• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

آخرین اخبار

ویژه ها

اخبار فلزات: به عقیده بسیاری از فعالان بخش معدن، بودجه مد نظر دولت برای سازمان‌های توسعه‌ای معادن کافی به‌نظر نمی‌رسد؛ چرا که طرح‌های نیمه‌تمام فراوانی در بخش معادن و صنایع معدنی و به‌ویژه فولاد و آلومینیوم وجود دارد که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدن ایران (ایمیدرو) موظف است این طرح‌ها را تکمیل کند. برای بررسی بودجه سازمان ایمیدرو، ماهنامه اخبار فلزات با ریاست هیات عامل این سازمان به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد بودجه‌های اختصاص یافته به این سازمان طی سال‌های گذشته کفاف اجرای طرح‌های توسعه‌ای در کشور را نداده است و حتی با وجود واگذاری شرکت‌های تحت پوشش ایمیدرو به بخش خصوصی، کمتر از یک درصد آن به ایمیدرو بازگشته است و عملا دست این سازمان برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در بخش معدن و صنایع معدنی بسته ماند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  بودجه اختصاص یافته در سال 1397 به سازمان‌های توسعه‌ای مانند ایمیدرو را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در ارتباط با تامین منابع مالی خود، با دو واقعیت روبه‌رو است. واقعیت اول این است که سازمان خصوصی‌سازی، شرکت‌های سودده تحت پوشش ایمیدرو را واگذار کرده و اداره امور شرکت‌های زیان‌ده و شرکت‌های اقاله شده (قراردادهایی که فسخ می‌شوند) را بدون اینکه اعتباری برای بازسازی ساختاری و آماده‌سازی آن‌ها منظور کند، به ایمیدرو محول می‌کند. واقعیت دوم این است که کلیه وجوه حاصل از واگذاری‌ها، به حساب خاصی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود تا مطابق با موارد مندرج در ماده 29 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی مصرف شود. در حالی که مطابق با ماده قانونی مذکور عمل نمی‌شود؛ به‌طوری که وجوه حاصل از واگذاری سهام شرکت‌های تحت پوشش ایمیدرو طی سال‌های 1387 تا 1395 بالغ بر 245 هزار میلیارد ریال بوده است و اعتبار تخصیص‌یافته و پرداخت شده به حساب ایمیدرو بابت تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و تهاتر شده، جمعاً‌ مبلغ 2 هزار و 180 میلیارد ریال یعنی معادل 9/0 درصد (کمتر از یک درصد) واگذاری‌های سهام شرکت‌های تحت پوشش ایمیدرو بوده است. حذف سود سهام دولت و شرکت‌های دولتی و عدم واریز وجوه حاصل از واگذاری‌ها سبب شد تا ایمیدرو منابع مالی خود را برای اجرای طرح‌ها و پروژه‌های سرمایه‌گذاری از دست بدهد و با کمبود نقدینگی مواجه شود.

آیا بودجه اختصاص یافته به ایمیدرو خللی در برنامه‌های این سازمان ایجاد نمی‌کند؟ نظر شما در این خصوص چیست ؟

اعتباری که در پیوست لایحه بودجه سال 1397 برای سه طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مربوط به ایمیدرو انعکاس یافته، نسبت به سال 1396 تقریباً نصف شده و از مبلغ 700 میلیارد ریال به 350 میلیارد ریال تقلیل یافته است. به فرض اینکه تمام این مبالغ تخصیص یابد، میزان اعتباری که از محل منابع عمومی به این سه طرح اختصاص می‌یابد، نسبت به کل سرمایه‌گذاری‌ها اندک است و بدیهی است با این منابع مالی اندک، ایمیدرو نمی‌تواند طرح‌ها و پروژه‌های نیمه‌تمام خود که به منابع مالی زیادی نیاز دارند را تکمیل و راه‌اندازی کند. بنابراین ایمیدرو با توجه به واقعیت‌‌های مذکور و در راستای ماموریت خود و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که علاوه بر سه طرح مذکور، طرح‌های معدنی و صنایع معدنی و زیربنایی و اکتشافی متعددی را در دست اجرا دارد، از روش‌های دیگر تامین منابع مالی نیز استفاده می‌کند تا بتواند طرح‌ها و پروژه‌‌های خود را تکمیل، اجرا و راه‌اندازی کند. به‌عنوان نمونه  برای اجرای طرح‌های 800 هزار تنی فولادی استانی، نیاز به منابع مالی بسیار زیادی بوده که امکان تامین آن از طریق منابع دولتی میسر نیست؛ در نتیجه با استفاده از ظرفیت قانونی که در قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی بوده از طریق مشارکت با بخش غیر دولتی و آورده طرح نیمه‌تمام به عنوان سهم دولتی، طرح‌های فولادی استانی را فعال کرده است.

بودجه طرح‌های توسعه‌ای و اکتشافی این سازمان مانند پروژه‌‌های صنعت فولاد، آلومینیوم و طرح‌های اکتشافی در سال 1397 چگونه تامین می‌شود؟

در شرایط فعلی، متوسط میزان سرمایه‌گذاری طرح‌های فولادی با احتساب پروژه‌های زیربنایی آن‌ها به روش کوره بلند، به ازای هر تن، حدود 640 دلار و به روش قوس الکتریکی به ازای هر تن در حدود 580 دلار است. بنابراین برای اجرای یک طرح فولادی با ظرفیت یک میلیون تنی، به اعتباری درحدود 580 تا 640 میلیون دلار نیاز است که باید ظرف 3 تا 4 سال تامین شود. با توجه به اینکه در سند چشم‌انداز 1404 برنامه‌ریزی شده که ظرفیت تولید محصولات فولادی به 55 میلیون تن و مس به میزان 800 هزارتن و آلومینیوم به میزان 5/1 میلیون تن برسد، بدیهی است که برای دستیابی به این حجم از ظرفیت تولید، به منابع مالی زیادی نیاز خواهد بود و تامین آن از طریق منابع دولتی میسر نیست. از این‌رو برای رسیدن به ظرفیت تولید مورد انتظار در سند چشم‌انداز، تامین منابع مالی از طریق منابع صندوق توسعه ملی، منابع مالی بخش تعاونی و خصوصی، منابع اوراق مشارکت ارزی و ریالی و از محل تسهیلات بانکی و مشارکت با سرمایه‌گذاران، امکان‌پذیر است. ایمیدرو برای خروج از رکود  اقتصادی و به‌منظور تشویق و ترغیب برای جذب سرمایه‌گذار، در بخش‌‌های زیرساخت‌های معدنی و اکتشافی و تحقیق و توسعه کاربردی و بهبود روش‌های تولید و بومی‌سازی فناوری، از محل منابع داخلی خود استفاده می‌کند تا فضای کسب‌وکار را بهبود دهد.

  برخی از طرح‌های یاد شده مدت‌ها به طول انجامیده‌اند . به عقیده شما آیا با نظام بودجه‌ریزی کنونی این طرح‌ها در زمان مقرر به بهره برداری خواهند رسید؟

باتوجه به اینکه، ایمیدرو تمامی شرکت‌های تحت پوشش ذیل اصل 44 و بیش از 80 درصد شرکت‌های صدر اصل 44 قانون اساسی را واگذار کرده است و در صورت‌‌های مالی تلفیقی این سازمان ارزش دارائی‌ها و سرمایه‌گذاری‌‌ها، شدیداً کاهش یافته است. بنابراین با واگذاری‌‌های صورت گرفته، عملاً منابعی در اختیار ایمیدرو نیست و در صورتی می‌تواند همانند گذشته در طرح‌ها و پروژه‌‌های بزرگ و ملی سرمایه‌گذاری کند که مورد حمایت و پشتیبانی دولت قرار گیرد. یکی از راه‌‌های پشتیبانی دولت این است که صندوق توسعه ملی را مکلف کند که منابع مالی مورد نیاز سرمایه‌گذاری یا حق‌السهم ایمیدرو را در مشارکت با بخش خصوصی تامین کند. همچنین دولت می‌تواند تا سقف مطالبات سازمان‌های توسعه‌ای، با تایید سازمان حسابرسی جمهوری اسلامی، تامین خطوط اعتباری فاینانس، تضمین صدور اوراق مشارکت و تضمین نزد بانک‌ها را برعهده بگیرد. با توجه به وضعیت موجود، ایمیدرو برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و اجرای طرح‌های توسعه‌ای خود با بخش خصوصی مشارکت می‌کند تا با تکمیل و راه‌اندازی طرح‌ها، گام موثری در جهت رشد تولید و اشتغال بردارد. به‌عنوان نمونه، پروژه 300 هزار تنی تولید شمش آلومینیوم جنوب که با سرمایه‌گذاری در حدود 2/1 میلیارد دلار در حال اجرا است، ایمیدرو در آن به میزان 49 درصد مشارکت دارد و امید است در پایان سال 1397 به بهره برداری برسد.

به عقیده جنابعالی بخش معدن و صنایع معدنی کشور چگونه می‌تواند با برنامه‌ریزی مناسب توسط بودجه مطرح شده به اهداف تعیین شده در برنامه ریزی‌‌ها دست یابد؟

‌مطابق ماده 2 قانون تاسیس سازمان‌‌های توسعه‌ای، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به‌صورت شرکت سهامی اداره می‌شود و کل سرمایه آن توسط دولت تامین شده است و از نظر اداره امور تابع قانون تاسیس و مقررات اساسنامه خود هستند. در مواردی که در قانون تاسیس و اساسنامه پیش‌بینی نشده باشد، تابع مقررات قانون تجارت ‌بوده و برطبق اصول بازرگانی اداره می‌شوند. همچنین، مطابق ماده 5 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، سازمان‌های توسعه‌ای، با رعایت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی بر اساس قانون تأسیس و اساسنامه خود اداره می‌شوند. در حالی که در برخی از قوانین دیگر، این موضوع نادیده گرفته می‌شود. برخی از قوانین، بدون اینکه نقش سازنده یا نظارتی برای تولید داشته باشند، دست‌وپاگیر و مخل تولید هستند. به عبارت دیگر برخی از مواد قانونی نه تنها هیچ تاثیری در ارتقای کمیت وکیفیت تولید ندارند، بلکه با برخی از مواد قانونی در تعارض و تضاد هستند و چون با سبک و سیاق قواعد حقوقی سازگاری ندارند، از استحکام و اعتبار لازم نیز برخوردار نیستند. در نتیجه، کشور را از دستیابی به تولید دور می‌سازند. در صورتی که، قانون‌گذار می‌تواند فرآیندهای قانونی را ساده‌تر و شفاف‌تر کند. به‌طوری که، تاثیری قابل توجهی در تولید و اشتغال داشته باشد. به‌عنوان نمونه، طبق تبصره 4 ماده 12 قانون اصلاح قانون معادن، همه ساله، باید در بودجه سالانه حداقل به میزان 65 درصد درآمد حاصل از حقوق دولتی، صرف اجرای بهینه تکالیف و ماموریت‌های توسعه بخش معدن و صنایع معدنی کشور شود. همچنین طبق تبصره 6 ماده 12 قانون اصلاح قانون معادن، معادل 15 درصد از حقوق دولتی وصولی برای اعتبارات استانی منظور شود تا جهت ایجاد زیرساخت‌ها و رفاه و توسعه شهرستان مربوطه اختصاص یابد. چنانچه پیوست‌های قانون بودجه سال‌های 1392 تا 1395 ملاحظه شود، طی سال‌های مذکور از 65 درصد درآمد حقوق دولتی موضوع ردیف اعتبار تبصره 4 ماده 12 قانون اصلاح قانون معادن، اعم از اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای حدود 25 درصد و از 15 درصد درآمد حقوق دولتی موضوع ردیف اعتبار تبصره 6 ماده 12 قانون اصلاح قانون معادن، در حدود 5 درصد تخصیص می‌یابد و عموماً در سال‌های مذکور، تنها بخشی از ردیف‌‌های یادشده پرداخت شده است. بدیهی است که هر مقدار از اعتبارات در جهت ایجاد زیرساخت‌ها و رفاه و توسعه توزیع شود، به‌تبع آن توان تولید و اشتغال نیز بیشتر می‌شود. بنابراین انتظار می‌رود که قانون بودجه که برنامه مالی یک‌ساله دولت است، همراستا و هم‌جهت با اهداف قانون احکام دائمی برنامه‌‌های توسعه کشور و قانون برنامه ششم توسعه و قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور تدوین شود تا به رشد تولید و اشتغال دست یابیم.

گفت و گوها

 • امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد

  توجه به محیط زیست، اولویت اول مجتمع مهدی آباد

  اخبار فلزات: امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد در خصوص فعالیت‌های زیست‌محیطی این مجتمع در گفت‌وگو با فلزات آنلاین گفت: در معدن مهدی‌آباد یک پروژه بسیار بزرگ در دست اقدام است و در مقیاس جهانی قرار دارد. قرار است این مجتمع 2.5 درصد از روی دنیا را تولید کند. در عین حال این معدن و مجتمع‌های تابعه آن در منطقه حفاظت‌شده زیست‌محیطی قرار دارند. به عبارت بهتر محدوده معدن همانند یک جزیره در درون محدوده حفاظت شده است. به همین دلیل این مجتمع خود را موظف می‌داند که مسائل زیست‌محیطی را رعایت کند.
  ادامه مطلب...
 • بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران

  بازدهی سهام شرکت ملی مس در سال جاری 70 درصد شد

  اخبار فلزات: بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین در خصوص وضعیت این شرکت در بورس گفت: آمار و ارقام منتشر شده از بورس نشان می‌دهد که پس از چندین سال که قیمت‌های جهانی مس افت کرده بود، سال جاری به‌دلیل افزایش قیمت جهانی مس و پارامترهایی که در شرکت ملی مس رخ داد، بازدهی بسیار مناسبی نصیب سهامداران این شرکت شد. بدین صورت که از ابتدای سال جاری تا کنون بازدهی سهام شرکت ملی مس حدود 70 درصد بود که در مقایسه با شاخص بازدهی کل بورس در حدود 27 درصد، نشان می‌دهد 2.5 برابر بازدهی بهتر بوده است.
  ادامه مطلب...
 • امیرهامونی، مدیرعامل فرابورس ایران

  فرابورس در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط

  اخبار فلزات: یکی از مشکلاتی که این روزها گریبان‌گیر بنگاه‌های کوچک و متوسط شده است، مشکل تامین سرمایه و نقدینگی برای این واحدهاست. از آنجایی‌که شرکت‌های کوچک و متوسط نقش به‌سزایی در تولید ناخالص داخلی، اشتغال و... کشور دارند، رفع مشکلات این واحدها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ماهنامه اخبار فلزات برای مشخص شدن نقش فرابورس در تامین سرمایه واحدهای کوچک و متوسط به گفت‌وگو با مدیرعامل فرابورس ایران پرداخت. امیرهامونی یکی از اهداف اولیه فرابورس را فراهم کردن امکان ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه و بهره‌بردن از فضای شرکت‌ها دانست. وی در ادامه بیان کرد، فرابورس درحال حاضر در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط به بازار سرمایه و تامین مالی آن‌ها و ایجاد سازوکارهای نظام‌مند در این بازار است. و آینده روشنی در انتظار این واحدهاست.
  ادامه مطلب...
 • جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت

  تشکیل کنسرسیوم صادراتی، منجر به افزایش قدرت رقابت می‌شود

  اخبار فلزات: توجه به پتانسیل‌های بخش معدن و صنایع معدنی در کشور می‌تواند به افزایش قدرت رقابت محصولات تولیدی منجر شود. در نتیجه با افزایش قدرت رقابت محصولات، توان صادراتی تولیدکنندگان نیز افزایش می‌یابد. در رابطه با توسعه صادرات محصولات معدنی، ماهنامه اخبار فلزات با معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به گفت‌وگو نشسته است. جعفر سرقینی اعتقاد دارد تشکیل کنسرسیوم‌های تخصصی به‌منظور صادرات منظم و هدفمند، یکی از راه‌های توسعه صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی کشور است. وی همچنین می‌گوید مشوق‌های صادراتی بسیار مناسبی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شده است متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت توسعه معادن سرب و روی ایران

  الگوسازی در بهره‌وری معادن ایران عملی شد

  اخبار فلزات: دکتر سعدمحمدی از مدیران و فعالان حوزه معدن است که مدیرعاملی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مدیرعاملی شرکت ملی مس ایران، مدیرعاملی شرکت ملی فولاد ایران، مدیرعاملی ذوب آهن اصفهان، مدیرعاملی هلدینگ توسعه معادن روی ایران و عضویت در هیات عامل ایمیدرو را می‌توان از مهم‌ترین سوابق کاری او برشمرد. اخیرا طرح‌هایی در زمینه بهره‌وری در هلدینگ توسعه معادن روی ایران انجام شده است که نتایج بسیار خوبی به همراه داشتند. این موضوع باعث شد با دکتر سعدمحمدی در زمینه بهره‌وری در معادن ایران به گفت‌وگو بنشینیم که در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family