• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: معاملات مس پس از مولیبدن همچنان سرآمد همه فلزات اساسی است. معاملات این فلز پس از آنکه شرایط بازار تغییر کرد، همانند فنری که آزاد شده باشد، به یکباره افزایش یافت و چندین ماه است که هیچ گونه مازادی در بازار باقی نمی‌ماند. هر چند که میزان عرضه با توجه به شرایط تولید شرکت ملی مس کاهش یافت، اما عرضه مازاد در بورس وجود ندارد و همه مس عرضه شده در بورس کالا به فروش می‌رود.

به‌گزارش اخبار فلزات، در بازار آزاد همواره شرایطی وجود دارد که در آن 2 طرف معامله بدون هیچ محدودیتی از جانب نهادهای دیگر به انجام معامله می‌پردازند. در این‌گونه بازارها دولت تنها نهاد ناظر است که تخلف و یا تقلب از سوی عرضه‌کننده یا خریدار رخ ندهد. مکانیزم‌های معامله در بازار آزاد نیز بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود؛ به این صورت که در هنگام افزایش تقاضا قیمت محصول افزایش می‌یابد و رقابت بر سر خرید به اوج خود می‌رسد. اما در هنگام کاهش تقاضا و افزایش عرضه، رقابت بیشتر میان تولیدکنندگان و فروشندگان خواهد بود.

در بازار مس ایران تا پیش از پاییز سال پیش، خرید مس از بورس کالا بر مبنای سهمیه‌بندی انجام می‌شد و شرکت‌های خریدار سهمیه‌ای برای خرید کاتد و مفتول از بازار داشتند. در آن دوره، در بسیاری از موارد شاهد مازاد عرضه و عدم فروش مس در بازار بودیم. پس از حذف سهمیه‌بندی که به‌همراه افزایش جهانی قیمت مس روی داد، به یکباره تقاضا افزایش یافت و دیگر مازاد عرضه در بازار رخ نداد. در سال جاری به‌دلیل تغییر تکنولوژی تولید شرکت ملی مس، میزان عرضه به‌طور قابل توجهی کاهش یافته است. البته کاهش عرضه موقتی است و پس از تغییر خط تولید، شرایط عرضه به وضع سابق باز خواهد گشت.

در صورتی که میزان عرضه در خرداد ماه سال گذشته بررسی شود، این میزان به بیش از 23 هزار تن می‌رسید. اما در مقابل آن 18 هزار تن تقاضا وجود داشت و تنها 15 هزار تن معامله انجام شد. اما همان‌طور که نمودار 1 نشان می‌دهد در خرداد ماه سال جاری، 9 هزار و 500 تن محصولات مسی در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 16 هزار تن تقاضا وجود داشت که در نهایت همان 9 هزار و 500 تن مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. بیشترین عرضه محصولات مس در مورد کاتد رخ داد که حدود 6 هزار تن بود و 10 هزار و 500 تن تقاضا داشت. مفتول نیز به میزان 3 هزار و 500 تن عرضه شد که این محصول نیز حدودا 5 هزار و 600 تن تقاضا داشت. در عین حال هر دوی این محصولات در بورس کالا به فروش رفت.

                                          

نکته قابل توجه در مورد بازار مس این است که در خرداد ماه سال گذشته که میزان عرضه مس بسیار زیاد بود، مازاد محصولات مسی در بازار رخ داد و میزان تقاضا نیز 18 هزار تن بود. در خرداد ماه سال جاری که به‌علت تغییر خط تولید شرکت ملی صنایع مس ایران عرضه مس با کاهش روبه‌رو شده است، به‌نظر می‌رسد که تقاضای مس تفاوت چندانی با سال گذشته ندارد. اما باید دید که پس از بازگشت شرایط عرضه به حالت عادی آیا تقاضای مس به همین منوال بیشتر از میزان عرضه خواهد بود و مازاد مس در بازار رخ نخواهد داد؟ پاسخ این سئوال ممکن است تا دو سه ماه آینده مشخص شود.


گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family