• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: در طول 4 ماه گذشته و پس از اعلام ارز 4200 تومانی، همه فعالان بازار، تک‌نرخی شدن ارز را مثبت و نگهداشتن نرخ آن را برای طولانی‌مدت منفی تلقی کردند. چرا که این موضوع باعث سوءاستفاده‌های فراوان از نرخ ارزان دولتی و گران‌فروشی در بازار آزاد می‌شود. سایت فلزت آنلاین نیز همواره این خطر را به مسئولان امر گوشزد کرده است؛ اما باز هم در معاملات هفتگی بورس کالا، تقاضای بسیاری برای فلزات ثبت می‌شود.

به گزارش اخبار فلزات، بازار جهانی مس پس از تلاطم و افت بسیار شدید در یک ماه گذشته، روزهای نسبتا آرامی را پشت سر می‌گذارد؛ به‌طوری که در برخی از روزها رشد و روزهای دیگر کاهش قیمت ثبت می‌شود. اما به‌طور کلی چشم‌انداز بازار جهانی مس در ماه‌های آینده مثبت پیش‌بینی شده است. هر چند که جنگ تجاری میان آمریکا و دیگر کشورها، بر چشم‌انداز اکثر فلزات سایه افکنده است.

همان‌طور که در گزارش‌های قبلی بازار مس بیان شد، مس ارزان در بازار ایران باعث هجوم متقاضیان به این بازار شده است و تقریبا هر هفته شاهد بیش از 20 هزار تن تقاضا برای دریافت تنها 3 هزار تن مس هستیم. تفاوت میان نرخ ارز در بورس کالا و بازار آزاد موجب می‌شود تا همه برای خرید مس ترغیب شوند؛ اما این همه ماجرا نیست. هر هفته در بورس کالا حدود 3 هزار تن مس با ارز 4 هزار و 400 تومانی از سوی تولیدکنندگان عرضه می‌شود که با احتساب نرخ جهانی مس حدود 6200 دلار برای هر تن، قیمت معامله هر کیلو مس حدود 30 هزار تومان رقم می‌خورد. بدین ترتیب رقم معامله مس در بورس کالا هر هفته حدود 90 تا 95 میلیارد تومان می‌شود. این مبلغ در حالی در بورس کالا معامله می‌شود که در بازار آزاد شرایط دیگری رقم می‌خورد. در این بازار نرخ ارز حدود 10 هزار تومان (میانگین هفته گذشته) قیمت‌گذاری می‌شود و با قیمت جهانی مس، قیمت هر کیلوگرم مس در بازار آزاد به حدود 65 هزار تومان می‌رسد. این مبلغ در مورد قراضه مس نیز حدود 50 هزار تومان برای هر کیلوگرم است.

شاید گفتن آن سخت و سنگین باشد، اما به‌راحتی می‌توان دریافت که هر هفته در بازار مس با توجه به تفاوت قیمت بورس کالا و بازار آزاد، حدود 90 تا 100 میلیارد تومان رانت توزیع می‌شود. این مبلغ در هر ماه به 360 میلیارد تومان می‌رسد؛ چرا که خریداران از بورس کالا به‌راحتی می‌توانند مس را در بازار آزاد با نرخ آزاد به فروش برسانند و هیچ نظارتی هم بر این فرآیند وجود ندارد. در بازارهای دیگر فلزات یعنی، آلومینیوم، مولیبدن و فولاد نیز به همین صورت است. حتی پایش متقاضیان مس نیز نتوانست از تقاضای آن بکاهد و دوباره پس از مدتی متقاضیان با تقاضای خرید بیشتری بازگشتند. در این شرایط وظیفه نهادهای نظارتی است که مسیر خرید از بورس کالا را به‌دقت رصد کنند و از گران‌فروشی در بازار آزاد و یا حتی صادرات جلوگیری به‌عمل آورند.

                                                     

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family