• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: با وجود اینکه میزان تولیدجهانی سرب در سال جاری میلادی افزایش داشته است، اما رشد تقاضا از رشد تولید پیشی گرفت که همین امر زمینه‌ساز افزایش جهانی قیمت این فلز شد. متوسط قیمت فعلی سرب حدود 2 هزار و 150 دلار به‌ازای هر تن است که پیش‌بینی‌ها حاکی از رسیدن قیمت این فلز تا مرز 2 هزار و 300 دلار بر هر تن تا پایان سال است.

به گزارش اخبار فلزات، بر اساس گزارش گروه جهانی مطالعات سرب و روی (ILZSG)، میزان تولید معدنی سرب در 4 ماه ابتدای سال 2017 نسبت به مدت مشابه خود در سال 2016، حدود 200 هزار تن افزایش داشت. میزان تولید معدنی سرب در این 4 ماه بیش از 1.7 میلیون تن بود، این در حالی بود که میزان تولید فلز سرب نیز (سرب تصفیه شده) از منابع اولیه (معدنی) و ثانویه (قراضه) در همین زمان یعنی 4 ماه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل با حدود 300 هزار تن افزایش به بیش از 3.9 میلیون تن رسید که به معنی افزایش حدود 7.5 درصدی تولید فلز سرب در این بازه زمانی بود.

از طرفی میزان تقاضا برای سرب نیز در همین زمان نسبت به 4 ماه ابتدای سال 2016 با حدود 400 هزار تن افزایش به حدود 4 میلیون تن رسید که به ‌معنی افزایش 10 درصدی تقاضای این فلز بود. بنابراین از آن‌جایی که میزان تقاضا برای این فلز از میزان افزایش تولید جهانی بیشتر بوده، افزایش جهانی قیمت را به همراه آورده است.

در نمودار 1 روند میزان موجودی سرب انبارهای بورس فلزات لندن و تغییر قیمت این فلز مشاهده می‌شود، همان‌طور که در نمودار مشاهده می‌شود در ماه آوریل 2017 میزان موجودی انبارهای سرب به حداقل میزان خود در سال 2017 رسید که در ابتدای ماه مِی این کسری جبران شد. اما دوباره با افزایش جهانی تقاضای این فلز در نیمه دوم ژوئن 2017، انبارهای بورس فلزات لندن با کاهش مواجه شدند تا جایی که برخی از تحلیلگران بر این باورند که تا چند هفته آتی، انبارهای بورس فلزات لندن از فلز سرب تهی خواهد شد.

                                              

در کنار کاهش جهانی انبارهای سرب دنیا، تغییرات شاخص ارزش دلار نیز بر قیمت این فلز اثرگذار بود، در اوایل ماه جاری میلادی (ماه ژوئن) شاخص ارزش دلار رو به افزایش بود که منجر به کاهش قیمت اکثر فلزات پایه از جمله سرب شد، اما با کاهش این شاخص در 2 هفته پایانی ماه ژوئن، بار دیگر قیمت فلزات افزایش یافت. در همین حین با افزایش قیمت فلزات پایه از جمله سرب، بسیاری از سرمایه‌داران به خرید فلزات اقدام کردند و همین امر در کنار افزایش تقاضای چین منجر به خالی شدن انبارهای جهانی شد و به افزایش بیشتر قیمت این فلز دامن زد. بر اساس گزارش BMI کاهش موجودی سرب در انبارهای بازارهای جهانی (همچون بورس فلزات لندن) ادامه خواهد داشت و زمینه‌ساز افزایش بیشتر قیمت آن خواهد شد. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که قیمت سرب همچنان پتانسیل افزایش را در ماه‌های آتی خواهد داشت. متوسط قیمت فعلی سرب 2 هزار و 150 دلار به‌ازای هر تن است که پیش‌بینی‌ها حاکی از رسیدن قیمت این فلز تا مرز 2 هزار و 300 دلار بر هر تن تا پایان سال است که همین امر سرمایه‌گذاران را بیش از پیش ترغیب به خرید این فلز می‌کند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family