دهد. بنابراین باید این حق ارزیابی و تامل در طرح را به بانک و یا نهادی که می‌خواهد فاینانس را انجام دهد، داد؛ تامین مالی خارجی نیز به همین صورت است و بانک‌های خارجی تمامی مسائل را به‌دقت مورد بررسی قرار می‌دهند. در مورد همکاری‌های بین بانکی نیز همین گونه است و اگر بانک داخلی نتواند مسائل طرح و پروژه را به‌طور شفاف برای طرف خارجی مشخص کند، هم بانک و هم شرکت مزبور از لیست بانک خارجی کنار گذاشته خواهند شد. در صورتی که نگاه مدیران شرکت‌های معدنی و صنعتی و نیز بانک‌های کشور به مقوله تامین مالی به‌صورت حرفه‌ای باشد، به‌طور حتم مشکلی در تامین مالی به‌وجود نخواهد آمد.

وی مقوله بازار را مهم‌ترین فاکتور مد نظر برای بانک دانست و گفت: در رابطه با تامین مالی اکنون مدیران بانکی بر روی ریسک‌های بازار حساسیت بیشتری دارند و اولین مطالعه‌ای که در مورد طرح انجام می‌شود، بازار است. زیرا اگر یک محصول بازاری نداشته باشد، دیگر سرمایه‌گذاری بر روی آن و تامین مالی مفهومی نخواهد داشت. در واقع علت اینکه در مواردی به یک طرح و یا پروژه در برخی از شرکت‌ها، تسهیلات تعلق نمی‌گیرد، همین مساله است و متاسفانه هنگامی که جزئیات طرح‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد، بسیاری از شرکت‌ها از موضوع بازار برای فروش غفلت کرده‌اند.

افخمی در پایان گفت: بانک‌ها نیز سود خود را از محل تامین مالی پروژه‌ها به‌دست می‌آورند و باید این حق را برای تامین مالی و عدم تامین مالی پروژه‌ها برای آن‌ها قائل شد. اما متاسفانه برخی از افراد به‌دلیل نگاه غیر حرفه‌ای، بانک‌ها را صندوق تصور می‌کنند و این توقع را دارند که برای هر درخواست، بانک تسهیلات را در اختیار آن‌ها قرار دهد. البته بانک‌ها نیز باید نگاه خود را نسبت به مشتریان و تامین مالی تصحیح کنند. متاسفانه در شرایط کنونی موضوع انصاف از نظرها پنهان شده است. در صورتی که فروشنده کالا یا خدمات نسبت به مشتریان و مشتریان نسبت به فروشندگان انصاف نداشته باشند، نمی‌توان انتظار پیشرفت در کشور را داشت. ضمن اینکه رفتار دو طرف نیز باید مبتنی بر احترام باشد.

 

گفت و گوها

 • معصومی، معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان:

  فولاد هرمزگان در 9 ماه نخست سال جاری، 196 میلیارد تومان سود کسب کرد

  اخبار فلزات: معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان از تحقق سود 196 میلیارد تومانی در 9 ماه ابتدایی سال خبر داد و افزود: احتمال می‌رود تا پایان سال جاری، سود 200 ریالی برای هر سهم این شرکت محقق شود.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه

  افتخار فولاد مبارکه در کسب جایزه MAKE

  اخبار فلزات: بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در خصوص لزوم دانش‌محور شدن سازمان‌ها در کشور و ایجاد یک استراتژی دانشی در شرکت‌ها در گفت‌وگو با اخبار فلزات گفت: در شرکت فولاد مبارکه تبعیت از استراتژی سازمان تبدیل به یک فرهنگ شده است و این موضوع با تغییر مدیران و حتی با روی کار آوردن مدیر از بیرون سازمان تغییر نمی‌کند. در این شرکت چارچوب برای هر مدیر مشخص است و هنر آن مدیر است که چه میزان در پیشبرد اهداف تسریع بخشد.
  ادامه مطلب...
 • عرضه قطره چکانی مس توسط شرکت ملی مس، صحت ندارد

  بخش خصوصی صنعت مس کشور، نیازمند شفافیت بیشتری از عملکرد خود است

  اخبار فلزات: شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین تاکید کرد: مطالب مطرح شده درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران، صحت ندارد.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی،مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تزریق غیرهدفمند نقدینگی عامل افزایش رکود در سال آتی خواهد شد

  اخبار فلزات: با سوار شدن به هواپیما، سفر من به استان خوزستان آغاز شد. سفری به مقصد شهر اهواز و کارخانه فولاد خوزستان. در ابتدای ورود اهواز، هوا کاملا صاف بود و خبری از گردوغبارهایی که هر روز در اخبار از آن می‌شنیدم نبود و امیدوار شدم یک روز پاکیزه را در اهواز ببینم. از ابتدای ورود به شرکت فولاد خوزستان، خون‌گرمی مردمان خوزستان از درب نگهبانی تا تمامی کارمندان روابط عمومی مشهود بود. با گذشت اندک زمانی از ورودم به فولاد خوزستان طوفان گردوغبار آغاز شد، اما من در میان کارکنانی بودم که باوجود آلودگی و اعلام تعطیلی همچنان مشغول فعالیت بودند. با همانگی روابط عمومی فولاد خوزستان، مقدمات گفتگو با محمد کشانی مدیرعامل شرکت فراهم شد. از همان ابتدا متوجه صراحت و شفاف بودن محمد کشانی شدم، از وی درباره تاثیر بودجه درنظر گرفته شده برای سال آتی برای صنایع کشور پرسیدم و وی، به مشکلات ناشی از کاهش بودجه عمرانی، افزایش بی‌برنامه نقدینگی در کشور و از مشکلات پیش‌روی صنعت فولاد در آینده می گوید. از مزیت‌های اقتصادی و از اینکه چگونه فرصت‌های طلایی را باید درک کرد و بهره برداری نمود و صادرات را یک برگ برنده برای حیات اقتصادی می‌پندارد و از نداستن قدر بازارهای کشورهای همسایه غبطه می‌خورد، اما آینده فولادخوزستان را امیدوارکننده می خواند، متن کامل این گفت‌وگو جالب و خواندنی است.
  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو

  بودجه سازمان‌های توسعه‌ای پاسخگوی نیاز کشور نیست

  اخبار فلزات: به عقیده بسیاری از فعالان بخش معدن، بودجه مد نظر دولت برای سازمان‌های توسعه‌ای معادن کافی به‌نظر نمی‌رسد؛ چرا که طرح‌های نیمه‌تمام فراوانی در بخش معادن و صنایع معدنی و به‌ویژه فولاد و آلومینیوم وجود دارد که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدن ایران (ایمیدرو) موظف است این طرح‌ها را تکمیل کند. برای بررسی بودجه سازمان ایمیدرو، ماهنامه اخبار فلزات با ریاست هیات عامل این سازمان به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد بودجه‌های اختصاص یافته به این سازمان طی سال‌های گذشته کفاف اجرای طرح‌های توسعه‌ای در کشور را نداده است و حتی با وجود واگذاری شرکت‌های تحت پوشش ایمیدرو به بخش خصوصی، کمتر از یک درصد آن به ایمیدرو بازگشته است و عملا دست این سازمان برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در بخش معدن و صنایع معدنی بسته ماند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family