• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: صنعت مس کشور طی چند ماه گذشته با شرایط خاصی مواجه و هجوم خریداران برای خرید مس و تقاضای بسیار زیاد موجب شده بود که تمامی محصولات مس عرضه شده اعم از کاتد و مفتول بدون کم و کاست به فروش برسد. اما در شرایط کنونی به‌نظر می‌رسد که بازار مس کشور در حال بازگشت به اصل خود یعنی مواجهه با مازاد محصولات و عدم فروش باشد.

به گزارش «اخبار فلزات»؛ طی چند ماه اخیر فلز مس را می‌توان دارای بهترین شرایط و بازار از نظر قیمت دانست و این فلز در میان سایر فلزات اساسی از بیشترین رشد قیمت برخوردار شده بود. بازار مس به‌اندازه‌ای برای سرمایه‌گذاران و نیز معامله‌گران جذاب بود که فلز مس را به‌عنوان برترین و پرسودترین فلز دهه آینده انتخاب کردند. قیمت این فلز طی یکی دو ماه اخیر در مقاطعی حتی از سطح قیمت 7 هزار دلار بر هر تن نیز عبور کرد و به بیشترین قیمت طی چند سال اخیر رسید. در عین حال کسری این فلز در بازارهای دنیا به‌دلیل مشکلات موجود در معادن بزرگ نیز باعث شده بود تا بازار این فلز در برخی از مقاطع با التهاباتی ناشی از کسری عرضه مواجه شود و فلز مس جهش‌های قیمتی بی‌سابقه‌ای را طی چند سال گذشته تجربه کند.

بازار مس ایران نیز دقیقا همانند بازار مس دنیا رفتار کرد و این بازار هم به‌دلیل افزایش قیمت و نگرانی‌های ناشی از کسری عرضه، با افزایش تقاضا مواجه شده بود. چنانچه آمار معاملات مس تا پیش از شهریور ماه مورد بررسی قرار گیرد، مشخص می‌شود که بسیاری از شرکت‌ها خریدهای خود را به‌طور اساسی انجام دادند و در حقیقت با خرید خود تا حد زیادی از خرید اشباع شدند. در نتیجه بازار مس کشور تا حد زیادی از عرضه محصول اشباع شد. این یعنی از شهریور ماه به بعد به‌تدریج با افزایش عرضه از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران به‌ویژه عرضه کاتد وارداتی، بازار مس کشور با مازاد مواجه شد.

نمودار 1 نیز در این رابطه نشان می‌دهد که طی هفته گذشته بیش از 8 هزار 600 تن محصول مسی در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن تنها 4 هزار تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت تنها 2 هزار و 700 تن محصول مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. در این میان کاتد مس بیشترین عرضه را به خود اختصاص داده بود و 3 نوع کاتد عرضه شد. نوع اول کاتدی بود که همواره شرکت ملی مس در بازار عرضه می‌کرد که در این هفته نیز به میزان یک هزار و 500 تن عرضه شد که در مقابل آن یک هزار و 600 تن تقاضا وجود داشت و در نهایت نیز همان میزان عرضه کاتد به فروش رفت. نوع دیگر، کاتد 2 (لیچینگ) بود که در این هفته به میزان یک هزار تن عرضه شد؛ در حالی که در مقابل آن 100 تن تقاضا وجود داشت و به همین میزان نیز معامله صورت گرفت. کاتد مس وارداتی نیز نوع دیگری بود که به میزان 5 هزار تن عرضه شد که در مقابل آن یک هزار و 100 تن تقاضا وجود داشت؛ اما هیچ معامله‌ای صورت نگرفت. مفتول مس نیز به میزان یک هزار و 140 تن عرضه شد که یک هزار و 160 تن تقاضا داشت و به میزان عرضه نیز معامله صورت گرفت.

                                                    

گفت و گوها

 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌های معدنی، فصل جدیدی از تحول در معادن

  اخبار فلزات: محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات در خصوص ورود استارت‌آپ‌ها و نقش آن در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: کشور ما باید تجربیات جهانی در هر مسیری را برای خود استفاده کند. نگاه معدنکاران در کشور ما باید از سنتی به مدرن و نوآوری‌های جدید تغییر یابد و نگاه‌ها در تمامی مراحل معدنکاری و حتی در واگذاری‌ها نیز نوآورانه باشد.

  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  نگاه دولت باید صادرات محور باشد

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده برای بهبود وضعیت کالاهای تولید داخل، صادرات محور بودن آن است. در این میان محصولات معدنی طیف بزرگی از صادرات کشور را دربر می‌گیرند که باید برای توسعه صادرات این محصولات از سوی مسئولان اقداماتی صورت گیرد. بر این اساس ماهنامه «اخبار فلزات» با رئیس هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد صادرات محور نبود کالاهای معدنی و عدم وجود حمایت‌های صادراتی از تولیدکنندگان دو مانع اصلی توسعه صادرات محسوب می‌شوند. وی همچنین می‌گوید دولت باید رویکرد خود را صادرات قرار دهد تا تولیدکنندگان کشور بتوانند با دیگر کشورها رقابت کنند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • سازمان زمین‌شناسی به وظایف اصلی خود بازگردد

  اخبار فلزات: محمد رضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در خصوص تغییرات در ریاست سازمان زمین‌شناسی ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات ضمن عرض تبریک به سرکار خانم راضیه لک به‌عنوان رئیس جدید این سازمان، گفت: در مسیر توسعه کشور، هر سازمانی باید در حوزه وظایف خود بر پایه استراتژی بخش عمل کند. هنگامی که استراتژی وجود داشته باشد، سلیقه حاکم نیست.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل هلدینگ میدکو در گفت‌وگو با «اخبار فلزات»

  جای بیمه سرمایه‌گذاری در ایران خالی است

  اخبار فلزات: بانک‌ها مهم‌ترین منابع تامین مالی در کشور ما به‌شمار می‌روند. اما طی سال‌های اخیر تامین مالی از بانک‌ها دشوار شده است و بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند که بانک‌ها رویکرد تجاری دارند و کمتر از بخش تولید حمایت می‌کنند. ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی وضعیت تامین مالی از بانک با مدیرعامل شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) به گفت‌وگو نشسته است. علی اصغر پورمند اعتقاد دارد که بدون یک پشتیبان قوی و دارای اعتبار همانند بانک، تشکیل شرکت‌های بزرگ ممکن نیست. ضمن اینکه برای تشکیل شرکت‌های بزرگ باید به مقوله‌های اقتصادی بودن پروژه، تامین مالی از بازار پول و سرمایه و نیز بیمه سرمایه‌گذاری توجه کرد. وی همچنین می‌گوید به یک پروژه زمانی وام تعلق می‎گیرد که از نظر اقتصادی سودده و شرکت مورد نظر صلاحیت دریافت وام را داشته باشد. پورمند همچنین اظهار کرد مهم‌ترین تضمین سرمایه‌گذاری در یک پروژه سودده بودن است و البته در کنار آن باید فعالیت شرکت بیمه شود که بورس‌های بزرگ و بین‎المللی چنین وظیفه‎ای را برعهده دارند البته بیمه سرمایه‌گذاری در ایران وجود ندارد و لازم است به این مقوله نیز پرداخته شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  صنعت بیمه در ایران متناسب با سایر کشورها توسعه پیدا نکرده است

  اخبار فلزات: سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است و خطرات متعددی آن را تهدید می‌کند. بر همین اساس استفاده از ابزار مناسبی که بر مبنای آن بتوان، امنیت سرمایه را فراهم کرد، ضروری به‌نظر می‌رسد. در همین راستا، استفاده از بیمه به‌عنوان نماد تامین امنیت قطعاً کمک‌کننده خواهد بود و نقش مؤثری در توسعه ریسک‌پذیری بازی خواهد کرد. ماهنامه «اخبار فلزات» جهت بررسی جایگاه بیمه‌های سرمایه‌گذاری در حفظ این امنیت با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن به گفت‌وگو نشسته است. امیر تقی‌خان‌تجریشی اعتقاد دارد ریسک‌های متعددی در مسیر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما این موارد لزوماً به معنی تهدید نیستند. ریسک، جزء جدایی‌ناپذیر سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود و باید با مدیریت آن در راه توسعه و پیشرفت قدم برداشت. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
cache/resized/20dad0ca3dcde75f8c4985cf133c076e.jpg
دولت، راهبر معادن و صنایع معدنی برای ایجاد اشتغال
cache/resized/8b3997a7bfaf098d94bf58cbbcb18186.jpg
میوه رونق  را می‌توان از نهال ثبات بازار چیدثبات
cache/resized/cad32d5671fc38b27d619711c892ca0d.jpg
منابع معدنی فراوانی از هفت فلز اساسی شامل فولاد،
cache/resized/1d2a5aed3665892df2c3eec86c8f9249.jpg
چرخ‌دنده‌های تو در توی صنعت با قیمت‌گذاری دستوری
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family