• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: آلومینیوم در بورس کالا جزء فلزاتی است که عرضه‌کنندگان محدودی دارد و با توجه به این موضوع، عدم حضور یک یا چند تولیدکننده به‌شدت مشهود است. مدت‌ها است که شرکت آلومینیوم ایران به‌تنهایی به عرضه آلومینیوم در بورس کالا می‌پردازد و دیگر تولیدکنندگان مانند شرکت آلومینیوم المهدی ـ هرمزال در این بازار حضور ندارند. به‌نظر می‌رسد که برای حضور مجدد سایر تولیدکنندگان در بورس کالا باید مشوق‌های قوی‌تری در نظر گرفت.

به‌ گزارش اخبار فلزات، بورس‌های کالا در دنیا محل معاملات همه کالاها است و در این زمینه هیچ استثنایی وجود ندارد. در این بورس‌ها بر اساس مکانیزم‌های موجود در بازار همچون تقابل عرضه و تقاضا، کالاها قیمت‌گذاری می‌شوند. این موضوع در مورد فلزات اساسی نیز صدق می‌کند و در همه جای دنیا، بورس‌های کالا مرجع اصلی قیمت‌گذاری فلزات به‌شمار می‌روند؛ به‌طور مثال بورس فلزات لندن در مورد فلزات غیر آهنی، بورس شانگهای در مورد محصولات فولادی و بورس نیویورک در مورد فلزات گرانبها مراجع اصلی قیمت‌گذاری در دنیا محسوب می‌شوند.

با این حال بورس‌های کالای منطقه‌ای نیز می‌توانند به تأسی از بورس‌های بزرگ مرجع قیمت‌گذاری باشند. چندی است که بورس کالای ایران به‌دنبال جذب معامله‌گران بازار برای فلزات اساسی است. اما به‌نظر می‌رسد که هنوز این مهم به‌طور کامل محقق نشده است. به‌طور مثال تولیدکنندگان اصلی در زمینه آلومینیوم به‌جای حضور در این بازار، به‌تدریج از آن عقب‌نشینی می‌کنند. در حقیقت تولیدکنندگان برای حضور همیشگی در این بازار نیازمند برقراری مشوق‌های اساسی هستند تا با اشتیاق به انجام معاملات بپردازند. این مشوق‌ها و معافیت‌ها می‌تواند معافیت‌های مالیاتی، ارائه ضمانت‌نامه‌های بانکی، اخذ وام‌های ارزان، تامین مالی آسان، انجام معاملات کاغذی، معرفی بهتر محصول و... باشد.

بازار آلومینیوم کشور نیز نیازمند چنین مشوق‌هایی است. اما به دلیل فقدان آن، مشاهده می‌شود که شرکت آلومینیوم ایران به‌تنهایی به عرضه محصولات آلومینیوم در بورس کالا می‌پردازد و تولیدکنندگانی نظیر شرکت آلومینیوم المهدی ـ هرمزال پس از مدت‌ها حضور مستمر و عرضه آلومینیوم، از ابتدای سال جاری در آن حضور ندارند. قدر مسلم این است که تداوم حضور باید با در نظر گرفتن مشوق‌ها محقق شود تا بورس کالای ایران بتوانند همانند بورس‌های کالا در دنیا به ایفای نقش بپردازد و تنها تولیدکنندگان محدودی در آن حضور نداشته باشند.

در حال حاضر شرکت آلومینیوم ایران در بورس کالا تنها است و در خرداد ماه سال جاری تمامی عرضه‌های آلومینیوم از جانب این شرکت صورت گرفت. نمودار 1 حاکی از آن است که در خرداد ماه حدود 17 هزار تن انواع محصولات آلومینیوم در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن بیش از 9 هزار و 100 تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت حدود 7 هزار و 900 تن معامله به ثبت رسید. شمش اولیه آلومینیوم پرکاربردترین محصول بود و بیشترین عرضه و تقاضا در مورد آن صورت گرفت؛ به‌طوری که حدود 15 هزار تن از این محصول عرضه شد و در مقابل آن بیش از 7 هزار و 400 تن تقاضا وجود داشت و در نهایت حدود 6 هزار و 600 تن معامله انجام شد. بیلت آلومینیوم نیز دیگر محصولی بود که حدود یک هزار و 800 تن از آن در بورس کالا عرضه شد که در مقابل تقاضای یک هزار و 600 تنی، حدود یک هزار و 200 تن از آن مورد معامله قرار گرفت. در نهایت شمش آلیاژی آلومینیوم نیز به میزان 140 تن عرضه شد که تنها 80 تن تقاضا داشت و همین میزان نیز معامله صورت گرفت.

                                                

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family