• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: صنعت مس کشور طی چند ماه گذشته با شرایط خاصی مواجه و هجوم خریداران برای خرید مس و تقاضای بسیار زیاد موجب شده بود که تمامی محصولات مس عرضه شده اعم از کاتد و مفتول بدون کم و کاست به فروش برسد. اما در شرایط کنونی به‌نظر می‌رسد که بازار مس کشور در حال بازگشت به اصل خود یعنی مواجهه با مازاد محصولات و عدم فروش باشد.

به گزارش «اخبار فلزات»؛ طی چند ماه اخیر فلز مس را می‌توان دارای بهترین شرایط و بازار از نظر قیمت دانست و این فلز در میان سایر فلزات اساسی از بیشترین رشد قیمت برخوردار شده بود. بازار مس به‌اندازه‌ای برای سرمایه‌گذاران و نیز معامله‌گران جذاب بود که فلز مس را به‌عنوان برترین و پرسودترین فلز دهه آینده انتخاب کردند. قیمت این فلز طی یکی دو ماه اخیر در مقاطعی حتی از سطح قیمت 7 هزار دلار بر هر تن نیز عبور کرد و به بیشترین قیمت طی چند سال اخیر رسید. در عین حال کسری این فلز در بازارهای دنیا به‌دلیل مشکلات موجود در معادن بزرگ نیز باعث شده بود تا بازار این فلز در برخی از مقاطع با التهاباتی ناشی از کسری عرضه مواجه شود و فلز مس جهش‌های قیمتی بی‌سابقه‌ای را طی چند سال گذشته تجربه کند.

بازار مس ایران نیز دقیقا همانند بازار مس دنیا رفتار کرد و این بازار هم به‌دلیل افزایش قیمت و نگرانی‌های ناشی از کسری عرضه، با افزایش تقاضا مواجه شده بود. چنانچه آمار معاملات مس تا پیش از شهریور ماه مورد بررسی قرار گیرد، مشخص می‌شود که بسیاری از شرکت‌ها خریدهای خود را به‌طور اساسی انجام دادند و در حقیقت با خرید خود تا حد زیادی از خرید اشباع شدند. در نتیجه بازار مس کشور تا حد زیادی از عرضه محصول اشباع شد. این یعنی از شهریور ماه به بعد به‌تدریج با افزایش عرضه از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران به‌ویژه عرضه کاتد وارداتی، بازار مس کشور با مازاد مواجه شد.

نمودار 1 نیز در این رابطه نشان می‌دهد که طی هفته گذشته بیش از 8 هزار 600 تن محصول مسی در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن تنها 4 هزار تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت تنها 2 هزار و 700 تن محصول مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. در این میان کاتد مس بیشترین عرضه را به خود اختصاص داده بود و 3 نوع کاتد عرضه شد. نوع اول کاتدی بود که همواره شرکت ملی مس در بازار عرضه می‌کرد که در این هفته نیز به میزان یک هزار و 500 تن عرضه شد که در مقابل آن یک هزار و 600 تن تقاضا وجود داشت و در نهایت نیز همان میزان عرضه کاتد به فروش رفت. نوع دیگر، کاتد 2 (لیچینگ) بود که در این هفته به میزان یک هزار تن عرضه شد؛ در حالی که در مقابل آن 100 تن تقاضا وجود داشت و به همین میزان نیز معامله صورت گرفت. کاتد مس وارداتی نیز نوع دیگری بود که به میزان 5 هزار تن عرضه شد که در مقابل آن یک هزار و 100 تن تقاضا وجود داشت؛ اما هیچ معامله‌ای صورت نگرفت. مفتول مس نیز به میزان یک هزار و 140 تن عرضه شد که یک هزار و 160 تن تقاضا داشت و به میزان عرضه نیز معامله صورت گرفت.

                                                    

گفت و گوها

 • معصومی، معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان:

  فولاد هرمزگان در 9 ماه نخست سال جاری، 196 میلیارد تومان سود کسب کرد

  اخبار فلزات: معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان از تحقق سود 196 میلیارد تومانی در 9 ماه ابتدایی سال خبر داد و افزود: احتمال می‌رود تا پایان سال جاری، سود 200 ریالی برای هر سهم این شرکت محقق شود.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه

  افتخار فولاد مبارکه در کسب جایزه MAKE

  اخبار فلزات: بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در خصوص لزوم دانش‌محور شدن سازمان‌ها در کشور و ایجاد یک استراتژی دانشی در شرکت‌ها در گفت‌وگو با اخبار فلزات گفت: در شرکت فولاد مبارکه تبعیت از استراتژی سازمان تبدیل به یک فرهنگ شده است و این موضوع با تغییر مدیران و حتی با روی کار آوردن مدیر از بیرون سازمان تغییر نمی‌کند. در این شرکت چارچوب برای هر مدیر مشخص است و هنر آن مدیر است که چه میزان در پیشبرد اهداف تسریع بخشد.
  ادامه مطلب...
 • عرضه قطره چکانی مس توسط شرکت ملی مس، صحت ندارد

  بخش خصوصی صنعت مس کشور، نیازمند شفافیت بیشتری از عملکرد خود است

  اخبار فلزات: شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین تاکید کرد: مطالب مطرح شده درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران، صحت ندارد.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی،مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تزریق غیرهدفمند نقدینگی عامل افزایش رکود در سال آتی خواهد شد

  اخبار فلزات: با سوار شدن به هواپیما، سفر من به استان خوزستان آغاز شد. سفری به مقصد شهر اهواز و کارخانه فولاد خوزستان. در ابتدای ورود اهواز، هوا کاملا صاف بود و خبری از گردوغبارهایی که هر روز در اخبار از آن می‌شنیدم نبود و امیدوار شدم یک روز پاکیزه را در اهواز ببینم. از ابتدای ورود به شرکت فولاد خوزستان، خون‌گرمی مردمان خوزستان از درب نگهبانی تا تمامی کارمندان روابط عمومی مشهود بود. با گذشت اندک زمانی از ورودم به فولاد خوزستان طوفان گردوغبار آغاز شد، اما من در میان کارکنانی بودم که باوجود آلودگی و اعلام تعطیلی همچنان مشغول فعالیت بودند. با همانگی روابط عمومی فولاد خوزستان، مقدمات گفتگو با محمد کشانی مدیرعامل شرکت فراهم شد. از همان ابتدا متوجه صراحت و شفاف بودن محمد کشانی شدم، از وی درباره تاثیر بودجه درنظر گرفته شده برای سال آتی برای صنایع کشور پرسیدم و وی، به مشکلات ناشی از کاهش بودجه عمرانی، افزایش بی‌برنامه نقدینگی در کشور و از مشکلات پیش‌روی صنعت فولاد در آینده می گوید. از مزیت‌های اقتصادی و از اینکه چگونه فرصت‌های طلایی را باید درک کرد و بهره برداری نمود و صادرات را یک برگ برنده برای حیات اقتصادی می‌پندارد و از نداستن قدر بازارهای کشورهای همسایه غبطه می‌خورد، اما آینده فولادخوزستان را امیدوارکننده می خواند، متن کامل این گفت‌وگو جالب و خواندنی است.
  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو

  بودجه سازمان‌های توسعه‌ای پاسخگوی نیاز کشور نیست

  اخبار فلزات: به عقیده بسیاری از فعالان بخش معدن، بودجه مد نظر دولت برای سازمان‌های توسعه‌ای معادن کافی به‌نظر نمی‌رسد؛ چرا که طرح‌های نیمه‌تمام فراوانی در بخش معادن و صنایع معدنی و به‌ویژه فولاد و آلومینیوم وجود دارد که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدن ایران (ایمیدرو) موظف است این طرح‌ها را تکمیل کند. برای بررسی بودجه سازمان ایمیدرو، ماهنامه اخبار فلزات با ریاست هیات عامل این سازمان به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد بودجه‌های اختصاص یافته به این سازمان طی سال‌های گذشته کفاف اجرای طرح‌های توسعه‌ای در کشور را نداده است و حتی با وجود واگذاری شرکت‌های تحت پوشش ایمیدرو به بخش خصوصی، کمتر از یک درصد آن به ایمیدرو بازگشته است و عملا دست این سازمان برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در بخش معدن و صنایع معدنی بسته ماند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family