• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: کاهش موجودی انبارهای بورس فلزات لندن و افت ذخیره این انبارها نقش مهمی در افزایش قیمت این فلز داشته است.

به گزارش اخبار فلزات، گذری به بازار آلومینیوم طی 10 سال اخیر نشان می‌دهد که این فلز پس از گذر از سال 2011، در سرازیری قیمتی قرار گرفت. آلومینیوم در سال 2008 مرز 3000 و در سال 2011 مرز حدود 2600 دلار به‌ازای هر تن را گذراند؛ اما افت قیمت یاد شده به‌اندازه‌ای شدید بود که قیمت این فلز در پایان سال 2015 به 1400 دلار به‌ازای هر تن رسید. با آغاز سال 2016، مسیر جدیدی پیش روی آلومینیوم قرار گرفت و این‌بار قیمت آن تحت تاثیر محرک‌های متفاوت رشد کرد. با آغاز سال جدید میلادی بر شدت این رشد افزوده شد و قیمت این فلز از مرز 1900 دلار به‌ازای هر تن نیز گذر کرد. کارشناسان بازار این رشد را ناشی از رونق بازار در دو سال گذشته دانسته‌اند و دلایل متعددی را نیز برای آن ذکر کرده‌اند. اما در مجموع می‌توان گفت، رشد اقتصادی و افزایش تقاضا برای آلومینیوم در کنار کاهش عرضه این محصول، دلایل اصلی افزایش قیمت آن محسوب می‌شوند.

از همان روزهای نخست سال 2017، رونق بازار آلومینیوم بیشتر شد و قیمت‌ها افزایش بیشتری یافتند. تداوم این روند صعودی را می‌توان متاثر از چندین عامل دانست که عبارتند از:


1. تداوم سیاست‌های اقتصادی چین با هدف رشد اقتصادی در سال جاری میلادی نیز ادامه یافتند. این کشور در ماه نخست سال 2017، بیش از 290 میلیارد دلار وام بانکی پرداخت کرده است. از این میزان حدود نیمی از آن روانه بخش مسکن شد و موجبات افزایش قیمت فلزات اساسی همچون آلومینیوم را بیش از پیش فراهم کرده است.


2. کاهش موجودی انبارهای بورس فلزات لندن و افت ذخیره این انبارها نقش مهمی در افزایش قیمت این فلز داشته است. نمودار 4 میزان ذخیره انبار این بورس را از آلومینیوم در سال‌های 2014 تا کنون نشان می‌دهد. ذخیره این انبارها در چند سال گذشته روند نزولی را طی کرده و افت آن به‌خصوص در سال‌‌های اخیر کاملاً محسوس به‌نظر می‌رسد.


3. بوکسیت ماده اولیه برای تولید آلومینا به‌شمار می‌رود. در سال گذشته محدودیت‌هایی بر صادرات این ماده معدنی از سوی کشورهای دارای این ماده معدنی همچون مالزی و اندونزی وضع شد؛ این محدودیت‌ها در سال جاری میلادی نیز ادامه یافته است. افزایش نیاز کشورهایی چون چین به بوکسیت و آلومینا در کنار محدودیت‌های یاد شده، روند صعودی قیمت‌ها را تشدید کرده است. همچنین موقعیت خوبی را برای تولیدکنندگان بزرگ این محصول فراهم آورد تا قیمت تولیدات خود را افزایش دهند و سود بیشتری را از این اوضاع نصیب خود کنند.


4.  تولید آلومینیوم یکی از صنایع انرژی‌بر محسوب می‌شود. بنابراین افزایش قیمت کک و زغال‌سنگ، بر قیمت تمام شده این محصول تاثیر خواهد داشت. قیمت دو ماده یاد شده طی سال 2016 و دو ماه آغازین سال 2017 در بازارهای مختلف، افزایش داشته‌اند. این رشد را می‌توان ناشی از کاهش ساعات کاری معادن با هدف مدیریت عرضه این محصول دانست. لازم به ذکر است که افزایش هزینه‌های مواد اولیه، شرایط فعالیت واحدهای ذوب را در کوتاه مدت با دشواری مواجه می‌کند. این رشد قیمتی به کاهش سود واحدهای تولید آلومینیوم و در نهایت افت تولید آن‌ها منجر خواهد شد.


5. کاهش ظرفیت مازاد تولید آلومینیوم در چین را می‌توان عامل دیگری برای افزایش قیمت این محصول نام برد. انرژی واحدهای ذوب و تولید آلومینیوم در این کشور از سوخت‌های آلاینده تامین می‌شود؛ بنابراین تولید این فلز با آلودگی‌های محیط زیستی فراوانی همراه است. در همین راستا، وزارت محیط زیست این کشور پیشنهاد داده است که حدود یک سوم از ظرفیت تولید آلومینیوم در این کشور کاهش یابد. تحقق این امر کاهش هرچه بیشتر عرضه و افزایش قیمت‌ها را به دنبال خواهد داشت.


6. انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا و تغییرات سیاسی و اقتصادی احتمالی در این کشور می‌تواند به نوسانات غیرمنتظره در این بازار منجر شود. بهبود شرایط کسب‌و‌کار، کاهش مالیات برای تولیدکننده‌ها و توسعه زیرساخت‌ها، از یک‌سو می‌تواند سرانه مصرف آلومینیوم را افزایش دهد. اما از سوی دیگر، ایجاد اختلاف در روابط و تجارت جهانی سبب می‌شود ابهاماتی برای آینده این بازار وجود داشته باشد. برای نمونه می‌توان به فرمان اجرایی دونالد ترامپ در اواخر ماه ژانویه سال 2017، مبنی بر ایجاد دیوار میان مکزیک و ایالات متحده آمریکا اشاره کرد. لازم به ذکر است که مکزیک هفتمین خودروساز برتر دنیا به‌شمار می‌رود که حجم عمده تولیدات خود را به آمریکا صادر می‌کند. بنابراین این اقدام تاثیر بسزایی بر بازار فلزاتی چون آلومینیوم خواهد داشت.
گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family