• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: در سال گذشته بخشی از تولیدات آهن اسفنجی کشور به خارج صادر شد و موجب شد تا برخی از صنایع پایین‌دستی و مصرف‌کنندگان این محصول اعتراض کنند. دولت نیز به‌دلیل حساسیت‌های موجود تصمیم گرفت تا محدودیت‌هایی را برای صادرات اعمال کند؛ بنابراین تولیدکنندگان تصمیم گرفتند راه عرضه از بورس کالا را طی کنند. در این راستا نیز معاملات بسیار خوبی در حال انجام است.

به گزارش اخبار فلزات، ایران پس از هند بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان است. کمااینکه ظرفیت‌های بسیاری از تولید آهن اسفنجی در کشور وجود دارد. برخی از شرکت‌های بزرگ به‌دنبال تکمیل زنجیره فولاد بودند و طبق برنامه واحدهای تولید آهن اسفنجی آن‌ها زودتر از واحد فولادسازی به بهره‌برداری رسید. بدین ترتیب بخشی از تولیدات آن‌ها به‌صورت مازاد باقی می‌ماند. در نتیجه تولیدکنندگان شروع به صادرات کردند، اما با توجه به نیاز برخی از واحدهای پایین‌دستی به این محصول، دولت محدودیت‌هایی در صادرات قرار داد تا ابتدا نیاز صنایع داخلی تأمین شود. البته بورس کالا نیز به‌صورت هم‌زمان امکان عرضه و معامله را فراهم کرد. بدین ترتیب راه برای عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا به‌ویژه در سال جاری باز شد و برخی از شرکت‌ها نیز تولیدات خود را در این بازار عرضه کردند. البته باید توجه داشت که آهن اسفنجی یک محصول حساس است و تولید و حمل آن به مقصد به‌ویژه برای صادرات دشواری‌های خاص خود را دارد.

                                          

نمودار 1 نشان می‌دهد که در خرداد ماه سال جاری 35 هزار تن آهن اسفنجی در بورس کالای ایران از سوی 3 تولیدکننده عرضه شد که در مقابل آن مطابق انتظار تقاضایی بیشتر از عرضه را به‌خود دید. کل تقاضای ثبت شده حدود 3 برابر عرضه یعنی 114 تن بود. این یعنی هنوز ظرفیت و تقاضای بسیاری برای آهن اسفنجی در کشور وجود دارد و تصمیم دولت مبنی بر اعمال محدودیت صحیح به‌نظر می‌رسد. چرا که آهن اسفنجی یک محصول میانی محسوب می‌شود و تا رسیدن به محصول نهایی چند فرآیند دیگر را پشت سر می‌گذارد.

شرکت‌ جهان فولاد سیرجان از شرکت‌های زیرمجموعه گل‌گهر که طرح‌های فولادی را در دست اجرا دارد، در خرداد ماه، 10 هزار تن آهن اسفنجی در بورس کالا عرضه کرد که تقاضای 47 هزار تنی برای آن وجود داشت؛ ضمن اینکه برای خرید آهن اسفنجی جهان، فولاد رقابت قیمتی نیز شکل گرفت. فولاد سیرجان ایرانیان از زیرمجموعه‌های هلدینگ میدکو نیز 15 هزار تن آهن اسفنجی خود را به رینگ بورس آورد که با تقاضای 53 هزار تنی مواجه شد. برای این محصول نیز رقابت قابل توجهی شکل گرفت. در نهایت پارس فولاد سبزوار نیز 10 هزار تن از آهن اسفنجی خود را در بورس عرضه کرد که 14 هزار تن تقاضا داشت. در نهایت با توجه به تقاضای بسیار زیاد آهن اسفنجی نسبت به مقدار عرضه در بورس کالا، همه عرضه‌ها مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family