• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

آخرین اخبار

ویژه ها

مقوله تامین مالی از بانک‌ها برای بسیاری از افراد به یک چالش بزرگ تبدیل شده است. علی اشرف افخمی مدیرعامل بانک صنعت و معدن در گفت‌وگو با اخبار فلزات با رد این موضوع گفت: هر حرفه برای خود استانداردهایی دارد. در صورتی که مدیران شرکت‌ها استانداردهای مورد نظر بانک برای تامین مالی رعایت و به‌طور حرفه‌ای رفتار کنند، بسیاری از مشکلات حل خواهند شد.

وی افزود: در حال حاضر بانک‌های اروپایی رفتار بسیار حرفه‌ای با پروژه‌ها و مشتریان دارند. در ایران نیز بانک‌ها تلاش می‌کنند که همانند بانک‌های بین‌المللی رفتار کنند. اگر نگاه حرفه‌ای به مشتری در ایران نهادینه نشود، به‌طور حتم شرکت‌های خارجی بازار ایران را در اختیار خواهند گرفت و شرکت‌های ایرانی را به‌عنوان یک شرکت حرفه‌ای قبول نخواهند کرد. در درجه اول برای حرفه‌ای شدن باید پروژه دارای توجیه اقتصادی باشد. البته ممکن است از دیدگاه یک شرکت، طرح دارای توجیه اقتصادی باشد، اما برای اخذ وام و تسهیلات، بانک نیز باید پروژه را مورد بررسی قرار دهد. در این صورت طرح توجیه اقتصادی یک شرکت ممکن است با بانک متفاوت باشد.

افخمی با بیان اینکه دارای توجیه اقتصادی بودن یک طرح در شرکت، لزوما به معنای تایید آن توسط بانک نیست، بیان داشت: هنگامی که یک طرح در یک بانک حرفه‌ای مطرح می‌شود و گزارش توجیه اقتصادی در اختیار آن قرار می‌گیرد، ممکن است این طرح مورد بررسی قرار گیرد، اما لزوماً تایید نمی‌شود. چرا که طرح توجیه اقتصادی یک شرکت تنها به‌عنوان پایه مورد قبول قرار می‌گیرد، اما این گزارش مورد اعتماد بانک نیست. در این هنگام آن شرکت باید یک گزارش تحت عنوان طرح توجیه اقتصادی بانکی را برای اخذ تسهیلات ارائه کند. این یعنی گزارش باید مورد تایید خود بانک باشد. تفاوت میان گزارش بانک و شرکت‌ها نیز در نوع نگاه به طرح و پیش‌فرض‌های مد نظر است.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن در ادامه صحبت‌های خود به استانداردهای تامین مالی در دنیا اشاره و اظهار کرد: در تمام دنیا استانداردهایی وجود دارند که بانک‌ها برای محاسبه ریسک خود آن‌ها را لحاظ می‌کنند. در این رابطه کمیته‌هایی ارزیابی ریسک تشکیل می‌شوند و این مقوله یک مدل حرفه‌ای علمی دارد. در این چارچوب، بانک باید تمام جوانب طرح را مورد بررسی قرار دهد. بنابراین باید این حق ارزیابی و تامل در طرح را به بانک و یا نهادی که می‌خواهد فاینانس را انجام دهد، داد؛ تامین مالی خارجی نیز به همین صورت است و بانک‌های خارجی تمامی مسائل را به‌دقت مورد بررسی قرار می‌دهند. در مورد همکاری‌های بین بانکی نیز همین گونه است و اگر بانک داخلی نتواند مسائل طرح و پروژه را به‌طور شفاف برای طرف خارجی مشخص کند، هم بانک و هم شرکت مزبور از لیست بانک خارجی کنار گذاشته خواهند شد. در صورتی که نگاه مدیران شرکت‌های معدنی و صنعتی و نیز بانک‌های کشور به مقوله تامین مالی به‌صورت حرفه‌ای باشد، به‌طور حتم مشکلی در تامین مالی به‌وجود نخواهد آمد.

وی مقوله بازار را مهم‌ترین فاکتور مد نظر برای بانک دانست و گفت: در رابطه با تامین مالی اکنون مدیران بانکی بر روی ریسک‌های بازار حساسیت بیشتری دارند و اولین مطالعه‌ای که در مورد طرح انجام می‌شود، بازار است. زیرا اگر یک محصول بازاری نداشته باشد، دیگر سرمایه‌گذاری بر روی آن و تامین مالی مفهومی نخواهد داشت. در واقع علت اینکه در مواردی به یک طرح و یا پروژه در برخی از شرکت‌ها، تسهیلات تعلق نمی‌گیرد، همین مساله است و متاسفانه هنگامی که جزئیات طرح‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد، بسیاری از شرکت‌ها از موضوع بازار برای فروش غفلت کرده‌اند.

افخمی در پایان گفت: بانک‌ها نیز سود خود را از محل تامین مالی پروژه‌ها به‌دست می‌آورند و باید این حق را برای تامین مالی و عدم تامین مالی پروژه‌ها برای آن‌ها قائل شد. اما متاسفانه برخی از افراد به‌دلیل نگاه غیر حرفه‌ای، بانک‌ها را صندوق تصور می‌کنند و این توقع را دارند که برای هر درخواست، بانک تسهیلات را در اختیار آن‌ها قرار دهد. البته بانک‌ها نیز باید نگاه خود را نسبت به مشتریان و تامین مالی تصحیح کنند. متاسفانه در شرایط کنونی موضوع انصاف از نظرها پنهان شده است. در صورتی که فروشنده کالا یا خدمات نسبت به مشتریان و مشتریان نسبت به فروشندگان انصاف نداشته باشند، نمی‌توان انتظار پیشرفت در کشور را داشت. ضمن اینکه رفتار دو طرف نیز باید مبتنی بر احترام باشد.

 

گفت و گوها

 • امیر تقی‌خان تجریشی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن

  الگوبرداری از بازار سرمایه بین‌المللی به روش‌های تامین مالی در کشور کمک می‌کند

  اخبار فلزات: تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این بنگاه‌ها برای پیشبرد اهداف و چشم‌اندازهای آن‌ها است. مشکلات اقتصادی کشور، بحران‌های سیاسی بین‌المللی و مشکلات اجتماعی منجر به بروز چالش‌های بسیاری برای تامین سرمایه و بازار مالی شرکت‌ها شده است. عدم وجود سیاست‌گذاری‌های مناسب برای کنترل حجم نقدینگی در کشور و مشکلات تامین مالی با استفاده از جذب سرمایه خارجی راه تامین مالی در ایران را بسیار دشوار می‌کند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» به گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن نشسته است. امیر تقی خان تجریشی اعتقاد دارد که ارتباط با بازارهای سرمایه کشورهای پیشرفته و الگوبرداری از آن‌ها بدون تغییر اساسی در ساختار و با رعایت الزامات شریعت به توسعه بازار سرمایه کشور کمک قابل توجهی خواهد کرد. شرح کامل این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

  چادرملو پیشرو در بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی

  اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شب گذشته در گفتگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین در خصوص منابع تامین آب صنایع چادرملو در استان یزد گفت: موضوع کمبود آب و استفاده نامناسب از منابع موجود یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان و بخصوص فعالان صنعتی است. شرکت چادرملو نیز با درک این شرایط طی چند سال اخیر با اجرای طرح‌های زیر بنایی، گام‌های مثبتی در جهت تامین آب مورد نیاز صنایع خود در استان یزد برداشته است.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت، گامی اساسی برای جذب سرمایه‌گذار در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از منحصر به فردترین مناطق ویژه کشور به ویژه برای صنایع معدنی، فلزی و پتروشیمی به‌شمار می‌رود. در این منطقه تلاش شده تا با تکمیل زیرساخت‌ها و اعمال مشوق‌های گوناگون زمینه جذب هرچه بیشتری سرمایه فراهم شود. تاجایی که این منطقه را می‌توان یکی از قطب‌های صنعتی کشور دانست. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکانات این منطقه برای صاحبان سرمایه با مدیرعامل آن به گفت‌وگو نشسته است. حسن خلج طهرانی از طرح‌های توسعه این منطقه و تلاش برای آماده شدن این منطقه در چشم‌انداز 1404 می‌گوید.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت

  جامعه نباید با قدرت‌های پنهانی اقتصادی در نوسان نرخ ارز همکاری کند

  اخبار فلزات: نوسان نرخ ارز در کشور ما باعث شده است که طی چند ماه اخیر نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان ایجاد شود و ممکن است این پرسش مطرح شود که سرنوشت قیمت دلار چه خواهد بود. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با معاون سازمان توسعه تجارت به گفت‌وگو نشسته است. محمدرضا مودودی اعتقاد دارد که عده‌ای در حال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود از نوسان نرخ ارز هستند و جامعه نباید با آن‌ها همراهی کند. مودودی همچنین می‌گوید جای نگرانی برای تامین ارز در کشور ما وجود ندارد و با توجه به صادرات، ارز به میزان کافی در کشور موجود است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • راضیه لک، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی

  عدم شفافیت داده‌های اکتشافی، چالش سرمایه‌گذاری در معدن

  اخبار فلزات: طی سال‌های گذشته اکتشافات بخش معدن با کندی همراه شده بود این مسئله در درازمدت برای این بخش مناسب نیست. ضمن اینکه منابع مالی مناسب به سمت اکتشافات به‌خوبی هدایت نشدند. ماهنامه اخبار فلزات برای بررسی چالش‌های تامین مالی اکتشافات معدنی با رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به گفت‌وگو نشسته است. راضیه لک اعتقاد دارد عدم تخصیص بودجه مناسب به اکتشافات معدنی و به‌ویژه سازمان زمین‌شناسی مانع از توسعه اکتشافات شده است و عملا سرمایه‌گذاران به این حوزه وارد نشده‌اند. و معتقد است وظیفه حاکمیت است که با تولید داده‌های اکتشافی پایه و مطمئن، سرمایه‌گذاران را به این حوزه جذب کند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family