• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: صنعت مس کشور طی چند ماه گذشته با شرایط خاصی مواجه و هجوم خریداران برای خرید مس و تقاضای بسیار زیاد موجب شده بود که تمامی محصولات مس عرضه شده اعم از کاتد و مفتول بدون کم و کاست به فروش برسد. اما در شرایط کنونی به‌نظر می‌رسد که بازار مس کشور در حال بازگشت به اصل خود یعنی مواجهه با مازاد محصولات و عدم فروش باشد.

به گزارش «اخبار فلزات»؛ طی چند ماه اخیر فلز مس را می‌توان دارای بهترین شرایط و بازار از نظر قیمت دانست و این فلز در میان سایر فلزات اساسی از بیشترین رشد قیمت برخوردار شده بود. بازار مس به‌اندازه‌ای برای سرمایه‌گذاران و نیز معامله‌گران جذاب بود که فلز مس را به‌عنوان برترین و پرسودترین فلز دهه آینده انتخاب کردند. قیمت این فلز طی یکی دو ماه اخیر در مقاطعی حتی از سطح قیمت 7 هزار دلار بر هر تن نیز عبور کرد و به بیشترین قیمت طی چند سال اخیر رسید. در عین حال کسری این فلز در بازارهای دنیا به‌دلیل مشکلات موجود در معادن بزرگ نیز باعث شده بود تا بازار این فلز در برخی از مقاطع با التهاباتی ناشی از کسری عرضه مواجه شود و فلز مس جهش‌های قیمتی بی‌سابقه‌ای را طی چند سال گذشته تجربه کند.

بازار مس ایران نیز دقیقا همانند بازار مس دنیا رفتار کرد و این بازار هم به‌دلیل افزایش قیمت و نگرانی‌های ناشی از کسری عرضه، با افزایش تقاضا مواجه شده بود. چنانچه آمار معاملات مس تا پیش از شهریور ماه مورد بررسی قرار گیرد، مشخص می‌شود که بسیاری از شرکت‌ها خریدهای خود را به‌طور اساسی انجام دادند و در حقیقت با خرید خود تا حد زیادی از خرید اشباع شدند. در نتیجه بازار مس کشور تا حد زیادی از عرضه محصول اشباع شد. این یعنی از شهریور ماه به بعد به‌تدریج با افزایش عرضه از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران به‌ویژه عرضه کاتد وارداتی، بازار مس کشور با مازاد مواجه شد.

نمودار 1 نیز در این رابطه نشان می‌دهد که طی هفته گذشته بیش از 8 هزار 600 تن محصول مسی در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن تنها 4 هزار تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت تنها 2 هزار و 700 تن محصول مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. در این میان کاتد مس بیشترین عرضه را به خود اختصاص داده بود و 3 نوع کاتد عرضه شد. نوع اول کاتدی بود که همواره شرکت ملی مس در بازار عرضه می‌کرد که در این هفته نیز به میزان یک هزار و 500 تن عرضه شد که در مقابل آن یک هزار و 600 تن تقاضا وجود داشت و در نهایت نیز همان میزان عرضه کاتد به فروش رفت. نوع دیگر، کاتد 2 (لیچینگ) بود که در این هفته به میزان یک هزار تن عرضه شد؛ در حالی که در مقابل آن 100 تن تقاضا وجود داشت و به همین میزان نیز معامله صورت گرفت. کاتد مس وارداتی نیز نوع دیگری بود که به میزان 5 هزار تن عرضه شد که در مقابل آن یک هزار و 100 تن تقاضا وجود داشت؛ اما هیچ معامله‌ای صورت نگرفت. مفتول مس نیز به میزان یک هزار و 140 تن عرضه شد که یک هزار و 160 تن تقاضا داشت و به میزان عرضه نیز معامله صورت گرفت.

                                                    

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family