• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

آخرین اخبار

ویژه ها

اخبار فلزات: در دنیا امروز به دلیل اهمیت یافتن تجارت جهانی، حمل‌ونقل از جایگاه ویژه‌ای برخوردار شده است. حمل‌ونقل دریایی نیز به‌دلیل مزیت‌هایی نظیر ارزانی و دسترسی راحت کارآمدترین روش حمل‌ونقل در دنیا شناخته شده است. در سال‌های گذشته کشورهایی که دارای دسترسی به آب‌های آزاد بوده‌اند با هزینه در بخش بنادر خود و ایجاد اسکله‌های بزرگ توانسته‌اند این بخش حمل‌ونقل خود را تقویت کنند و از مزیت‌های پیشرفت این بخش بهره‌مند شوند. ایجاد مبادلات جهانی در توسعه بخش معدن و صنایع معدنی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. بر همین اساس ماهنامه «اخبار فلزات» جهت بررسی نقش بنادر در توسعه اقتصادی کشور و صنایع معدنی با عزیزالله عصاری مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات به گفت‌وگو نشسته است. وی اعتقاد دارد که وجود زیرساخت‌های حمل‌ونقل شاخصی مهم در ارزیابی توسعه اقتصادی کشورها محسوب می‌شود و عدم توسعه زیرساخت‌های بندری موجب عقب ماندن بخش معدن و صنایع معدنی کشور شده است.
 به‌نظر شما زیرساخت‌های حمل‌ونقل دریایی کشور با چه کمبودهایی مواجه هستند و این کمبودها صنایع معدنی و فلزی را با چه مشکلاتی مواجه کرده است؟

وجود زیرساخت‌های حمل‌ونقل شاخصی مهم در ارزیابی توسعه اقتصادی کشورها محسوب می‌شود. دراین میان روش‌های حمل‌ونقل، حمل دریایی به‌دلیل حجم بالای تجارت جهانی که از طریق دریا صورت می‌گیرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در صنایع معدنی نیز به‌علت اینکه حمل دریایی کارآمدترین و مقرون به‌صرفه‌ترین روش بوده، از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین عدم توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل به‌خصوص عدم توسعه زیرساخت‌های دریایی و ساخت بنادر و اسکله‌ها را می‌توان حلقه مفقوده عدم توسعه یافتگی در کشور دانست. 

بنابر سند چشم‌انداز توسعه، در افق 1404 رسیدن به تولید سالانه 55 میلیون تن فولاد در نظر گرفته شده است. تولید این میزان فولاد به 150 تا 160 هزار تن سنگ آهن نیاز دارد؛ در پی تولید این میزان فولاد زنجیره طولانی از بخش معدن تا محصولات نهایی نیز بایستی در کشور شکل گیرد که شامل سنگ معدن، کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، فولاد، بخش‌های ذوب و نورد و....خواهد بود. در صورتی که این بخش‌ها تنها در صنعت فولاد کشور در نظر گرفته شود؛ میزان کمبود زیرساخت‌های حمل‌ونقل نیز مشخص می‌شود.

در شرایط فعلی ظرفیت حدودی 30 میلیون تن فولاد در کشور نصب شده است، اما میزان تولید در سال گذشته حدود 18 میلیون تن بود. زیرساخت‌های فعلی حمل‌ونقل کشور جوابگو این میزان تولید نیز نیست. در بسیاری مواقع محصولات معدنی وارداتی یا صادراتی باید برای زمان طولانی در بنادر کشور دپو شوند تا نوبت تخلیه و یا بارگیری بگیرند.

مثال بیان شده تنها مربوط به بخش فولاد بود. ایران به‌لحاظ بسیاری از کانی‌های معدنی غنی است؛ 7 ناحیه دارای ذخایر مس در کشور وجود دارد که از آن‌ها تنها یک ناحیه تا به‌حال مورد اکتشاف و شناسایی قرار گرفته است. حدود 68 کانی معدنی در کشور وجود دارد که به بهره‌برداری رسیدن تمام این ذخایر نیازمند صرف هزینه در ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز است.

در صورتی که بخش معدن و صنایع معدنی بتوانند به سطح تولید تعیین شده در سند چشم‌انداز دست یابند، باید قسمتی از محصول خود را صادر کنند. همچنین رسیدن به این سطح تولید مورد نظر نیاز به واردات مواد اولیه و تجهیزات  نیز دارد.   بنابراین محقق شدن این موارد نیاز به ایجاد زیرساخت بندری، اسکله، ایجاد تجهیزات بارگیری و تخلیه محصولات معدنی، انبارداری این محصولات و... دارد. اما در حال حاضر وضعیت فعلی بنادر کشور با آنچه باید باشد فاصله معناداری دارد.  

جنابعالی اقدامات صورت گرفته در سال‌های گذشته در حوزه بنادر را در کشور چگونه ارزیابی می‌کنید؟

متاسفانه در سال‌های گذشته اقدام شایان ذکری در زمینه بهبود زیرساخت‌های دریایی و بنادر در کشور صورت نگرفته است. یکی از طرح‌های درنظر گرفته شده در سال‌های گذشته ساخت منطه ویژه اقتصادی پارسیان بود که این طرح شامل ساخت بندر تخصصی برای محصولات معدنی از جمله فولاد، آلومینا و... بود. اما در این سال‌ها این پروژه روند بسیار کندی را طی کرده و تا به‌حال بیش از 25 تا 30 درصد یش‌رفت فیزیکی نداشته است.

در زمینه حمل‌ونقل دریایی نیز با وجود آنکه کشور دارای ناوگان دریای خوب و قوی است، اما همچنان، در جایگاه شایسته‌ای قرار ندارد و نیاز است که همچنان در این زمینه سرمایه‌گذاری شود و کشتیرانی کشور نیز تقویت شود. باید سرمایه‌گذاری مناسبی برای ایجاد بنادر و اسکله‌ها برای پهلوگیری کشتی‌های بزرگ به‌وجود آید.

توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل دریایی بر رقابت‌پذیر شدن صادرات محصولات معدنی کشور در بازارهای جهانی به چه نحوی اثرگذار است؟

اهمیت دیگر بحث بنادر در رقابتی کردن محصولات در بازارهای جهانی است. تمامی محصولات معدنی  درصورتی که زیرساخت مناسب حمل‌ونقل دریایی شامل بنادر و اسکله مناسبی وجود نداشته باشد، امکان رقابت با محصولات سایر کشورهای دنیا را از دست می‌دهند.

در حال حاضر کشتی‌هایی 70 هزار تنی قابلیت بارگیری در بنادر و اسکله‌های کشور را دارد؛ اما تولیدکنندگان بزرگ معدنی دنیا نظیر استرالیا یا برزیل که رقیبان سرسختی نیز برای ایران هستند، برای حمل محصولات خود از کشتی‌های 500 هزار تنی استفاده می‌کنند. لازمه استفاده از چنین کشتی‌هایی داشتن اسکله و بنادر توسعه یافته‌ای است که امکان پهلوگیری و بارگیری از چنین کشتی‌هایی را دارد. استفاده از چنین کشتی‌هایی برای حمل‌ونقل موجب کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل می‌شود. به‌عنوان مثال قیمت تمام شده هزینه حمل هر تن سنگ آهن از بندر استرالیا تا چین 5/5 تا 6 دلار است اما اگر این محصول با کشتی 70 هزار تنی حمل شود؛ قیمت تمام شده به 12 دلار می‌رسد. بنابراین تناژ حمل در قیمت تمام شده محصول صادراتی و در نتیجه رقابت پذیری محصولات تاثیر به‌سزایی دارد.

توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل دریایی در توسعه اقتصادی کشورها چه اثری دارد؟

بنابر گفته‌های رهبر معظم انقلاب امسال، سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده است. یکی از مهم‌ترین مسائل که باعث تقویت اقتصاد مقاومتی در کشور می‌شود، تکیه بر صادرات است. حضور در بازارهای جهانی و تقویت صادرات موجب بهبود اوضاع اقتصادی کشور می‌شود.

در دنیای امروز، به دلیل مزایای حمل دریایی، حدود 90 درصد تجارت جهانی از طریق دریا صورت می‌گیرد. بنابراین یکی از مهم‌ترین نیازهای بهبود صادرات کشور و امکان حضور در بازارهای جهانی بحث توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل کشور به‌خصوص حمل‌ونقل دریایی است. برای موفقیت در مسیر توسعه‌‌ای در نظر گرفته شده برای کشور، باید سیاست‌گذاران توجه بیشتری به زیرساخت‌های حمل‌ونقل به‌خصوص بخش بنادر و توسعه آن داشته باشند. زیرا بدون زیرساخت‌های حمل‌ونقل امکان رسیدن به نقطه ترسیم شده وجود نخواهد داشت.

حضور سرمایه‌گذاران خارجی در توسعه زیرساخت‌های بندری کشور از چه درجه اهمیتی برخوردار است؟

ایجاد زیرساخت‌های بندری نیاز به سرمایه‌گذاری‌های کلان دارد. بنابراین باید قسمتی از این سرمایه‌گذاری توسط سرمایه‌گذاران خارجی تامین شود. خوشبختانه از آنجاییکه اسکله‌ها در نقاط صفر مرزی احداث می‌شوند به توافق رسیدن بر سر شرایط با سرمایه‌گذاران خارجی راحت‌تر خواهد است. معمولا سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در کشور و مشارکت در یک پروژه، ضمانت‌نامه‌های معتبری از طرف می‌خواهند. اما از آنجاییکه اسکله‌ها در نقاط صفر مرزی واقع هستند، قضیه متفاوت است و می‌توان از پروژه‌ها به‌عنوان ضمانت استفاده کرد. در سال‌های گذشته کشورهایی نظیر سنگاپور، کره‌جنوبی، چین و... در زمینه ساخت بنادر بزرگ پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته‌اند و می‌توان از تجربیات این کشورها استفاده کرد.

به نتیجه رسیدن هرچه سریعتر با سرمایه‌گذاران خارجی موجب بهبود ساختار ضعیف حمل‌ونقل و تخلیه بارگیری کشتی کشور خواهد بود. این موضوع با توجه به آینده مدنظر گرفته شده برای کشور و تبدیل به کشوری توسعه یافته امری لازم و ضروری است که باید هرچه سریع‌تر نسبت به آن اقدام شود.

در شرایط فعلی چه اقداماتی باید در اولویت کار دولت برای بهبود شرایط توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل دریایی قرار گیرد؟

تمامی مباحث گفته شده تا به اینجا درباره لزوم توسعه بنادر و اسکله‌سازی در جهت حرکت توسعه‌ای کشور بود. باید توجه داشت که باید زیرساخت تمامی زنجیره حمل‌ونقل در کشور توسعه یابد تا بتوان صادرات کشور را گسترش داد.  متاسفانه در تمامی موارد،  بحث حمل‌ونقل در کشور عقب است. در بحث حمل ‌ونقل ریلی و جاده‌ای نیز همانند حمل‌ونقل دریایی کشور بسیار با آنچه که نیاز است بسیار فاصله دارد.

در واقع می‌توان گفت تها جایی که کشور طبق سند چشم‌انداز خوب پیش رفته است، دانشگاه‎‌ها و موسسات آموزشی بوده‌اند که توانستند خروجی بالا و خوبی بداشته باشند و نیروی تحصیل‌کرده را در کشور به‌وجود آورند.

از آنجاییکه سایر بخش‌های کشور منطبق با رشد دانشگاه‌های کشور رشد نداشت، در حال حاضر گپ بزرگی بین نیروی تحصیل‌کرده آماده به کار و تقاضا برای آین نیروها وجود دارد. برای بهبود شرایط باید دولت در زمینه ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز برای رشد صنعت کشور اقدام کند. ایجاد زیرساخت‌های حمل‌ونقل به‌خصوص حمل‌ونقل دریایی که زمینه تجارت جهانی را فراهم می‌کند، جذب سرمایه‌گذاران خارجی و بهبود فضای کسب‌وکار باید در اولیت کارهای دولت قرار گیرد.

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family