• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: در سال گذشته بخشی از تولیدات آهن اسفنجی کشور به خارج صادر شد و موجب شد تا برخی از صنایع پایین‌دستی و مصرف‌کنندگان این محصول اعتراض کنند. دولت نیز به‌دلیل حساسیت‌های موجود تصمیم گرفت تا محدودیت‌هایی را برای صادرات اعمال کند؛ بنابراین تولیدکنندگان تصمیم گرفتند راه عرضه از بورس کالا را طی کنند. در این راستا نیز معاملات بسیار خوبی در حال انجام است.

به گزارش اخبار فلزات، ایران پس از هند بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان است. کمااینکه ظرفیت‌های بسیاری از تولید آهن اسفنجی در کشور وجود دارد. برخی از شرکت‌های بزرگ به‌دنبال تکمیل زنجیره فولاد بودند و طبق برنامه واحدهای تولید آهن اسفنجی آن‌ها زودتر از واحد فولادسازی به بهره‌برداری رسید. بدین ترتیب بخشی از تولیدات آن‌ها به‌صورت مازاد باقی می‌ماند. در نتیجه تولیدکنندگان شروع به صادرات کردند، اما با توجه به نیاز برخی از واحدهای پایین‌دستی به این محصول، دولت محدودیت‌هایی در صادرات قرار داد تا ابتدا نیاز صنایع داخلی تأمین شود. البته بورس کالا نیز به‌صورت هم‌زمان امکان عرضه و معامله را فراهم کرد. بدین ترتیب راه برای عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا به‌ویژه در سال جاری باز شد و برخی از شرکت‌ها نیز تولیدات خود را در این بازار عرضه کردند. البته باید توجه داشت که آهن اسفنجی یک محصول حساس است و تولید و حمل آن به مقصد به‌ویژه برای صادرات دشواری‌های خاص خود را دارد.

                                          

نمودار 1 نشان می‌دهد که در خرداد ماه سال جاری 35 هزار تن آهن اسفنجی در بورس کالای ایران از سوی 3 تولیدکننده عرضه شد که در مقابل آن مطابق انتظار تقاضایی بیشتر از عرضه را به‌خود دید. کل تقاضای ثبت شده حدود 3 برابر عرضه یعنی 114 تن بود. این یعنی هنوز ظرفیت و تقاضای بسیاری برای آهن اسفنجی در کشور وجود دارد و تصمیم دولت مبنی بر اعمال محدودیت صحیح به‌نظر می‌رسد. چرا که آهن اسفنجی یک محصول میانی محسوب می‌شود و تا رسیدن به محصول نهایی چند فرآیند دیگر را پشت سر می‌گذارد.

شرکت‌ جهان فولاد سیرجان از شرکت‌های زیرمجموعه گل‌گهر که طرح‌های فولادی را در دست اجرا دارد، در خرداد ماه، 10 هزار تن آهن اسفنجی در بورس کالا عرضه کرد که تقاضای 47 هزار تنی برای آن وجود داشت؛ ضمن اینکه برای خرید آهن اسفنجی جهان، فولاد رقابت قیمتی نیز شکل گرفت. فولاد سیرجان ایرانیان از زیرمجموعه‌های هلدینگ میدکو نیز 15 هزار تن آهن اسفنجی خود را به رینگ بورس آورد که با تقاضای 53 هزار تنی مواجه شد. برای این محصول نیز رقابت قابل توجهی شکل گرفت. در نهایت پارس فولاد سبزوار نیز 10 هزار تن از آهن اسفنجی خود را در بورس عرضه کرد که 14 هزار تن تقاضا داشت. در نهایت با توجه به تقاضای بسیار زیاد آهن اسفنجی نسبت به مقدار عرضه در بورس کالا، همه عرضه‌ها مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family