• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: اگر میزان عرضه و تقاضای مولیبدن در سال جاری با سال گذشته مقایسه شود روشن است که تقاضای کلی برای دریافت کنسانتره مولیبدن در بورس کالا به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است؛ زیرا در سال گذشته به‌طور متوسط هر تن کنسانتره مولیبدن بیش از 6 تن تقاضا داشت؛ اما در 2 ماه ابتدای سال جاری این میزان حتی به 2.5 تن هم نمی‌رسد. البته تقاضای فروردین و اردیبهشت 2 شکل متمایز داشت.

به گزارش اخبار فلزات، کنسانتره مولیبدن یکی از مواد اولیه مهم در صنعت فرومولیبدن و به تبع آن صنایع آلیاژی و به‌ویژه فولادهای آلیاژی است. از این رو، تولید و مصرف آن در کشورها اهمیت بسیاری دارد. در کشورهای پیشرفته نیز به‌دلیل اهمیت فولادهای آلیاژی، مولیبدن کاربردهای بسیاری را به خود اختصاص داده و از آن در صنایع پیشرفته استفاده می‌شود. ایران در زمره تولیدکنندگان مهم این فلز از معدن قرار دارد و صنایع پایین‌دستی بسیاری در رابطه با مصرف مولیبدن در کشور احداث شده است. با این حال این صنایع متناسب با ظرفیت صنایع بالادست ایجاد نشده‌اند و همین امر موجب شده طی یکی دو سال گذشته تقاضا برای کنسانتره مولیبدن عرضه شده در بورس کالا به‌شدت افزایش پیدا کند؛ به‌طوری که میزان تقاضا برای آن به‌ازای هر تن عرضه به بیش از 7 تن نیز می‌رسید. رقابت نیز در بورس کالا بسیار شدید بود، اما در ماه‌های پایانی سال گذشته این تقاضا تا حدی کاهش پیدا کرد و به کمتر از 4 تن رسید. در ابتدای سال جاری نیز روند نزولی تقاضا نیز دنبال شد تا اینکه به‌دلیل افزایش نرخ ارز و نابه‌سامانی ارزی در کشور، تثبیت نرخ ارز اتفاق افتاد و به‌دلیل ارزان‌تر شدن کنسانتره مولیبدن، بار دیگر متقاضیان به بورس بازگشتند.

                                          

بازار کنسانتره مولیبدن در بورس کالا طی 2 ماه ابتدای سال 2 بخش کاملا مجزا داشت. بخش اول پیش از تثبیت نرخ ارز بود که طی آن کنسانتره مولیبدن روزهای عادی خود را سپری می‌کرد و تقاضای چندانی برای آن وجود نداشت، هرچند که تمامی محصولات عرضه شده به فروش می‌رفتند. با این وجود پس از تثبیت نرخ ارز و ارزان شدن نسبی کنسانتره مولیبدن در تلاطم بازار ارز، مجددا متقاضیان به‌سمت بورس کالا برای خرید محصولات ارزان‌تر هجوم آوردند. در نتیجه هم شاهد افزایش تقاضا و هم شاهد افزایش قیمت این محصول بر اثر رقابت بودیم؛ به‌طوری که قیمت‌های معاملات به‌طور متوسط 10 درصد بیش از قیمت عرضه بود. ضمن اینکه میانگین تقاضا در مقابل عرضه به بیش از 2 برابر افزایش پیدا کرد. در برخی از مواقع به‌ ازای عرضه هر تن کنسانتره مولیبدن، 7 و یا حتی 6 تن تقاضا مشاهده می‌شد. نمودار 1 نیز حکایت از آن دارد که طی 2 ماه ابتدای سال 1397، بالغ بر 980 تن کنسانتره مولیبدن در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن بیش از 2 هزار و 370 تن تقاضا وجود داشت. در همین حال تمامی محصول عرضه شده مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family