• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

مقوله تامین مالی از بانک‌ها برای بسیاری از افراد به یک چالش بزرگ تبدیل شده است. علی اشرف افخمی مدیرعامل بانک صنعت و معدن در گفت‌وگو با اخبار فلزات با رد این موضوع گفت: هر حرفه برای خود استانداردهایی دارد. در صورتی که مدیران شرکت‌ها استانداردهای مورد نظر بانک برای تامین مالی رعایت و به‌طور حرفه‌ای رفتار کنند، بسیاری از مشکلات حل خواهند شد.

وی افزود: در حال حاضر بانک‌های اروپایی رفتار بسیار حرفه‌ای با پروژه‌ها و مشتریان دارند. در ایران نیز بانک‌ها تلاش می‌کنند که همانند بانک‌های بین‌المللی رفتار کنند. اگر نگاه حرفه‌ای به مشتری در ایران نهادینه نشود، به‌طور حتم شرکت‌های خارجی بازار ایران را در اختیار خواهند گرفت و شرکت‌های ایرانی را به‌عنوان یک شرکت حرفه‌ای قبول نخواهند کرد. در درجه اول برای حرفه‌ای شدن باید پروژه دارای توجیه اقتصادی باشد. البته ممکن است از دیدگاه یک شرکت، طرح دارای توجیه اقتصادی باشد، اما برای اخذ وام و تسهیلات، بانک نیز باید پروژه را مورد بررسی قرار دهد. در این صورت طرح توجیه اقتصادی یک شرکت ممکن است با بانک متفاوت باشد.

افخمی با بیان اینکه دارای توجیه اقتصادی بودن یک طرح در شرکت، لزوما به معنای تایید آن توسط بانک نیست، بیان داشت: هنگامی که یک طرح در یک بانک حرفه‌ای مطرح می‌شود و گزارش توجیه اقتصادی در اختیار آن قرار می‌گیرد، ممکن است این طرح مورد بررسی قرار گیرد، اما لزوماً تایید نمی‌شود. چرا که طرح توجیه اقتصادی یک شرکت تنها به‌عنوان پایه مورد قبول قرار می‌گیرد، اما این گزارش مورد اعتماد بانک نیست. در این هنگام آن شرکت باید یک گزارش تحت عنوان طرح توجیه اقتصادی بانکی را برای اخذ تسهیلات ارائه کند. این یعنی گزارش باید مورد تایید خود بانک باشد. تفاوت میان گزارش بانک و شرکت‌ها نیز در نوع نگاه به طرح و پیش‌فرض‌های مد نظر است.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن در ادامه صحبت‌های خود به استانداردهای تامین مالی در دنیا اشاره و اظهار کرد: در تمام دنیا استانداردهایی وجود دارند که بانک‌ها برای محاسبه ریسک خود آن‌ها را لحاظ می‌کنند. در این رابطه کمیته‌هایی ارزیابی ریسک تشکیل می‌شوند و این مقوله یک مدل حرفه‌ای علمی دارد. در این چارچوب، بانک باید تمام جوانب طرح را مورد بررسی قرار دهد. بنابراین باید این حق ارزیابی و تامل در طرح را به بانک و یا نهادی که می‌خواهد فاینانس را انجام دهد، داد؛ تامین مالی خارجی نیز به همین صورت است و بانک‌های خارجی تمامی مسائل را به‌دقت مورد بررسی قرار می‌دهند. در مورد همکاری‌های بین بانکی نیز همین گونه است و اگر بانک داخلی نتواند مسائل طرح و پروژه را به‌طور شفاف برای طرف خارجی مشخص کند، هم بانک و هم شرکت مزبور از لیست بانک خارجی کنار گذاشته خواهند شد. در صورتی که نگاه مدیران شرکت‌های معدنی و صنعتی و نیز بانک‌های کشور به مقوله تامین مالی به‌صورت حرفه‌ای باشد، به‌طور حتم مشکلی در تامین مالی به‌وجود نخواهد آمد.

وی مقوله بازار را مهم‌ترین فاکتور مد نظر برای بانک دانست و گفت: در رابطه با تامین مالی اکنون مدیران بانکی بر روی ریسک‌های بازار حساسیت بیشتری دارند و اولین مطالعه‌ای که در مورد طرح انجام می‌شود، بازار است. زیرا اگر یک محصول بازاری نداشته باشد، دیگر سرمایه‌گذاری بر روی آن و تامین مالی مفهومی نخواهد داشت. در واقع علت اینکه در مواردی به یک طرح و یا پروژه در برخی از شرکت‌ها، تسهیلات تعلق نمی‌گیرد، همین مساله است و متاسفانه هنگامی که جزئیات طرح‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد، بسیاری از شرکت‌ها از موضوع بازار برای فروش غفلت کرده‌اند.

افخمی در پایان گفت: بانک‌ها نیز سود خود را از محل تامین مالی پروژه‌ها به‌دست می‌آورند و باید این حق را برای تامین مالی و عدم تامین مالی پروژه‌ها برای آن‌ها قائل شد. اما متاسفانه برخی از افراد به‌دلیل نگاه غیر حرفه‌ای، بانک‌ها را صندوق تصور می‌کنند و این توقع را دارند که برای هر درخواست، بانک تسهیلات را در اختیار آن‌ها قرار دهد. البته بانک‌ها نیز باید نگاه خود را نسبت به مشتریان و تامین مالی تصحیح کنند. متاسفانه در شرایط کنونی موضوع انصاف از نظرها پنهان شده است. در صورتی که فروشنده کالا یا خدمات نسبت به مشتریان و مشتریان نسبت به فروشندگان انصاف نداشته باشند، نمی‌توان انتظار پیشرفت در کشور را داشت. ضمن اینکه رفتار دو طرف نیز باید مبتنی بر احترام باشد.

 

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family