• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: افزایش قیمت روی منجر به کاهش سودآوری شرکت‌های مصرف‌کننده و پایین‌دست شمش روی دنیا خواهد شد؛ بدین ترتیب بازار مصرف به‌سختی کشش این میزان از افزایش قیمت را دارد و تولیدکنندگان پایین‌دست باید متحمل این فشار شوند تا بازار خود را از دست ندهد.

به گزارش اخبار فلزات، در نمودار 1، روند تغییرات قیمت نقدی روی و موجودی روی انبارهای بورس فلزات لندن از این فلز طی ماه ژوئن 2017 آورده شده است. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، روند قیمتی روی در 2 هفته ابتدای این ماه ثابت و حتی نزولی بود. موجودی انبارهای این فلز نیز در طول این ماه روندی رو به کاهشی را طی کرد. با توجه به این نمودار، قیمت روی در 20 روز ابتدایی ماه با وجود کاهش موجودی چندان تغییری نداشت که علت این امر روند رو به رشد نرخ بهره دلار آمریکا بود، اما در 10 روز پایانی این ماه روند نرخ بهره دلار تغییر کرد و با کاهش شدیدی مواجه شد، همین امر در کنار کاهش کم‌سابقه موجودی روی انبارهای بورس فلزات لندن موجب افزایش قابل توجه قیمت این فلز در بازارهای بین‌المللی شد.    

                                            

موجودی روی انبارهای بورس فلزات لندن در هفته گذشته نیز به روند نزولی خود ادامه داد و در 30 ژوئن به 291 هزار تن رسید که تنها 63 هزار تن از آن قابل معامله است. این موجودی در ابتدای این ماه برابر 330 هزار تن و در ابتدای سال جاری برابر 428 هزار تن بود، بنابراین میزان موجودی این انبارها در پایان ماه ژوئن، نسبت به ابتدای این ماه با کاهش 12 درصدی مواجه شده است. پیش‌بینی‌هایی که بر اساس موجودی و میزان مصرف این فلز است حکایت از ادامه همین روند کاهش در هفته‌های آتی دارد.

با توجه به این که میزان موجودی روی انبارهای بورس فلزات لندن بسیار کاهش داشته است، باید اذعان داشت که قیمت فروش این فلز پتانسیل بسیار بالاتری برای رشد دارد. فلز روی در روزهای پایانی ماه مارس 2017 با وجود موجودی 370 هزار تن با قیمت 2.8 هزار دلار بر تن به فروش رسید، اما در 30 ژوئن با وجود آنکه موجودی 80 هزار تن کمتر از روزهای پایانی ماه مارس بود، قیمت آن به سطح قیمت روزهای پایانی مارس نرسید.

گفتنی است که افزایش قیمت روی منجر به بالا رفتن سود تولیدکنندگان شمش روی می‌شود، اما حاشیه سود مصرف‌کنندگان این فلز از جمله صنایع پایین‌دست به این علت که مواد اولیه مورد نیاز خود را با قیمت بسیار بالاتری تهیه می‌کنند، کاهش یافته و یا بر قیمت تمام‌شده آنها افزوده می‌شود که در این صورت، بازار مصرف به‌دشواری کشش این میزان افزایش قیمت را خواهد داشت. بدین ترتیب ممکن است صنایع مصرف‌کننده روی، به خصوص صنایع پایین‌دست این فلز، برای حفظ جایگاه خود در بازار مجبور به فروش محصولات با قیمتی نازل شوند که سود کم‌تری را برای آن‌ها دربر خواهد داشت و حتی در برخی موارد می‌تواند همراه با ضرر باشد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family