• آخرین های اقتصاد
 • محبوبترین های اقتصاد


 

آخرین اخبار

ویژه ها

اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

تحلیل‌ها و آمارهای اقتصادی و مالی در بخش صنعت و معدن چه میزان اهمیت داشته و کشور ما در این زمینه چه جایگاهی دارد؟

امروزه در دنیا داده‌ها به‌طور آنلاین تولید می‌شوند و این امر یک ضرورت برای فعالیت واحدهای تولیدی به‌شمار می‌رود. علاوه بر این، سیستم‌های هوشمند مالی تحلیل‌های مربوط را نیز ارائه می‌دهند، به‌گونه‌ای که بخش به بخش دارای رفتار و قابل تنظیم هستند. این سیستم‌های هوشمند داده‌های شرکت را با داده‌های جهانی مقایسه و با ارائه تحلیل به مدیران مربوط، بخش‌های دارای مشکل را مشخص می‌کنند. مدیر نیز به استناد رفتار تحلیلی سیستم، می‌تواند تصمیمات لحظه‌ای خاص را در کوتاه‌ترین زمان ممکن بگیرد. بر این اساس، در کشور نیازمند استقرار سیستم‌های هوشمند مالی و جایگزینی آنها با رفتارهای سنتی در حسابداری مالی هستیم. منظور از سیستم‌های هوشمند مدل‌های نرم‌افزاری است که در هر لحظه به مدیران قیمت تمام شده را ارائه می‌دهند؛ بنابراین مدیران شرکت‌ها صبر نمی‌کنند که پس از گذشت چند روز از ماه بعد، قیمت تمام شده ماه قبل مشخص شود. به همین دلیل نگاه‌ها باید در کشور ما به مقوله مدیریت و اقتصاد تغییر کند. همچنین در دنیا مشاوران اقتصادی هستند که براساس تحلیل‌های آماری به مدیران خط و جهت می‌دهند چراکه اقتصاد یک مقوله بسیار تخصصی است و مدیران هم در مقوله فروش و هم در تحلیل‌های رفتاری به مشاوران اقتصادی نیاز دارند.

مدیران شرکت‌هایی که در بورس حضور دارند، باید اصول مدیریت مالی را بداند چراکه شرکت‌های بورسی به رقابت با دیگر شرکت‌های هم‌رده خود می‌پردازند و برای فروش نیاز به تصمیم‌سازی در زمان‌های مناسب دارند. البته تنها فروش و میزان آن مهم نیست، بلکه بُعد زمانی آن نیز دارای اهمیت است. امروزه در نگاه جدید، دیگر متوسط قیمت را برای فروش در نظر نمی‌گیرند، زیرا قیمت محصول در طول سال دچار نوسان می‌شود؛ بنابراین مدیری موفق است که بتواند در اوج قیمت‌ها شرایط را برای فروش فراهم کند. ایجاد چنین شرایطی نیاز به برقراری یک سیستم دارد. به‌عنوان نمونه سیستم‌های انبارداری در کشور ما هنوز به‌ شکل سنتی انجام می‌شود و کدینگ‌ها باید رفتارهای خود را به‌روز کنند. باید توجه کردکه نقطه سربه‌سر تولید، شناور است و تغییر می‌کند؛ بنابراین باید در هر زمان شناوری تصمیم‌سازی برای نقطه بهینه تولید، مورد ارزیابی و تحلیل قرار گیرد، سپس با دنیا مقایسه شود چراکه همه در دهکده جهانی زندگی می‌کنیم.

اگر قرار است رقابتی میان کشور ما با دیگر کشورها اتفاق بیفتد، در درجه نخست باید نسبت به رقبا در بازار شناخت پیدا کرده و آنها را شناسایی کرد، سپس راهکاری برای مقابله با آنها یافت. به عبارت بهتر بدون شناخت درد نمی‌توان دارو تجویز کرد. امروز نیازمند تغییر نگاه تکنیکی در سیستم‌ها و شکل‌گیری یک ساختار منسجم هستیم و باید نوسازی صنعتی را در بخش معدن و صنعت تعریف کنیم تا بهره‌وری حاصل شود. در مقوله بهره‌وری نیز اشتباهاتی در شرکت‌ها رخ می‌دهد و همواره بهره‌وری با سال‌های قبل مقایسه می‌شود، در صورتی‌که باید بهره‌وری با رقبا مورد سنجش قرار گیرد. مقایسه عملکرد با سال‌های گذشته تنها یک ارزیابی درون‌سازمانی است و برد کوتاهی دارد.

 شکل‌گیری یک ساختار منسجم به چه مواردی نیاز دارد؟

در دنیا وزارتخانه‌ها وظیفه اصلی سیاست‌گذاری را برعهده دارند. این مهم براساس اطلاعاتی انجام می‌شود که از سوی تولیدکنندگان به وزارتخانه متبوع می‌رسد. در حقیقت سیاست‌گذار باید به تولید و حرکت آن در کشور جهت دهد. دنیا نیز به‌سمت استفاده از نیروهای زبده و کارشناسان چیره‌دست در این امر رفته است. کافی است نیروهای شایسته شناسایی شوند و در جای خود قرار گیرند، به‌طور حتم بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد. باید توجه کرد که تحول و دگرگونی در صنعت تنها با نیروی انسانی شایسته رخ می‌دهد. البته نیروی انسانی، نیازمند کسب تجربه و به‌کارگیری نیروهای شایسته در پست‌های مدیریتی حساس، نیازمند زمان است. بنابراین باید مسیر مشخصی برای نیروهای شایسته از دانشگاه تعریف شود. در کشورهای پیشرفته تعریف مشخصی از مدیر وجود دارد و معلوم است که یک فرد پس از چند سال می‌تواند به مدیریت کدام بخش منصوب شود. به‌عنوان نمونه، مدیر معدن باید 15سال سابقه کار در معدن را داشته و دست‌کم در 3بخش مدیریت کرده باشد.

کشور ما نیز به لحاظ علمی و نیروی انسانی فاصله چندانی با دنیا ندارد؛ اما موضوعی که باعث فاصله ما از سایر کشورهای پیشرفته جهان می‌شود، کمبود تجهیزات و به‌روز نبودن آنهاست. در کشورهای پیشرفته علوم مختلف در دانشگاه‌ها براساس نیاز شهر یا کشور تدریس می‌شوند و انعطاف‌پذیری زیادی در این زمینه دارند، اما در کشور ما مدل ثابتی برای هر رشته تدریس می‌شود؛ بنابراین نیاز است که در این بخش نیز تحولاتی رخ دهد. البته مقاومت در مقابل تغییرات زیاد است.

 چگونه می‌توان در زمینه‌های مختلف آمار و اطلاعات دقیقی را در دسترس فعالان بازار و عموم قرار داد؟

برای ایجاد تغییرات بزرگ به ساختارسازی جدید نیاز داریم. به‌نظر می‌رسد که ساختار کنونی بخش صنعت و معدن کشور باید تغییر کند. در این ساختارها باید تعاریفی برای سطوح نگاه جدید مشخص و سیستم براساس آنها تنظیم شود. این یعنی هر فرد در جایگاه خود می‌تواند کاربرد و کارایی داشته باشد. در این ساختار اگر هر یک از افراد نتواند به وظایف خود به‌خوبی عمل کند، تیم نتیجه خوبی نمی‌گیرد. در کشور ما افراد تصمیم‌سازند، اما در دنیای امروز سیستم‌‌ها حاکم بر رفتار افراد هستند. همان‌طور که پیش از این نیز بیان شد، سیستم تحلیل نیز انجام می‌دهد. مجموع سیستم‌ها به یک سرور مرکزی متصل هستند. وزارتخانه‌ها باید دارای یک سیستم آنلاین باشند که آمارهای مختلف مانند میزان تولید به‌طور روزانه در آن ثبت شود. با این حال در کشور ما هر شرکت برای خود دارای یک سیستم مجزاست و این امر باعث می‌شود که شرکت‌ها خود را در شرایطی قرار دهند که پاسخگو نباشد. بنابراین این امکان وجود دارد که آمارها تا حدودی دقیق نباشد یا حداقل با احتیاط ارائه شوند، چراکه ممکن است بر بازار تاثیر منفی بگذارد. اگر سیستم‌ها و تحلیل صحیح حاکم باشد، آمارها نیز دقیق خواهند بود. در حال حاضر سیستم منسجم و یکنواختی برای ارائه آمار در کشور وجود ندارد. در عین حال تحلیل آمار نیز تخصصی و فنی است که باید توسط سیستم انجام شود. در این زمینه سیستم‌های نرم‌افزاری مناسبی وجود دارند که رفتارها را کنترل می‌کنند. اگر در کشور ما پذیرفته شود که سیستم‌ها جایگزین رفتارهای سنتی مدیریتی شوند، بسیاری از مشکلات از نظر آمار، تحلیل‌ها، سرمایه‌گذاری و... برطرف خواهند شد. علاوه بر این، شفافیت به‌وجود می‌آید و همین مساله نیز باعث ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذار می‌شود.

در گذشته برخی اعتقاد داشتند که تحول در ساختار باید از بالا به پایین رخ دهد و برخی دیگر نیز برعکس به ایجاد تغییرات از پایین به بالا معتقد بودند، اما واقعیت این است که برای ایجاد تحول در کشور، هر دو این تغییرات باید با هم اتفاق بیفتند. از این رو، استقرار ساختار و یک سیستم جزو تصمیماتی است که باید از بالا غالب شود و بدنه نیز در مقابل آن مقاومت نکند، بلکه به سیستم نزدیک شود؛ بنابراین ایجاد تغییرات باید از بالا شروع شود. سیستم‌های تصمیم‌ساز در سطوح بالا وزارتخانه‌ها هستند و بر همین اساس مدیران ارشد باید با ساختار جدید تحرک ایجاد کنند و در راستای آن آموزش ببینند و فعالیت کنند.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family