• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: هفته گذشته (منتهی به 30 ژوئن) قیمت آلومینیوم در بازار بورس فلزات لندن از مرز 1.9 هزار دلار بر هر تن عبور کرد و به سطح قیمتی اوایل این ماه نزدیک شد. مهم‌ترین دلیل رشد قیمت آلومینیوم، تضعیف ارزش دلار آمریکا گزارش شد.

به گزارش اخبار فلزات، نمودار 1، تغییرات موجودی آلومینیوم انبارها و قیمت نقدی معاملات آن را در بورس فلزت لندن برای یک ماه گذشته نشان می‌دهد. آلومینیوم هفته گذشته را در بازار بورس فلزات لندن در حالی به پایان رساند که میانگین قیمت نقدی معاملات آن نسبت به هفته پیش‌تر (منتهی به 23 ژوئن) 0.56 درصد رشد داشت و میانگین قیمتی یک هزار و 882 دلار به‌ازای هر تن را رقم زد. موجودی انبارهای بورس فلزات لندن از آلومینیوم نیز طبق روال هفته‌های گذشته روند کاهشی خود را ادامه داد، به‌طوری که در هفته گذشته بالغ بر 17 هزار و 850 تن از موجودی آلومینیوم این انبارها کاسته شد.

                                         

با توجه به نمودار 1، در روز نخست هفته گذشته، یعنی دوشنبه 26 ژوئن، با وجود کاهش بیش از 5 هزار تنی از موجودی آلومینیوم، قیمت این فلز در بازار بورس فلزات لندن دچار سقوط 0.70 درصدی شد و تا سطح یک هزار و 855 دلار بر هر تن کاهش یافت. از مهم‌ترین دلایلی که این افت قیمت، انتشار گزارش انجمن صنایع فلزی غیر آهنی چین از تولید آلومینیوم مهم‌ترین استان‌های چین در نیمه ابتدایی سال جاری عنوان شد که حاکی از افزایش تولید برخی از استان‌ها از جمله استان شان‌دونگ چین بود. بنا به این گزارش، استان شان‌دونگ نسبت به سال گذشته بیش از 12 درصد افزایش تولید داشت. در عین حال، ظرفیت کل تولید آلومینیوم چین بیش از 41 میلیون تن گزارش شد که علاوه بر آن حدود 7 میلیون تن نیز ظرفیت در حال احداث در چین وجود دارد. این امر نگرانی‌ها را بابت مازاد ظرفیت آتی در صنعت جهانی آلومینیوم تشدید کرد و سبب افت قیمتی آلومینیوم در این روز شد. گفتنی است که ارزش دلار در این روز نیز 0.17 درصد رشد داشت که در افت قیمتی آلومینیوم بی‌تأثیر نبود.

روز سه‌شنبه، 27 ژوئن، آمارهای منتشر شده در مورد شاخص ارزش دلار حاکی از آن بود که تورم در ایالات متحده از 2.1 درصد در ماه فوریه به 1.7 درصد در ماه آوریل کاهش یافته است. این امر سبب شد تا بسیاری از تحلیل‌گران عدم دست‌یابی فدرال رزرو را به تورم 2 درصدی در سال جاری پیش‌بینی کنند که این امر احتمال کاهش ارزش شاخص دلار را افزایش داد. به دنبال آن، اکثر فلزات پایه در بازارهای بین‌المللی از جمله آلومینیوم با رشد قیمتی همراه شد. در همین حال، موجودی آلومینیوم انبارهای بورس فلزات لندن نیز در این روز بیش از 4 هزار و 300 تن کاهش یافت. این میزان از کاهش موجودی انبارها و همچنین کاهش ارزش دلار، توانست مقداری از اثر خبر احتمالی در مورد مازاد ظرفیت تولید را جبران کند و رشد قیمتی 0.35 درصدی را برای آلومینیوم به ارمغان آورد.

روز چهارشنبه، 28 ژوئن، پس از سقوط 1.06 درصدی شاخص ارزش دلار در روز سه‌شنبه که در پی احتمال عدم موفقیت فدرال رزرو برای رساندن نرخ تورم به 2 درصد رخ داد، سبب افزایش چشم‌گیر قیمت آلومینیوم در معاملات روز بازار بورس فلزات لندن شد. در این روز، قیمت آلومینیوم با 1.32 درصد رشد نسبت به روز پیش از آن به سطح یک هزار و 886 دلار برای هر تن رسید. در همین روز سمپوزیومی از طرف وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین با شرکت 10 تولیدکننده برتر آلومینیوم چین برگزار شد. مباحث صورت گرفته در این سمپوزیوم عمدتا حول سطح تولید و ظرفیت آلومینیوم چین بود. در این نشست راه‌کارهایی برای حل مشکل آتی این صنعت از لحاظ مازاد عرضه و همچنین مسائل مالی و سرمایه‌ای مورد بحث قرار گرفت. این نشست سبب شد تا از نگرانی‌های ایجاد شده در پی انتشار گزارش ظرفیت عظیم در حال ساخت چین بکاهد و قیمت آلومینیوم را در روز پنج‌شنبه، 29 ژوئن با 0.61 درصد رشد به حدود یک هزار و 898 دلار به‌ازای هر تن افزایش دهد. البته از اثر افت 0.4 درصدی شاخص ارزش دلار در روز پیش از آن نیز که بر افزایش قیمت آلومینیوم تاثیر داشت، نباید غافل شد.

در نهایت با توجه به نمودار 1، هر تن آلومینیوم در روز جمعه با قیمت بیش از یک هزار و 908 دلار معامله شد که نسبت به روز پیش از آن، حدود 0.58 درصد رشد داشت. موجودی آلومینیوم انبارهای بورس فلزات لندن در این روز با 2 هزار و 450 تن کاهش به کمترین سطح خود رسید. کاهش موجودی انبارها به سطوح بسیار پایین که در چند سال اخیر بی‌سابقه است، سبب شده تا بسیاری از تحلیل‌گران رونق بازار آلومینیوم را در آینده‌ای نه‌چندان دور انتظار داشته باشند. البته خبر اختصاص اعتبار حدودا 3 میلیارد دلاری یکی از بانک‌های چین به شرکت Hongqiao چین برای 2 سال آینده، می‌تواند عامل افزایش قیمت آلومینیوم را در هفته‌های آتی تضعیف کند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family