• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: مجتمع پتاس خور و بیابانک پس از مدت‌ها انتظار بالاخره به تولید رسید و بهره‌برداری از طرح‌های آن آغاز شد. با آغاز تولید پتاس توسط این مجتمع، بخش عمده‌ای از نیاز کشور به واردات آن قطع شد و این مجتمع با توجه به ماهیت دولتی بودن آن، ملزم به عرضه محصولات خود در بورس کالا شد و در سال 1396 توانست 7 هزار و 400 تن پتاس را مورد معامله قرار دهد.

به گزارش اخبار فلزات، محصولات متنوعی از بخش صنعت و معدن در سال 1396 برای نخستین بار در کشور به رینگ بورس کالا راه یافتند که می‌تواند سرآغازی برای معاملات همه محصولات در این  بورس باشد. البته باید شرایط برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان از هر نظر مهیا باشد. با این وجود یکی از مهم‌ترین محصولاتی که در سال 1396 به رینگ بورس کالا راه یافت، پتاس بود که توسط مجتمع معدنی پتاس خور و بیابانک تولید و عرضه شده است. این مجتمع از مجموعه‌های تابعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران است که طی یکی دو سال اخیر طرح تولید پتاس آن به بهره‌برداری رسیده است و توانست  قسمتی از نیاز کشور به واردات پتاس را مرتفع کند. از آنجا که مجتمع پتاس خور و بیابانک یک شرکت دولتی محسوب می‌شود، باید تمامی محصولات خود را در بورس کالا عرضه کند که این اتفاق در سال 1396 رخ داد.

نمودار 1 نیز حاکی از آن است که در سال 1396، حدود 7 هزار و 500 تن پتاس توسط مجتمع پتاس خور و بیابانک در بورس کالا عرضه شد و در مقابل آن تقاضایی در حدود 7 هزار 400 تن وجود داشت که به همین میزان تقاضا نیز معامله صورت گرفت. البته در نگاه اول ممکن است عرضه پتاس در بورس کالا بسیار مطلوب باشد، اما روند قیمت آن حاکی از ثابت بودن تقریبی آن طی سال 1396 است. این یعنی از آذر ماه که عرضه پتاس در بورس کالا آغاز شد، قیمت هر کیلوگرم پتاس حدود 11 هزار و 760 ریال بود. در حالی که در پایان اسفند ماه و آخرین معامله صورت گرفته هر کیلوگرم پتاس 12 هزار 555 ریال معامله شد که افزایش 790 ریالی را نسبت به عرضه‌های ابتدایی نشان می‌دهد. یعنی تنها 6 درصد تغییر در 3 ماه اتفاق افتاده است. این در حالی است که با توجه به وارداتی بودن عمده این محصول و قیمت‌گذاری آن با دلار (با توجه به اینکه نرخ دلار در 2 ماه انتهایی سال 1396 حدود 20 درصد افزایش یافت)، این میزان افزایش بسیار کم به‌نظر می‌رسد. در حقیقت نیاز صنعت پتاس کشور قیمت‌گذاری آن با نرخ‌های واقعی و بین‌المللی است که منجر به افزایش قدرت رقابت این صنعت در کشور، افزایش تولید و کاهش تدریجی واردات در سال‌های آینده خواهد شد. گفتنی است که مجتمع خور و بیابانک طرح‌های متعددی را برای افزایش تولید در نظر گرفته است که با تأمین مالی به‌موقع، این طرح‌ها در موعد مقرر به بهره‌برداری خواهند رسید.

                                                                   

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family