• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: بازار فولاد کشور طی 4 ماه گذشته هرگز تعادل به خود ندیده؛ چرا که دستورالعمل‌های پیاپی، آشفتگی در بازار ارز و تفاوت قیمت فولاد در بورس کالا و بازار آزاد، همه را گیج کرده است. در هفته گذشته برای خرید محصولات میانی شاهد تقاضای یک میلیون تنی و در این هفته نیز شاهد تقاضای 5 هزار تنی هستیم.

به گزارش اخبار فلزات، دلالان در بازارهای فلزی دنیا به‌دلیل جنگ تجاری میان آمریکا و دیگر کشورها دست از خرید کشیده‌اند. در نتیجه قیمت فلزات در بازارهای جهانی در حال کاهش است. اما برخلاف بازارهای جهانی، بازارهای فلزی کشور ما بسیار ملتهب هستند و متأسفانه هر روز قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنند. در عین حال تقاضای محصولات فولادی نیز در بورس کالا به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است و یکی پس از دیگری رکوردهای تقاضا شکسته می‌شوند. به‌طوری که تنها با گذشت 11 روز از ابتدای مرداد ماه یک میلیون و 800 هزار تن تقاضا در بازار فولاد ثبت شده است. در حالی که شاهد ابطال 3 عرضه بزرگ فولادی نیز بودیم. عرضه‌های فولاد خوزستان، فولاد مبارکه و فولاد کاوه جنوب کیش به‌دلیل ثبت تقاضای بسیار بالا و افزایش شدید قیمت معامله ابطال شدند که اگر این تقاضاها نیز به تقاضای کل اضافه شوند، چیزی در حدود 2.5 میلیون تن تقاضا برای فولاد تنها در مدت 11 روز ثبت شده است. به‌راستی در بازار فولاد چه خبر است؟

متأسفانه به‌جای نظارت بر بازار و نیز اجرای قوانین موجود، پیاپی دستورالعمل صادر می‌شود و بخشنامه پشت بخشنامه از وزارتخانه‌های مختلف بیرون می‌آید. مسئولان باید توجه داشته باشند که صنایع فلزی نیازی به صدور دستورالعمل جدید ندارند، بلکه باید به تولیدکننده و مصرف‌کننده اجازه داد در فضایی آرام و بدون دخالت نهادهای فراتر از بورس مذاکره و قیمت نهایی را خود تعیین کنند. اما وزارت صنعت، معدن و تجارت در 3 ماه گذشته 4 بخشنامه و دستورالعمل را مبنی بر میزان عرضه، کف قیمت، سقف خرید، سقف رقابت، تعیین قیمت و... ابلاغ کرد که هیچ یک از این بخشنامه‌ها با ماهیت بورس کالا همخوانی ندارند. ضمن اینکه ابلاغ این بخشنامه‌ها چیزی جز عدم تعادل در بازار را در پی ندارند و باعث سرگردانی تولیدکننده و مصرف‌کننده و در نهایت ایجاد تقاضای کاذب در بازار می‌شوند.

                                                      

نمودار 1 حکایت از آن دارد که طی هفته دوم مرداد ماه یعنی از 6 تا 11 این ماه، 152 هزار تن انواع محصولات فولادی در بورس کالا عرضه شدند که در مقابل آن 592 هزار تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت 137 هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند. نکته قابل توجه در معاملات این هفته آن است که تقاضای محصولات طویل به‌شدت کاهش یافته است و محصولات میانی نیز وضعیت نامتعادلی را پشت سر گذاشتند. به‌طور مثال تختال فولاد خوزستان که به میزان 30 هزار تن عرضه شد، 115 هزار تن تقاضا داشت. اما تختال فولاد هرمزگان که 30 هزار تن عرضه شده بود، 26 هزار تن تقاضا داشت و تنها 20 هزار تن معامله صورت گرفت. شمش بلوم فولاد خوزستان نیز به میزان 40 هزار تن عرضه شد که تقاضایی در حدود 372 هزار تن داشت. شمش فولاد خراسان نیز با عرضه 5 هزار تن، تقاضایی در حدود 36 هزار تن داشت. محصولات طویل نیز شاهد کاهش تقاضا بودند و از 12 هزار تن عرضه آن‌ها، با تقاضای 8 هزار تنی، تنها 6 هزار تن معامله صورت گرفت. ضمن اینکه 35 هزار تن ورق گرم نیز معامله شد.

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family