• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

آخرین اخبار

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است و خطرات متعددی آن را تهدید می‌کند. بر همین اساس استفاده از ابزار مناسبی که بر مبنای آن بتوان، امنیت سرمایه را فراهم کرد، ضروری به‌نظر می‌رسد. در همین راستا، استفاده از بیمه به‌عنوان نماد تامین امنیت قطعاً کمک‌کننده خواهد بود و نقش مؤثری در توسعه ریسک‌پذیری بازی خواهد کرد. ماهنامه «اخبار فلزات» جهت بررسی جایگاه بیمه‌های سرمایه‌گذاری در حفظ این امنیت با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن به گفت‌وگو نشسته است. امیر تقی‌خان‌تجریشی اعتقاد دارد ریسک‌های متعددی در مسیر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما این موارد لزوماً به معنی تهدید نیستند. ریسک، جزء جدایی‌ناپذیر سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود و باید با مدیریت آن در راه توسعه و پیشرفت قدم برداشت. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

به‌نظر جنابعالی، سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی در دنیا و ایران با چه ریسک‌هایی همراه هستند؟ متغیرهای غیر قابل پیش‌بینی چه خطراتی را برای فعالان صنعتی و اقتصادی کشور ایجاد می‌کند؟
فعالان حوزه صنعت، معدن و اقتصاد در تمام دنیا با ریسک‌های متعددی روبرو هستند. برای نمونه می‌توان به تغییرات قیمت کامودیتی‌ها در بازار بین‌المللی اشاره کرد. نرخ بهره‌ بانکی را باید ریسک مهم دیگری در مسیر سرمایه‌گذاری خواند. زمانی که صاحب سرمایه، تأمین مالی فعالیتی را به عهده می‌گیرد، حداقل سودی را برای خود منظور می‌کند. از آنجا که در این فعالیت، ریسکی را نیز متحمل می‌شود، بنابراین باید بازده بیشتری را نسبت به بهره‌های بانکی کسب کند. در نتیجه این موضوع را نیز می‌توان عملاً به ریسک تأمین مالی نسبت داد. این موضوع به‌خصوص در ایران از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است. بر همین اساس نیز بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نسبت به آن توجه نشان داده‌اند و علاقمند هستند تا این نرخ کاهش یابد، اما مکانیزم بازار و روندی که در فضای بانک‌ها وجود دارد، همچنان مقاومت می‌کند و این نرخ را بالا نگاه می‌دارد. برابری نرخ ارز نیز، از جمله ریسک‌های دیگری است که به خصوص در ایران مورد توجه ویژه‌ای قرار دارد. این موارد، تحت عنوان ریسک مالی یاد می‌شوند. علاوه بر این ، ریسک‌های مربوط به کسب و کار نیز وجود دارند؛ ورود فرد به هر فضای کسب و کاری با ریسک‌هایی همراه است که مربوط به آن فضا بوده و فعالیت وی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

مجموعه ریسک‌های مالی و تجاری یاد شده، تقریباً در تمام جوامع و بازارها با درجه‌های متفاوتی وجود داشته و صنایع را تهدید می‌کند. با این وجود، شرایط ایران نیز، سرمایه‌گذاران را با مشکلات کلان دیگری روبه رو می‌کند.از جمله آن‌ها می‌توان به ریسک تحریم‌ها اشاره کرد که هر از چندی اخبار آن شنیده می‌شود و بسیار تأثیرگذار است. نرخ بیکاری جامعه نیز به طرق مختلف اثرگذار خواهد بود. گفتنی است، این موارد در رده ریسک‌های کلان قرار دارند.

ریسک‌های یاد شده با درجه تأثیر متفاوت در بازار ایران خود را نشان می‌دهند. برای نمونه در ارتباط با نرخ ارز، به‌طور معمول، دولت‌ها علاقه دارند تا این نرخ را ثابت نگه دارند. وقتی با نگاهی تحلیل‌گر به سیر تاریخی نرخ ارز دقت شود، پیداست که برای چند سالی روند ثابت نگاه داشتن نرخ ارز با موفقیت اجرا می‌شود، اما در ادامه تغییراتی که باید در بازه زمانی طولانی ایجاد می‌شد، به یکباره حاصل می‌شود که به معنی ریسک جدی برای فعالان صنعتی است. شدت این ریسک زمانی بیشتر می‌شود که نتوان زمان چنین تغییر ناگهانی را به آسانی پیش‌بینی کرد.

با توجه به موارد مطرح شده، می‌توان اینطور جمع بندی کرد که ریسک‌های متعددی در مسیر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما این موارد لزوماً به معنی تهدید نیستند؛ یعنی عده‌ای سود می‌برند و عده‌ای دیگر متضرر می‌شوند. مثلا می‌توان به افزایش نرخ ارز در بازار داخلی اشاره کرد. این رشد برای فردی که دارایی وابسته به ارز دارد، فرصت محسوب می‌شود و برای صاحب دارایی ریالی به‌عنوان تهدید عمل می‌کند. از تغییر قیمت کامودیتی‌ها نیز می‌توان به‌عنوان مثال دیگری در تبیین ریسک در فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی استفاده کرد. با رشد قیمت این مواد که اغلب در پی افزایش جهانی رخ می‌دهد، افرادی که از این محصولات به‌عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنند، متضرر می‌شوند، اما تولیدکنندگان محصولات یاد شده سود بالایی را نصیب خود می‌کنند. یعنی تغییرات یاد شده لزوماً به معنی تهدید نیست یا در رده موارد و اتفاقاتی به‌شمار نمی‌رود که بتوان آن‌ها را ارزش‌گذاری مثبت یا منفی کرد. بد یا خوب این ماجرا به موقعیت شما بستگی دارد.

امکان ارائه خدمات بیمه‌ای به‌منظور کاهش خطرپذیری سرمایه از چه ضرورتی برخوردار است؟
دنیای سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری تفاوت‌هایی دارند و باید میان آن‌ها تمایز قائل شد. ریسک، جزء جدایی‌ناپذیر سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود و بسته به توانایی فعال اقتصادی، بازده خواهد داشت. توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که مدیریت ریسک منطقی‌تر از اجرای روش‌های حمایت از سرمایه در قبال ریسک‌های آن است. متاسفانه بسیاری از افراد و سرمایه‌داران انتظار دارند که سرمایه‌گذاری کنند و دولت یا نهادهای نظارتی جبران اشتباهات احتمالی آن‌ها را به‌عهده بگیرند. در حالی که چنین نگاهی صحیح نیست و باید تغییر کند. اگر صاحب سرمایه به هر علتی فعالیتی با ریسک بالا را آغاز کرد، باید خطرات احتمالی آن را هم بپذیرد.

برای تبیین دقیق تفاوت میان حمایت و مدیریت می‌توان از مثالی استفاده کرد. برای نمونه شرکتی که در زمینه ساخت کابل‌های مسی فعالیت می‌کند، باید بتواند محصول خود را با قیمت تمام شده مناسبی تولید کند و پس از طی مراحل بازاریابی به فروش برساند. این فعالیت در مواردی با خطراتی مواجه می‌شود. مثلاً قیمت مواد معدنی همچون مس در بازارهای بین‌المللی افزایش می‌یابد و در نتیجه واحد یاد شده متضرر خواهد شد. گفتنی است که مکانیزم‌های مختلفی برای جلوگیری از چنین ضررهای وجود دارد. مثال ساده و سنتی آن پیش خرید است که قیمت را برای بازه‌ای ثابت می‌کند. در روش‌های جدید، بهره‌گیری از پوشش‌های بیمه‌ای این امکان را فراهم می‌سازد که بتوان محصول مورد نیاز را در آینده هم با قیمت مشخصی خریداری کرد، یا در صورت تغییرات قیمتی، با مکانیزم‌های خاصی ریسک تغییر قیمت مواد معدنی را پوشش می‌دهد که به آن ابزار هجینگ (Hedging) گفته می‌شود.

در واقع برای حفظ امنیت سرمایه باید از انواع روش‌های مدیریت ریسک بهره گرفت. بر همین اساس استفاده از انواع پوشش‌های بیمه‌‌ای در سرمایه‌گذاری ضروری به‌نظر می‌رسد، اما باید خاطرنشان ساخت که بیمه به‌عنوان یک کسب‌وکار مستقل و سوده در دنیا شناخته می‌شود. به‌علاوه به‌عنوان ابزار تکمیلی در مدیریت بورس و بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیمه‌های سرمایه‌گذاری در کشورهای توسعه یافته از چه جایگاهی برخوردار هستند؟ این موضوع در کشور ما چه‌میزان مورد توجه قرار گرفته است؟
براساس نظام‌های قانونی و حقوقی در کشورهای مختلف، خدمات گوناگونی از سوی بیمه به صاحبان سرمایه ارائه می‌شود. یعنی فهرست متنوعی وجود دارد و فعالان حوزه صنعت می‌توانند براساس نیازهای خود، پوشش‌های مختلفی را انتخاب و استفاده کنند. به‌علاوه سرنخ‌های کلانی از تأمین امنیت سرمایه در شرکت‌های معتبر معدنی وجود دارد. برای نمونه در صورت‌های‌ مالی این شرکت‌ها که در مجامع به سهامداران اعلام می‌شود، بدون استثنا بخشی تحت عنوان مدیریت ریسک وجود دارد، هزینه‌ای صرف این مساله شده و در مجامع از ابزارهای مورد استفاده نام برده می‌شود. شرکت‌های مختلف از رویکردهای متفاوتی برای تأمین امنیت بهره می‌برند و لزوماً تمام شرکت‌ها از همه ابزارها استفاده نمی‌کنند. ترکیب استفاده از آن‌ها مختلف و متنوع بوده و هر واحدی بنا بر نیازی که در شرکت خود دارد، این ابزارها را انتخاب می‌کند.

مثلا در خصوص صنایع فلزی و معدنی و در بازار سرمایه از ابزار هجینگ استفاده می‌شود. شرکت‌های فعال در حوزه صنعت و معدن نیز می‌توانند با کمک این ابزار، از خود در مقابل ریسک تغییرات قیمت مواد معدنی و کامودیتی‌ها محافظت کنند.

اما متاسفانه صنعت بیمه در ایران متناسب با سایر کشورها توسعه پیدا نکرده است و ابزارهای پوشش ریسک در کشور کامل نیستند. ابزارهایی همچون IRA، سوآپ و ... که در بسیاری از کشورها کاربرد دارند، هنوز به‌طور کامل در ایران جا نیفتاده‌اند. البته بخشی از آن‌ها به‌صورت محدود در بازار سرمایه ورود پیدا کرده‌اند، هرچند که هنوز به‌صورت کامل فراگیر نشده است. خوشبختانه این مسیر آغاز شده و ما نیز در ابتدای آن هستیم و امید می‌رود این مسیر در آینده به‌تدریج کامل شود.

به عقیده شما بهره‌گیری از بیمه‌های سرمایه‌گذاری چه اثری بر جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به کشور دارد؟
بدون شک در جذب سرمایه‌گذار به‌ویژه صاحبان سرمایه خارجی، کامل بودن ابزارهای حمایتی همچون بیمه‌های سرمایه‌گذاری اثرگذار است. اما در موارد متعددی مشاهده می‌شود سرمایه‌گذاران خارجی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه حتی بدون در اختیار داشتن این ابزارها هم حضور پیدا کرده‌اند. در واقع می‌توان گفت بهره‌گیری از بیمه سرمایه‌گذاری، فضا را برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی جذاب می‌کند اما حضور آن‌ها را به هیچ وجه نمی‌توان منوط به چنین موردی دانست. کما اینکه ممکن است این ابزارها به‌صورت کامل وجود داشته باشند اما همچنان زمینه و مقدمات جذب سرمایه‌گذار فراهم نشود. یا بالعکس، هیچکدام از این موارد نباشد اما مقدمات و الزامات فراهم شود و سرمایه‌گذاری خارجی رخ دهد.

ازجمله مهم‌ترین این مقدمات می‌توان به برقراری رابطه با سایر کشورها و در سطوح بین‌المللی اشاره کرد. چرا که طی سالیان گذشته با وجود تحریم‌ها، این روابط محدود بودند. اما اکنون این فضا رو به بهبود می‌رود؛ هرچند که تحریم‌های یاد شده هنوز به‌طور کامل برطرف نشده‌اند و در مواردی مشاهده می‌شود سرمایه‌گذارانی که با ایالات متحده فعالیت می‌کنند، از همکاری مشترک با ایران هراس دارند.

علاوه بر این، سیستم بانکی ما هنوز به‌طور کامل نقل و انتقالات را به درستی انجام نمی‌دهد؛ چرا که سیستم‌های ما براساس استانداردهای قبل از تحریم باقی مانده است و در دوران تحریم به روز نشده‌اند. حال در موقعیت کنونی نیز نمی‌توانیم مطابق با پروتکل‌های بین‌المللی با سیستم بانکی دنیا مکالمه داشته باشیم. ریسک نرخ ارز، مبحث دیگری است که مانع از حضور سرمایه‌گذاران خارجی می‌شود. برای صاحب سرمایه مشخص نیست با چه نرخ ارزی باید فعالیت کند و با چه نرخی سرمایه خود را از کشور بیرون ببرد. در حال حاضر بورس ارزی که بتواند پوشش ریسک تغییرات نرخ ارز را مدیریت کند، در کشور وجود ندارد. تک نرخی نبودن نرخ ارز نیز محدودیت‌هایی را به‌وجود می‌آورد. سرمایه‌گذار خارجی باید سرمایه خود را از مبادی رسمی و قانونی وارد کشور ما کند و در نتیجه مشمول نرخ مبادله‌ای برای ارز خواهد بود. اما در تبدیل ریال به ارز، به ناچار باید از بازار آزاد استفاده کند. همین تغییر حتی ممکن است در روز نخست ضرر 20 درصدی برای او به‌دنبال داشته باشد. در نتیجه می‌توان گفت که این موارد، مانع از حضور سرمایه‌گذار خارجی هستند و تا زمانی که برطرف نشوند، هیچ ابزاری به کمک نخواهد آمد.

به نظر جنابعالی فعالان اقتصادی چه نقشی در شکل‌گیری بیمه‌های سرمایه‌گذاری دارند؟
ابزارهای بیمه همچون هر تولید دیگری تابع مکانیزم عرضه و تقاضا هستند. این موضوع در خصوص فراگیر شدن بیمه‌های سرمایه‌گذاری در کشور نیز صدق می‌کند. اگر تقاضا برای استفاده از انواع پوشش‌های بیمه‌ای شکل بگیرد، بدون شک این سازوکارها ایجاد می‌شوند و توسعه خواهند یافت. اما چنانچه تقاضا نباشد، عرضه نیز شکل نمی‌گیرد. بنابراین با تبیین بهره‌گیری از این خدمات برای فعالان عرصه صنعت، اقتصاد و صاحبان سرمایه، زمینه برای توسعه هرچه بیشتر آن فراهم می‌شود. در واقع اگر این تقاضا وجود داشته باشد، به‌صورت خودکار عرضه آن نیز فعال خواهد شد، ابزار شکل گرفته و نتیجه مناسبی به دست خواهد آمد.

 

گفت و گوها

 • معصومی، معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان:

  فولاد هرمزگان در 9 ماه نخست سال جاری، 196 میلیارد تومان سود کسب کرد

  اخبار فلزات: معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان از تحقق سود 196 میلیارد تومانی در 9 ماه ابتدایی سال خبر داد و افزود: احتمال می‌رود تا پایان سال جاری، سود 200 ریالی برای هر سهم این شرکت محقق شود.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه

  افتخار فولاد مبارکه در کسب جایزه MAKE

  اخبار فلزات: بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در خصوص لزوم دانش‌محور شدن سازمان‌ها در کشور و ایجاد یک استراتژی دانشی در شرکت‌ها در گفت‌وگو با اخبار فلزات گفت: در شرکت فولاد مبارکه تبعیت از استراتژی سازمان تبدیل به یک فرهنگ شده است و این موضوع با تغییر مدیران و حتی با روی کار آوردن مدیر از بیرون سازمان تغییر نمی‌کند. در این شرکت چارچوب برای هر مدیر مشخص است و هنر آن مدیر است که چه میزان در پیشبرد اهداف تسریع بخشد.
  ادامه مطلب...
 • عرضه قطره چکانی مس توسط شرکت ملی مس، صحت ندارد

  بخش خصوصی صنعت مس کشور، نیازمند شفافیت بیشتری از عملکرد خود است

  اخبار فلزات: شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین تاکید کرد: مطالب مطرح شده درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران، صحت ندارد.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی،مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تزریق غیرهدفمند نقدینگی عامل افزایش رکود در سال آتی خواهد شد

  اخبار فلزات: با سوار شدن به هواپیما، سفر من به استان خوزستان آغاز شد. سفری به مقصد شهر اهواز و کارخانه فولاد خوزستان. در ابتدای ورود اهواز، هوا کاملا صاف بود و خبری از گردوغبارهایی که هر روز در اخبار از آن می‌شنیدم نبود و امیدوار شدم یک روز پاکیزه را در اهواز ببینم. از ابتدای ورود به شرکت فولاد خوزستان، خون‌گرمی مردمان خوزستان از درب نگهبانی تا تمامی کارمندان روابط عمومی مشهود بود. با گذشت اندک زمانی از ورودم به فولاد خوزستان طوفان گردوغبار آغاز شد، اما من در میان کارکنانی بودم که باوجود آلودگی و اعلام تعطیلی همچنان مشغول فعالیت بودند. با همانگی روابط عمومی فولاد خوزستان، مقدمات گفتگو با محمد کشانی مدیرعامل شرکت فراهم شد. از همان ابتدا متوجه صراحت و شفاف بودن محمد کشانی شدم، از وی درباره تاثیر بودجه درنظر گرفته شده برای سال آتی برای صنایع کشور پرسیدم و وی، به مشکلات ناشی از کاهش بودجه عمرانی، افزایش بی‌برنامه نقدینگی در کشور و از مشکلات پیش‌روی صنعت فولاد در آینده می گوید. از مزیت‌های اقتصادی و از اینکه چگونه فرصت‌های طلایی را باید درک کرد و بهره برداری نمود و صادرات را یک برگ برنده برای حیات اقتصادی می‌پندارد و از نداستن قدر بازارهای کشورهای همسایه غبطه می‌خورد، اما آینده فولادخوزستان را امیدوارکننده می خواند، متن کامل این گفت‌وگو جالب و خواندنی است.
  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو

  بودجه سازمان‌های توسعه‌ای پاسخگوی نیاز کشور نیست

  اخبار فلزات: به عقیده بسیاری از فعالان بخش معدن، بودجه مد نظر دولت برای سازمان‌های توسعه‌ای معادن کافی به‌نظر نمی‌رسد؛ چرا که طرح‌های نیمه‌تمام فراوانی در بخش معادن و صنایع معدنی و به‌ویژه فولاد و آلومینیوم وجود دارد که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدن ایران (ایمیدرو) موظف است این طرح‌ها را تکمیل کند. برای بررسی بودجه سازمان ایمیدرو، ماهنامه اخبار فلزات با ریاست هیات عامل این سازمان به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد بودجه‌های اختصاص یافته به این سازمان طی سال‌های گذشته کفاف اجرای طرح‌های توسعه‌ای در کشور را نداده است و حتی با وجود واگذاری شرکت‌های تحت پوشش ایمیدرو به بخش خصوصی، کمتر از یک درصد آن به ایمیدرو بازگشته است و عملا دست این سازمان برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در بخش معدن و صنایع معدنی بسته ماند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family