• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: صنعت مس کشور طی چند ماه گذشته با شرایط خاصی مواجه و هجوم خریداران برای خرید مس و تقاضای بسیار زیاد موجب شده بود که تمامی محصولات مس عرضه شده اعم از کاتد و مفتول بدون کم و کاست به فروش برسد. اما در شرایط کنونی به‌نظر می‌رسد که بازار مس کشور در حال بازگشت به اصل خود یعنی مواجهه با مازاد محصولات و عدم فروش باشد.

به گزارش «اخبار فلزات»؛ طی چند ماه اخیر فلز مس را می‌توان دارای بهترین شرایط و بازار از نظر قیمت دانست و این فلز در میان سایر فلزات اساسی از بیشترین رشد قیمت برخوردار شده بود. بازار مس به‌اندازه‌ای برای سرمایه‌گذاران و نیز معامله‌گران جذاب بود که فلز مس را به‌عنوان برترین و پرسودترین فلز دهه آینده انتخاب کردند. قیمت این فلز طی یکی دو ماه اخیر در مقاطعی حتی از سطح قیمت 7 هزار دلار بر هر تن نیز عبور کرد و به بیشترین قیمت طی چند سال اخیر رسید. در عین حال کسری این فلز در بازارهای دنیا به‌دلیل مشکلات موجود در معادن بزرگ نیز باعث شده بود تا بازار این فلز در برخی از مقاطع با التهاباتی ناشی از کسری عرضه مواجه شود و فلز مس جهش‌های قیمتی بی‌سابقه‌ای را طی چند سال گذشته تجربه کند.

بازار مس ایران نیز دقیقا همانند بازار مس دنیا رفتار کرد و این بازار هم به‌دلیل افزایش قیمت و نگرانی‌های ناشی از کسری عرضه، با افزایش تقاضا مواجه شده بود. چنانچه آمار معاملات مس تا پیش از شهریور ماه مورد بررسی قرار گیرد، مشخص می‌شود که بسیاری از شرکت‌ها خریدهای خود را به‌طور اساسی انجام دادند و در حقیقت با خرید خود تا حد زیادی از خرید اشباع شدند. در نتیجه بازار مس کشور تا حد زیادی از عرضه محصول اشباع شد. این یعنی از شهریور ماه به بعد به‌تدریج با افزایش عرضه از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران به‌ویژه عرضه کاتد وارداتی، بازار مس کشور با مازاد مواجه شد.

نمودار 1 نیز در این رابطه نشان می‌دهد که طی هفته گذشته بیش از 8 هزار 600 تن محصول مسی در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن تنها 4 هزار تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت تنها 2 هزار و 700 تن محصول مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. در این میان کاتد مس بیشترین عرضه را به خود اختصاص داده بود و 3 نوع کاتد عرضه شد. نوع اول کاتدی بود که همواره شرکت ملی مس در بازار عرضه می‌کرد که در این هفته نیز به میزان یک هزار و 500 تن عرضه شد که در مقابل آن یک هزار و 600 تن تقاضا وجود داشت و در نهایت نیز همان میزان عرضه کاتد به فروش رفت. نوع دیگر، کاتد 2 (لیچینگ) بود که در این هفته به میزان یک هزار تن عرضه شد؛ در حالی که در مقابل آن 100 تن تقاضا وجود داشت و به همین میزان نیز معامله صورت گرفت. کاتد مس وارداتی نیز نوع دیگری بود که به میزان 5 هزار تن عرضه شد که در مقابل آن یک هزار و 100 تن تقاضا وجود داشت؛ اما هیچ معامله‌ای صورت نگرفت. مفتول مس نیز به میزان یک هزار و 140 تن عرضه شد که یک هزار و 160 تن تقاضا داشت و به میزان عرضه نیز معامله صورت گرفت.

                                                    

گفت و گوها

 • امیر تقی‌خان تجریشی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن

  الگوبرداری از بازار سرمایه بین‌المللی به روش‌های تامین مالی در کشور کمک می‌کند

  اخبار فلزات: تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این بنگاه‌ها برای پیشبرد اهداف و چشم‌اندازهای آن‌ها است. مشکلات اقتصادی کشور، بحران‌های سیاسی بین‌المللی و مشکلات اجتماعی منجر به بروز چالش‌های بسیاری برای تامین سرمایه و بازار مالی شرکت‌ها شده است. عدم وجود سیاست‌گذاری‌های مناسب برای کنترل حجم نقدینگی در کشور و مشکلات تامین مالی با استفاده از جذب سرمایه خارجی راه تامین مالی در ایران را بسیار دشوار می‌کند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» به گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن نشسته است. امیر تقی خان تجریشی اعتقاد دارد که ارتباط با بازارهای سرمایه کشورهای پیشرفته و الگوبرداری از آن‌ها بدون تغییر اساسی در ساختار و با رعایت الزامات شریعت به توسعه بازار سرمایه کشور کمک قابل توجهی خواهد کرد. شرح کامل این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

  چادرملو پیشرو در بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی

  اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شب گذشته در گفتگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین در خصوص منابع تامین آب صنایع چادرملو در استان یزد گفت: موضوع کمبود آب و استفاده نامناسب از منابع موجود یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان و بخصوص فعالان صنعتی است. شرکت چادرملو نیز با درک این شرایط طی چند سال اخیر با اجرای طرح‌های زیر بنایی، گام‌های مثبتی در جهت تامین آب مورد نیاز صنایع خود در استان یزد برداشته است.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت، گامی اساسی برای جذب سرمایه‌گذار در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از منحصر به فردترین مناطق ویژه کشور به ویژه برای صنایع معدنی، فلزی و پتروشیمی به‌شمار می‌رود. در این منطقه تلاش شده تا با تکمیل زیرساخت‌ها و اعمال مشوق‌های گوناگون زمینه جذب هرچه بیشتری سرمایه فراهم شود. تاجایی که این منطقه را می‌توان یکی از قطب‌های صنعتی کشور دانست. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکانات این منطقه برای صاحبان سرمایه با مدیرعامل آن به گفت‌وگو نشسته است. حسن خلج طهرانی از طرح‌های توسعه این منطقه و تلاش برای آماده شدن این منطقه در چشم‌انداز 1404 می‌گوید.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت

  جامعه نباید با قدرت‌های پنهانی اقتصادی در نوسان نرخ ارز همکاری کند

  اخبار فلزات: نوسان نرخ ارز در کشور ما باعث شده است که طی چند ماه اخیر نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان ایجاد شود و ممکن است این پرسش مطرح شود که سرنوشت قیمت دلار چه خواهد بود. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با معاون سازمان توسعه تجارت به گفت‌وگو نشسته است. محمدرضا مودودی اعتقاد دارد که عده‌ای در حال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود از نوسان نرخ ارز هستند و جامعه نباید با آن‌ها همراهی کند. مودودی همچنین می‌گوید جای نگرانی برای تامین ارز در کشور ما وجود ندارد و با توجه به صادرات، ارز به میزان کافی در کشور موجود است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • راضیه لک، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی

  عدم شفافیت داده‌های اکتشافی، چالش سرمایه‌گذاری در معدن

  اخبار فلزات: طی سال‌های گذشته اکتشافات بخش معدن با کندی همراه شده بود این مسئله در درازمدت برای این بخش مناسب نیست. ضمن اینکه منابع مالی مناسب به سمت اکتشافات به‌خوبی هدایت نشدند. ماهنامه اخبار فلزات برای بررسی چالش‌های تامین مالی اکتشافات معدنی با رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به گفت‌وگو نشسته است. راضیه لک اعتقاد دارد عدم تخصیص بودجه مناسب به اکتشافات معدنی و به‌ویژه سازمان زمین‌شناسی مانع از توسعه اکتشافات شده است و عملا سرمایه‌گذاران به این حوزه وارد نشده‌اند. و معتقد است وظیفه حاکمیت است که با تولید داده‌های اکتشافی پایه و مطمئن، سرمایه‌گذاران را به این حوزه جذب کند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family