• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: مجتمع پتاس خور و بیابانک پس از مدت‌ها انتظار بالاخره به تولید رسید و بهره‌برداری از طرح‌های آن آغاز شد. با آغاز تولید پتاس توسط این مجتمع، بخش عمده‌ای از نیاز کشور به واردات آن قطع شد و این مجتمع با توجه به ماهیت دولتی بودن آن، ملزم به عرضه محصولات خود در بورس کالا شد و در سال 1396 توانست 7 هزار و 400 تن پتاس را مورد معامله قرار دهد.

به گزارش اخبار فلزات، محصولات متنوعی از بخش صنعت و معدن در سال 1396 برای نخستین بار در کشور به رینگ بورس کالا راه یافتند که می‌تواند سرآغازی برای معاملات همه محصولات در این  بورس باشد. البته باید شرایط برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان از هر نظر مهیا باشد. با این وجود یکی از مهم‌ترین محصولاتی که در سال 1396 به رینگ بورس کالا راه یافت، پتاس بود که توسط مجتمع معدنی پتاس خور و بیابانک تولید و عرضه شده است. این مجتمع از مجموعه‌های تابعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران است که طی یکی دو سال اخیر طرح تولید پتاس آن به بهره‌برداری رسیده است و توانست  قسمتی از نیاز کشور به واردات پتاس را مرتفع کند. از آنجا که مجتمع پتاس خور و بیابانک یک شرکت دولتی محسوب می‌شود، باید تمامی محصولات خود را در بورس کالا عرضه کند که این اتفاق در سال 1396 رخ داد.

نمودار 1 نیز حاکی از آن است که در سال 1396، حدود 7 هزار و 500 تن پتاس توسط مجتمع پتاس خور و بیابانک در بورس کالا عرضه شد و در مقابل آن تقاضایی در حدود 7 هزار 400 تن وجود داشت که به همین میزان تقاضا نیز معامله صورت گرفت. البته در نگاه اول ممکن است عرضه پتاس در بورس کالا بسیار مطلوب باشد، اما روند قیمت آن حاکی از ثابت بودن تقریبی آن طی سال 1396 است. این یعنی از آذر ماه که عرضه پتاس در بورس کالا آغاز شد، قیمت هر کیلوگرم پتاس حدود 11 هزار و 760 ریال بود. در حالی که در پایان اسفند ماه و آخرین معامله صورت گرفته هر کیلوگرم پتاس 12 هزار 555 ریال معامله شد که افزایش 790 ریالی را نسبت به عرضه‌های ابتدایی نشان می‌دهد. یعنی تنها 6 درصد تغییر در 3 ماه اتفاق افتاده است. این در حالی است که با توجه به وارداتی بودن عمده این محصول و قیمت‌گذاری آن با دلار (با توجه به اینکه نرخ دلار در 2 ماه انتهایی سال 1396 حدود 20 درصد افزایش یافت)، این میزان افزایش بسیار کم به‌نظر می‌رسد. در حقیقت نیاز صنعت پتاس کشور قیمت‌گذاری آن با نرخ‌های واقعی و بین‌المللی است که منجر به افزایش قدرت رقابت این صنعت در کشور، افزایش تولید و کاهش تدریجی واردات در سال‌های آینده خواهد شد. گفتنی است که مجتمع خور و بیابانک طرح‌های متعددی را برای افزایش تولید در نظر گرفته است که با تأمین مالی به‌موقع، این طرح‌ها در موعد مقرر به بهره‌برداری خواهند رسید.

                                                                   

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family