• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: کش‌وقوس‌های بازار آلومینیوم کشور همچنان ادامه دارد و به‌نظر می‌رسد که چالش بازار جهانی نیز به آن اضافه شده باشد. متقاضیان برای خرید آلومینیوم ارزان از بازار در صف قرار می‌گیرند و بازار آلومینیوم شرایطی را تجربه می‌کند که تا پیش از این سابقه نداشته است. تقاضای 14 هزار تنی تنها برای 4 هزار تن آلومینیوم می‌تواند ناشی از هیجان بازار و ترس از کمبود مواد اولیه و افزایش قیمت باشد.

به گزارش اخبار فلزات، بازارهای جهانی آلومینیوم طی هفته‌های گذشته شاهد رشد قیمت بودند و به‌نظر می‌رسد این رشد قیمت نیز ادامه‌دار باشد. جنگ تجاری میان آمریکا و دیگر کشورها بر سر تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم و اقدامات متقابل کشورها در مواجهه با تصمیم تجاری آمریکا، یکی از عوامل اصلی ایجاد شوک‌های ناگهانی به بازار محسوب می‌شود. این موارد باعث شده‌اند که طی یکی دو هفته گذشته قیمت آلومینیوم از 2 هزار و 240 دلار در هر تن به 2 هزار و 330 دلار در هر تن افزایش یابد و مجددا با 80 دلار کاهش به 2 هزار و 240 دلار در هر تن برسد. درنتیجه بازار آلومینیوم در دنیا شرایط نسبتا مبهمی را تجربه کرده است. به‌نظر می‌رسد که جنگ تجاری میان آمریکا و دیگر کشورها بر سر تعرفه‌های آلومینیوم، باز هم چشم‌انداز این فلز را طی ماه‌های آینده مبهم کند. به‌ویژه آنکه مهلت روسال برای شروع تحریم‌ها نیز به‌تدریج رو به پایان است.

در بازار ایران نیز آلومینیوم با گذشت نزدیک به 3 ماه از سال، شرایط ملتهبی را سپری می‌کند. به‌ویژه آنکه تثبیت نرخ ارز باعث تشدید وضعیت شده است. آلومینیوم در طول دو سه سال گذشته هیچ گاه برای خریداران تا این حد جذاب نبوده و برای نخستین بار، طی 2 ماه پیاپی، تقاضای آلومینیوم از عرضه آن بیشتر شده است. تقاضا برای خرید آلومینیوم در بورس کالا به‌اندازه‌ای زیاد است که در بسیاری از مواقع، قیمت معامله بیش از قیمت عرضه و برای خرید آلومینیوم بیش از 10 درصد رقابت صورت می‌گیرد. به عبارت بهتر  نگرانی بابت قیمت‌های آینده از یک سو و ارزان بودن این فلز با نرخ ارز تثبیت شده از سوی دیگر، باعث جذب متقاضیان و خریدارانی شده است که حتی شاید توان خرید حجم بالای عرضه آلومینیوم در بورس کالا را نداشته باشند، اما شانس خود را در این آشفته بازار امتحان می‌کنند که شاید نصیبی برده باشند. بنابراین تقاضای کنونی چندان واقعی به‌نظر نمی‌رسد.

                                              

نمودار 1 حاکی از آن است که طی هفته گذشته یعنی از 19 تا 24 خرداد ماه، 3 هزار و 900 تن آلومینیوم شامل بیلت و شمش در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 14 هزار و 100 تن تقاضا وجود داشت و همه این محصولات به فروش رفتند. شمش آلومینیوم به میزان 3 هزار تن عرضه شد که 9 هزار و 400 تن تقاضا داشت. ضمن اینکه انواع بیلت نیز به میزان 900 تن از سوی ایرالکو عرضه شد که این محصول نیز تقاضایی در حدود 4 هزار و 600 تن داشت. همه این محصولات در نهایت مورد معامله قرار گرفتند.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family