• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: معاملات طلا طی سال جاری با مشکل مواجه شده بود. در حقیقت بسیاری از تولیدکنندگان تمایل کمتری به حضور در این بازار داشتند و متقاضیان نیز علائم مثبتی را از تولیدکنندگان برای عرضه رقابتی دریافت نمی‌کردند. این مسائل باعث شده بود که میزان معاملات طلا به‌طور قابل توجهی با افت مواجه شود، اما با حضور تولیدکنندگان اصلی و نیز عرضه رقابتی این فلز گرانبها در بورس کالا، میزان معاملات در خرداد ماه تا حدودی بهبود یافت.

به‌ گزارش اخبار فلزات، در همه بازارهای دنیا متقاضیان به‌دنبال قیمت‌های رقابتی و نیز کالاهای با کیفیت هستند. این رقابت موجب افزایش تقاضا در بازار می‌شود. اما این به‌تنهایی برای انجام معاملات کافی نیست؛ بلکه تولیدکننده نیز باید قیمت‌های خود را به‌صورت رقابتی و بعضاً همراه با تخفیف به مشتریان ارائه دهد تا معامله صورت گیرد. قدر مسلم این است که در بازاری که 2 طرف معامله بتوانند در مورد قیمت به توافق برسند، رونق بیشتری ایجاد خواهد شد، اما در بازار طلا طی سال 1396 این اتفاق کمتر مشاهده شد.

حقیقت امر آن است که در بازار طلای بورس کالا اغلب شرکت زر معدن اختران به عرضه شمش طلا با عیار 995 می‌پرداخت که بنا به گفته متقاضیان، این قیمت رقابتی نبود و با وجود آنکه تقاضای بسیاری در بازار وجود داشت، بسیاری از عرضه‌های این شرکت بدون معامله باقی می‌ماند. این در حالی است که به محض ورود دیگر شرکت‌های تولیدکننده طلا در بازار، به دلیل اینکه قیمت و عرضه این شرکت‌ها رقابتی‌تر بود، متقاضیان تمایل بیشتری به خرید از این شرکت‌ها از خود نشان می‌دادند و بنابراین معامله به‌راحتی صورت می‌گرفت.

این اتفاق در خرداد ماه سال 1396 رخ داد. نمودار 1 نشان می‌دهد که طی خرداد ماه سال جاری حدود 49 کیلوگرم شمش طلا با عیارهای گوناگون از 995 تا 999 در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن 93 کیلوگرم تقاضا وجود داشت. اما در نهایت 33 کیلوگرم شمش طلا مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. بیشترین معاملات صورت گرفته در مورد شمش طلا با عیار 998 رخ داد. این محصول به میزان 14 کیلوگرم در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 32 کیلوگرم تقاضا وجود داشت و در نهایت نیز همان 14 کیلوگرم مورد معامله قرار گرفت. پس از آن، شمش طلا با عیار 995 به میزان 25 کیلوگرم عرضه شد که با وجود تقاضای 34 کیلوگرمی، تنها 9 کیلوگرم از آن به فروش رفت. همچنین شمش طلا با عیار 996 به میزان 7 کیلوگرم، عیار 997 به میزان یک کیلوگرم و عیار 999 به میزان 2 کیلوگرم معامله شد.   

                                         
نمودار 2 نیز میزان عرضه و تقاضای شرکت‌های تولیدکننده طلا را نشان می‌دهد. شرکت زر معدن اختران بیشترین میزان عرضه را صورت داد. این شرکت 25 کیلوگرم طلا با عیار 995 عرضه کرد که در مقابل آن 34 کیلوگرم تقاضا وجود داشت و در نهایت 9 کیلوگرم معامله انجام شد. معدن طلای زرشوران نیز 19 کیلوگرم شمش طلای خود را با عیارهای 996 و 997 عرضه کرد که با تقاضای 44 کیلوگرمی مواجه شد و در نهایت همان 19 کیلوگرم معامله شد. معدن طلای موته نیز 5 کیلوگرم طلا را با عیارهای 997، 998 و 999 در بورس کالا عرضه کرد که 15 کیلوگرم تقاضا داشت و به همان میزان 5 کیلوگرم معامله صورت گرفت.

                                     

 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family