• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: سال جدید با بیم و امیدهای فراوانی برای فولادسازان آغاز شد. رکود در صنعت فولاد طی دو تا سه سال گذشته از یک سو و پیشرفت معاملات این فلز در بورس کالا از سوی دیگر باعث شدند تا فولادسازان کشور همچنان در انتظار رونق واقعی فولاد در کشور باشند. در هفته دوم کاری پس از تعطیلات نوروز تنها فولاد مبارکه و ذوب آهن در بورس کالا حضور یافتند.

به‌گزارش اخبار فلزات، تابلوی معاملات فولاد در هفته منتهی به 24 فروردین سال 1396 در بورس کالا، تنها 2 شرکت ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه اصفهان را نشان داد و خبری از دیگر شرکت‌ها در این بازار نبود. هر چند که 2 شرکت یاد شده نیز جزء بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد کشور به‌شمار می‌روند و در نتیجه بخش مهمی از بازار را در اختیار خود دارند، اما با این حال، دیگر شرکت‌های فولادی بزرگ در این هفته در بورس کالا حضور نداشتند. البته باید در نظر داشت که سال 1396 به‌تازگی آغاز شده است و نباید انتظار رونق خیره‌کننده‌ای در بازارهای کالایی داشت، بلکه باید روند معقول و منطقی عرضه و تقاضا در بازار رخ دهد تا معاملات شکل گیرند. البته به‌نظر می‌رسد که همچنان بازار داخلی در حوزه مصرف چندان فعال نشده است و باید در انتظار فعال‌سازی پروژه‌های عمرانی و رونق یافتن مجدد ساخت‌وساز در کشور باشیم.

با این حال نمودار 1 حاکی از آن است که از 19 تا 24 فروردین ماه سال 1396، عرضه حدود 30 هزار تن فولاد در بورس کالا به ثبت رسید. البته برخی عرضه‌ها به‌صورت مچینگ بود که در آن میزان عرضه ثبت نمی‌شود. با این حال در بازار فولاد بیش از 123 هزار تن تقاضا وجود داشت که حدود 108 هزار تن از آن معامله شد و به فروش رفت. در بازار فولاد طی این هفته، ورق سرد، میلگرد و ورق گرم بیشترین معاملات را به‌خود اختصاص داده بودند.

                                   
 
لازم به‌ذکر است که شرکت فولاد مبارکه اصفهان همچون هفته قبل بیشترین حجم معاملات را داشت. نمودار 2 نشان می‌دهد که این شرکت طی هفته منتهی به 24 فروردین  تمامی عرضه خود را به‌صورت مچینگ در بورس کالا ثبت کرد که در آن میزان عرضه نمایش داده نمی‌شود و معاملات تنها بر اساس میزان تقاضا صورت می‌گیرد. با این حال ورق سرد مبارکه بیشترین میزان معاملات هفته را از آن خود ساخت و بیش از 51 هزار تن معامله شد. پس از آن ورق گرم بود که بیش از 15 هزار تن تقاضا را به خود دید و معاملات نیز به همین اندازه صورت گرفت. ورق‌های گالوانیزه و قلع‌اندود نیز از سوی شرکت فولاد مبارکه هر یک به‌ترتیب 3100 تن و 1700 تن معامله شدند. دیگر شرکت عرضه‌کننده محصولات فولادی در بورس کالا ذوب آهن اصفهان بود که 30 هزار تن سبد تیرآهن و میلگرد را روانه بورس کالا کرد که با تقاضا 45 هزار تنی مواجه شد و ذوب آهن توانست تمامی 30 هزار تن را معامله کند.
 
                                 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family