• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است و خطرات متعددی آن را تهدید می‌کند. بر همین اساس استفاده از ابزار مناسبی که بر مبنای آن بتوان، امنیت سرمایه را فراهم کرد، ضروری به‌نظر می‌رسد. در همین راستا، استفاده از بیمه به‌عنوان نماد تامین امنیت قطعاً کمک‌کننده خواهد بود و نقش مؤثری در توسعه ریسک‌پذیری بازی خواهد کرد. ماهنامه «اخبار فلزات» جهت بررسی جایگاه بیمه‌های سرمایه‌گذاری در حفظ این امنیت با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن به گفت‌وگو نشسته است. امیر تقی‌خان‌تجریشی اعتقاد دارد ریسک‌های متعددی در مسیر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما این موارد لزوماً به معنی تهدید نیستند. ریسک، جزء جدایی‌ناپذیر سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود و باید با مدیریت آن در راه توسعه و پیشرفت قدم برداشت. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

به‌نظر جنابعالی، سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی در دنیا و ایران با چه ریسک‌هایی همراه هستند؟ متغیرهای غیر قابل پیش‌بینی چه خطراتی را برای فعالان صنعتی و اقتصادی کشور ایجاد می‌کند؟
فعالان حوزه صنعت، معدن و اقتصاد در تمام دنیا با ریسک‌های متعددی روبرو هستند. برای نمونه می‌توان به تغییرات قیمت کامودیتی‌ها در بازار بین‌المللی اشاره کرد. نرخ بهره‌ بانکی را باید ریسک مهم دیگری در مسیر سرمایه‌گذاری خواند. زمانی که صاحب سرمایه، تأمین مالی فعالیتی را به عهده می‌گیرد، حداقل سودی را برای خود منظور می‌کند. از آنجا که در این فعالیت، ریسکی را نیز متحمل می‌شود، بنابراین باید بازده بیشتری را نسبت به بهره‌های بانکی کسب کند. در نتیجه این موضوع را نیز می‌توان عملاً به ریسک تأمین مالی نسبت داد. این موضوع به‌خصوص در ایران از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است. بر همین اساس نیز بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نسبت به آن توجه نشان داده‌اند و علاقمند هستند تا این نرخ کاهش یابد، اما مکانیزم بازار و روندی که در فضای بانک‌ها وجود دارد، همچنان مقاومت می‌کند و این نرخ را بالا نگاه می‌دارد. برابری نرخ ارز نیز، از جمله ریسک‌های دیگری است که به خصوص در ایران مورد توجه ویژه‌ای قرار دارد. این موارد، تحت عنوان ریسک مالی یاد می‌شوند. علاوه بر این ، ریسک‌های مربوط به کسب و کار نیز وجود دارند؛ ورود فرد به هر فضای کسب و کاری با ریسک‌هایی همراه است که مربوط به آن فضا بوده و فعالیت وی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

مجموعه ریسک‌های مالی و تجاری یاد شده، تقریباً در تمام جوامع و بازارها با درجه‌های متفاوتی وجود داشته و صنایع را تهدید می‌کند. با این وجود، شرایط ایران نیز، سرمایه‌گذاران را با مشکلات کلان دیگری روبه رو می‌کند.از جمله آن‌ها می‌توان به ریسک تحریم‌ها اشاره کرد که هر از چندی اخبار آن شنیده می‌شود و بسیار تأثیرگذار است. نرخ بیکاری جامعه نیز به طرق مختلف اثرگذار خواهد بود. گفتنی است، این موارد در رده ریسک‌های کلان قرار دارند.

ریسک‌های یاد شده با درجه تأثیر متفاوت در بازار ایران خود را نشان می‌دهند. برای نمونه در ارتباط با نرخ ارز، به‌طور معمول، دولت‌ها علاقه دارند تا این نرخ را ثابت نگه دارند. وقتی با نگاهی تحلیل‌گر به سیر تاریخی نرخ ارز دقت شود، پیداست که برای چند سالی روند ثابت نگاه داشتن نرخ ارز با موفقیت اجرا می‌شود، اما در ادامه تغییراتی که باید در بازه زمانی طولانی ایجاد می‌شد، به یکباره حاصل می‌شود که به معنی ریسک جدی برای فعالان صنعتی است. شدت این ریسک زمانی بیشتر می‌شود که نتوان زمان چنین تغییر ناگهانی را به آسانی پیش‌بینی کرد.

با توجه به موارد مطرح شده، می‌توان اینطور جمع بندی کرد که ریسک‌های متعددی در مسیر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما این موارد لزوماً به معنی تهدید نیستند؛ یعنی عده‌ای سود می‌برند و عده‌ای دیگر متضرر می‌شوند. مثلا می‌توان به افزایش نرخ ارز در بازار داخلی اشاره کرد. این رشد برای فردی که دارایی وابسته به ارز دارد، فرصت محسوب می‌شود و برای صاحب دارایی ریالی به‌عنوان تهدید عمل می‌کند. از تغییر قیمت کامودیتی‌ها نیز می‌توان به‌عنوان مثال دیگری در تبیین ریسک در فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی استفاده کرد. با رشد قیمت این مواد که اغلب در پی افزایش جهانی رخ می‌دهد، افرادی که از این محصولات به‌عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنند، متضرر می‌شوند، اما تولیدکنندگان محصولات یاد شده سود بالایی را نصیب خود می‌کنند. یعنی تغییرات یاد شده لزوماً به معنی تهدید نیست یا در رده موارد و اتفاقاتی به‌شمار نمی‌رود که بتوان آن‌ها را ارزش‌گذاری مثبت یا منفی کرد. بد یا خوب این ماجرا به موقعیت شما بستگی دارد.

امکان ارائه خدمات بیمه‌ای به‌منظور کاهش خطرپذیری سرمایه از چه ضرورتی برخوردار است؟
دنیای سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری تفاوت‌هایی دارند و باید میان آن‌ها تمایز قائل شد. ریسک، جزء جدایی‌ناپذیر سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود و بسته به توانایی فعال اقتصادی، بازده خواهد داشت. توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که مدیریت ریسک منطقی‌تر از اجرای روش‌های حمایت از سرمایه در قبال ریسک‌های آن است. متاسفانه بسیاری از افراد و سرمایه‌داران انتظار دارند که سرمایه‌گذاری کنند و دولت یا نهادهای نظارتی جبران اشتباهات احتمالی آن‌ها را به‌عهده بگیرند. در حالی که چنین نگاهی صحیح نیست و باید تغییر کند. اگر صاحب سرمایه به هر علتی فعالیتی با ریسک بالا را آغاز کرد، باید خطرات احتمالی آن را هم بپذیرد.

برای تبیین دقیق تفاوت میان حمایت و مدیریت می‌توان از مثالی استفاده کرد. برای نمونه شرکتی که در زمینه ساخت کابل‌های مسی فعالیت می‌کند، باید بتواند محصول خود را با قیمت تمام شده مناسبی تولید کند و پس از طی مراحل بازاریابی به فروش برساند. این فعالیت در مواردی با خطراتی مواجه می‌شود. مثلاً قیمت مواد معدنی همچون مس در بازارهای بین‌المللی افزایش می‌یابد و در نتیجه واحد یاد شده متضرر خواهد شد. گفتنی است که مکانیزم‌های مختلفی برای جلوگیری از چنین ضررهای وجود دارد. مثال ساده و سنتی آن پیش خرید است که قیمت را برای بازه‌ای ثابت می‌کند. در روش‌های جدید، بهره‌گیری از پوشش‌های بیمه‌ای این امکان را فراهم می‌سازد که بتوان محصول مورد نیاز را در آینده هم با قیمت مشخصی خریداری کرد، یا در صورت تغییرات قیمتی، با مکانیزم‌های خاصی ریسک تغییر قیمت مواد معدنی را پوشش می‌دهد که به آن ابزار هجینگ (Hedging) گفته می‌شود.

در واقع برای حفظ امنیت سرمایه باید از انواع روش‌های مدیریت ریسک بهره گرفت. بر همین اساس استفاده از انواع پوشش‌های بیمه‌‌ای در سرمایه‌گذاری ضروری به‌نظر می‌رسد، اما باید خاطرنشان ساخت که بیمه به‌عنوان یک کسب‌وکار مستقل و سوده در دنیا شناخته می‌شود. به‌علاوه به‌عنوان ابزار تکمیلی در مدیریت بورس و بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیمه‌های سرمایه‌گذاری در کشورهای توسعه یافته از چه جایگاهی برخوردار هستند؟ این موضوع در کشور ما چه‌میزان مورد توجه قرار گرفته است؟
براساس نظام‌های قانونی و حقوقی در کشورهای مختلف، خدمات گوناگونی از سوی بیمه به صاحبان سرمایه ارائه می‌شود. یعنی فهرست متنوعی وجود دارد و فعالان حوزه صنعت می‌توانند براساس نیازهای خود، پوشش‌های مختلفی را انتخاب و استفاده کنند. به‌علاوه سرنخ‌های کلانی از تأمین امنیت سرمایه در شرکت‌های معتبر معدنی وجود دارد. برای نمونه در صورت‌های‌ مالی این شرکت‌ها که در مجامع به سهامداران اعلام می‌شود، بدون استثنا بخشی تحت عنوان مدیریت ریسک وجود دارد، هزینه‌ای صرف این مساله شده و در مجامع از ابزارهای مورد استفاده نام برده می‌شود. شرکت‌های مختلف از رویکردهای متفاوتی برای تأمین امنیت بهره می‌برند و لزوماً تمام شرکت‌ها از همه ابزارها استفاده نمی‌کنند. ترکیب استفاده از آن‌ها مختلف و متنوع بوده و هر واحدی بنا بر نیازی که در شرکت خود دارد، این ابزارها را انتخاب می‌کند.

مثلا در خصوص صنایع فلزی و معدنی و در بازار سرمایه از ابزار هجینگ استفاده می‌شود. شرکت‌های فعال در حوزه صنعت و معدن نیز می‌توانند با کمک این ابزار، از خود در مقابل ریسک تغییرات قیمت مواد معدنی و کامودیتی‌ها محافظت کنند.

اما متاسفانه صنعت بیمه در ایران متناسب با سایر کشورها توسعه پیدا نکرده است و ابزارهای پوشش ریسک در کشور کامل نیستند. ابزارهایی همچون IRA، سوآپ و ... که در بسیاری از کشورها کاربرد دارند، هنوز به‌طور کامل در ایران جا نیفتاده‌اند. البته بخشی از آن‌ها به‌صورت محدود در بازار سرمایه ورود پیدا کرده‌اند، هرچند که هنوز به‌صورت کامل فراگیر نشده است. خوشبختانه این مسیر آغاز شده و ما نیز در ابتدای آن هستیم و امید می‌رود این مسیر در آینده به‌تدریج کامل شود.

به عقیده شما بهره‌گیری از بیمه‌های سرمایه‌گذاری چه اثری بر جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به کشور دارد؟
بدون شک در جذب سرمایه‌گذار به‌ویژه صاحبان سرمایه خارجی، کامل بودن ابزارهای حمایتی همچون بیمه‌های سرمایه‌گذاری اثرگذار است. اما در موارد متعددی مشاهده می‌شود سرمایه‌گذاران خارجی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه حتی بدون در اختیار داشتن این ابزارها هم حضور پیدا کرده‌اند. در واقع می‌توان گفت بهره‌گیری از بیمه سرمایه‌گذاری، فضا را برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی جذاب می‌کند اما حضور آن‌ها را به هیچ وجه نمی‌توان منوط به چنین موردی دانست. کما اینکه ممکن است این ابزارها به‌صورت کامل وجود داشته باشند اما همچنان زمینه و مقدمات جذب سرمایه‌گذار فراهم نشود. یا بالعکس، هیچکدام از این موارد نباشد اما مقدمات و الزامات فراهم شود و سرمایه‌گذاری خارجی رخ دهد.

ازجمله مهم‌ترین این مقدمات می‌توان به برقراری رابطه با سایر کشورها و در سطوح بین‌المللی اشاره کرد. چرا که طی سالیان گذشته با وجود تحریم‌ها، این روابط محدود بودند. اما اکنون این فضا رو به بهبود می‌رود؛ هرچند که تحریم‌های یاد شده هنوز به‌طور کامل برطرف نشده‌اند و در مواردی مشاهده می‌شود سرمایه‌گذارانی که با ایالات متحده فعالیت می‌کنند، از همکاری مشترک با ایران هراس دارند.

علاوه بر این، سیستم بانکی ما هنوز به‌طور کامل نقل و انتقالات را به درستی انجام نمی‌دهد؛ چرا که سیستم‌های ما براساس استانداردهای قبل از تحریم باقی مانده است و در دوران تحریم به روز نشده‌اند. حال در موقعیت کنونی نیز نمی‌توانیم مطابق با پروتکل‌های بین‌المللی با سیستم بانکی دنیا مکالمه داشته باشیم. ریسک نرخ ارز، مبحث دیگری است که مانع از حضور سرمایه‌گذاران خارجی می‌شود. برای صاحب سرمایه مشخص نیست با چه نرخ ارزی باید فعالیت کند و با چه نرخی سرمایه خود را از کشور بیرون ببرد. در حال حاضر بورس ارزی که بتواند پوشش ریسک تغییرات نرخ ارز را مدیریت کند، در کشور وجود ندارد. تک نرخی نبودن نرخ ارز نیز محدودیت‌هایی را به‌وجود می‌آورد. سرمایه‌گذار خارجی باید سرمایه خود را از مبادی رسمی و قانونی وارد کشور ما کند و در نتیجه مشمول نرخ مبادله‌ای برای ارز خواهد بود. اما در تبدیل ریال به ارز، به ناچار باید از بازار آزاد استفاده کند. همین تغییر حتی ممکن است در روز نخست ضرر 20 درصدی برای او به‌دنبال داشته باشد. در نتیجه می‌توان گفت که این موارد، مانع از حضور سرمایه‌گذار خارجی هستند و تا زمانی که برطرف نشوند، هیچ ابزاری به کمک نخواهد آمد.

به نظر جنابعالی فعالان اقتصادی چه نقشی در شکل‌گیری بیمه‌های سرمایه‌گذاری دارند؟
ابزارهای بیمه همچون هر تولید دیگری تابع مکانیزم عرضه و تقاضا هستند. این موضوع در خصوص فراگیر شدن بیمه‌های سرمایه‌گذاری در کشور نیز صدق می‌کند. اگر تقاضا برای استفاده از انواع پوشش‌های بیمه‌ای شکل بگیرد، بدون شک این سازوکارها ایجاد می‌شوند و توسعه خواهند یافت. اما چنانچه تقاضا نباشد، عرضه نیز شکل نمی‌گیرد. بنابراین با تبیین بهره‌گیری از این خدمات برای فعالان عرصه صنعت، اقتصاد و صاحبان سرمایه، زمینه برای توسعه هرچه بیشتر آن فراهم می‌شود. در واقع اگر این تقاضا وجود داشته باشد، به‌صورت خودکار عرضه آن نیز فعال خواهد شد، ابزار شکل گرفته و نتیجه مناسبی به دست خواهد آمد.

 

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family