• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: صنعت مس کشور طی چند ماه گذشته با شرایط خاصی مواجه و هجوم خریداران برای خرید مس و تقاضای بسیار زیاد موجب شده بود که تمامی محصولات مس عرضه شده اعم از کاتد و مفتول بدون کم و کاست به فروش برسد. اما در شرایط کنونی به‌نظر می‌رسد که بازار مس کشور در حال بازگشت به اصل خود یعنی مواجهه با مازاد محصولات و عدم فروش باشد.

به گزارش «اخبار فلزات»؛ طی چند ماه اخیر فلز مس را می‌توان دارای بهترین شرایط و بازار از نظر قیمت دانست و این فلز در میان سایر فلزات اساسی از بیشترین رشد قیمت برخوردار شده بود. بازار مس به‌اندازه‌ای برای سرمایه‌گذاران و نیز معامله‌گران جذاب بود که فلز مس را به‌عنوان برترین و پرسودترین فلز دهه آینده انتخاب کردند. قیمت این فلز طی یکی دو ماه اخیر در مقاطعی حتی از سطح قیمت 7 هزار دلار بر هر تن نیز عبور کرد و به بیشترین قیمت طی چند سال اخیر رسید. در عین حال کسری این فلز در بازارهای دنیا به‌دلیل مشکلات موجود در معادن بزرگ نیز باعث شده بود تا بازار این فلز در برخی از مقاطع با التهاباتی ناشی از کسری عرضه مواجه شود و فلز مس جهش‌های قیمتی بی‌سابقه‌ای را طی چند سال گذشته تجربه کند.

بازار مس ایران نیز دقیقا همانند بازار مس دنیا رفتار کرد و این بازار هم به‌دلیل افزایش قیمت و نگرانی‌های ناشی از کسری عرضه، با افزایش تقاضا مواجه شده بود. چنانچه آمار معاملات مس تا پیش از شهریور ماه مورد بررسی قرار گیرد، مشخص می‌شود که بسیاری از شرکت‌ها خریدهای خود را به‌طور اساسی انجام دادند و در حقیقت با خرید خود تا حد زیادی از خرید اشباع شدند. در نتیجه بازار مس کشور تا حد زیادی از عرضه محصول اشباع شد. این یعنی از شهریور ماه به بعد به‌تدریج با افزایش عرضه از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران به‌ویژه عرضه کاتد وارداتی، بازار مس کشور با مازاد مواجه شد.

نمودار 1 نیز در این رابطه نشان می‌دهد که طی هفته گذشته بیش از 8 هزار 600 تن محصول مسی در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن تنها 4 هزار تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت تنها 2 هزار و 700 تن محصول مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. در این میان کاتد مس بیشترین عرضه را به خود اختصاص داده بود و 3 نوع کاتد عرضه شد. نوع اول کاتدی بود که همواره شرکت ملی مس در بازار عرضه می‌کرد که در این هفته نیز به میزان یک هزار و 500 تن عرضه شد که در مقابل آن یک هزار و 600 تن تقاضا وجود داشت و در نهایت نیز همان میزان عرضه کاتد به فروش رفت. نوع دیگر، کاتد 2 (لیچینگ) بود که در این هفته به میزان یک هزار تن عرضه شد؛ در حالی که در مقابل آن 100 تن تقاضا وجود داشت و به همین میزان نیز معامله صورت گرفت. کاتد مس وارداتی نیز نوع دیگری بود که به میزان 5 هزار تن عرضه شد که در مقابل آن یک هزار و 100 تن تقاضا وجود داشت؛ اما هیچ معامله‌ای صورت نگرفت. مفتول مس نیز به میزان یک هزار و 140 تن عرضه شد که یک هزار و 160 تن تقاضا داشت و به میزان عرضه نیز معامله صورت گرفت.

                                                    

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family