• آخرین های اقتصاد
  • محبوبترین های اقتصاد


 

اخبار فلزات: در دنیا امروز به دلیل اهمیت یافتن تجارت جهانی، حمل‌ونقل از جایگاه ویژه‌ای برخوردار شده است. حمل‌ونقل دریایی نیز به‌دلیل مزیت‌هایی نظیر ارزانی و دسترسی راحت کارآمدترین روش حمل‌ونقل در دنیا شناخته شده است. در سال‌های گذشته کشورهایی که دارای دسترسی به آب‌های آزاد بوده‌اند با هزینه در بخش بنادر خود و ایجاد اسکله‌های بزرگ توانسته‌اند این بخش حمل‌ونقل خود را تقویت کنند و از مزیت‌های پیشرفت این بخش بهره‌مند شوند. ایجاد مبادلات جهانی در توسعه بخش معدن و صنایع معدنی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. بر همین اساس ماهنامه «اخبار فلزات» جهت بررسی نقش بنادر در توسعه اقتصادی کشور و صنایع معدنی با عزیزالله عصاری مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات به گفت‌وگو نشسته است. وی اعتقاد دارد که وجود زیرساخت‌های حمل‌ونقل شاخصی مهم در ارزیابی توسعه اقتصادی کشورها محسوب می‌شود و عدم توسعه زیرساخت‌های بندری موجب عقب ماندن بخش معدن و صنایع معدنی کشور شده است.
 به‌نظر شما زیرساخت‌های حمل‌ونقل دریایی کشور با چه کمبودهایی مواجه هستند و این کمبودها صنایع معدنی و فلزی را با چه مشکلاتی مواجه کرده است؟

وجود زیرساخت‌های حمل‌ونقل شاخصی مهم در ارزیابی توسعه اقتصادی کشورها محسوب می‌شود. دراین میان روش‌های حمل‌ونقل، حمل دریایی به‌دلیل حجم بالای تجارت جهانی که از طریق دریا صورت می‌گیرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در صنایع معدنی نیز به‌علت اینکه حمل دریایی کارآمدترین و مقرون به‌صرفه‌ترین روش بوده، از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین عدم توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل به‌خصوص عدم توسعه زیرساخت‌های دریایی و ساخت بنادر و اسکله‌ها را می‌توان حلقه مفقوده عدم توسعه یافتگی در کشور دانست. 

بنابر سند چشم‌انداز توسعه، در افق 1404 رسیدن به تولید سالانه 55 میلیون تن فولاد در نظر گرفته شده است. تولید این میزان فولاد به 150 تا 160 هزار تن سنگ آهن نیاز دارد؛ در پی تولید این میزان فولاد زنجیره طولانی از بخش معدن تا محصولات نهایی نیز بایستی در کشور شکل گیرد که شامل سنگ معدن، کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، فولاد، بخش‌های ذوب و نورد و....خواهد بود. در صورتی که این بخش‌ها تنها در صنعت فولاد کشور در نظر گرفته شود؛ میزان کمبود زیرساخت‌های حمل‌ونقل نیز مشخص می‌شود.

در شرایط فعلی ظرفیت حدودی 30 میلیون تن فولاد در کشور نصب شده است، اما میزان تولید در سال گذشته حدود 18 میلیون تن بود. زیرساخت‌های فعلی حمل‌ونقل کشور جوابگو این میزان تولید نیز نیست. در بسیاری مواقع محصولات معدنی وارداتی یا صادراتی باید برای زمان طولانی در بنادر کشور دپو شوند تا نوبت تخلیه و یا بارگیری بگیرند.

مثال بیان شده تنها مربوط به بخش فولاد بود. ایران به‌لحاظ بسیاری از کانی‌های معدنی غنی است؛ 7 ناحیه دارای ذخایر مس در کشور وجود دارد که از آن‌ها تنها یک ناحیه تا به‌حال مورد اکتشاف و شناسایی قرار گرفته است. حدود 68 کانی معدنی در کشور وجود دارد که به بهره‌برداری رسیدن تمام این ذخایر نیازمند صرف هزینه در ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز است.

در صورتی که بخش معدن و صنایع معدنی بتوانند به سطح تولید تعیین شده در سند چشم‌انداز دست یابند، باید قسمتی از محصول خود را صادر کنند. همچنین رسیدن به این سطح تولید مورد نظر نیاز به واردات مواد اولیه و تجهیزات  نیز دارد.   بنابراین محقق شدن این موارد نیاز به ایجاد زیرساخت بندری، اسکله، ایجاد تجهیزات بارگیری و تخلیه محصولات معدنی، انبارداری این محصولات و... دارد. اما در حال حاضر وضعیت فعلی بنادر کشور با آنچه باید باشد فاصله معناداری دارد.  

جنابعالی اقدامات صورت گرفته در سال‌های گذشته در حوزه بنادر را در کشور چگونه ارزیابی می‌کنید؟

متاسفانه در سال‌های گذشته اقدام شایان ذکری در زمینه بهبود زیرساخت‌های دریایی و بنادر در کشور صورت نگرفته است. یکی از طرح‌های درنظر گرفته شده در سال‌های گذشته ساخت منطه ویژه اقتصادی پارسیان بود که این طرح شامل ساخت بندر تخصصی برای محصولات معدنی از جمله فولاد، آلومینا و... بود. اما در این سال‌ها این پروژه روند بسیار کندی را طی کرده و تا به‌حال بیش از 25 تا 30 درصد یش‌رفت فیزیکی نداشته است.

در زمینه حمل‌ونقل دریایی نیز با وجود آنکه کشور دارای ناوگان دریای خوب و قوی است، اما همچنان، در جایگاه شایسته‌ای قرار ندارد و نیاز است که همچنان در این زمینه سرمایه‌گذاری شود و کشتیرانی کشور نیز تقویت شود. باید سرمایه‌گذاری مناسبی برای ایجاد بنادر و اسکله‌ها برای پهلوگیری کشتی‌های بزرگ به‌وجود آید.

توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل دریایی بر رقابت‌پذیر شدن صادرات محصولات معدنی کشور در بازارهای جهانی به چه نحوی اثرگذار است؟

اهمیت دیگر بحث بنادر در رقابتی کردن محصولات در بازارهای جهانی است. تمامی محصولات معدنی  درصورتی که زیرساخت مناسب حمل‌ونقل دریایی شامل بنادر و اسکله مناسبی وجود نداشته باشد، امکان رقابت با محصولات سایر کشورهای دنیا را از دست می‌دهند.

در حال حاضر کشتی‌هایی 70 هزار تنی قابلیت بارگیری در بنادر و اسکله‌های کشور را دارد؛ اما تولیدکنندگان بزرگ معدنی دنیا نظیر استرالیا یا برزیل که رقیبان سرسختی نیز برای ایران هستند، برای حمل محصولات خود از کشتی‌های 500 هزار تنی استفاده می‌کنند. لازمه استفاده از چنین کشتی‌هایی داشتن اسکله و بنادر توسعه یافته‌ای است که امکان پهلوگیری و بارگیری از چنین کشتی‌هایی را دارد. استفاده از چنین کشتی‌هایی برای حمل‌ونقل موجب کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل می‌شود. به‌عنوان مثال قیمت تمام شده هزینه حمل هر تن سنگ آهن از بندر استرالیا تا چین 5/5 تا 6 دلار است اما اگر این محصول با کشتی 70 هزار تنی حمل شود؛ قیمت تمام شده به 12 دلار می‌رسد. بنابراین تناژ حمل در قیمت تمام شده محصول صادراتی و در نتیجه رقابت پذیری محصولات تاثیر به‌سزایی دارد.

توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل دریایی در توسعه اقتصادی کشورها چه اثری دارد؟

بنابر گفته‌های رهبر معظم انقلاب امسال، سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده است. یکی از مهم‌ترین مسائل که باعث تقویت اقتصاد مقاومتی در کشور می‌شود، تکیه بر صادرات است. حضور در بازارهای جهانی و تقویت صادرات موجب بهبود اوضاع اقتصادی کشور می‌شود.

در دنیای امروز، به دلیل مزایای حمل دریایی، حدود 90 درصد تجارت جهانی از طریق دریا صورت می‌گیرد. بنابراین یکی از مهم‌ترین نیازهای بهبود صادرات کشور و امکان حضور در بازارهای جهانی بحث توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل کشور به‌خصوص حمل‌ونقل دریایی است. برای موفقیت در مسیر توسعه‌‌ای در نظر گرفته شده برای کشور، باید سیاست‌گذاران توجه بیشتری به زیرساخت‌های حمل‌ونقل به‌خصوص بخش بنادر و توسعه آن داشته باشند. زیرا بدون زیرساخت‌های حمل‌ونقل امکان رسیدن به نقطه ترسیم شده وجود نخواهد داشت.

حضور سرمایه‌گذاران خارجی در توسعه زیرساخت‌های بندری کشور از چه درجه اهمیتی برخوردار است؟

ایجاد زیرساخت‌های بندری نیاز به سرمایه‌گذاری‌های کلان دارد. بنابراین باید قسمتی از این سرمایه‌گذاری توسط سرمایه‌گذاران خارجی تامین شود. خوشبختانه از آنجاییکه اسکله‌ها در نقاط صفر مرزی احداث می‌شوند به توافق رسیدن بر سر شرایط با سرمایه‌گذاران خارجی راحت‌تر خواهد است. معمولا سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در کشور و مشارکت در یک پروژه، ضمانت‌نامه‌های معتبری از طرف می‌خواهند. اما از آنجاییکه اسکله‌ها در نقاط صفر مرزی واقع هستند، قضیه متفاوت است و می‌توان از پروژه‌ها به‌عنوان ضمانت استفاده کرد. در سال‌های گذشته کشورهایی نظیر سنگاپور، کره‌جنوبی، چین و... در زمینه ساخت بنادر بزرگ پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته‌اند و می‌توان از تجربیات این کشورها استفاده کرد.

به نتیجه رسیدن هرچه سریعتر با سرمایه‌گذاران خارجی موجب بهبود ساختار ضعیف حمل‌ونقل و تخلیه بارگیری کشتی کشور خواهد بود. این موضوع با توجه به آینده مدنظر گرفته شده برای کشور و تبدیل به کشوری توسعه یافته امری لازم و ضروری است که باید هرچه سریع‌تر نسبت به آن اقدام شود.

در شرایط فعلی چه اقداماتی باید در اولویت کار دولت برای بهبود شرایط توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل دریایی قرار گیرد؟

تمامی مباحث گفته شده تا به اینجا درباره لزوم توسعه بنادر و اسکله‌سازی در جهت حرکت توسعه‌ای کشور بود. باید توجه داشت که باید زیرساخت تمامی زنجیره حمل‌ونقل در کشور توسعه یابد تا بتوان صادرات کشور را گسترش داد.  متاسفانه در تمامی موارد،  بحث حمل‌ونقل در کشور عقب است. در بحث حمل ‌ونقل ریلی و جاده‌ای نیز همانند حمل‌ونقل دریایی کشور بسیار با آنچه که نیاز است بسیار فاصله دارد.

در واقع می‌توان گفت تها جایی که کشور طبق سند چشم‌انداز خوب پیش رفته است، دانشگاه‎‌ها و موسسات آموزشی بوده‌اند که توانستند خروجی بالا و خوبی بداشته باشند و نیروی تحصیل‌کرده را در کشور به‌وجود آورند.

از آنجاییکه سایر بخش‌های کشور منطبق با رشد دانشگاه‌های کشور رشد نداشت، در حال حاضر گپ بزرگی بین نیروی تحصیل‌کرده آماده به کار و تقاضا برای آین نیروها وجود دارد. برای بهبود شرایط باید دولت در زمینه ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز برای رشد صنعت کشور اقدام کند. ایجاد زیرساخت‌های حمل‌ونقل به‌خصوص حمل‌ونقل دریایی که زمینه تجارت جهانی را فراهم می‌کند، جذب سرمایه‌گذاران خارجی و بهبود فضای کسب‌وکار باید در اولیت کارهای دولت قرار گیرد.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family