• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: مجتمع پتاس خور و بیابانک پس از مدت‌ها انتظار بالاخره به تولید رسید و بهره‌برداری از طرح‌های آن آغاز شد. با آغاز تولید پتاس توسط این مجتمع، بخش عمده‌ای از نیاز کشور به واردات آن قطع شد و این مجتمع با توجه به ماهیت دولتی بودن آن، ملزم به عرضه محصولات خود در بورس کالا شد و در سال 1396 توانست 7 هزار و 400 تن پتاس را مورد معامله قرار دهد.

به گزارش اخبار فلزات، محصولات متنوعی از بخش صنعت و معدن در سال 1396 برای نخستین بار در کشور به رینگ بورس کالا راه یافتند که می‌تواند سرآغازی برای معاملات همه محصولات در این  بورس باشد. البته باید شرایط برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان از هر نظر مهیا باشد. با این وجود یکی از مهم‌ترین محصولاتی که در سال 1396 به رینگ بورس کالا راه یافت، پتاس بود که توسط مجتمع معدنی پتاس خور و بیابانک تولید و عرضه شده است. این مجتمع از مجموعه‌های تابعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران است که طی یکی دو سال اخیر طرح تولید پتاس آن به بهره‌برداری رسیده است و توانست  قسمتی از نیاز کشور به واردات پتاس را مرتفع کند. از آنجا که مجتمع پتاس خور و بیابانک یک شرکت دولتی محسوب می‌شود، باید تمامی محصولات خود را در بورس کالا عرضه کند که این اتفاق در سال 1396 رخ داد.

نمودار 1 نیز حاکی از آن است که در سال 1396، حدود 7 هزار و 500 تن پتاس توسط مجتمع پتاس خور و بیابانک در بورس کالا عرضه شد و در مقابل آن تقاضایی در حدود 7 هزار 400 تن وجود داشت که به همین میزان تقاضا نیز معامله صورت گرفت. البته در نگاه اول ممکن است عرضه پتاس در بورس کالا بسیار مطلوب باشد، اما روند قیمت آن حاکی از ثابت بودن تقریبی آن طی سال 1396 است. این یعنی از آذر ماه که عرضه پتاس در بورس کالا آغاز شد، قیمت هر کیلوگرم پتاس حدود 11 هزار و 760 ریال بود. در حالی که در پایان اسفند ماه و آخرین معامله صورت گرفته هر کیلوگرم پتاس 12 هزار 555 ریال معامله شد که افزایش 790 ریالی را نسبت به عرضه‌های ابتدایی نشان می‌دهد. یعنی تنها 6 درصد تغییر در 3 ماه اتفاق افتاده است. این در حالی است که با توجه به وارداتی بودن عمده این محصول و قیمت‌گذاری آن با دلار (با توجه به اینکه نرخ دلار در 2 ماه انتهایی سال 1396 حدود 20 درصد افزایش یافت)، این میزان افزایش بسیار کم به‌نظر می‌رسد. در حقیقت نیاز صنعت پتاس کشور قیمت‌گذاری آن با نرخ‌های واقعی و بین‌المللی است که منجر به افزایش قدرت رقابت این صنعت در کشور، افزایش تولید و کاهش تدریجی واردات در سال‌های آینده خواهد شد. گفتنی است که مجتمع خور و بیابانک طرح‌های متعددی را برای افزایش تولید در نظر گرفته است که با تأمین مالی به‌موقع، این طرح‌ها در موعد مقرر به بهره‌برداری خواهند رسید.

                                                                   

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family