• آخرین های اقتصاد
  • محبوبترین های اقتصاد


 

اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

تحلیل‌ها و آمارهای اقتصادی و مالی در بخش صنعت و معدن چه میزان اهمیت داشته و کشور ما در این زمینه چه جایگاهی دارد؟

امروزه در دنیا داده‌ها به‌طور آنلاین تولید می‌شوند و این امر یک ضرورت برای فعالیت واحدهای تولیدی به‌شمار می‌رود. علاوه بر این، سیستم‌های هوشمند مالی تحلیل‌های مربوط را نیز ارائه می‌دهند، به‌گونه‌ای که بخش به بخش دارای رفتار و قابل تنظیم هستند. این سیستم‌های هوشمند داده‌های شرکت را با داده‌های جهانی مقایسه و با ارائه تحلیل به مدیران مربوط، بخش‌های دارای مشکل را مشخص می‌کنند. مدیر نیز به استناد رفتار تحلیلی سیستم، می‌تواند تصمیمات لحظه‌ای خاص را در کوتاه‌ترین زمان ممکن بگیرد. بر این اساس، در کشور نیازمند استقرار سیستم‌های هوشمند مالی و جایگزینی آنها با رفتارهای سنتی در حسابداری مالی هستیم. منظور از سیستم‌های هوشمند مدل‌های نرم‌افزاری است که در هر لحظه به مدیران قیمت تمام شده را ارائه می‌دهند؛ بنابراین مدیران شرکت‌ها صبر نمی‌کنند که پس از گذشت چند روز از ماه بعد، قیمت تمام شده ماه قبل مشخص شود. به همین دلیل نگاه‌ها باید در کشور ما به مقوله مدیریت و اقتصاد تغییر کند. همچنین در دنیا مشاوران اقتصادی هستند که براساس تحلیل‌های آماری به مدیران خط و جهت می‌دهند چراکه اقتصاد یک مقوله بسیار تخصصی است و مدیران هم در مقوله فروش و هم در تحلیل‌های رفتاری به مشاوران اقتصادی نیاز دارند.

مدیران شرکت‌هایی که در بورس حضور دارند، باید اصول مدیریت مالی را بداند چراکه شرکت‌های بورسی به رقابت با دیگر شرکت‌های هم‌رده خود می‌پردازند و برای فروش نیاز به تصمیم‌سازی در زمان‌های مناسب دارند. البته تنها فروش و میزان آن مهم نیست، بلکه بُعد زمانی آن نیز دارای اهمیت است. امروزه در نگاه جدید، دیگر متوسط قیمت را برای فروش در نظر نمی‌گیرند، زیرا قیمت محصول در طول سال دچار نوسان می‌شود؛ بنابراین مدیری موفق است که بتواند در اوج قیمت‌ها شرایط را برای فروش فراهم کند. ایجاد چنین شرایطی نیاز به برقراری یک سیستم دارد. به‌عنوان نمونه سیستم‌های انبارداری در کشور ما هنوز به‌ شکل سنتی انجام می‌شود و کدینگ‌ها باید رفتارهای خود را به‌روز کنند. باید توجه کردکه نقطه سربه‌سر تولید، شناور است و تغییر می‌کند؛ بنابراین باید در هر زمان شناوری تصمیم‌سازی برای نقطه بهینه تولید، مورد ارزیابی و تحلیل قرار گیرد، سپس با دنیا مقایسه شود چراکه همه در دهکده جهانی زندگی می‌کنیم.

اگر قرار است رقابتی میان کشور ما با دیگر کشورها اتفاق بیفتد، در درجه نخست باید نسبت به رقبا در بازار شناخت پیدا کرده و آنها را شناسایی کرد، سپس راهکاری برای مقابله با آنها یافت. به عبارت بهتر بدون شناخت درد نمی‌توان دارو تجویز کرد. امروز نیازمند تغییر نگاه تکنیکی در سیستم‌ها و شکل‌گیری یک ساختار منسجم هستیم و باید نوسازی صنعتی را در بخش معدن و صنعت تعریف کنیم تا بهره‌وری حاصل شود. در مقوله بهره‌وری نیز اشتباهاتی در شرکت‌ها رخ می‌دهد و همواره بهره‌وری با سال‌های قبل مقایسه می‌شود، در صورتی‌که باید بهره‌وری با رقبا مورد سنجش قرار گیرد. مقایسه عملکرد با سال‌های گذشته تنها یک ارزیابی درون‌سازمانی است و برد کوتاهی دارد.

 شکل‌گیری یک ساختار منسجم به چه مواردی نیاز دارد؟

در دنیا وزارتخانه‌ها وظیفه اصلی سیاست‌گذاری را برعهده دارند. این مهم براساس اطلاعاتی انجام می‌شود که از سوی تولیدکنندگان به وزارتخانه متبوع می‌رسد. در حقیقت سیاست‌گذار باید به تولید و حرکت آن در کشور جهت دهد. دنیا نیز به‌سمت استفاده از نیروهای زبده و کارشناسان چیره‌دست در این امر رفته است. کافی است نیروهای شایسته شناسایی شوند و در جای خود قرار گیرند، به‌طور حتم بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد. باید توجه کرد که تحول و دگرگونی در صنعت تنها با نیروی انسانی شایسته رخ می‌دهد. البته نیروی انسانی، نیازمند کسب تجربه و به‌کارگیری نیروهای شایسته در پست‌های مدیریتی حساس، نیازمند زمان است. بنابراین باید مسیر مشخصی برای نیروهای شایسته از دانشگاه تعریف شود. در کشورهای پیشرفته تعریف مشخصی از مدیر وجود دارد و معلوم است که یک فرد پس از چند سال می‌تواند به مدیریت کدام بخش منصوب شود. به‌عنوان نمونه، مدیر معدن باید 15سال سابقه کار در معدن را داشته و دست‌کم در 3بخش مدیریت کرده باشد.

کشور ما نیز به لحاظ علمی و نیروی انسانی فاصله چندانی با دنیا ندارد؛ اما موضوعی که باعث فاصله ما از سایر کشورهای پیشرفته جهان می‌شود، کمبود تجهیزات و به‌روز نبودن آنهاست. در کشورهای پیشرفته علوم مختلف در دانشگاه‌ها براساس نیاز شهر یا کشور تدریس می‌شوند و انعطاف‌پذیری زیادی در این زمینه دارند، اما در کشور ما مدل ثابتی برای هر رشته تدریس می‌شود؛ بنابراین نیاز است که در این بخش نیز تحولاتی رخ دهد. البته مقاومت در مقابل تغییرات زیاد است.

 چگونه می‌توان در زمینه‌های مختلف آمار و اطلاعات دقیقی را در دسترس فعالان بازار و عموم قرار داد؟

برای ایجاد تغییرات بزرگ به ساختارسازی جدید نیاز داریم. به‌نظر می‌رسد که ساختار کنونی بخش صنعت و معدن کشور باید تغییر کند. در این ساختارها باید تعاریفی برای سطوح نگاه جدید مشخص و سیستم براساس آنها تنظیم شود. این یعنی هر فرد در جایگاه خود می‌تواند کاربرد و کارایی داشته باشد. در این ساختار اگر هر یک از افراد نتواند به وظایف خود به‌خوبی عمل کند، تیم نتیجه خوبی نمی‌گیرد. در کشور ما افراد تصمیم‌سازند، اما در دنیای امروز سیستم‌‌ها حاکم بر رفتار افراد هستند. همان‌طور که پیش از این نیز بیان شد، سیستم تحلیل نیز انجام می‌دهد. مجموع سیستم‌ها به یک سرور مرکزی متصل هستند. وزارتخانه‌ها باید دارای یک سیستم آنلاین باشند که آمارهای مختلف مانند میزان تولید به‌طور روزانه در آن ثبت شود. با این حال در کشور ما هر شرکت برای خود دارای یک سیستم مجزاست و این امر باعث می‌شود که شرکت‌ها خود را در شرایطی قرار دهند که پاسخگو نباشد. بنابراین این امکان وجود دارد که آمارها تا حدودی دقیق نباشد یا حداقل با احتیاط ارائه شوند، چراکه ممکن است بر بازار تاثیر منفی بگذارد. اگر سیستم‌ها و تحلیل صحیح حاکم باشد، آمارها نیز دقیق خواهند بود. در حال حاضر سیستم منسجم و یکنواختی برای ارائه آمار در کشور وجود ندارد. در عین حال تحلیل آمار نیز تخصصی و فنی است که باید توسط سیستم انجام شود. در این زمینه سیستم‌های نرم‌افزاری مناسبی وجود دارند که رفتارها را کنترل می‌کنند. اگر در کشور ما پذیرفته شود که سیستم‌ها جایگزین رفتارهای سنتی مدیریتی شوند، بسیاری از مشکلات از نظر آمار، تحلیل‌ها، سرمایه‌گذاری و... برطرف خواهند شد. علاوه بر این، شفافیت به‌وجود می‌آید و همین مساله نیز باعث ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذار می‌شود.

در گذشته برخی اعتقاد داشتند که تحول در ساختار باید از بالا به پایین رخ دهد و برخی دیگر نیز برعکس به ایجاد تغییرات از پایین به بالا معتقد بودند، اما واقعیت این است که برای ایجاد تحول در کشور، هر دو این تغییرات باید با هم اتفاق بیفتند. از این رو، استقرار ساختار و یک سیستم جزو تصمیماتی است که باید از بالا غالب شود و بدنه نیز در مقابل آن مقاومت نکند، بلکه به سیستم نزدیک شود؛ بنابراین ایجاد تغییرات باید از بالا شروع شود. سیستم‌های تصمیم‌ساز در سطوح بالا وزارتخانه‌ها هستند و بر همین اساس مدیران ارشد باید با ساختار جدید تحرک ایجاد کنند و در راستای آن آموزش ببینند و فعالیت کنند.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family