• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: با آغاز سال 2017 و شروع اعتصابات کارگری معادن مس آمریکای جنوبی و همچنین پیاده‌سازی قانون ممنوعیت صادرات مواد معدنی در اندونزی، قیمت مس روندی صعودی در پیش گرفت. این روند تا اواخر ماه فوریه ادامه داشت که با اتمام اعتصابات معادن آمریکای جنوبی و افزایش ناگهانی موجودی مس انبارهای بورس فلزات لندن، کاهش یافت. آغاز مجدد صادرات کنسانتره از معدن گراسبرگ نیز، مزید علت شد و قیمت در سراشیبی افت تا کمتر از 5.5 هزار دلار بر تن رسید. با این وجود، موج دوم اعتصابات در پرو و تمدید اعتصاب کارگران معدن گراسبرگ، در 2 ماه اخیر، تا حدی از افت قیمت مس جبران کرد.

به گزارش اخبار فلزات، بر خلاف سال 2016 که کمترین میزان وقفه‌های تولید در 10 سال اخیر صنعت معدن‌کاری مس رقم خورد، پیش‌بینی تحلیلگران بازار برای سال 2017، آغاز موج جدیدی از جنبش‌های اعتصابی و متعاقبا وقفه‌های تولیدی خواهد بود. با توجه به مطالعات صورت گرفته، متوسط وقفه‌های تولیدی سال 2016، حدودا 6 درصد برآورد شد که معادل کاهش تقریبا 420 هزار تنی تولید مس معدنی در سراسر جهان بود. پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، موجب صعود چشمگیر و ناگهانی قیمت مس در ماه نوامبر سال 2016 شد. این امر به دلیل وعده‌های ترامپ در خصوص افزایش بودجه سرمایه‌گذاری زیرساخت ایالات متحده آمریکا تا سقف یک هزار میلیارد دلار و اصلاح سیستم مالیاتی این کشور در جهت کاهش تعرفه‌های وارداتی بود.

با توجه به رشد ناگهانی قیمت مس در اواخر سال 2016، تحلیلگران بازار پیش‌بینی‌های خود از سال 2017 را بازبینی کردند و یک نکته به‌طور فراگیر به تمامی این پیش‌بینی‌ها افزود شد و آن آغاز اعتصابات کارگری و به تبع آن افزایش قمیت مس بود. این پیش‌بینی با استناد به خاتمه یافتن قرارداد کارگران اکثر واحدهای بزرگ معدنی در جهان، در سال 2017 و مطالبات آن‎ها برای افزایش حقوق و مزایا صورت گرفت. سال 2017 با اعتصابات کارگری در معادن مس آمریکای جنوبی از جمله اسکوندیدا، بزرگترین معدن مس جهان آغاز شد. علاوه بر شروع اعتصابات، دولت اندونزی نیز قانون ممنوعیت صادرات مواد معدنی شامل کنسانتره مس را از 12 ژانویه به اجرا درآورد. معدن مس گراسبرگ، واقع در اندونزی، دومین معدن بزرگ مس در جهان است.

پیش‌بینی تحلیلگران از وقوع اعتصابات کارگری و به تبع آن وقفه‌های تولیدی، کسری عرضه مس معدنی و افزایش قیمت جهانی مس بود. این در حالی است که واقعیت کمی متفاوت جلوه کرد. نمودار 1، نوسانات قیمت نقدی و موجودی انبار مس بورس فلزات لندن از ابتدای سال جاری تاکنون را به تصویر می‌کشد. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، رشد قیمت مس با پایان اعتصابات کارگری اسکوندیدا در اواسط ماه فوریه پایان گرفت و از آن پس سیر نزولی را پیش گرفت. علاوه بر این، اعطای مجوز صادرات به واحد اندونزی شرکت فری‌پورت مک‌موران و از سرگیری صادرات کنسانتره مس از معدن گراسبرگ، در اواخر ماه آوریل، موجب افت قیمت تا زیر سطح 5.5 هزار دلار بر تن شد. علی‌رغم اینکه قیمت مس مجددا در اواسط ماه مِی و از ابتدای ماه ژوئن در مسیر صعودی قرار گرفت، باز هم تا قبل از 28 ژوئن، نتوانست پا از سطح 5.8 هزار دلار بر تن فراتر بگذارد.

                                         

با توجه به نمودار 1، 3 بازه زمانی کاملا مشهود است؛ نخست، 2 ماهه اول سال تا ابتدای ماه مارس، سپس 2 ماهه دوم تا ابتدای ماه مِی و در نهایت 2 ماهه سوم تا پایان ماه ژوئن. در بازه اول، وقفه‌های تولید ناشی از اعتصابات کارگری معادن مس آمریکای جنوبی و ممنوعیت صادرات مواد معدنی اندونزی، باعث مصرف حدود 115 هزار تن موجودی مس انبارهای بورس فلزات لندن شد. در این بازه، قیمت مس تحت تأثیر وقفه‌های تولیدی از مرز 6.1 هزار دلار بر تن نیز گذشت. در بازه دوم، قیمت مس به رغم کاهش حدود 70 هزار تنی موجودی انبار در سرازیری افول بود. نهایتا در بازه سوم، افت قیمت مس در نتیجه آغاز موج دوم اعتصابات کارگری و نگرانی‌های بازار از کسری عرضه کنسانتره در نیمه دوم سال، تا حدی جبران شد. در این دوره، روند موجودی مس انبارهای بورس معاملات آتی شانگهای نیز کاهشی بود.

لازم به‌ذکر است که با اعلام برآورد کسری 5 هزار تنی عرضه مس تصفیه شده در بازار 4 ماهه اول سال جاری، تأثیر اعتصابات کارگری که اخیرا به شکل گسترده‌ای در پرو آغاز و در گراسبرگ تمدید شده است، بیشتر خواهد بود. تا چندی پیش، با گزارش گروه مطالعات بین‌المللی مس (ICSG) مبنی بر مازاد 164 هزار تنی عرضه مس تصفیه شده در بازار فصل اول سال 2017، تحلیل‌گران بر این باور بودند که وقفه‌های تولیدی واحدهای معدنی، تأثیری در تراز بازار مس تصفیه شده نداشت، اما گزارش تراز بازار جهانی 4 ماهه اول سال، این پیش‌بینی را نقش بر آب کرد. از این رو، انتظار می‌رود که قیمت مس همگام با افت موجودی انبارهای 2 بورس بزرگ لندن و شانگهای، افزایش پیدا کند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family